85-ročná babka nechce jesť a piť

emiliam
23. feb 2024

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či máte niekto skúsenosti, babka 85 ročná nechce jesť a piť, keď jej nedame do ruky tak sa za celý deň nenapije a je strašne málinko, len nasilu. Vkuse spí skoro celý deň, potom je v noci hore vraj. Slaba je, sama neprejde už. Začalo to asi taký mesiac je takto. Či máte niekto skúsenosti podobne celý deň prelezi alebo spi.

zuzanazu85
23. feb 2024

A pritom sa striedajú sanitky a dakedy už ani nechcú hneď prísť, pri vysokom veku.

guudy
23. feb 2024

@zuzanazu85 telo, ktore sa vypina nepotrebuje jest a pit... Cim viac je telo dehydrovane, tym lahsi (po anglicky je na to pekny vyraz peaceful) odchod. Hovoria paliatici.

deti95060810
23. feb 2024

babka spí lebo je slabá... ak neje, nepije - zoslabne ešte viac... môže sa stať že v spánku zomrie..
tento stav môže trvať ešte pár dní.

sun_shine_2020
23. feb 2024

@emiliam ahoj, aj nasa 88 rocna babka takto....ale ona je v zariadeni a teda volali jej 2x sanitku a zobrali ju do nemocnice, dali jej infuzky na par dni...povedali, ze ak nezacne jest, tak dostane sondu na krmenie..uz ma aj sondu zavedenu...nevieme co bude dalrj, ale je to stale len horsie a horsie..

lilyianka
23. feb 2024

@emiliam no žiaľ babka už pomaličky odchádza z tohto sveta. Zažila som to pred pred necelými 4 mesiacmi s mamou. Po prepustení z nemocnice nechcela jest,pila iba mlieko. Potom len spala,až zaspala...

janedoe
23. feb 2024

Moja starka sa takto pripravovala na odchod. Teta aj riesila s jej osetrujucou lekarkou co sa deje a ci ju ma doniest. Ale ta jej povedala, ze pomalicky odchadza, ze jej moze predlzit odchoz za pomoci nutridrinkov a pod., ale ze by to nerobila (starka mala 95 rokov), ale ze sa nemame bat, lebo priprava na odchod moze trvat par dni, aj mesiace. Starka mala kazdy den nachystane jedlo aj vodu, aj nukala, ale nechcela nic.

zuzanazu85
23. feb 2024

Ak to niekto nezažil, nepochopí. Ja som už strácala zdravý rozum dakedy,aj keď sa cítim byť silná. Starať sa o niekoho, keď sám cítiš,že sa ráno zobudíš a nájdeš vedľa v izbe mŕtvu blízku osobu,na psychiku isto nepôsobí blahodárne. Zaťala som zuby,zmierila som sa, dýchala som pomimo slzy a hrču v krku (príprava na najhoršie) ale vždy som prišla usmiata, nastavená na najlepší mód,môj chlap mi častokrát povedal , moja blonďavá wonder woman,často krát som mu plakala na pleci,aj keď vedel,že už je zle,keď tak zúfalo plačem. Aj pár krát ju sám prehováral trošku spolupracovať,pomáhal mi ju otáčať sám (ináč mi pomáhal bráško). Keď niekto odchádza v kľude,doma,nie je to zo dňa na deň a je to pre všetkých v dome tá najhoršia a zároveň najlepšia smrť... Pre mňa to bolo najťažšie v živote,či som zažila. Aké som vďačná,nechcela by som,aby mi starká odišla medzi cudzími na cudzom.

jaskolka
23. feb 2024

@zuzanazu85 autorka sama píše, ze babka už v podstate skoro stále spí. Toto je jasný znak blížiaceho sa odchodu, ja viem, ze to znie kruto, ale telo vie, ze nastal jeho čas a začína vypínať postupne všetky sústavy. Ako prvá ide obvykle tráviacia, preto človek odmieta jedlo, pitie.
Zažila som to x krát, často sme doslova "nasilu" držali ľudí pri živote infiziami, sondami a predĺžili sme tak možno o pár týždňov, no obvykle
dotyčný človek iba lezal a skoro stále spal.
Niekedy je lepšie počúvať prírodu, ako umelo nasilu držať "pri živote".
To isté bolo aj s mojou mamou a babkou, čiže poznám to aj z tej strany.

zuzanazu85
23. feb 2024

@jaskolka moja do 95 ešte čítala Posol,tiež nemala vtedy chuť piť a jesť ako som jej ja povedala. O pár minút bola smädná, hladná. Keď začala spať,či som ju častokrát nešla zobudiť,už so vedela,že je ,, čas". Nakoniec mi povedala, Zuzka a neplač... bozkala som ju na líce a ušla z izby,potom tam nabehli moji chlapi 😢. Bez pár mesiacov,by sa dožila 99rokov...mala náš ,, silný koreň", starký sa dožil 91. Ja dúfam,že som nepodedila dlhovekosť,ale jej osobnosť a náturu.

terezka1947
23. feb 2024

@emiliam otázka je,či to začalo po niečom vážnom,po pobyte v nemocnici,či čo tomu predchádzalo.
Môže to byť blížiaci sa koniec,môže to byť už opustenie sa v chorobe, starobe....
Ale aj mladý človek,keď nechodí,slabne. Keď neje,nepije,iba leží.... slabý bude. To je začarovaný kruh.
Čiže iba vy viete,čo sa stalo,že odrazu prišiel tento stav.
Zase....veľa starších ľudí na jar odchádza,nenadarmo sa hovorí -marec,poberaj sa starec.

zuzanazu85
23. feb 2024

A keď mi začala hovoriť,Zuzik urob všetko preto,aby nazacali vojny a ja jej,,a ako starká, som iba jediné semienko vo svete"a ona mi vždy na to,aj jediné semienko urobí les, ale iba dobrý vietor zaseje dobrý les 😊.

vanilkovazmrzka
23. feb 2024

Pokial ide cisto iba o pitie, stari ludia sa mi zda ze celkovo nejako nepocituju smad. Popri ostatnych “priznakoch” sa bohuzial tiez pripajam k tomu, ze jej cas na tomto svete sa uz chyli ku koncu… nechajte ju oddychovat tolko, kolko sa jej ziada, budte s nou vzdy, ked sa da, a budte na nu dobri 🩵

taktotedanie
23. feb 2024

@emiliam hospitalizacia

minenkak
23. feb 2024

@zuzanazu85 no neviem ,ja som zažila pár ľudí v práci ktorí odišli do pár dní

zuzanazu85
23. feb 2024

@minenkak veď samozrejme,nie každé narodenie je také isté,ako úmrtie. Niekto odchádza za hodinu,niekto dni,aj týždne. Práve preto sa na to nedá pripraviť. Práve preto je ,, pani smrtka* ešte stále nepredvídateľná a nedá sa kúpiť, naplánovať. Vďaka Bohu...

ivangeline
24. feb 2024

Njn,najskor coskoro odide. Naopak moj 90r dedko zje tolko co ja a jeho stav po chorobe sa velmi zlepsil. Lepsie chodi. Ma zaujem.. O veci a rozhovor.

jaga18
24. feb 2024

Nedávno som pochovala otca, s ním to bolo podobné. Posledne týždne už len spal, odmietal jedlo, malo pil, doslova ho trebalo nútiť.

terezka1947
24. feb 2024

Ale je dosť možné,že je babka podvizivena, dehydrovaná...čiže osobne by som babku vzala k lekárovi. Lebo aj z toho môže byť taká únava,apatia.

vahcaac
24. feb 2024

Ja mám s paliativou veľa skúsenosti. Babku vôbec netreba nútiť jesť, dávajte jej jesť to čo má rada, skúste napríklad zmrzlinu. Nemusí ani piť ani jesť keď nechce. Samozrejme treba ponúkať, treba sledovať či má bolesti, či jej neni na zvracanie. Hlavne jej spríjemniť posledné týždne, mesiace najviac ako sa da. Treba zvážiť medzi sebou, či sa budu eventuálne infekcie liečiť. Treba prijať tuto etapu života, nedá sa ísť proti nej.

emiliam
autor
25. feb 2024

@jaskolka naozaj ??? Ona sa napije, ale iba keď jej kazeme a do ruky podame s stojíme pri nej inak sama vôbec. Aj zje ale strašne málinko a tiež podobne ako s vodou. Do nemocnice nechce ísť, že ju nič nebolí. Ona je 15 rokov žije po porážke , tak je zvyknuta ležať väčšinou....to bolo u nej normálne, že väčšinu dňa prelezala. Ale ešte prešla aj na wc sama aj si uvarila. Teraz len leží a často spí. Sama neprejde iba s pomocou na wc a potom hneď do postele zasa ležať. Lebo ju nohy vraj nedržia , ale slabá je podľa mňa aj z toho že malo je.
Nebola takto zle veď mesiac dozadu ešte chodila sama. Ale ona má už dlhšie anemiu a musia jej z času na čas dávať krv a bola pred mesiacom tam na jeden deň a noc. Odtiaľ prišla veľmi zle , mala bolesti, zistili jej vysoké crp, dr povedal, že tam musela niečo dostať....nevedia čo. Dali jej ATB . Teraz ich doužívala.a odvtedy ostala takto , aj infúzie jej dávali , veľmi nepomohli ...zje aj sa napije ale len málo a to keď pri nej niekto stoji, inak nič. A stále spí, prespí polku dňa

terezka1947
25. feb 2024

@emiliam tak zjavne niečo ok nie je keď jej dávaju krv a mala vysoké crp a bolesti. Bolesti čoho,brucha?
Píšeš tak málo info,že z toho sa nič vydedukovať nedá.
Ale zjavne problém je,buď o ňom ty nevieš,nechceš pisat-chapem,ale niečo zjavne ok nie je. Môže mať kľudne niečo vážnejšie.

mamka1984
25. feb 2024

Tak diagnózu aj prognózu asi vieš od lekárov. Ale z toho, čo píšeš, teda ospalosť a nechutenstvo, my to až také zúfalé nepripadá. To je pri a po infekcii (vysoké crp) aj anémii bežné. V takom veku sa človek zotavuje veľmi dlho. Videla som pozviechať sa starkých, čo na tom boli aj horšie, ako píšeš. Vodu/minerálku a jedlo dávaj po troške, ale často. Nutridrinky existujú rôzne, skúšali ste okrem tých klasických také tzv. juice style? Tie starkí znášajú lepšie. Ešte sa mi osvedčili aj také tie rozmixované jedlá pre malé deti (čo predávajú v sklenených pohárikoch). Probiotiká vám lekár po atb iste nejaké predpísal, ale skúste aj iné. A poraďte sa s lekárom alebo v lekárni ohľadom výživových doplnkov. Tiež verím, že dostatok podnetov a láskové prostredie robia zázraky (doslova). Každodenné maličkosti ako masáž tváre, rúk, pekná hudba, milé slová, návšetvy od blízkych... Prajem veľa síl❤️

zazka666
28. feb 2024

@emiliam priprav sa.. zomiera. Je mi to ľúto

belaaaaaaaaa
1. mar 2024

@emiliam Hovorí sa tomu stav pred smrťou. No nemusí. Je to tvrdo povedané. Zažili sme to s bankou. Veľa síl.

katulienkax
1. mar 2024

@emiliam Pozri, ona vie preco nechce ist do nemocnice, hovori sa ze nemocnica je pre starsich leziacich rovno eutanazia, nepomozu jej tam, skor bude sama, opustena, doma ma aspon vas i ked uz dlho nepozije