Menštruačný kalíšok - vaše skúsenosti

danuella
11. júl 2013

budem rada ak pridáte svoje skúsenosti s menštruačným kalíškom. ja ho používam už 3 roky, som velmi spokojná avšak po 2 porode mi akosi 2 hy den preteka tak ze musim pouzit aj slipovu vlozku a na noc normalnu. ostatne dni je to v pohode.

natalushka
17. jún 2014

Ahojte..tak sa pridavam aj ja..ja mam Luno,velkost S..kedze 1.porod ma este len caka..no ale skusenosti "zmiesane"..niekedy nepreteka,inokedy preteka hned,i ked po vytiahnuti je prazdny..a aj zavadzanie mi dava zabrat🙂neviem,asi to chce viac treningu..a mozno po porode to bude lepsie..ja som si ho kupila viac zo "zdravotnych"dovodov (caste mykozy)..ale kedze som po chvilke otehotnela, tak to budem vediet lepsie zhodnotit az neskor🙂 keby ste mali nejake tipy alebo vychytavky ohladne toho zavadzania a pretekania..budem rada,ak ich napisete

andelok
17. jún 2014

@ganesh Podla mna je to tiez super vec, ale trvalo mi tri mesiace (teda tri menstruacie), kym som sa naucila ho spravne nasadit...pretoze pokazde mi pretekal. Skusila som vsetko mozne aj som sa pytala tu na MK a uz som mala nan riadne nervy, ale nakoniec som na to nejako prisla a teraz uz dobre...aj ked tento mesiac mi prvy den zas pretiekol. A ked poviem prtiekol, nemyslim, ze je plny, prave naopak, ide to ako keby pomimo. Ale ak je spravne dany, je to uzasna vec...ktora velmi setri peniaze. Ja som objednavala cez nejaky zlavovy portal, tusim zlavomat. Vysiel ma 8 EUR, nechcela som platit plnu sumu, kedze som si nebola ista, ci mi to bude vyhovovat.

lenkalis
17. jún 2014

Je to jedna z najlepších vecí, čo som v poslednom čase objavila. Ale až po troch mesiacoch mi začas dobre sedieť, že ani neviem, že ho mám, a niekedy sa bojím, že ho zabudnem vybrať 🙂. No aj tak mi preteká a používam stále slipovú vložku. Ale aj tak sa to nedá porovnať s vložkami a tampóny neznášam.

zuzana92101
17. jún 2014
petruskaaa111
23. jún 2014

jejda,.... baby fakt sa va, to zda dobre?...
mna ta vymena desi 😝

andulam
1. júl 2014

Nechcem vytvarat novu diskusiu,tak sa spytam tu-nejako mi je cudne predstavit si mat ten kalisok v noci,ked lezim-to je vtedy ta krv rozliata vnutri v tele?asi blba otazka,ale ma to zaujima :D nie je to skodlive?

mejjus
1. júl 2014

ahojte 🙂 a ja sa chcem spýtať.. je to blbá otázka , ale keď sa to vylieva ..potom to stále treba umyť nie? myslím na to že keď je toaleta, kde nie je spolu umývadlo a záchod...neviem, asi to idem vyskúšať, len mám také blbé myšlienky okolo toho :d

pu2kinka
18. júl 2014

Ja som si kupila ladycup asi pred rokom. Nadchlo ma, že je to ekologickejšia forma, a tiež, ze je to zdravšie kedze vložky/tampóny mozu obsahovat chlór a iné skodliviny. Na ich stránke tiež slubovali jednoduché a hygienické používanie. Použivala som ho 3 mesiace (chcela som mu dat šancu), ale odvtedy leží v šuflíku. Zavádzanie sa dalo este ako tak zvládať, ale vyberanie už bolo problematickejšie, aj ked som robila všetko podla návodu a k tomu som si čítala aj typy v diskusiách. Často som sa bála že sa poraním, občas to bolo aj bolestivé. Pri vyťahovaní, sa kalíšok nedal dobre uchopiť, kĺzal sa medzi prstami, takže používanie nebolo pre mna vobec jednoduché. Tiež som prišla na to, že nie na každom WC mám po ruke hneď umyvadlo, aby som ho mohla umyť, takže mi to nesprišlo ani hygienické kedže som sa od jeho obsahu často zašpinila. Zdravotnú nezávadnosť neviem posúdiť. A čo sa týka ekologickosti, pre mňa je to jediné, čo klíšok spĺňa.

mm87245
26. júl 2014

Kazdá je viac menej s kalískom spokojná, ale ja mám presne to isté ako pu2kinka...sice ho mam len kratko ale aj tak neverím ,že si ho dam niekedy spravne, preteká mi aj ked je prazdny a ešte to vyberanie je hruza ako to boli....a dalsia vec, kt. ma trapi je ,že ked si sadnem tak ho uplne cítim taký tlak a je velmi nízko uplne h ocitim a snazim sa, si ho na WC opraviť, ale on zas padne....takza mna velmi nepresvedcill..:/ mozno je o fakt len tym zavadzaním ,ale neviem no...

kukola
2. aug 2014

tak pridám aj ja svoju skúsenosť. objavila som ho tuším pred dvoma rokmi a patrím k tým, ktoré naňho nedajú dopustiť. naučiť sa zavádzať ho mi trvalo asi dva mesiace, ale odvtedy nemam najmenší problém. zavádzanie aj vyberanie je bezbolestné, nemíňam majland na tampóny a ekologický efekt je tiež fajn. taktiež si pre istotu občas dám intímku, nakoľko sa stane, že po bokoch pretečie, aj keď nie je plný. doteraz som neprišla na to, prečo, ale nikdy to nie je nič hrozné. takže u mňa maximálna spokojnosť, som rada, že som ho objavila, aj keď marketing to príliš veľký nemá. odporúčam ho všetkými desiatimi.

lummis
11. aug 2014

@dadika1114 cau, uz si ten kalisok predala?

dadika1114
11. aug 2014

@lummis ahojky anoo uz je fuc

barchee
11. aug 2014

ahoj baby, ja som si na odporúčanie mojej lekárničky kúpila gaia cup, som po dvoch pôrodoch, mám veľkosť L. .Zavediem si ho v pohode, roztvorí sa, aj zacítim podtlak, nepreteká mi, necítim ho vnútri, až keď sa mi zosunie dole do vchodu pošvy a vykúka mi...som z toho nešťastná, príde mi to úplne super, lebo tampóny nemám rada a mať krámy počas akejkoľvek dovolenky je našlaktrafenie, tak som si kúpila kalíšok. No ale dajako som z toho smutná lebo mi vovnútri fakt nedrží, ale bude to skôr problém mojej šuše tak to vidím 😔 ...pravdepodobne mám oslabené svalstvo a proste mi to tam nedrží a zosúva sa von. Aj som ufikla ten čudlík na konci čo bol, lebo ten mi veľmi vadil, keď sa mi o zosunulo dole. Budem musieť asi skočiť gyndovi s tým svalstvom oslabeným...lebo ja mám napríklad problém aj sexom...muž môže zasúvať aj pol dňa a mne to nič nerobí... ☹ doteraz som si myslela, že je to psychického pôvodu ale teraz vďaka kalíšku vidím, že je to problém svalstva...rodila som oba pôrody priridzene. Máte s týmto skúsenosť? aké cviky sú najlepšie na spevnenie pošvových svalov? venušine guličky? aach som zúfalá 😔

barchee
27. nov 2014

@nenocka ďakujem, problém vyriešený, zle som ho mala zavedený 😅 už držať drží, ale stále ho cítim, nejak si neviem zvyknúť na neho 😕

hanybi
4. dec 2014

ahojte, mam problem - kalisok mi stale preteka (silnu menstruaciu nemam), zavedeny ho mam spravne, steny prilnu, podtlak je tiez, kalisok necitim pri pohybe, velkost vybrana spravne..fakt neviem :(, stalo sa aj vam nieco podobne?

noelle7
9. jan 2015

Ja mám s menštruačným kalíškom/pohárikom len dobré skúsenosti, o ktoré sa podelím. Vložky neznášam, vôbec mi nevyhovujú, tampóny sú fajn, ale pohárik je lepší podľa mňa, no každému vyhovuje niečo iné, netreba sa preto nenávidieť. Látkové vložky som neskúšala, lebo nemám kde prať na intráku a o soft tampónoch bude reč.

Objednala som si ho cez zľavový portál, na zlavy.sme.sk majú stále nejaké, prišiel poštou. Mám český Luno, menšiu veľkosť, nakoľko som mladá a nikdy som nebola tehotná.

Používam občas aj tampóny (ak napríklad hrozí, že budem dlhšiu nútená chodiť na verejné toalety pri cestovaní - jednoduchšie je vymeniť tampón v takom prípade), ale väčšinou len ten pohárik, bez slipovej vložky, je vhodný na takmer všetky činnosti (okrem sexu - tam odporúčam použiť kondóm a Soft Tampons od joydivision alebo Anatomic tampons od SensEro, také sterilné špongie zo sex shopu, vhodné aj na šport alebo do sauny - nemajú šnúrku, preto čistými rukami ich treba zaviesť hlboko a potom vybrať, maximálne pár hodín mať zavedený, asi ako tampón).

Stačí ráno a večer pohárik vymeniť, v sprche napríklad, medzitým ho žena má zavedený a necítiť ho, je to veľmi pohodlné a nemal by robiť infekcie, ak vždy máte čisté mydlom umyté ruky pri manipulácii s ním a pri výmene ho dobre opláchnete a po menštruácii sterilizujete. Niekedy počas silnejšej menštruácie aj na obed mením.

Pri tej výmene vždy vylejem obsah a opláchnem, ak by to bolo na verejných záchodoch, tak najprv odporúčam umyť si ruky a v kabínke obsah vyliať, poutierať pohárik toaleťákom alebo nejakým obrúskom a aspoň krátko opláchnuť vodou z fľašky v kabínke nad misou, ideálne, ak tam neni veľa ľudí, ale nikto to skúmať nebude. Po spláchnutí by som sa presvedčila, či je misa čistá a prípadne ešte raz spláchla a očistila ju, nech ostatní majú čistý záchod.

Najlepšie sa zavádza vlhký, lubrinkant som neskúšala, opláchnem len vodou a neutriem, len vytrasiem väčšie kvapky.

Je aj viacero spôsobov skladania, pre mňa je najlepšie jednoducho prehnúť na polovicu. Tú stopku som odstrihla, lebo ju bolo cítiť a vytŕčala (pohárik je zavedený veľmi nízko, tampóny sú oveľa hlbšie zavedené)

Tipy pre správne zavedenie: Najlepšie poloha je čupnutie si, nevyleje sa, ideálne v sprche, tam aj vyliatie nevadí až tak a dá sa opláchnuť sa čistou vodou zospodu. Treba vždy vyskúšať podtlak, napr. jemne potiahnuť a mal by klásť mierny odpor, prejsť prstom po obvode, či je rozvinutý, stiahnuť panvové svaly a on sa lepšie "prisaje". Ak nie je podtlak (ide príliš ľahko von, je stále poskladaný, nerozvinul sa), tak jemne pootočiť, prípadne vytiahnuť a skúsiť znova, treba trochu praxe pri zavádzaní, možno skúsiť aj mimo menštruácie si to natrénovať. Pri správnom podtlaku a správnej veľkosti pohárika nič nepretečie.

Po menštruácii treba sterilizovať v dezinfekčnom roztoku alebo prevarením, ja využívam mikrovlnku, dám dobre opláchnutý pohárik do staršieho hrnčeka s vodou na 3 min na najsilnejšom výkone (nevymyslela som si to, bolo to v príbalovom letáku ako jedna z metód). Potom skladujem v tom vrecúšku, v kozmetickej taštičke, čiže nikto mi tam nepozerá ani na intráku.

map0007
10. jan 2015

@noelle7 ahojky🙂prišiel mi pred pár dňami,stihli ho poslať akurát na moje mesiaciky🙂 mám presne ten čo píšete ale veľkosť M,dnes ho používam celý deň,aj pri cvičení,je fakt super ani neviem že ho mám a ani že mám mesiačiky🙂tiež som odstrihla ten stuplik a je suprovy.Omnoho lepší ako tampony,vložky.Odporúčam:-)

graziela
31. jan 2015

Ahojte zienky, kde ste prosim Vas kupovali kalisok?

inivana
11. feb 2015

Ahojte prosim o radu. Kupila som si kalisok velkosti S (aj napriek tomu ze som po porode) a aj tak sa mi zda fakt obrovsky. Skusala som vsetky mozne zlozenia pre zavedenie ale aj tak sa nikdy neotvori. Resp otvori, ale ostane zlozeny napoli. Rovnako mam pocit ze mi tlaci na krcok kedze citim pichanie v podbrusku ked ho mam zavedeny. Zatial mi nepretiekol...Tiez vyberanie je dost bolestive :( Dakujem za rady.

zrka
11. feb 2015

Žienky viete mi povedať, či ten kalíšok je vhodný aj pre mladé dievčatá, keď už majú menzes? Vek 13 rokov. Nikde som sa to nedočítala.

janula18
11. feb 2015

@inivana záleží aký si si aj kupila, lebo niektoré sa horšie roztváraju vnutri.

lucinocka
11. feb 2015

@inivana tak ho davas vysoko, ma byt daleko od krcka🙂 preto sa ti ani neotvori, musis ho spustit nizsie

lucinocka
11. feb 2015

@zrka nesom si ista ci si 13 rocna bude vediet spravne zalozit...v tom veku som mala problem dat dnu aj tampon mini

zrka
11. feb 2015

@lucinocka To ma tak napadlo, ako som čítala túto diskusiu. Dcéra športuje a neskutočne sa rozčuľuje nad vlozkami, že sa potí a tak ďalej. Tampóny nepoužíva. To som sa len zamyslela nad takou možnosťou 🙂

janula18
11. feb 2015

@zrka tak jej kup latkove vložky, pri športe je to super

lucinocka
11. feb 2015

@zrka ked este neskusala tampony, tak si kalisok podla mna nebude vediet dat🙂

inivana
11. feb 2015

@lucinocka praveze som odstrihla celu stopku a aj tak vytrca.

lucinocka
11. feb 2015

@inivana hmm, podla mna ho mas zle zalozeny...ja ked ho mam zle zalozeny tak ho citim..tiez akoby pichanie, ked je zalozeny dobre, je niekedy problem si nanho spomenut, lebo vobec ho necitit...ale zase ked ti nepretiekol...neviem, tak ho skus potom naopak, trosku hlbsie dat, ja mam jeden clanok nechany a ani ten netrci, vsetko je skryte

vierka0
11. feb 2015

@inivana podla mna ho mas prinizko..skus zaviest hlbsie a potom povytiahnut