Vnútroočné šošovky a vaše skúsenosti

ywula
9. mar 2012

Ahojte, hľadám niekoho kto má za sebou implantáciu vnútroočných šošviek... 😎
neviem čo mám čakať...tak chcela by som pár skúseností 🙄
ďakujém

nikusinka
17. sep 2012

@ywula ahoj neviem ci to je este aktualne ale mna 23.7. operovali a mam vnutroocnu sosovku. Takze pokial mas nejake otazky snad by som vedela dat info.
Tiez by ma ale zaujimalo, vidim v tvojom pase, ze mas coskoro termin porodu. Neviem, ci mas uz implantovanu sosovku, alebo je to este len planovane, ale nie je to kontraindikacia pri porode? Teda ze by ti museli robit cisarsky?

ywula
autor
17. sep 2012

ahoj @nikusinka .. už som aj zabudla, že som túto otázku písala na koníka...ale teším sa, že sa niekto našiel..🙂...a taktiež ma to núti zamyslieť sa nad tým ako nám ten čas letí a ako sa nám dokáže za pár mesiacov zmeniť život...🙂....
...na implantáciu som už bola objednaná, čakala som na termín...teda čakala som naň už pomaličky rok...ale v marci nás teda prekvapilo bábo, takže som to všetko stopla...:(....ale tak rozbehneme to zase po ukončení dojčenia...teda dúfam... 🙂 keď mám pravdu povedať veľmi sa do toho znova nechce...ktovie ako dlho zase budem čakať...
...cisarák mi robili už pri prvej dcérke, kvôli vysokým dioptriám, takže teraz je to znova jasné...znova sekcia...a so šošovkami je to určite kontraindikácia, lebo tie tlaky by to asi nevydržalo...
...Kde si bola operovaná?...ja som bola na vyšetrenia u prof. Izáka, ale teda medzičasom, kým som čakala ho z Bystrice prepustili /možno si zaregistrovala takúto kauzu v mediách/...tak už mi to bolo potom jedno kto ma bude operovať...ale ako vidíš samo sa mi to vyriešilo...🙂...teda odložilo...teraz hlavne porodiť...a uvidíme "CO DáL"... 😀
...som rada že som niekoho našla...a môžeš mi teda napísať, ako to prebiehalo a hlavne akú chybu zraku si mala?

slavocka144
13. nov 2012

@ywula Ahoj, ako tak čítam, robili ti sekciu kvôli vysokým dioptriam. Mňa keď gynekológ poslal očnému s tým, či môžem rodiť normálne, začal nadávať na ženského, že či sa ďalej nevzdeláva, ževraj dioptrie nemajú žiadnú spojitosť s pôrodom. Urobil mi preventívne vyšetrenia, všetko v poriadku, ale teda že pôrodu sa nemusím báť. Tak sa teraz čudujem, že ako si to mala a máš naplánované aj teraz. .... Inak, mala som + 6 diop., aj tak som nakoniec išla cisárskym, ale pre úplne iný dôvod...no a potešujúca správa pre mňa, pôrodom sa mi zlepšila viditeľnosť, po pôrode mám +3,5 a +4,5 čo je dosť skok 🙂 Akurát som si začala plánovať operáciu očí, kedže také vysoké +6 laserom nerobia, začala som uvažovať nad implantáciou, šla k očnému na kontrolu a caaap 🙂 Teraz neviem ako to bude, bud. týždeň som objednaná do BA na kompletné vyšetrenie a konzultáciu. Možno sa niečo zmení aj u teba pôrodom 🙂 Joooj, tak strašne moc chcem vidieť normaaaalne...zaplatím aj modrým z neba 🙂 Dám info, keď niečo bližšie zistím alebo teda niečo zaujímavé o implantácii 🙂 Pekný deň

ywula
autor
14. nov 2012

@slavocka144 ahoj...no ja som bola pri dvoch rozdielnych lekároch...pri prvej dcérke mi povedal, že to je indikácia, mám -12, 5...plus tam je aj astigmatizmus a tiež som po dvoch scleroplastikách v detstve...tak neviem čo z tohto je problém pri normálnom pôrode....ale stále sa bavili o ťažkej myopii, takže podľa mňa sú tam hlavné tie dioptrie, len ich mám teda mínuskové....a pri druhej dcérke...mimochodom sme už po druhom cisárskom sa znova nikto nezamýšľal, že by som mala rodiť normálne....to si asi šťastná že ti to pôrod napravil...mne sa práve tehu zhoršoval zrak....pri prvej dcérke 2 diptrie, teraz asi trištvrte....jej takže si rozhodnutá ísť......ja mám už vyšetrenia a konzultácie za sebou...ale teda všetko je fuč, lebo som otehotnela...tak som na bode 0....teraz mám prioritu pol roka dojčiť, takže najbližšie obdobie nič...potom na nové vyšetrenia a zase to čakanie...neviem či som to tu písala čakala som už skoro rok...a nič..tak ti budem vďačná, ak po vyšetreniach budeš vedieť nejaké nové info, dáš vedieť....bola som plánovaná v BB...ak by bolo v BA kratšie čakanie bolo by fajn...tiež pocestujem aj Blavu radšej len nech už to mám za sebou...a ako ti povedali...implantujú obe oči naraz alebo po jednom?...a vieš niečo o cene?... 😀

slavocka144
14. nov 2012

Jeeemine, takže sa to u teba ešte zhoršilo? U mňa to podla mňa ešte kolísa, neviem. Dostala som nové kontaktné šošovky a vôbec to neni dobré... ako fakt prd prečítam či už nablízko alebo nadiaľku. Som z toho strašne hotová, už fakt nechcem, od 4 rokov sa trápim, bola som na hranici slepoty, takže som nosila fakt fasa silné bríle, tak ťa viem pochopiť.
Na konzultáciu ma objednali vlastne hneď za 2 týždne a keď som sa spýtala aká je čakacia doba, tak nehovorili nič o nejakých dlhých čakačkách, jedna klinika mi odpísala (inak na FB som si s nimi dopisovala a nevedela sa rozhodnúť kam sa objednám 🙂 ), že zoperovať ma môžu hneď ako dorazia vnútroočné šošovky. Tak predpokladám, že je ide šup-šup. Ale ja som teda pozerala súkromné kliniky ako Excimer, Veselý OK (tam som aj objednaná), Mikrochirurgia oka, NeoVízia, Oftum. Ceny... pri laserových operáciach femto-blá blá blá laserom (no ten najnovší, najríchlejši, najpresnejší) sa všade pohybuje okolo 860-970Eur za jedno oko. Pri implantátoch sa cena odlišuje v závislosti od typu použitej šošovky. Počítam s tou najdrahšou verziou, čiže 1200,- Eur za jedno oko. Poisťovňa aj niečo z toho preplatí, ale faaak maličko. Implantujú sa obe oči naraz, do 5 min je to hotové, hojenie je pár hodín, čiže večer si môžeš spokojne prečítať noviny 🙂 Tak som staaašne zvedavá čo mi povedia, lebo mám teraz fak naprd tie dioptrie, neviem či by nebolo lepšie, keby mi to na oboch očoch nezostalo postarom, čiže obe +6. Waaa, normálne sa obávam, že mi povedia nejakú zlú správu :( Alebo povedia, aby sme počkali nejaký čas... niekde som vyčítala, že by si mala mať pred operáciou aspoň 1 rok rovnakú nemennú dioptriu. Tak fakt neviem, lebo na túto moju novú diopt. sme prišli až teraz. Ach jaj, no určite sa ozvem 🙂

ywula
autor
17. nov 2012

@slavocka144 jojoj to s tou kolísavosťou som počúvala od 15-tich...to sa musí ustáliť...to sa musí ustáliť...dokedy sa to bude ustálovať...mám 25 rokov...a nikdy som nemala stále dioptrie...len som stále vrážala prachy do nových okuliarov...dnes ich mám jak popolníky a stále budem čakať na ustálenie...???...prof. Izák v BB mi minulý rok sám povedal, že nemám na čo čakať...že by som si takto uľahčila život...mať radšej 12-tku v oku a trebarz už potom tie dve - tri dioptrie korigovať okuliarmi ak by sa to naďalej pohybovalo....ale prišlo do toho to tehu...tak teraz sama neviem....práve včera som bola na prvú aplikáciu KŠ...vieš si to predstaviť po 20 rokoch som nemala na nose okuliare a videla som na každý výklad...optometristka mi povedala, že možno aj KŠ mi pomôžu k ustáleniu, že medzi okom a okuliarmi je predsalen nejaká vzdialenosť a aj to môže robiť šarapatu....tak ja budem teda sledovať tvoje príspevky...a budem múdrejšia....držím palce...najhoršie sú na tom tie ceny...uf...

monstos
26. apr 2014

@slavocka144
@ywula

Tak co babenky, boli ste nakoniec na tej operacii ? Ci nie? Momentalne dost nad tym uvazujem, tak by ma zaujimalo co ako 🙂

slavocka144
26. apr 2014

@monstos ahoj, nie nebola ☹ Nakoniec to na konzultacii dopadlo uplne inak. Mala som porodom vyvolanu fiktivnu dioptriu, cize stale mam rovnake diop.po starom, ale fiktivna to skreslovala...to je nadlho, takze moj ocny sa mylil a na operaciu som nemohla ist, moje oci sa nedaju zoperovat. Este bola druha moznost, vlozenie sosovky do vnutra oka, ale na to mam priliz male oko (na tento zakrok su stanovene rozmery), cize zase smola, to uz som sa tam trocha rozplakala, ale p.Dr.Vesely ma upokojil, ze mam prist pred 40-tkou a nieco vymyslime....a to, ze mi vyoperuju moju sosovku a vlozia umelu, cize svaty pokoj do konca zivota. Len sa to nerobi skor…povedal mi, ze nema to srdce mi to spravit teraz…neviem co tym myslel, mozno je to bolest jak svina 😀 A ze preco menit zdravu sosovku za nieco cudzie. To uz su asi posledne a krajne sance.(bo si fakt neviem predstavit v starobe, ked.uz teraz mam silne plusky, fuh). Btw. medzicasom vyslo najavo, ze moje lave oko je uz tupozrake. Tak nazatial zostavam pri sosovkach +5,5 na obe oci, bo tomu lavemu je to aj tak jedno 😀

slavocka144
26. apr 2014

@monstos A musim podotknut, ze klinika Vesely Ok, klobucik dole, prijemne miesto, prijemny personal, spokojnost. Inam by som uz ani nesla. A ako pozeram vyssie, pisala som, ze mam +6 na oboch ociach....tak zmena +5,5 a +5,75 🙂 aspon daco 😀 +astgmatizmus (cylindre), tupozrakost ....este mi chyba sedy alebo zeleny zakal a budem vybavena naplno 😀 😀

monstos
26. apr 2014

@slavocka144 tak je mi luto, ze to nevyslo, ale pokroky v oftalmologii idu milovymi krokmi dopredu, tak mozno to bude este pred tou 40. Ja mozno pojdem na vysetrenie do neovizie a uvidime. Mam dioptrie okolo + 3 cca a laser nemozem lebo mam strmu rohovku ( uz som bola na klinike oftum na predoperacom) o moznosti vnutroocnej implatacie sosovky som ani netusila, takze nemam ani nejake blizsie info, talze zistujem. Pisala som do neovizie a maju mi volat, tak uvidime ci z toho nieco bude. Planujeme este babo, tak by som to chcela dovtedy stihnut. Inac nevies ako dlho sa hoji oko po tomto zakroku? Na laserovej trva pol roka, kym sa beru nejake kvapky. No a su kontraindikovane tehotenstvom, resp. kojenim.

slavocka144
27. apr 2014

Fuh, uz som z toho vypadla, tak si nepamatam ako to bolo s hojenim. Na stranke Vesely Ok to mali myslim rozpisane 😉

mirka2224
15. feb 2015

Ahojte chclea som sa spitat som objednana na operaciu vnutroocnej sosovky lebo mam as -16 tak sa strasne bojim ci moje oko zvladne taku dioptriu a ci ju vlasne prime toho sa najviac bojim ... ak ma nirkdo skusenost stakymy dioptriamy poradte v okuliaroch nosim -10 ale mala by som mat -16 ...

gabriela198
29. apr 2015

Ahojte citala som vase prispevky ja uz mam za sebou 3 operacie oka na lavom oku sa mi odlupila sietnica potom bolo dobre a zas prislo sedy zakal a nakoniec mi musely implantovat umelu sosovku na ktoru mam dioptriu 2 a som spokojna ale musela som si pretrpela a zase na pravom oku mam dioptriu -7,5 a tiez by som si chcela dat implantovat umelu sosovku zeby som mala mensiu dioptriu ale neviem ci sa nato zostava v nemocnici ale ta hned pustia domou 🙂

scorpionflower1
15. okt 2015

Ahojte, bola niektorá z vás na implantácii multifokálnych vnútroočných šošoviek? Ja som bola minulý a tento týždeň (jedno a potom druhé oko), kvôli vrodenému šedému zákalu, ak áno, napíšte mi ako vidíte. Ja mám všetko dosť rozmazané zatiaľ.

cickatinka
21. júl 2016

Ja som bola na aplikácii vnutroocnych multifokálnych šošoviek pred 2 mesiacmi. Vidím aj malé písmenka a údajne mám 0 dioptrií. Ale zatiaľ to zďaleka nie je ideálne . Niekedy večer a ráno nevidím na čítanie a v trochu horšom osvetlení mám problém niečo prečítať . Čo zatiaľ ozaj nefunguje, je videnie na strednú vzdialenosť , čiže na počítač . Obrazovku musím mat veľmi blízko. Okrem toho mám stále kruhy a trochu opuch pod očami . Vidieť , že telo sa s cudzím predmetom stále ešte nevyrovnalo . Doba zvykania je vraj u multifokálnych šošoviek pol roka . Tak mi to povedala opakovane lekárka v Neovízii v BA, kde som bola operovania . Dúfam , ze som niekomu dala aspoň nejaké info a budem rada, keď mi niekto napíše svoje skúsenosti aj po dlhšej dobe . Rada by som vedela, či sa to do toho pól roka ozaj ešte zlepší .

scorpionflower1
22. júl 2016

@cickatinka : Ahoj, ja som bola minulý rok v októbri, nie v Neovízii, ale u Veselého. Mám v ľavom oku Acrysoft restor IQ a v pravom Acrysoft restor IQ torric. Dva mesiace po operácii som videla možno o trochu horšie ako vidím teraz. Moc sa mi to odvtedy nepohlo. Ja som mala pred operáciou dioptrie do diaľky (1 a 1,5) a teraz sa mi to vymenilo. Vidím horšie do blízka a do diaľky vidím dobre. Vraj mám dioptriu 0,25 na pravom a na ľavom ešte menej. No paradox je, že na to čítanie vidím na ľavé oko horšie. Lekári stále sledujú či vidím do diaľky, ale do blízka nie. Neviem prečo je to tak. Už som bola aj na YAG laseri lebo sa mi spravil druhotný šedý zákal. Ja som mala vrodený šedý zákal a problémy s vnútroočným tlakom. Aj so zákalom som videla relatívne dobre, no doktori povedali, že si to mám dať zoperovať, lebo sa mi to bude zhoršovať (kvalita zraku a aj tvrdosť šošovky, čo spôsobovalo, že ten tlak som nemala stabilizovaný a zvyšovalo mi ho to), tlak v oku sa mi znížil po tej operácii, takže s tým som spokojná. Na tie šošovky sa dá zvyknúť, aj keď taký zrak ako som mala pred operáciou už nemám - vidím kruhy okolo svetiel, zle čítam v šere. Moja doktorka hovorí, že možno sa to ešte pohne k lepšiemu. Moja teta si dala tiež implantovať tieto šošovky a tiež musela mať okuliare na čítanie, ale hovorila, že sa jej to zlepšilo a okuliare už toľko nepoužíva. Paradoxne, ja nemám problém so vzdialenosťou na počítač, ale napr. s navliekaním nite do ihly, v šere napr. nevidím na ovládanie. Kolegyňa má tiež multifok. šošovky a na PC nosí okuliare, ale inak nie.

cickatinka
10. nov 2016

Oneskorene ďakujem za odpoved😀 som pol roka po operacii a vytvoril sa mi zase astigmatizmus 3/4 DPt. Do blízka vidím jedným okom úplne rozmazane, vlastne s nim nič neprecitam. Objednali ma na do laserová nie, teda vyhladenie rohovky laserom, lebo ten astigmatizmus vznikol z pooperacnych jaziev na rohovke. Doktorka si však nie je istá, či mi to pomôže. Potom dám vedieť.

lubka72
16. nov 2016

@cickatinka prosím ťa, zlepšilo sa ti to videnie do blízka?

scorpionflower1
16. nov 2016

@lubka72 ja som po operacii yse toka mam multifokalne sosovky a fi blizka som najprv videla velmi zle ale potom sa to zlepsilo. Stale mam 1,5 dioptriu vraj sa to ale stale zlepsuje mi teraz doktorka povedala alw towz sa mi po operacii urobil astigmatizmus

lubka72
16. nov 2016

@scorpionflower1 ďakujem, ten astigmatizmus sa ti urobil aj kvôli operácii? či to s tým nemá nič spoločné?

cickatinka
16. nov 2016

Ten novo vytvorený astigmatizmus má priamu súvislosť s operáciou a urobí sa mnohým. Je to kvôli tomu, že na rohovke sa pri hojení vytvoria jazvy a potom je trochu hrboľatá. To sa odstraňuje tým dolaserovaním, o ktorom som písala. Ja som si to predplatila už pred operáciou. Ja teraz vidím fakt zle, úplne sa mi videnie do blízka rozostrilo. Len dúfam, že ten zákrok pomôže. Čo mi tiež vadí, je, že stále niečo cítim v očiach, ako keby som v nich mala opuch, a aj zvonku mám oči ozaj trochu opuchnuté, takže mi ľudia hovoria, že sa mi zmenšili oči. Aj pod nimi sa mi vytvorili vačky. Okrem toho sa mi stále zdá, že po bokoch mám niečo ako kone, keď im dávajú tie klapky, aby sa nesplašili. Lekárka mi povedala, že niekomu sa to zlepší až po roku. V každom prípade ľutujem, že som si dala multifokálne šošovky a nie monofokálne a nikomu by som to nedoporučila. Je to pre mňa značný diskomfort, aj keď som bez okuliarov, čo je fajn. Poznám ľudí s monofokálmi a tí vôbec nemajú také problémy ako ja a zvykli si na ne za 1 - 2 týždne. Aj lekárka mi povedala, že tie sú pre mozog neporovnateľne jednoduchšie na prispôsobenie. Sú zadarmo a ľuďom väčšinou ostane nejaká dpt do blízka, takže používajú okuliare na čítanie, príp. počítač, ale inak nemajú žiadne problémy. Ja ešte navyše veľmi zle vidím pri slabšom svetle. Takže treba si to dobre rozmyslieť, kým sa človek na to rozhodne !!!

lubka72
16. nov 2016

@cickatinka môžme sa spýtať, kde ti to robili? a koľko máš rokov? išla si na to z akého dôvodu?

cickatinka
20. nov 2016

@lubka72 Robili mi to v Neovizii v Petržalke a mam 60 rokov. Išla som na to preto, že som sa chcela zbaviť okuliarov a mala som slabý šedý zákal, tak to bolo aj s príspevkom poisťovne.

cickatinka
20. nov 2016

@scorpionflower1 Ešte k tomu naliehanie do ihly. To vôbec nešlo, ani kým sa mi nevytvoril ten astigmatizmus. A na televízny ovládač v šere tiež nevidím.

amanda654
21. apr 2017

Ahojte.Mam voperovanu vnutroocnu umelú šošovkou,momentálne som 1mesiac po operácii a ešte má čaká transplantácia rohovkovych buniek,má niekto už nejakú takúto operáciu za sebou alebo aj umelú vnutroocnu šošovku??podelte sa budem rada.✌️☺️😎

amanda654
21. apr 2017

@cickatinka ahojky.je to prosím lepšie už to videnie u Teba a môžme sa podeliť o pocity,keď by si tu bola .☺️👍Napíšem potom o sebe.

cickatinka
2. máj 2017

Ahojte. Po dolaserovaní , ktoré mi robili v novembri, je to lepšie. Spočiatku astigmatizmus úplne zmizol, ale tak za dva mesiace sa zase urobil zrejme hojením po tejto laserovej operácii. Nie je to však už také zlé, ako predtým. Všetko robím bez okuliarov, ale na čítanie musím mať veľmi silné svetlo. Musela som si dať namontovať k posteli novú lampu, do ktorej sa dali dať veľmi silné led žiarovky. Bola som si posťažovať u doktora, ktorý ma operoval a on mi toto poradil. Povedal mi, aby som pracovala so svetlom. Tak som zobrala ako fakt, že lepšie to nebude a nebudem žiadať reoperáciu, aby som nedopadla ešte horšie. Stále mám pocit, že pozerám cez vodu, teda, že mám v očiach vodu, aj tie klapky po bokoch stále mám, ale už si na to zvykám. Tiež mi chirurg poradil, aby som si dala urobiť okuliare na čítanie 0,5 dpt, ale zatiaľ som to neurobila, lebo prečítam. Už som takmer prestala čítať z papiera, lebo je to namáhavé a čítam len na tablete. Keď si dám vysokú svietivosť, vidím dobre. Pri čítaní na papieri sa namáham, tak sa tomu vyhýbam. Okrem toho často mám písmená akoby utopené, ako keď sa mesiac topí. Proste si na to zvykám. Po tom rozhovore s operatérom som pochopila, že zbytočne si budem sťažovať, proste si musím len zvyknúť a prispôsobiť sa situácii. Čo už...

cickatinka
2. máj 2017

Ešte ma napadlo, že som prestala cítiť pocit opuchu vo vnútri očí a aj zvonku mi oči prestali opúchať. Takže aspoň niečo 🙂

nikijur
19. máj 2017

Ahojte pridavam sa do diskusie bola som vcera na predoperacnom vysetreni v MT u Dr.žiaka jedinou moznostou na korigo mojho zraku je implantavia fakickej vnutroocnej sosovky bola ste niektora na tomto zakroku? Cena jedneho oka je 1500€ cc.len samotna sosovka stoji 800€ +zakrok som v rozpolozeni mam 29 rokov prave oko 12 diopteia +4 cylinder lave o nieco lepšie

lubka72
19. máj 2017

@nikijur porad sa na viac klinikách, nerob iba na základe jedného závažné kroky, pozri si Oční kliniku Zlín, doc,Smečka