Mám 16 rokov a som tehotná. Zvládnem to?

invisible
26. jan 2014

Zdravím.S priateľom sme spolu 2 roky.Pred pár dňami som zistila,že som otehotnela. Tehotenský test dva krát pozitívny,vždy sme si dávali pozor.S priateľom sme sa rozhodli že si dieťa necháme,avšak mám iba 16 a on 19.Obaja sme ešte študenti. Dá sa to zvládnuť?(potrat obaja odmietame), máte niekto skúsenosti s tehotenstvom v mladšom veku? Ďakujem za všetky rady,skúsenosti.. 😒

lucia20
27. jan 2014

@invisible da sa to zvladnut. samozrejme za spoluprace rodicov a okolia, inak by to bolo velmi tazke ale dalo by sa to zvladnut. zalezi od toho ako sa k tomu postavi tvoj partner. ja som mala iba o tri roky viac ako ty. skola nedorobena, nemali sme kde byvat. nevravim, ze to bolo ruzove, ale zvladli sme to. boli mesiace ked som bola este tehu, ked sme mali uplne vianoce ked nam svokrovci priniesli chlieb a vajcia, ale aj to sme ustali, teraz je to uz len usmevna spomienka, ale dalo sa to. drzim silno palce.

eliska31
27. jan 2014

@stanulienkat nepiseme lebo myslim si, ze na to ma rodicov aby jej to fajne vytvamavili 😀 A potom je to JEJ zivot....vlastne uz dvojzivot 🙂 to ci ho dokafre a budu zit od materskej po matersku si uz bude musiet ona zariadit. Tiez som premyslala ze do 15 je clovek este pod zakonom 😀 😀 a moznno sa tu odohral trestny cin...lenze "ked sa nieco postavy, tak sa rozum zastavi"....ale uz radsej nepisem viac, lebo ma ukamenuju 🙄

sissy27
27. jan 2014

@fidka79 je veľký rozdiel robiť si popri dieťati a zamestnaní nejakú vysokú školu sv. alžbety odbor sociálna práca, ktorú keď nedokončí tak sa houby stane, a je rozdiel dokončovať strednú školu... keď ju aj dokončí, nemusíme sa baviť o tom, aký je teraz problém zamestnať sa pre slobodnú bezdetnú vysokoškolsky vzdelanú babu s praxou, kde ešte pre čerstvú maturantku bez praxe a s dieťaťom... netvrdím, že nedá sa, ale tie podmienky na všetko bude mať sakra sťažené... bohužiaľ, z lásky sa dnes žiť nedá a či sa nám to páči alebo nie, dieťa vyžaduje určité investície, a aj tie základné nie sú malé...
ja nehovorím, že má ísť na potrat, toto je vec, ktorú síce neodsudzujem, ale ani neodporúčam,na to nemá právo nikto z nás, čo sa týka tej témy, kde si zakladateľka chodí na potraty ako na hodiny klavíra, to je extrém a nebola by to prvá téma, ktorá bola vymyslená, takže toto mne osobne tlak nedvíha vôbec, ak by aj bola reálna, ja za to následky niesť nebudem a ty tiež nie...
pointa je - 16 ročná tehotná nie je ani zrelá, ani rozumná, ani zodpovedná, tam nie je o čom, ak im pomôžu rodičia, tak si môžu gratulovať, ale ľahké to mať nebudú, no a ak rodičia nepomôžu, tak potom je každá rada drahá... a teda slečna by to mala v prvom rade prebrať so svojimi rodičmi, potom s partnerovými rodičmi a až úplne nakoniec (ak vôbec) so širokou verejnosťou na MK... lebo ani jedna z nás sa jej o dieťa počas vyučovania starať nebude...

sissy27
27. jan 2014

@stanulienkat úplný súhlas... 🙄

maznacik007
27. jan 2014

mna by zaujimalo kocky co ste mali v nast deticky co odporucate svojim dceram neskor... ja sama neviem co by som robila keby dcera takto pride o par rokov.... nadsena by som nebola ... 😅

voskovka
27. jan 2014

normalne sa mi rozum zastavuje nad niektorymi prispevkami.....to ze dievca napise ze ma priatela 2roky dozadu neznamena ako tu bolo spomenute ze odvtedy "susta".....moralistky chodte kdesi....neverim ze vy ste boli v niecom lepsie a cakali na sex po svadbe s jedinym muzom......
Ja som otehu v maturitnom rocniku,ale sme boli zasnubení a planovali spolu zivot....Dietatko bolo bonusom chceli sme ho no neskor ale bolo nam dopriate cize tehotna v 18stich....a co? zvladla som odmaturovat s bruskom,v juli sme sa vzali,v septembri som rodila....mam za to ze mam skveleho chlapa....
Byvali sme v prenajme neskor kupili vlastny byt,mame uzasne deti-necudujte sa mame 2synov a tretiu babulku na ceste a napriek tomu mam tiez LEN 26....a co??? zivite mi niektora co i len jedno z deti???? asi tazko????vychovavate mi ho????
NIE.....takže kazdy& nech si vidi svoje a co ma doma a neriesi zivoty inych....Nelutujem ani jednej prebdenej noci ked mi deti mali 40tky horucky,nelutujem ani jednej ranne nevolnosti-co do frasa trvali dokonca celymi dnami az som skoncila v nemocnici,nelutujem kazdy kopanček chlapcov prve slova,prve mama,prve odplienkovanie Zeny moje deti su darom a vzdy sa to zvladne nech je to na zaciatku akokolvek tazke.....

@invisible a tebe klobuk dole za rozhodnutie nechat si ho..... si mlada mas iny rozhlad o zivote ako aj ja ale neboj vsetko to dobre aj zle ta este len caka,viem ze v noci vstavanie,kojenie,bolesti bruska,teploty chorobka,prve zubky proste vsetko kazdu maminku potrapi ale presli si tym viacere z nas a zvladli....a ako bolo spmenute neboj pojdes von,na kavicku ak priatel postrazi,musite si to vsetko na zaciatku rozhovorit ako budu pravidla fungovat do vsetkeho ho zapajaj,dolezite je aby ste mali kde byvat na zaciatok a pomoc od rodiny.....nevesaj hlavu nad komentami skoreho sex.zivota-osobne si myslim ze zeny tohto typu ani nevedia co ich vlastne deti robia a ci uz nešustaju poza ich chrbat a ona na to-to moje dieta bozechran ono by na to ani nepomyslelo,tak sa ich zastavaju....a pri tom to moze byt uplne inak......

Nikdy netreba odsudzovat cloveka a jeho rodicov a ich vychovu-lebo same nikdy neviete ako vychovate svoje deti....... 😉

madeleine55555
27. jan 2014

@invisible Deti by nemali mať deti... 😒

billam
27. jan 2014

@voskovka no musím ti oponovat...ja som rozhodne nezacala so sexom ako 14 ročná...ani ako 16 ročná...dokonca to nebolo ani v maturitnom ročníku.

ivanka.7
27. jan 2014

@sissy27 @stanulienkat predpokladam, ze kocka myslela doby davno minule a tam tehotenstvo v 16tich bolo naozaj vecou nie nenormalnou;

Autorke temy prajem vela podpory a odhodlania, ja by som sa na to nikdy nedala (preto som aj so sexualnym zivotom pockala do casu, ked uz som si vravela, ze sice by sa mi to este nehodilo, ale zvladla by som). Drzim palce!

voskovka
27. jan 2014

@billam neboj sa ani ja.....ale mala som uz 18rokov-dospela som uz bola zakonne.....a zodpovedala som si uz za seba sama.....a priatela som mala dlhsie a tiez sme nešustali-iba spolu chodili....

maznacik007
27. jan 2014

@voskovka ja sa pridavam k @billam bola som vychovana v krestanskej rodine a v takej aj vychovavam svoje deti ...
kazdy ma svoje hodnoty zasady a postoje ... a podla nich si zije a vychovava svoje deti ..

ty si kludne vychovaj dceru tak ze je v pohode po 14 nastke sexovat ... ja sa ju snazim vychovavat inak ... 😉

andrejka1994
27. jan 2014

Ahoj,jasne ze zvladnes a tieto moralistky nepocuvaj lebo na ne ked by sa tiez malo posvietit urcite by vsetko s kostolnym poriadkom nebolo najlepsie. Napisala si ze ste si davali pozor tak co ? , ja mam 19 a tiez som tehotna v mesiaci a tiez sme si davali pozor ochrana a pod. a stalo sa, a ked to niekde povies ze ste si davali pozor tak len do teba budu hustit ze asi nie a vedia lepsie ako ty, no poslat ich do P, tak ti poviem, zeny co tu rodili v 25-26 alebo neviem kedy nie tak skoro ako ty ti tu budu nieco rozpravat a to si ani neobuli tvoje topanky a neprezila si si svoje ja to dobre viem ake je , to ze ma clovek tolko rokov neznamena ze je nezodpovedny pojaseny a chce chodit vonka chlastat a chodit na diskoteky, ten clovek si mohol za svoj vek prezit viac ako niekto co ma 25 , moja vlastna skusenost. Ja ked som mala 16 robila som si prvykrat tehotensky test, a bola som za to ze ak som tehotna miminko si necham ,je to aj na tvojej povahe a aj na tom ci na to niesi sama , som rada ze vidim ze ste si ho nechali a chcete sa starat 🙂 , rodicia vam pomozu aj ked budu mozno hromzit a hovorit ze si si to mala dat prec, pockaj potom ked sa ti anjelik narodi aky budu vsetci za nim posraty ;) ,zvladnes to, XY pred tebou to zvladli a dalsie zvladnu po tebe , v prvom rade je dolezite co si myslis ty a nie aby ta tu sundavali zenske ktore su :najprv kariera , a potom dieta ktore maju v 25ke a v 31ke im ide len dieta do skoly do prveho rocnika, kym ty to budes mat uz vsetko za sebou stale budes mlada, mozes si skolu potom dokoncit a sancu na zamestnanie budes mat stale lebo chcu mladych brat, musis si to otocit, sice v mladom veku sa budes starat o mimco co ostatny budu lietat kade tade ale ked ti vyrastie na 2-3 roky ,karta sa otoci a budes aj mat stale svoj vek aj miminko za sebou ... 🙂 na rodicovske prides do skoly prvacikovi ako mlada mamina kym ostatne tam budu akoze vyzrete same rachtle sediet hehe na to sa ja uz velmi tesim 🙂 . Drzim ti palce velmi a gratulujem k malinkemu 🙂

maznacik007
27. jan 2014

a bez rodicov a ich vyraznej financnej casovej a materialnej podpory to nezvladnes takze najprv si to prediskutuj cele s nimi ....

janka369
27. jan 2014

@voskovka veľký súhlas,toľko moralistiek pokope 🙂 ja len zo svojej skúsenosti. Jedna z rodiny na moju adresu hovorila mojej mame,že ona by svoju dcéru zabila,keby prišla v 16 tehotná a čo sa stalo? Jej dcéra robí v erotickom salóne od 18-tky a syn ani nedokončil školu a lieta min. v marihuane...ja som dochodila školu,som zabezpečená,budujem si kariéru...takže holt toľko k tým čo tu súdia. Nikdy nehovor nikdy a nikdy nesúď.

leanax
27. jan 2014

@invisible NO keď si zvládla sex v šestnástich, zvládneš aj tehotenstvo a rodičovstvo... budeš musieť, bude to síce ťažké, ale nič iné ti neostáva, keď si sa rozhodla si to nechať... na jednej strane je to pre mňa nepochopiteľné /možno som už stará na to/, ale na druhej strane ťa obdivujem, že si sa k tomu tak zodpovedne postavila... držím vám palce...

billam
27. jan 2014

@voskovka ved ok...ja som nepozerala na to, že uz som zákonné dospela, tak hurá idem mat dieťa...chcela som študovať, zabezpečiť sa a tým zabezpečiť aj dieťa....nehovorím, že sme s partnerom nesexovali, ale pristúpili sme k tomu zodpovedne - chranila som sa. Obaja sme vystudovali, zamestnali sa, zabezpečili si vlastne bývanie a potom nastal čas na deti.

voskovka
27. jan 2014

@maznacik007 ty si to asi nepochopila.....nesuhlasim s tym ale co sa stane neodvrati sa..... predstav si ze aj som z krestanskej rodiny a bola som tak vychovana,my sme nezili sexualne chodli sme spolu zasnubili sa mali termin svadby ale sme po tomto vsetkom co sme si naplanovali zacali spolu spavat a otehu som....nechali sme datum svadby aj ked som mala velke brusko ,ale nebola som jedina kto takto este pred svadbou otehu farar nas nezbil nehresil,iba povedal ze dieta bolo počate v hriechu,vsetko sme odovzdali,vzali sa v kostole a zijeme krestanskym zivotom dalej,preto hovori ze nehovorte kto si ako vychoval deti,ked neviete co sa o 15-20 rokov zmeni vo vasom zivote a ako si vychovate vy deti......Mozes byt 100% veriaci viest tak deti ALE DOSTANE SA TI DO ZLEJ PARTIE A JE TAM KDESI NECHCELA........moze byt z neho krasny prikladny clovek alebo nasilnik,zlodej delikvent......

82erika
27. jan 2014

Stalo sa stalo netreba nikoho odsudzovať dôležité je opora a odvaha bábätko si nechať .Myslím že to zvládneš ale určite to na začiatku bude ťažké a keď sa malinké narodí keď ho budete mať v naručí poviete si že to stálo za to a dodá Vám to silu ísť aj napriek všetkému ďalej .Gratulujem a prajem veľa síl a opory zo všetkých strán

sissy27
27. jan 2014

@ivanka.7 no lenže v časoch, kedy bolo normálne mať dieťa v 16, bolo normálne aj upaľovanie čarodejníc, hygienické návyky boli tiež aké boli, neexistovalo vzdelanie ani medicína na takej úrovni ako teraz, neexistovala materská dovolenka tak ako dnes, ale makalo sa pár dní po pôrode a vlastne všetko bolo inak.... tak keď chce niekto žiť "ako kedysi" tak potom so všetkým a nie si vybrať len to, čo sa aktuálne hodí 😉

voskovka
27. jan 2014

@billam ano???? aj ja mam skolu dokoncenu,a nie ucnovku maturu!vysku si planujem popri tomto dietatku mame svoje byvanie,lubime sa,mame krasnu rodinu.....o nic som neprisla nic nestratila a vela ziskala.....
toť vsio co k tomu dodavam,netreba viac...

mima4
27. jan 2014

@andrejka1994
"na rodicovske prides do skoly prvacikovi ako mlada mamina kym ostatne tam budu akoze vyzrete same rachtle"

to je uroven vyjadrovania sa! Ponizovat zeny, ktore sa rozhodli pre babo vo vyššom veku!!

ivanka.7
27. jan 2014

@sissy27 ale ved ja neobhajujem tu dobu, len som napisala, ze taka doba existovala, kedze vy dve ste pisali, ze nie (resp. ze by vas zaujimalo kedy to bolo)

maznacik007
27. jan 2014

@voskovka este raz ja som napisala snazim sa vychovavat ako to uplne dopadne nie je len v mojich rukach ... ja len odovzdavam svoj postoj ...

nesuhlasim s interupciou a ak uz dievca chce v takom veku sexualne zit tak sa ma chranit pred pocatim, ak sa uz stane tak ju nepochvalim ale teda hlada sa riesenie ...

a cele to tu je zle postavene vela bab to tu pise ze to zvladne a tak .... lebo oni to zvladli ale zvladli to len preto ze pri nich niekto stal .... povacsinou rodicia alebo to bol patner ktory uz dokazal uzivit rodinu a to jej aktualne nie kedze studuje
takze najskor to ma predsa riesit s rodicmi ci ju podporia ... a budu ich zivit kupia vsetko pre dieta ci jej pomozu so starostlivostou o neho atd... ako so skolou ... bude to pre nich dalsi hladny krk do rodiny mozno blbo napisane ale je to tak ..

billam
27. jan 2014

@voskovka vies o čo si prišla? O tie krásne študentské roky - ale každá z nás je iná....my sme si najprv užili...cestovali, zabávali sa...potom sa zobrali a mali deti...

sissy27
27. jan 2014

@andrejka1994 aby si na tom rodičovskom nebola prekvapená, že tie "staré rachetle" po 30 budú vyzerať lepšie ako ty 😀 😀 😀 a hlavne, s takýmto vyjadrovaním ťa tie "staré rachetle" budú určite brať vážne a správať sa k tebe ako k dospelej a inteligentnej žene 😀 😀 😀

millatina
27. jan 2014

Sa smejem ako ti tu všetky čo mali deti v pubertálnom veku strašne gratulujú a tešia sa s tebou 🙂 A každá čo tu dá reálny pohlad tak je akože moralistka 😝

sissy27
27. jan 2014

@ivanka.7 ano, ja viem, že taká doba existovala, ale nepredpokladám, že ju niektorá z nás zažila vrátane tej, ktorá to tu vyhlásila za bežnú vec 😀 ak áno, tak sa ospravedlňujem a vzdávam hold a úctu jej šedinám a skúsenostiam 😀 alebo teda ok, v cigánskych osadách je to tiež ešte stále úplne normálna vec, ale ani s tými by som sa ja osobne neporovnávala, neviem ako iné...

voskovka
27. jan 2014

@maznacik007 a este jedna vec-ked tu vytahujes vieru- Kto je bez hriechu nech do nej hodi prvy kamenom...... som zvedava kto začne.....
A dalsia vec-kto si ked chces sudit a moralizovat????? Nie je predsa od toho Boh ten kto ti zivot dal a slobodnu volu,ten rozhodne o tom ktory hriech a ake zlo ti odpusti ci ta necha vo vecnom zatratení......pouvazuj a potom sa mozme kludne o tom pobavit......

billam
27. jan 2014

@andrejka1994 ale si mudra 🙂 🙂 🙂

kubankakubanka
27. jan 2014

Moja spolužiačka otehotnela keď mala 16,a zvládla to,,,,dnes už má 3 deti a 35 rokov ,,,,nikdy v živote to neoľutovala,,,,aj keď si prežila svoje,,,,,,čas beží rýchlo a niektoré veci sa nedajú vrátiť späť,,, zapamätaj si najväčší moralisti ,majú najvätčšie bordel v súkromí skoro vždy česť výnimkam 😀 dieťa je dar ak sa na to cítiš tak to zvládneš 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre