Pôrod s epidurálkou a bez nej - porovnajte

bandova777
6. apr 2020

Ahojte zaujímali by ma skúsenosti s epidurálkou pri pôrode prípadne ak to viete porovnať s ňou a bez nej zatiaľ si nie som istá či ju chcem :D tiež by ma zaujímalo či ju podávajú v NZ prípadne v akej najbližšej nemocnici áno 🙂

malia18
6. apr 2020

Ahoj neviem či sa ti presne vyjadrím ku konkrétnym otázkam ktoré chceš vedieť ale niečo sa mi marí že mi sestra hovorila čo pracuje v nemocnici ako sestrička že epiduralku zakázali pretože nemala priaznivé vplyvy na rodičky a že boli dokonca už aj nejaké podozrenia že to má negatívny dopad ale nie som si úplne istá či to je všeobecne vo všetkých nemocniciach alebo iba v tejto našej :/

malia18
6. apr 2020

@bandova777 ale nejaké náhrady sú určite to viem takže skús trošku popozerať na internete možno sa dozvieš alebo ti tu niekto poradí...a čo viem je to veľmi individuálne pretože niektoré baby to zvládli úplne bez problémov aj bez toho a boli rady že je to prirodzeným spôsobom ale niektoré boli na tom horšie že od vyčerpania si ju dali. Keď tak radšej preštuduj nejaké náhrady alebo sa poraď s doktorom.

bandova777
autor
6. apr 2020

idem teda trochu googliť ďakujem 🙂

sofiia87
6. apr 2020

Jasne, ze epidural nezakazali. V niektorych nemocniciach davaju rajsky plyn, ale je to skor vynimka nez pravidlo. Za mna bol epidural vykupenie, neskutocne pomaly som sa otvarala a kym som bola na 3 cm, som bola taka ubolena a unavena, ze som si ju s radostou nechala pichnut. Ja by som si v tvojom pripade poucenie vybavila a ked budes rodit sa rozhodnes, ci ju chces ci nie

bandova777
autor
6. apr 2020

@sofiia87 poučenie u obvodného gynekológa predpokladám a stačí mu len povedať že by som chcela a on mi to vypíše alebo treba niečo vybavovať lebo momentálne neviem ako by mi prešli behačky po lekároch

lilien239
6. apr 2020

ja som malapri prvom porode epi ,pomohla stym ze som necitila take bolesti,ranoo 6 vyvolavacka, a stale som sa neotvarala poobede epi ahodinu po epi som si pospala a potom ma zobudili ze idem rodit porod samotny po epi uz rychly o 15 bola dcerka narodena a pri druhom bez epi,rano tiez vyvolavacka o 12 zabrala a maly sa narodil vecer o 20 bolesti ukrutne... pri epi som tolko ,, netrpela'' ale teraz po 4rokoch po prvom porode pocitujem bolesti v chrbate v mieste v pichu epiduralky..niekedy menej a niekedy dost casto uz len pri dotyku.takze som rada ze som si ju pri druhom uz nedala

radkaradix
6. apr 2020

@bandova777 ja som rodila minuly rok a ponukali mi ju priebezme pocas porodu, ziadne potvrdenia nebolo treba 🤷 ale ja som si ju teda nedala pichnut.

natalinka25
6. apr 2020

@bandova777 ja som epiduralu pri oboch porodoch malá je to výborne žiadnu bolesť som necitila rodila som s úsmevom. 👍 nemalá som žiadne vedľajšie účinky. Dala by som si ju zas.

malia18
6. apr 2020

Vravím, je to veľmi individuálne ale stretla som sa s mnohými zlými skúsenosťami po epi takže ja len toľko každopádne ak ti to lekár odporúčí a budeš vnútorne o tom presvedčená alebo budeš mať ťažký pôrod tak si ju kľudne daj pichnúť držím palce✌🏼 hlavné predsa je aby to dobre dopadlo v zdraví pre vás oboch

andreakacmi
6. apr 2020

@bandova777 úžasná vec, Pomôže ti aspoň na chvíľku necítiť tie prestrasne kontrakcie a oddýchneš si , rýchlejšie sa otvaras, len nesmieš dýchať a ani sa pohnúť keď ti ju pichaju

mirkava
6. apr 2020

@bandova777 mala som ju vybavenu, dali mi vyvolavacku. Prosikala som ich nech mi ju daju, ale vraj sa bali ze sa mi zastavi porod tak mi ju nepichli

simiqe
6. apr 2020

Ja som ju mala vybavenú s tým ze uvidím rozhodnem sa pri pôrode.. A nakoniec som mala rýchly pôrod ze mi ju ani nestihli dat.. Takže podľa mňa si ju určite vybav a už potom zistíš ci to dáš aj bez nej alebo nie

24mirka
6. apr 2020

Ja som mala 1 pôrod s epi a druhy úplne natur, bez ničoho.. Za mňa: už by som do toho nešla. Nie je nad prirodzený pôrod. Ak Ti môžem poradiť, JEDNOZNACTE CHOD CESTOU HYPNOPÔRODU. Je to to najprirodzenejsie a najlepšie čo môžeš spraviť pre seba, pre svoje dieťatko= pre vás pôrod 💓

aandyy66
6. apr 2020

@bandova777 urcite maj v zalohe epidural, mozno ho nebudes potrebovat, ale mozno bude pre teba vykupenim. Mne vyvolavali porod 3 dni (piatok, sobota nedela). 3 dni ma nalievali oxytocinom, skusali balonik a kadeco dalsie, no napriek tomu som sa neotvarala. Vyvolavany porod vraj boli 1000krat viac ako prirodzeny a u mna to teda platilo na 100%. V nedelu uz boli kontrakcie take neznesitelne, ze som od bolesti zacala zvracat rano o desiatej a mala sa narodila az o desiatej vecer. Neviem si predstavit co by sa dialo, keby mi ten epidural nepichnu. Ked mi ho anesteziologicka pichala, spytala sa nech ohodnotim bolest od 1 do 10 pricom 10 je najviac. Bez akehokolvek premyslania som jej povedala 9! Ona ze ci fakt? A ja ze este o malicko to zaboli viac a od bolesti odpadnem. A to nie som citlivka, moja zubarka vravi ze ja nemam prah bolesti, lebo ukony ktore mi robila som v pohode dala bez injekcie ( napr. vrtanie krcku zuba), s hnisavym vackom som existovala 2 tyzdne kym som to sla riesit atd atd, mala som.kopu urazov a uplna pohoda (nieze by ma to nebolelo, ale proste bolest som vzdy zvladala uplne v pohode). Ale 3 dni v kontrakciach po oxytocine ma zabili. Ta ulava po epidurale bolo fakt vykupenie. Pichali mi ho o tretej poobede. Vecer sa mi vsak povytiahol, sestricka ma neriesila tak sa na to ani neprislo a utrpenie zacalo znova. Zacala som znova zvracat od bolesti, ale tak strasne ze manzel povedal, ze som vyzerala ako ked ti v pocitacovej hre ostava posledne percento zivota. Nastastie prisiel primar a ked to videl, rovno zavelil ze sekcia. Zvracala som este aj pocas nej na operacnom stole. Nastastie vsetko dopadlo dobre. Ale to trapenie co som zazila neprajem nikomu. Pre mna je porod najhorsim zazitkom v zivote a jedina vec, na ktoru spominam pozitivne je podanie epiduralu. Ked som malu pocula zaplakat a ked mi ju ukazali, necitila som nic, lebo som bola tak vycerpana bolestou a zvracanim. Tym ta nechcem strasit, ale nepocuvaj tie reci zien aky je prirodzeny porod bez epiduralu uzasny a ake je epidural zlo, lebo nikdy nevies ako to moze dopadnut. Prajem ti rychly a bezbolestny porod ale urcite maj epidural v zalohe.

daniela1911
6. apr 2020

Mala som len jeden pôrod s epi, za mňa určite odporúčam. Epidurálku rozdeľovali do 3 dávok. Prvu mi podali, keď som bola otvorená na 4, druhu na 6-7 a poslednú po porode na šitie, mala som nástrih.
Prvé kontrakcie mi začali 24hod pred narodením dcéry, boli pravidelne ale slabé. Epidural bol pre mna oddych a načerpanie síl ešte na 4hod pred pôrodom lebo som už ani v noci moc nepospala (bola som v nemocnici). Keby sa so mnou nerozprávali tak aj pospím 🙂 Posledné kontrakcie som cítila asi 30min aj s tlačením a oni to tak aj chceli aby som ako prvorodička vedela správne predýchavať a tlačiť.
Druhým plusom epiduralky bolo, že mi dali aj oxytocín na rýchlejší priebeh, mnoho žien ho považuje za bolestivejšie priebeh pôrodu, to je pravda, rýchlejšie sa otvárajú. S Epi som to ani nepocítila.
Pred vpichom prišiel anestéziológ so sestričkou, všetko vysvetlili, skontrolovali miesto vpichu, ja som to podpísala a bolo po všetkom, ostatne dávky už púšťali cez cievku.

ivuska00
6. apr 2020

Ja ti tiež napíšem, že to bola neskutočná úľava pri dlhom vyvolávanom pôrode a veľkých bolestiach od prvých kontrakcií (viem porovnať s 2. pôrodom)...pomohla mi, aj som vedela, kedy tlačiť, všetko bolo ok. Ale na mňa mala aj ten opačný dopad, kedy mi po pôrode začali obrovské pulzujúce bolesti hlavy, počula som robotické zvuky a ked som sa postavila, myslela som si, že mi roztriešti hlavu. Bola som takto "odstavená" ešte 2týždne. Nič nepomáhalo....
...ale teda, ja by som si ju na tvojom mieste vybavila a sama uvidíš ako bude prebiehať pôrod...

eliska13
6. apr 2020

@bandova777 poučenie treba od anestéziológa.bez zazmluvnenej EPI by som do pôrodnice ani nevkročila bola to obrovská pomoc rýchly pôrod, bez nastrihu a to znasam bolesť výborne dlhoročné problémy s chrbticou, ale toto sa nedá s ničím porovnat

lucyluv
7. apr 2020

Ja som mala 2 porody, jeden s Epi, druhy bez. Pri prvom ma ta bolest tak sokovala, ze to bolo ako vykupenie, ale zrejme mi ju pichli hlboko a vobec nic som necitila, museli mi vraviet na konci kedy tlacit, plus mi neskutocne znizila tlak, ze som skoro odpadla. Druhy som chcela bez epi, nebola som ani na poucenie. A proste som sa celou bytostou snazila zamerat na tie kontrakcie, zahlbit sa do seba a predychat to, bol to silny zazitok 🙂 ale cely porod porod trval 3h, ktovie keby trva dlhsie, vi to vydrzim, ale tak ja som mala kontrakcie hned kazde 3min. Tesne pred porodom mi ale dali daco slabe do zily na zmiernenie bolesti, ale zmenu som nepocitila 🙂 inak mojej kamoske epi nezabrala

daniela1911
7. apr 2020

Ešte keď doplním. Ja som epi nemala dopredu zazmluvnenú, ani to tu tak neriešia na Kysuciach, pred pôrodom sa má spýtali či mám alebo nemám záujem. Rodila som 10/2019. Asi si treba zistiť ako sa to kde rieši.
A keď zareagujem čo píše @lucyluv tak v našej nemocnici dávku epi preto delili, aby si bol pri tlačení bez oblbováku, keby mi ju pichli tak verím, že nepocítim nič.
Vedľajšie účinky som nemala.

pralinka86
7. apr 2020

Je fajn mat možnosť sa rozhodnúť, keď to už na teba pride. Niekto odrodi za 2-3hod, ina sa trapi..
Mala som a velmi pomohla. Tiež to bol prípad, doma 2dni bolesti, v pôrodnici dalsich 12hod a rod s úsmevom 🙂 jasné, ze sa neda.. tak veľmi to chces mat za sebou, ale telo nepustí.. epi usetri bolesti, oddychnes, dostaneš silu na záverečné tlacenie

lucyluv
7. apr 2020

@daniela1911 tak neviem ako to bolo, ale dostala som postupne 2 davky, kym som porodila.

halci
7. apr 2020

@bandova777 prvy porod s epiduralkou, prolongovany, tazky, druhy vyvolavany bez nej. Ta bolest sa v pohode dala prezit, len clovek si to nevie predstavit tak sa boji dopredu. Ak by som mala sa moznost zopakovat, urcite bez nej.

daniela1911
7. apr 2020

@lucyluv nie ja som to nemyslela v zlom, len hovorím porovnanie, až si vie autorka zistiť info 🙂 lebo keď som sa rozhodovala ja, myslela som že dajú naraz.

annamivo
7. apr 2020

@bandova777 záleží od pôrodu a tvojho Prahu bolesti. Mala som 1. pôrod s epi a druhý bez. Ako prvorodička som sa bála a aj keď som prišla do nemocnice otvorená na 6 dala som si ju pichnúť. Pri druhom mi nestihli dať nič. Keď to porovnám tak pri dlhšom pôrode je to fajn na načerpanie síl, ale aj tak som cítila tlaky, len bolesť bola jemnejšia. Ale úplne nezmyzla, takže mi ani nebolo ľúto že mi ju pri 2 nedali. Občas cítim miesto vpichu a nabehli mi bolesti chrbta a hlavy. Nechala by dom si ju v zálohe a podľa situácie využila alebo aj nie.

veronice
7. apr 2020

Ehm.. Takto... Ono to ani nie je o tom ci ju chces alebo nechces ale ci to bez nej zvladnes alebo ani nie. Vysvetlim. KAZDA ZENA JE JEDINECNA a individualna bytost s urcitym prahom bolesti. Su zeny, ktore epi nepotrebovali, zvladli to aj bez nej a na druhy den behali ako srnky 🙂 moje hrdinky, fakt vsetky 🙂 a potom zeny ako ja a mnoho dalsich, ktore otvorene na 3cm nevladali uz ani rozpravat. A vtedy jenepi obrovskym vykupenim. A to proste neziatis skor ako nezacnes rodit. Takze moja rada - radsej papier k epi mat a nepotrebovat ako nemat a potrebovat. Ci uzns epi alebo bez, obe je ok, hlavne to zvladnut do uspesneho konca 🙂 drz sa 💪🍀♥️🌞

veronice
8. apr 2020

@daniela1911 ono to nie je ze jedna epi rozdelena na viac davok. To mas ako s paralenom - prestane ucinkovat jeden, das si dalsi 🙂 nic neucinkuje vecne - ani epi, preto ked jedna davka prestane ucinkovat, pusta sa dalsia 🙂 ja som rodila 16 hodin a mala som tiez asi 3-4 davky. Akurat do chrbtice pichnu len raz, zavedu kateter cez ktory sa pusta epi a potom sa uz len pustaju davky podla potreby (ja som s jednou davkou vydrzala cca 2 hodiny).
Inak k tlaceniu som sa nedostala lebo mala bola uz dlho bez plodovej vody, klesali jej ozvy a ja otvorena len na 7cm takze akutna sekcia...

proximaa
8. apr 2020

@bandova777 bolest sa da zvladnut aj bez nej. Skor je napomocna, ak sa zena neotvara. Podla situacie uvidis, nemusis to vediet na 100% dopredu

veronice
8. apr 2020

@proximaa ano, to som aj ja vsade citala ako sa to da zvladnut aj bez nej a bum... Prisla kontrakcia po ktorej som ostala v predklone, nevedela som dychat, rozpravat, nic... Preslo mi to az po pichnuti epi...otvorena na 3,po dalsich 8 hodinach na 7, malej zacali klesat ozvy a sup akutna sekcia...
Toto je ozaj individualne. Velmi individualne.

aandyy66
8. apr 2020

@proximaa kazdy porod je fakt individualny. A to ako sa to da zvladnut bez epi, a ako je dolezite sa sustredit na seba alebo si nastudovat hypnoporod mozu tvrdit len zeny, ktore mali jeden z tych lahsich porodov (nic v zlom a ani to pls neber osobne). Moja kamaratka rodila 6 tyzdnov po mne. Cely den sme si pisali a ze jej je cudne, asi z natierky a ze ma hnacku. Ale ziadne bolesti ani nic, este doma zarubnu natierala. Vecer mi pisala, ze sem tam ju pobolieva v podbrusku ale nie je to nic strasne, potom sa to zhorsilo ale len o trosku. V pohode este odsoferovala domov, stale ziadna extremna bolest. Isla pre istotu na urgent ci je vsetko ok- a bum! Na 10 cm otvorena, nestihla ani klistir a rovno sla tlacit, na porod dodnes spomina ako na super zazitok. Ja som po 3 dnoch vyvolavania a skusania kadejakych experimentov skoncila otvorena na 6 cm! Bolesti som mala take ze som nedokazala ani stat ani sediet ani lezat ( este raz podotykam ze nie som citlivka, som tvrda povaha a skor taka chlapska celkovo, na porod som sla pripravena, chodila som na predporodny kurz, bola som naucena dychat, bolest som cakala fakt velku). Ale tie bolesti boli take silne, ze som nemohla nic a soferovat by som (tak ako moja kamaratka) teda nezvladla ani nahodou. To len tak na porovnanie, a na vyvratenie tvrdenia ze bolest sa da zvladnut. A akonahle som zacala zvracat, primar hned vedel ze toto je jeden z tych tazsich porodov a zakoncil to trapenie sekciou. Ak by mi v priebehu dna nepodali epi, urcite by som.od bokesti odpadla (neskor mi to priznal aj sam manzel, ze myslel ze uz upadnem do bezvedomia, ze uz na to nemohol ani pozerat). Tolko teda moj zazitok.

proximaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre