Postup lekára 3 dni pred spontánnym potratom

linduska_
15. dec 2023

Ahojte. Včera som v 8tt+2 prekonala spontánny potrat.
V pondelok mi začal hnedý výtok s asi 1mm krvnou zrazeninou. Hneď som išla k lekarovi. Akcia plodu bola, všetko bolo v poriadku. Nasadil utrogestan 3x1, kludovy režim a ze keby sa opakoval výtok s prímesou krvi, tak mám sa ozvať. V utorok sa to trochu zjemnilo, aj keď výtok bol stále prítomný. V stredu sa výtok stupňoval s tým že tam už bola aj hlienovitá krv. Hneď som mu volala, zobral ma ešte v ten deň. Akcia plodu bola, dokonca od pondelka zas podrástol. Zvýšil dávku utrogestanu na 5 dní na 2x2 za deň do pošvy. Predpísal ascorutin a vypísal ma na pn. Kludovy režim. Vraj az keby tá krv TIEKLA, vtedy je problém. Ja som mala hlienovitu krv. Kludovy režim aj bol, ale uz večer sa dostavili extrémne kŕče v bruchu. Tie uz sa pýtal keď som bola u neho, či mám bolesti, vravím áno, tak vraj keby sa stupňovali, mám prísť. Tiež keď ma pozeral povedal, ze by som bola v čase svojej menštruácie a niektoré ženy to majú ze občas zakrvacaju. ??? to čo je za blbosť, že žena môže krvácať ked práve začala tretí mesiac tehotenstva ???
Kŕče sa v stredu večer stupňovali, ale dalo sa to vydrzat, stale som krvacala hlienovitú krv spolu s hnedym výrokom, toto všetko bolo podľa doktora v poriadku. Ráno som po návšteve toalety, zase s množstvom hlienovitej krvi odpadla az mi zavolali sanitku a v nemocnici mi uz len oznámili ze žiaľ musia plod odstrániť, ze ide o spontánny potrat a plod sa uz začal pomaly odlučovať.
Ja sa pýtam, zaujal môj gynekológ správny postoj? Nemali si ma hneď v pondelok nechať v nemocnici, čítala som ze je možné podávať aj infúzie na zabranenie potratu a možno by sa to zvrátilo? Mne to to dieťa uz nevráti, ale chcem aby sa to nikomu ďalšiemu uz nikdy nestalo… a vedel môj gynekológ tomu včas zabrániť… aký je váš názor? Ďakujem za každý relevantný komentár…bola som u neho pred potratom 2x s ťažkosťami a nedokázal tomu zabrániť??? Je to pre mna neuveriteľne…

mondolina
15. dec 2023

nie nevedel, liečbu ti nasadil. v prvých týždňoch je to tak.

janai1
15. dec 2023

Áno, niektoré ženy krvacaju aj keď sú v 3. mesiaci.
Tomu, že poškodený plod odumrel by lekár nezabránil ani keby sa na hlavu postavil. Urobil všetko čo mohol, t.j. ťa skontroloval a nasadil lieky.

juja_01
15. dec 2023

Nie vždy je lekár silný pán, ktorý dokáže zvrátiť aj takúto vec ... žiaľ o prvom trimestri sa hovorí, že je to 50:50, bábo sa buď udrží alebo ak má (možno aj nejaké vývojové vady) odíde ... je mi veľmi ľúto vašej skúsenosti, lekár sa podľa mňa snažil dostatočne, predpísal vám lieky na udržanie, zobral vás hneď na vyšetrenie ... ale áno, z rôznych príbehov tu na koníkovi, každý lekár sa k tomu stavia inak, niektoré idú hneď do nemocnice, niektoré ostávajú PN ... ale ani tie v nemocnici nemajú zaručené, že dieťa prežije.

A k tomu krvácaniu - stáva sa to, mne osobne nie, ale tiež som tu o tom čítala viacero príspevkov, ako niektoré ženy vždy v čase menštruácie krvácali ešte aj v 4./5. mesiaci.

linduska_
autor
15. dec 2023

@janai1 Ja sa len bojím, či dokážem vynosiť zdrave dieťa, lebo to o tom poškodení plodu a ze ho telo takto samé vypudí mi bolo uz povedané vcera id lekára ktorý ma čistil… 😏 je to strašne, zazit to znova, tak si to asi aj s partnerom hodíme… ja viem ze je vela horších prípadov, my sme boli LEN v 9 týždni, ale strašne sme sa na babatko tešili…🥲

janai1
15. dec 2023

@linduska_ je mi jasné že ste sa tešili a je mi ľúto, že ste si tým prešli. Ale ver mi, že obviňovaním lekára nedosiahnete nič.
Rozlúčte sa s bábätkom a neboj sa, veľa žien si tým prešlo a donosili potom zdravé bábätká

juja_01
15. dec 2023

@linduska_ presne viem ako sa cítiš .. ja som prišla o bábo v 7tt tiež spontánne ... teraz sme aktuálne v 16tt a čakanie medzi poradňami je niekedy na nevydržanie, najradšej by som šla aj každý deň na USG, aby som videla, že je drobec oki ... treba ale myslieť pozitívne a tak sa aj nastaviť, pretože stres a obavy neprospievajú ani bábätku (aj keď to nie je ľahké samozrejme). Jedna lekárka mi pri tej prvej skúsenosti povedala, že je dôležité, že vôbec k oplodneniu došlo a vieme, že to tam funguje ... hlavu hore, určite sa to podarí 😇

alexandraas
15. dec 2023

Ja som zazila nieco podobne este aj s tym odpadnutim a sanitkou v takmer 10.tyzdni..jednoducho lekar robil co mohol,snazil sa..niektore veci nezmenis, musela som sa s tym zmierit..a neboj sa,zdrave babatko vynosis ja som mala musela na kyretaz v januari..v marci som znova otehotnela..myslim na teba💜

martinkatinka
15. dec 2023

Uz mas diskusiu aj na ploche. Zbytocne to zakladas dva krat
Bohuzial, je mi luto, co sa stalo, ale toto je na orirode. Ani lekar nemoze zabranit vsetkemu. Jeho postup bol spravny. Ak sa ti to nezda, podaj podnet.

ivangeline
15. dec 2023

Nemas koho obvinovat,tak hadas vinnika. Babo to uz nevrati. Proste to tak malo zjavne byt. Mne nenasadili ani ziadnu liecbu.... Potratila som 2x.

danielinda
15. dec 2023

@linduska_ velmi ma mrzi tvoja strata 😢 Ja som si tym presla tento rok uz 2 krat, viem ze pocity a myslienky su rozne. Prosim neobvinuj vsak lekara a hlavne ani sama seba. Naozaj sa s tym v tomto stadiu neda nic spravit, je to na prirode, alebo v rukach Bozich, alebo akokolvek si to nazves...
Prajem ti vela sil, rychle zotavenie a aby sa ti rychlo opat splnilo to, co si zelas 🍀

ivec16
15. dec 2023

@linduska_ teraz je to pre teba cerstve, si plna emocii, ale casom zistis ze sa to stava castejsie ako si si myslela… len sa o tom nehovori… a ked sa otvoris zistis, ze si tym prislo aj vela ludi z tvojho okolia… Lekar urobil co sa dalo, uz ostatne bolo na prirode… Nieco nebolo v poriadku a preto odislo… to neznamena ze nemozes mat deti alebo donosit zdrave babatko… tiez sme si tym presli (2 tyzdne som krvacala ciernu krv a cakali sme co bude)… postup lekarov bol podobny ako u teba…
teraz mam 3 deticky… drzim palce aby si sa rychlo zotavila… vyliecit dusu trva dlhsie…

marhulka13
15. dec 2023

@linduska_ práveže lekar urobil najviac co mohol, lepšie ak telo vypudi poškodený plod. Ka mam dve zdravé deti a potom dva potraty a pri oboch tehotenstvach som ležala v nemocnici nadupana liekmi a aj tak som potratila

ailiba
15. dec 2023

@linduska_ viem, ze ta to vsetko mrzi a si nestastna a nespokojna, ale lekar urobil maximum. Bohuzial v prvom trimestei je to vzdy risk.
Ja som tiez zacala, ale silno krvacat 6+1, isla som na pohotovost a dali mi infuziu a poslali ma domov, vraj je to v tomto obdobi 50:50. Ani kludovy rezim som nemala. Ziadny ascorutin, ani progesteron. Vzali mi krv, ze mam hormony v poriadku, takze netreba. Skonstatovali, ze jed je plodik zdravy, tak vydrzi, ked nie, tak sa potrati.
Ak by ta aj hospitalizovali, nic by sa nezmenilo... Je mi luto.

pralinka25
15. dec 2023

tiez sa mi stalo ze som v 8 tt zacala spinit. lekarka na pohotovosti mi bez mihnutia oka povedala ze sa to stava a v tomto stadiu toho vela urobit nevedia. dala mi lieky ako tebe aj v podstate vsetko to co spravil tvoj gynekolog. nepodarilo sa. potratila som. myslim ze tvoj lekar nepochybil praveze sa dost snazil. niektori neurobia takmer nic.
mrzi ma tvoja strata ale verim ze v buducnosti sa to poradi. aj u nas dalsie tehotenstva dopadli dobre aj ked som bola na rizikovom

natalymindo
15. dec 2023

@linduska_ aj lekár je len človek. Snažil sa pomôcť. Ja som splnila tiež a dokonca som mala ružový výtok a neriešili ma. Povedali ze to je normálne ustalo to. V Tvojom prípade to príroda zariadila a je X žien co potrati do 3 mesiaca. Vela šťastia

mia_von_prag
15. dec 2023

A čo podľa teba mohol spraviť ešte viac? Aj keby ťa poslal do nemocnice skôr, na nevyvíjajúci sa alebo poškodený plod žiadny liek nie je.
Prvý trimester je žiaľ taký.
Za mňa spravil, čo sa dalo. Nehľadaj vinníka
A áno, niektoré ženy krvacaju aj v tehotenstve v čase menzesu.

julie19
15. dec 2023

Mrzí ma čo sa ti stalo, ale do toho 12tt je to proste hop alebo trop … lekár sa môže na hlavu postaviť a ty tiež ale ten prvý trimester je to čisto mimo našich síl nejak do toho zasahovať 🤷‍♀️… stalo sa to mne aj mojim kamoskam, a stáva sa to bohužiaľ pomerne často … ale všetky mame nakoniec zdravé detičky ;) .. neboj sa … mne lekárka tiež povedala … telo sa s poškodeným plodom vysporiada samé, ale mám si z toho zobrať to dobre a to je ti že ja a muž vieme spolu splodiť dieťa, nemame problém otehotnieť čiže sme zdraví v tomto smere a určite sa nám to podarí znova … a už mame odvtedy dve slečny ;)

bejbs123
15. dec 2023

Lekar postupoval uplne v poriadku,zial je to velmi smutne a bolestne,sama som si tym presla,no pokial embryo nie je zdrave,priroda to takto zariadi,je mi to luto,no doktor za to nemoze,spravil vsetko,co mohol

julie19
15. dec 2023

A ešte jedna vec k tomuto na zamyslenie … predstáv sk že by doktor mal tu moc a teda by ti “zachránil” tehotenstvo aj s pravdepodobne poškodeným plodom … potiahla by si dlhšie ale to malé by sa zázračne neuzdravilo… tie komplikácie by vás len počkali na neskôr … a ver mi ze to by bolo ešte ťažšie .. nechtiac som sa stala svedkom takéhoto potratu vo vyššom štádiu myslím ze ti bolo už niekde okolo 17tt … na pohotovostnej príjmovej ambulancii, ja som tam bola po pôrode lebo som mala nejaké problémy s docistenie, ale počas čakania v kabinke som si vypočula ako pani predomnou oznamujú ze bohužiaľ bábätku už nebije srdiečko … bolo to už pred rokom a doteraz to nedokážem vypustiť z hlavy a to som nebola v koži tej mamičky

alexandraas
15. dec 2023

@julie19 ja som zazila nieco podobne..sice nie 17tt ale mamicka si dala robit nifty test,pani uz zobrali krv,zapecatili krabicku a pani co riesi nifty test uz odisla smer Kosice..pani este ostala na ultrazvuk,a tam si tiez vypocula,ze srdiecko uz zrejme nebije..lekar vybehol von,ze sa vsetko rusi..mne bolo tak neprijemne,zovrelo mi hrdlo,velmi ma to vzalo,este stale myslim na tu mamicku :(

rivini
15. dec 2023

@linduska_ 98% potratov v rannom stadiu ma geneticku pricinu. Tam lekar naozaj vela neurobi. Progesteron ti nasadil, aj ked to je naozaj skor na udrzanie vystelky. Ak ma embryo silne geneticke poskodenie, nepomohli by ti ziadne infuzie na udrzanie. Je mi to luto!

maminkadeticiek
15. dec 2023

Prezila som potraty a z toho co citam urobil tvoj gynekolog vsetko co mohol.Sanca,aby plod vydrzal je 50%.Nie je to vymysel,je to proste tak.Moze urobit na podporu vsetko co si popisala,bral ta na vysetrenie ked si potrebovala,nezanedbal to,mala si lieky aj oddychovy rezim, ale proste naozaj naozaj v tomto skorom stadiu je to hop alebo trop.Neurobis s tym nic,je to skratka tak a pomoze ti prijat tento fakt.A uvahy nad tym ci mozes vynosit dieta maju zmysel po 3 potrate.Vazne.No nech zdvihne ruku ta,ktora z nas neprezila potrat...?Mrzi ma to,preboli to,uvidis.

januska12323
15. dec 2023

Urobil čo mohol, príroda je bohužiaľ stále silnejšia ako lekár.

saxana000
15. dec 2023

Urobil vsetko spravne.ak.by islo o hormonalnu pricinu utrogestan by potrat zastavil.ak islo o skrytu vadu plodu telo a priroda to selektuje prirodzene a on nemal uz co viac urobit..

mamina7070
15. dec 2023

riesil ta nadstandardne, v zahranici by ta ani nevysetril ani nedal lieky a nechal to na prirode
z toho co pises je velmi starostlivy

anjelicek26
15. dec 2023

Chapem, ze by si rada mala vinnika, na ktoreho by si ukazala, ze on za to moze. Ta bolest by sa asi znasala lepsie. Ale tu vinnik nie je. Dietatko sa nevyvijalo dobre, nebolo zdrave, tam nikto a nic nepomoze v tom prvom trimestri... tvoja strata ma velmi mrzi, poplac si kolko treba, daj vysetrtit, co treba, verim, ze nabuduce to uz dopadne dobre. Bohuzial sa malo hovori o tom, ze 1/3 tehotenstiev konci potratom, zeny s tym prilis malo rataju a o to je ta rana neocakavanejsia.

nelca0510
15. dec 2023

@linduska_ nedokázal tomu zabrániť. Urobil všetko,čo sa v takýchto prípadoch robí. Mrzí ma to,ale medicína jednoducho nedokáže udržať embryo,pokiaľ sa telo rozhodne vypudiť ho.

ivkav5
15. dec 2023

@linduska_ je mi to veľmi veľmi ľúto, držím vám veľmi palce aby to najbližšie dopadlo všetko dobre🙏❤️
Je to veľké riziko, celý prvý trimester je naozaj na prírode 😔 lekár sa zachoval správne, dal ti lieky, snažil sa ti pomôcť, viac žiaľ v jeho silách nie je, inak sa tu pomôcť nedá. Tiež som mala prvý trimester hop alebo trop, brala som tiež len lieky a čakala a modlila sa. Posielam ti veľa síl, nezúfajte, nastav sa, že najbližšie to bude určite dobre🙏

nivea777
15. dec 2023

Mne sa začala odlučovať placenta v 12tt( predošlé dieťa),lekár mi nasadil magnerot, duphaston a prikázal prísny režim. Sám povedal,že by ma mal poslať do nemocnice,ale nič iné mi nedajú a doma je väčšia pohoda. Volala som sestričke po pár dňoch,že to neprechádza,ale naozaj mi nemali čo iné dať. Našťastie liečba pomohla. Môj Dr bol zlatý, svedomitý a dal mi naozaj čo mohol.Nikdy by som ho nevinila lebo nezanedbal nič.

jaskolka
15. dec 2023

@linduska_ bohužiaľ, stávajú sa aj také veci. Kontrolu, sledovanie, liečbu si mala, kludovy režim v tiež, v nemocnici by to bolo to isté. Jednoducho 1.trimester je taky, je to 50:50. Príroda často vie najlepšie, čo robí,ak je poškodený zárodok, tak zariadi, aby sa prestal vyvíjať.
Mne raz doktorka po potrate povedala jednu vetu, že zdravý plod sa nemá prečo neudržat. A poškodený je vždy lepšie, ak odíde sám čím skôr, aby sa mohlo telo ženy zregenerovať a následne počať znovu už silný životaschopny zárodok

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre