Ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov

9. jan 2022

Máte niekto skúsenosti s ukončením tehotenstva zo zdravotných dôvodov v druhom trimestri? Viete poradiť nemocnicu, v ktorej to robia? Bábätku boli diagnostikované viaceré vrodené chyby nezlúčitelné so životom( ak by po narodení žilo tak veľmi krátko). Je to pre nás dosť ťažké už teraz, odpustite si preto hlúpe komentáre. Ďakujem

martina123s
9. jan 2022

Napiste mi

patricka
9. jan 2022

Ja som isla do nemocnice normalne a tam mi vyvolali pôrod bola.som v 24tt

panda21
9. jan 2022

Sesternici to všetko vybavoval jej gynekológ. Aj zavolal do nemocnice aj ju objednal. Ale je ťažké radiť nemocnicu keď nevieme, kde byvas. A hlavne, mrzí ma to, úprimnú sústrasť a držím palce aby ste všetko zvládli 🙏🍀

tosomja
9. jan 2022

Určite ti najlepšie poradí tvoj gynekológ.

klarss
9. jan 2022

Treba na to dva atestované ultrazvuky a treba to stihnúť do 23tt ..najlepšie jednať rýchlo cez svojho gynekológa. Ale je to veľmi náročné. Držím palce

patricka
9. jan 2022

@klarss ja som bola na konci 24tt a teda veľmi sa nikto neponahlal, a kým sa vyvolal ten samotný pôrod prešli ďalšie 2 dni keďže sa ide proti prírode

klarss
9. jan 2022

@patricka mne bolo tak povedané, že zo zákona to má svoju lehotu tak to musí byť dodržané a vybavovala som všetky možné vyšetrenia a potvrdenia 3 týždne a rodila som 150km ďaleko lebo ma nikde nechceli zobrať nakoľko by dcéra umrela tak či tak nik sa mnou nechcel zapodievať. Tiež som rodila dlho, mňa nakoniec museli uspať. Ale neviem no možno sa to zmenilo od tej doby. Ja si pamätám len to, že psychika v prdeli a ešte sa doslova prosiť aby vôbec nás niekto zobral. Ale tak mne sa to stalo na začiatku covid krízy keď boli prvé prípady na sk a vláda uzavrela nemocnice. Verím, že teraz je už lepší prístup.

maca2017
9. jan 2022

Ja som bola v BA v Ružinove pred 4 rokmi 😪😪😪

patricka
9. jan 2022

@klarss je mi to veľmi ľúto, mne pred 3 rokmi a tiež sme sa dobre ze nemuseli prosiť niekomu aby nám toto vykonal...presne tak psychika v prdeli, ja som to zvládla len vďaka mojej ročnej dcére ktorá má čakala doma, inak neviem ako by som toto cele dala....

klarss
9. jan 2022

@patricka nápodobne tiež ma to veľmi mrzí ..je to podľa mňa situácia, ktorú by žiadna z nás neželala prežiť žiadnej z nás. Ja som bola prvorodička navyše mladučká (21r) takže všade po mne pozerali, krutili hlavami, cítila som sa ako 12 ročná.. bolo to otrasné obdobie. Mňa veľmi podržal partner inak by som asi skončila niekde zavretá už len z tých doktorov ale nakoniec aj vďaka jeho trpezlivosti a pochopeniu som teraz v 8 mesiaci so zdravím chlapcekom. A veľmi si želám aby sa to podarilo každej jednej žene čo túži a o to viac takej čo si musí prejsť takouto ranou osudu ako my. 🙏🏻

vaneska
9. jan 2022

Neviem z akeho si mesta ale aj Koch v Bratislave by mal robit. Ked som tam bola v roku 2017 na amniocenteze tak mi oznamili ze v pripade zleho vysledku mam u nich ukoncenie zdarma. Amniocentezu som si platila. Vtedy mi ta informacia prisla ako zly vtip ale proste to tak bolo. Cize ak si podstupila napr aj amniocentezu, alebo podla toho kto ti to diagnostikoval tak tam by som sa pytala. Alebo v okresnej nemocnici kam patris sa skus opytat na gynekologii, pripadne tvoj gynekolog by ta mal nasmerovat. Prajem vela sil ❤️

any_soj
9. jan 2022

Ahoj. Hlúpy komentár to snáď nebude, aj keď predpokladám, že viaceré mamy na mňa zaútočia. Takto, tvoje dieťa už musíš tak či tak porodiť, iná možnosť nie je. Nám zomrela zdravá dcéra v 38.tt. Najťažšie bolo, že tomu nič nenasvedčovalo vopred, nemohli sme sa psychicky pripraviť. Napriek tomu bol pôrod a Sára v mojom náručí to najsilnejšie a najkrajšie, čo som dovtedy zazila. Prvá myšlienka v sekunde po tom, ako sa narodila, bolo "wow, tak toto chcem ešte raz zazit." Samozrejme, ideálne so živým dietatom. Dala by som strašne veľa za to, aby žila aspoň chvíľu, aby som videla jej pohľad, sme ju pohladiť tak, aby to citila. Ty máš v tomto obrovskú výhodu, vieš to vopred, nebude to šok. Ten šok bol na tom najhorší. Pozri, všetky naše deti raz zomrú, to je proste fakt. Samotná diagnóza život je v konečnom dôsledku nezlučiteľná so životom. Podstatné je, čo urobíme so spoločným časom, ktorý nám bol darovaný. Milovať a nechať sa milovať. Tvojmu dieťaťu je teraz dobre, nič mu nechýba. A nie, nebude zomierať v bolestiach po pôrode, to lekári vedia poriešiť. Budeš cítiť jeho pohyby, už je súčasťou vašej rodiny. Ži vzťah s ním. Alebo s ňou? 🙂 Kým je s tebou. Prečo to skracovať? Nebola som v situácii, že by som sa rozhodovala (my sme nerobili ani Triple test, ani v ďalšom tehotenstve). Ale napríklad Chiara Corbella Petrillo bola v takej situácii dvakrát. Počúvať či čitat o tom, akou dojemnou slávnosťou bol pôrod, ako s manželom spoznali svoje dieťa z tváre do tváre aspoň na chvíľu - bolo pre mňa veľmi vzácne.... Tvoje dieťa môže zomrieť v tvojom náručí cítiac tvoje pohladenie. Môžeš ho s láskou sprevádzať pokiaľ sa dá. Proste byť mu mamou v dobrom aj zlom. Ja ti nehovorím "rozhodni sa schválne mať choré dieťa, je to super." Hovorím ti len, že ty ho už máš... Možno je pre teba darom. Ja som si istá, že je. Prijmi to, čo ti ponúka. Mne Sára dala neskutočne veľa. Prajem ti veľa hlbokého pokoja a radosti skrytej pod každou búrkou.
Písané mesiac po pôrode..
https://m.facebook.com/story/graphql_permalink/...

A toto po roku a pol...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=215...

klarss
9. jan 2022

@any_soj nič v zlom ale ťažko porovnávať mŕtve zdravé 38tt dieťa a mŕtve choré ťažko postihnuté napríklad 25tt-30tt dieťa. Moja dcéra išla po pôrode na pitvu a keď som čítala tú správu mrazilo ma. Keby mi ju dali do rúk a videla by som ju v akom zúboženom stave bola z tých všetkých chorôb a poškodení tak sa z toho nespamätávam rok ale 10 rokov. A to nehovorím o tom, že dieťa ktoré má diagnózy nezlučiteľné so životom sa málokedy dožije samotného pôrodu. Mne dr na pohotovosti povedala, že aj keby sama od seba umrela tak mi pôrod nebudú vyvolávať. Že sa počká až sa to spustí samo a môže to byť kľudne aj dva týždne a to, že žena riskuje sepsu a smrť to ich netrápi a to nehovorím o tom vedomí, že žena nosí mŕtve dieťa to je na psychiku skrátka silná káva. Verím, že tebe to čo píšeš zmenilo život ale niektoré veci sa porovnať skrátka nedajú.

ruzovakrava
9. jan 2022

@any_soj mrzí ma čím si si prešla ale túto možnosť autorka určite zvážila a verím že to musí byť jedno z najťažších rozhodnutí v živote. Nerýpme sa v takomto ťažkom rozhodnutí, aj keď máme inú skúsenosť.
Autorka, je mi to veľmi ľúto.

akbara77
9. jan 2022

@any_soj krásne si to napísala

any_soj
10. jan 2022

Ja len dodám, že podľa mňa slobodné rozhodnutie nie je vtedy, ak lekári aktívne ženu podporujú a presviedčajú v otázke potratu, plus nepozná nikoho spomedzi lekárov ani matiek, kto to vníma a žije ináč. Sú lekári, ktorí nazvú ženu nezodpovednou, ak v takomto prípade na potrat nejde, čo je nonsens. Čiže áno, verím, že mamina zakladajúca túto tému to má ťažké a premyslené, ale viem si veľmi ľahko predstaviť, že nestretla nikoho, kto by jej ponúkol podporu a pochopenie, ak sa rozhodne dieťa nechať žiť kým samo nezomrie, žiť jednoducho spolu. V zahraničí existujú peeinatalne hospice, ktoré sprevádzajú rodiny, ktoré sa v takejto situácii nerozhodnú pre potrat. Skvelá vec, u nás sa to pomaličky tiež už trochu buduje. Najbližšie je v Čechách, ale kontaktovať ich môžu aj Slováci. Pre podporu gynekológa u nás odporúčam kontaktovať Wallenfelsa ci Mareka Drába. Skvelá psychická podpora cez psychologicky poradne Alexis. Ony riešia aj online podporku pre rodiny čo boli/sú v takej situácii. Každá žena, ktorá bola v takej situácii, zažila buď jedno alebo druhé. Podľa mňa je pri rozhodovaní veľmi dôležité spoznať aj ľudí, ktorí sa nerozhodli pre potrat, ako to vnímali a žili ... Ak chceme hovoriť o slobodnom rozhodnutí.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre