Môžem si kúpiť počas manželstva nehnuteľnosť iba pre seba?

natalka1919
29. jan 2023

Ahojte, je možné kupit, získať nehnutelnost počas manželstva iba pre seba, do svojho výlučneho vlastníctva? Chcem kúpiť dom od tety, keďže sa sťahuje do zahraničia. Len ide o to, že som vydatá a na kúpu ma manžel úplne iný nazor. Financovala by som to výlučne zo svojich úspor. Môže patriť nehnutelnost iba mne? Medzi mnou a manželom to dlhodobo nefunguje a neviem momentálne či budeme spolu alebo pôjdeme neskôr od seba. Ak by som to ziskala kupnopredajnou zmluvou, tak zrejme by ti išlo na oboch manželov? Rozmýšľala som, že keby mi to dala darovacou zmluvou, patril by ten dom len mne, aj v prípade rozvodu? Môže sa domáhať manžel polovici domu pri prípadnom rozvode? Dalo by sa pripadne nejako inak získať nehnutelnosti do svojho vlastníctva? Manžel nechce zrušiť ani zúžiť BSM. Ďakujem

pribinak
29. jan 2023

@natalka1919 len zrušiť či zúžiť BSM

natalka1919
autor
29. jan 2023

@pribinak s tým manžel vôbec nesúhlasí. Strašne ťažká debata je s ním. A tou darovacou zmluvou by sa to takto dalo,bolo by to iba moje?

kaktusik007
29. jan 2023

@natalka1919 ak mas vylucne svoje uspory - teda peniaze preukazatelne nepatriace do BSM - tak ano, ak to kupis iba za ne. Ak co len euro pouzijes zo spolocnych --- bude to v BSM.

veronikaszabova
29. jan 2023

@natalka1919 a neda sa dom prepisat napriklad na mamu, niekoho, komu veris?
Po rozvode ho prepises na seba

maranta_leuconeura
29. jan 2023

@kaktusik007 to by ich zrejme musela nadobudnut este pred manzelstvom, neviem by ako pre peniaze pocas manzelstva dokazala, ze boli len jej.

catmartina
29. jan 2023

Ano da sa, ja som tak kupovala dom. Treba ist k notarke aby na konkretnu nehnutelnost zrusila bsm a nasledne tento dokument predlozit pri kupe a naslednom vklade do katastra..stoji to cca 200eur

kaktusik007
29. jan 2023

@maranta_leuconeura mohla zdedit, mohli jej rodicia darovat, mohla mat pred manzelstvom majetok ktory teraz predala...... moznosti je viac.

ale napisala som to prave aby si uvedomila, z akych nasetrenych penazi to chce kupit --- lebo v manzelstve nic nie je moje a tvoje....

@natalka1919 este mas moznost to dat na sud --- ak tvoj manzel podnika a bojis sa aby to neohrozilo rodinu....

kaktusik007
29. jan 2023

@catmartina bez suhlasu manzela?

catmartina
29. jan 2023

@kaktusik007 samozrejme so suhlasom manzela,,

natalka1919
autor
29. jan 2023

@veronikaszabova nemám nikoho takého, na koho by som previedla dom. Chcem ho kúpiť hlavne preto, aby niečo ostalo deťom. A úspory na to nám momentálne.

natalka1919
autor
29. jan 2023

@maranta_leuconeura peniaze som nadobudla pred aj počas manželstva, tak to nemám ako dokázať

kaktusik007
29. jan 2023

@catmartina lebo autorka pise, ze manzel s tym nesuhlasi. Takze tato moznost je pase 🤷🏼‍♀️

kaktusik007
29. jan 2023

@natalka1919 nezabudaj - tie peniaze su aj manzelove.

catmartina
29. jan 2023

@kaktusik007 nesuhlasi s kupou tak nech sa na nej nepodiela a vybavene, jeho to nebude nic stat

natalka1919
autor
29. jan 2023

@catmartina manžel nesúhlasí zo zrušením bsm a predaj dosť ponáhľa, keďže teta odchádza preč za mesiac.

natalka1919
autor
29. jan 2023

@kaktusik007 a co poviete, keby mi to teta dala darovacou zmluvou?
Peniaze by som jej samozrejme dala za dom. Dalo by sa to takto obísť? Bol by dom len môj?

natalka1919
autor
29. jan 2023

@catmartina lenže v prípade rozvodu si môže pýtať polovicu z domu, lebo by patril aj jemu.

nwnw
29. jan 2023

@natalka1919 ja by som to riesila darovacou zmluvou a s tetou samostatnu zmluvu ako doklad, ze si jej peniaze dala. Urady nemusi zaujimat,ze si jej platila a keby bolo treba, mas doklad ze si ju riadne vyplatila ale ci je to pravne spravne neviem.

matkahelka
29. jan 2023

@natalka1919 ak si € nadobudla pocas manzelstva, NIE SU to TVOJE, ale VASE peniaze. to, ze si ich odkladala na nejaky samostatny ucet je irelevantne. aj tie €, ktore si nadobudla pred manzelstvom by si musela vediet dokazat, akym sposobom si ich nadobudla.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaktusik007
29. jan 2023

@natalka1919 bol. avsak nezabudni - ak v buducnosti bude teta bezvladna a ty sa odmietnes postarat- moze ziadat vratenie daru

zuzanockamt
29. jan 2023

@natalka1919 Nech ti teta dom prevedie darovacou zmluvou.

catmartina
29. jan 2023

@natalka1919 nemoze,lebo bude vynate z bsm u notara,,riesila som kupu domu s pravnikom a aby bola nehnutelnost iba moja ci po rozvode alebo manzelovej smrti tak sme volili tuto moznost,,som na LV iba ja, nema ziadne zakonne pravo na tuto nehnutelnost nik okrem mna,,iba ked zomriem tak dedi manzel a deti

lejllamt
29. jan 2023

@natalka1919 nech ti to daruje.... dary nepatria do BSM.... ,,vyrovnať'' sa môžete dodatočne....

doriiis
29. jan 2023

@natalka1919 ...akonáhle použijes na kúpu čohokoľvek čo i len euro z peňazí,ktoré si našetrila počas manželstva tak to spadá pod BSM

catmartina
29. jan 2023

@natalka1919 a nie je to zrusenie bsm ale vynatie na konkretnu nehnutelnost,,ta je tam aj uvedena

lindusss2016
29. jan 2023

@natalka1919 na dar sa bsm nevztahuje, ved sa porad s nejakym pravnikom, aby to bolo vsetko ok. Ale ked uz teraz nevies s muzomrozumne komunikovat, na co este cakas? Rozved sa co najskor.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
29. jan 2023

Inak aké vtipné, že tvoje peniaze a ušetrila si si aj počas manželstva... Ti to príde fér? Máš deti, takže predpokladám, aj materská, aj rodička ťahal muž hej? Ty si si odkladala a chceš si kúpiť sama. Dobre, no. Zase musím skonštatovať že sa chlapom nečudujem vo veľa veciach... Ak máš peniaze, čo si mala pred manželstvom predpokladám, že nie doma v ponozke, tak to vieš dokázať., či? A deti predsa získajú všetko po vás? Inak, mrkni sa na to z pohľadu partnera.... Skus... Páčilo by sa ti to? Aj s tým argumentom, aby mali deti. To nie sú manželove deti?

catmartina
29. jan 2023

@elizabet173 ano potrebuje