Môžem si kúpiť počas manželstva nehnuteľnosť iba pre seba?

natalka1919
29. jan 2023

Ahojte, je možné kupit, získať nehnutelnost počas manželstva iba pre seba, do svojho výlučneho vlastníctva? Chcem kúpiť dom od tety, keďže sa sťahuje do zahraničia. Len ide o to, že som vydatá a na kúpu ma manžel úplne iný nazor. Financovala by som to výlučne zo svojich úspor. Môže patriť nehnutelnost iba mne? Medzi mnou a manželom to dlhodobo nefunguje a neviem momentálne či budeme spolu alebo pôjdeme neskôr od seba. Ak by som to ziskala kupnopredajnou zmluvou, tak zrejme by ti išlo na oboch manželov? Rozmýšľala som, že keby mi to dala darovacou zmluvou, patril by ten dom len mne, aj v prípade rozvodu? Môže sa domáhať manžel polovici domu pri prípadnom rozvode? Dalo by sa pripadne nejako inak získať nehnutelnosti do svojho vlastníctva? Manžel nechce zrušiť ani zúžiť BSM. Ďakujem

matkahelka
5. feb 2023

@tiezjedna aj druhotriedny pravnik by si na sude trufol napadnut taku "darovaciu zmluvu". autorka za dar legitimne zaplatila. a z penazi nadobudnutych v manzelstve. polovica domu je aj muzova.

petedea
6. feb 2023

@tiezjedna Mne je v podstate uplne jedno co robi, ale ci sa to jej, alebo tebe paci, alebo nie, pocas manzelstva nadobudnute uspory spadaju, pod BSM a je uplne nepodstatne, co si o tom myslis ty, alebo ktokolvek iny, avsak, svojvolne nakladanie s BSM jednym z manzelov, bez vedomia a suhlasu druheho manzela, protipravne je a je uplne jedno, ci ide o peniaze, alebo o cokolvek ine a neznalost zakona, nikoho neospravedlnuje.
Mna len zaraza, ze niekto dokaze byt az taky blby, ze namiesto toho, aby si na nete nastudoval zakony, aby bol v obraze, aby sa okrem ineho dozvedel, ze pocas manzelstva nadobudnute uspory spadaju pod BSM, pride sem, a kladie blbe otazky a verejne vyzvoni svoje zamery.