Vyvolávaný pôrod/cisársky rez

beatrice1111
19. feb 2022

Ahojte, viem, že som to tu už písala, ale potrebujem znova niekoho radu. Keďže som prvorodička zvládam tieto veci ťažšie, lebo vôbec neviem o čo ide. Takže, podľa PM mám termín 12.2. a podľa usg 14.2. Včera som bola hospitalizovaná v nemocnici, dávali mi záťažový test. Nič sa po ňom ani počas neho neudialo, monitor o dve hodiny ok, o ďalšie 3 som začala cítiť kontrakcie, ale znova sa nič nedialo. Dnes ráno ma prepustili s tým, že zajtra ráno prídem na monitor a v pondelok znova na príjem- chcú mi vyvolávať pôrod. Lenže mám z toho strach, príde mi to jednak skoro, ďalšia vec bábätko ma okolo 4kg takže sa aj bojím porodiť prirodzene. Chcem od vás poradiť, ako postupovať, lebo doktor mi povedal, že s vyvolávačkou nemusím súhlasiť. Čo by ste robili na mojom mieste? Vyvolávačka alebo pytat cisársky? Potrebujem trochu povzbudiť, viem že to zvládlo milion žien predo mnou a zvládne to milion žien po mne, ale dosť ma táto situacia ubíja, snažím sa ostat v pohode ale dáva mi to zabrať 🙂 pekný deň ešte

diamond007
19. feb 2022

@beatrice1111 častokrát sa seknu pri váhe, mne aj kamoškam sa sekli o polkilo viac, jednej o kilo 🤦 váhu nerieš, i keď Sims a tiež toho bála pri prvom, popravde hlavička je rovnaká a tá sa tlačí prvá, ostatné je už nič 😀

nelca0510
19. feb 2022

@beatrice1111 doktor(i) vie najlepšie zhodnotiť tvoju situáciu. My tvoj zdravotný stav nepoznáme.

diamond007
19. feb 2022

@beatrice1111 ešte je len sobota, uvidíš čo bude do pondelka, času dosť. Termín pôrodu je len ORIENTAČNÝ.
Počula som, existuje ricinovy koktejl, on vie spustiť pôrod ale nemám skúsenost s ním bližšiu. Prípadne extrémne dlhaaa prechádzka a sebauspokojenie s vyvrcholením.
Ja určite som za prirodzený pôrod ale žena si to musí nastaviť tak aj v hlave a chcieť to. Nie je pravda že cisársky je jednoduchší...
Ako píše vyššie, lekári vedia tvoj zdravotný stav zhodnotit či je všetko v poriadku. Strach pôrodu nepomáha, naopak ho potláča.

ukulela
19. feb 2022

@beatrice1111 ja len ze cisarsky sa nedy vypytat ... ano, da sa "podpultovo" vybavit. ale na cisarsky musi byt indikacia .... vaha - takto velke babo uz nevedia poriadne odmerat. povedali 4 ale v pohode to moze byt len 3 .... vyvolavacku mozes odmietnut. nie je tam lekar, ktoremu doverujes, s kym by si sa poradila? mne chceli tiez vyvolavat po tyzdni prenasania, no stihlo sa mi to rozbehnut same ....

kittykat22
19. feb 2022

@beatrice1111 ak nebudes suhlasit s vyvolavackou tak budes dalej prenasat. Doktor nemal na mysli cisarsky rez.

beatrice1111
autor
19. feb 2022

@ukulela to je práve moja dilema. Či si ju dať alebo nie. Lebo samozrejme najradšej by som bola, keby sa to rozbehne samé. A zase na druhej strane sa vraj tiež nemoze dlho prenasat, lebo je to nebezpečné. Práveže ja nedôverujem doktorom celkovo, pritom k porodu mám vybaveného doktora a ten chce práve vyvolavat a už naozaj neviem s kým sa mám poradit.

kittykat22
19. feb 2022

@beatrice1111 a v ktorom si tyzdni?

beatrice1111
autor
19. feb 2022

@kittykat22 áno to chapem. To len ja už premýšľam nad hlúposťami že chcem cisársky skôr ako vyvolavacku. Tej sa bojím viac.

beatrice1111
autor
19. feb 2022

@kittykat22 teraz v nedeľu to je 41

kittykat22
19. feb 2022

@beatrice1111 ja ta chapem, ze chces viac cisarsky. Tak sa skus spytat lekara, ci by mal nieco proti nemu. Mozno zhodnoti, ze to nebude problem 🙂 Drzim palce.

sirka9
19. feb 2022

@beatrice1111 len tak pre nic za nic ti cisarsky nespravia. ja som prenasala, ako prvorodicke, 40 rocnej, mi porod vyvolavali. do 39 tyzdna som mala dieta koncom panvovym a chceli mi robit cisarsky. ten som ja ale nechcela, bol to pre mna vacsi strasiak ako normalny porod. bola som na obrate plodu aby som mohla rodit normalne. a tak aj bolo. v 40+6 som po vyvolavacke porodila krasne dievcatko. bez komplikacii, ano, bolesti su, ale to su aj pri porode bez vyvolavacky. ale zase sa vyhnes moznemu dlhemu otvaraniu sa a vacsinou byva porod rychlejsi nez bez nej. mne rano povedali, ze mala ma 3300 a ked sa narodila mala 2980. co je docela rozdiel. ono ta vaha nie je presna, kedze to uz tak nevedia presne zmerat. a dolezity je aj tak obvod hlavicky a nie vaha. ako som ti uz pisala, daj si strach z hlavy prec, skus meditovat, alebo nieco co ti pomoze. strach je velky nepriatel. iba si to zhorsis.

petricka22
19. feb 2022

@beatrice1111 prirodzeny porod je pre teba aj babatko najlepsia volba. Aj ked sa bojis porodu a chces ist radsej cisarskym. Ukludni sa, snaz sa mysel zamestnat inym. Lahke to nebude, ale mozem ti povedat, ze na to zabudnes v tommomente, ako ti daju babatko do ruk. Hned vsetko preboli 🙂
Proste to za par hodin vsetko prejde a bude to za tebou. Tes sa na krpca ❤️
Pre mna boli porody vykupenim, aj ked som tiez samozrejme nejake obavy mala, ale tehu som znasala ovela horsie.

julka29
19. feb 2022

@beatrice1111 môj osobný názor je, že ja by som sa chcela určite vyhnúť cisárskemu ak to bude možné. Čo sa týka vyvolávačky malo ju veľa kamarátok a ako pozitívum berú ten rýchlejší pôrod. Ja tiež netuším ako prvorodička do čoho pôjdem, ale treba myslieť pozitívne 🙂 Každá to prežila a prežiješ aj ty a potom si možno povieš, že zbytočne si sa toľko stresovala. Tú hmotnosť 4kg ber čisto ako odhad a treba veriť aj doktorom vedia čo robia majú tých pôrodov veľa za sebou : )

majlo1234
19. feb 2022

Mne porod vyvolavali styri dni vsetkym moznym a aj tak sa nepodarilo, a nakoniec som rodila cisarskym. Ano, je to v tom momente bezbolestne, ale v porovnani s mamickami po normalnom porode som bola total neschopna, extremne ma par dni bolel kazdy pohyb a do toho sa staraj o dieta🙄 ak sa da, urcite by som rodil prirodzene

barborachors
19. feb 2022

Ja by som si dala cr, prenasas, plod je velky, rodis prvy krat plus budes to mat rychlo za sebou a nehrozia komplikacie ako zvon apod. A tie merania nie su az take nepresne skor meraju vzdy menej a plod je velakrat tazsi. Ja by som si radsej dala bolesti po ako pred narodenim plus stres co bude malemu ci sa nepridusi pri prirodzenom a tak. Ale je to cisto moj nazor.

trgypadl
19. feb 2022

@beatrice1111 ahoj, daj sa do kľudu, do pondelka sa to este moze rozbehnut same, dva dni podla usg a pm nie je velky rozdiel, je to len orientacne, plus aj vaha na usg je plus minus, mysli pozitivne, vsetko bude v poriadku🤗

oblecenie99
19. feb 2022

No aby si nemala aj aj.. Ja som mala vyvolavacku a napriek tomu som skončila na cisárskom. Mam doma už dvojročné dieťa a netuším, ako vyzera kontrakcia 🤷‍♀️ Ak by som mala na výber, tak si určite nevyberiem sekciu. Daj sa do kľudu, do pondelka môžeš kľudne porodiť prirodzene. Neboj sa 🍀

nikpa
19. feb 2022

@beatrice1111 keď ma 4kg a si po termíne tak načo čakať. S vyvolavackou to vraj viac boli, neviem ale sestričky v pôrodnici to tak hovorili. Sekcia je o tom, že síce na sále si len polezis ale to čo príde potom je masaker. A niekoľkotýždňovy, nie niekoľkohodinovy ako pri prirodzenom pôrode. Nemysli si, že sekcia je výhra. Ale ja by som to nechala na lekárov.

evkamotka
19. feb 2022

Prvy porod som mala vyvolany. Druhy sekcia. Jedno horsie nez druhe. Avsak vyvolany porod nebolel dva tyzdne ako sekcia. Dieta nepreslo porodnymi cestami kvoli imunite. A ked to mas len prve dieta, nie je rozumna sekcia, pri ktorej ti rozrezu maternicu - jazva ti nusi pevne zrast a pri druhom tehotenstve to moze byt velke riziko. Nehovoriac o inych minusoch ..jazva po sekcii moze boliet aj roky. Stratis cit na bruchu ci genitaliach kvoli prerezanym nervom. Atd atd

beatrice1111
autor
19. feb 2022

Ďakujem vsetkym za odpovede, ak sa to nerozbehne do pondelka samo, nechám si dať vyvolavacku. 🤷🏻‍♀️

portret7
19. feb 2022

Ja naopak na cisarsky nedam dopustit, bolo to cele bez problemov, v nemocnici som sa rychlejsie zotavila ako niektore po porode… samozrejme cisarsky ma urcite rizika, ale to i prirodzeny porod…po 3 dnich som bola doma a odzaciatku som fungovala bez pomoci, prechadzky tiez, akurat som si davala vacsi pozor pri niektorych pohyboch…

pipistrel13
19. feb 2022

@beatrice1111 mne po 8dnoch zacali vyvolavat (v stredu),nemala som ani jednu kontrakciu ani nic a ked mi povedali stvrtok rano,ze mi budu vyvolabat porod cely vikend a az v pondelok spravia cisarsky tak som spanikarila a zavolala svojmu dr,ten do hodiny prisiel,nieco mi pichol na pohnutie,urobil hemiltonov hmat a povedal,ze ak sa mi do vwcera nespusti je to na mne ale on by urobil cisarsky,ze mi mozu vyvolavat ale ja vobec nereagujem
naozaj som nemala nikdy kontrakciu (ani tie poslickove,ani v druhom tehotenstve),tak vecer prisiel a nebola som otvorena ani na pol prsta,tak mi malu vybrali
neviem s odstupom casu ci sa nemalo este cakat,ale vtedy som mala obavu aby sa jej nieco nestalo,dnes uz si myslim,ze termin bol zle vyratany a mala este cas,ale pri druhom sa stalo to iste,na termin bol tak vysoko ako byvaju v 7 mesiaci(aj mala tak bola,mne vraj nespolupravuje maternica a nestahaju sa,ale tak neviem),mala som rodit normalne ale vysli mi velmi zle pecenove testy tak ho presne v den terminu vybrali

macicka52
19. feb 2022

@beatrice1111 ahoj, aj ja som mala namerané veľké bábätko a tiež som mala nastúpiť na vyvolavacku, mne dokonca povedal dr., že som taká tuhá, že neporodim ani po nej hneď, že to bude na dlho ....mala som týždeň do nastupu do nemocnice, keď mi to povedal....a za 2 dni som rodila prirodzene, bez ničoho...hlavne kľud, nejako bolo, nejako bude, zvládli iné, zvládneš aj ty...mimochodom malý mal 4300g a 56cm

petulela
19. feb 2022

@beatrice1111 mne dali vyvolávacku presne to bolo 9 dní po termíne...zatazovy test so mnou nič neurobil u teba aspoň nejaký náznak bol..takže je možné, že sa ti to rozbehne....u nás viac ako 10dni moc nechcú aby sa prenasalo, ale tiež by som ešte uvažovala, že by som predsa len pockala...

lienka.7
19. feb 2022

@beatrice1111 v akom stave mas krcok? Pokial stále tuhy tak ti ani vyvolávacka nepomoze... zbytocne ta budu trápiť a skončiť mozes s akútnym CR... Neskúšala si sex?

bubik6x
19. feb 2022

Nič sa neboj, ja som pri obidvoch tehotenstvach mala vyvolavacku a bolo to ok, bolesti boli strašne ale to sú pri každom pôrode, a nie je pravda že bolesti sú väčšie po sekcii, záleží od organizmu, po prvom pôrode bolo všetko super, nič ma nebolelo, ale po druhom......už som 7 mesiacov po pôrode a doteraz nemôžem normálne vstať z postele.....ale to je jedno keď uvidíš ten malý poklad tak na to už viac myslieť nebudeš, ja to beriem tak, že je to tak a hotovo, hlavne že deti sú zdravé, hlavu hore všetko dopadne dobre či už tak alebo onak, držím palce 👍

beatrice1111
autor
20. feb 2022

@lienka.7 či tuhý alebo mäkký netusim, viem len že som otvorena na prst už asi mesiac a nič viac. Sex som neskusala, ale mám v pláne skúsiť ak by nahodou pomohlo.

mimi3008
20. feb 2022

@diamond007 nepovedala by som, ze sebauspokojenie, ale riadny styk, lebo ejakulat obsahuje prostaglandiny, ktore podporuju spustenie porodu. Mne to pri prvom pomohlo, prenasala som 8 dni, odtiekla mi potom v noci voda

diamond007
20. feb 2022

@mimi3008 sebauspokojenie teda ženský orgazmus (samozrejme že aj pri sexe je to možné ale naschvál som to napísala aby nepochopila že sex ale orgazmus)... Toto mi poradili PA

veronikavaneska
20. feb 2022

Ahoj ja som mala aj vyvolaný pôrod aj sekciu viem porovnať. Jednoznačne vyvolvacka 👍 pár hodín bolesti a rodiš ak ťa nezasiju už si v podstate ok ja som bola aj zasita ale hodinku po pôrode som už išla do sprchy najedla sa a čakala na malinkú 🥰 sekcia hrozne... Predtým stresy máš čakáš necievkuju ťa, infúzky, a ideš na salu. Rozrezu výberu bábo chvíľku ho vidíš ak je všetko ok a beru ho a teba zasivaju cca hodinu... Potom ležíš celych 24h bez pohybu na posteli infúzky .. potom ťa postavia brutaaal bolesť a začneš chodit, prvy deň je ťažký veľmi ale už ti dajú bábätko. Potom sa to zlepší ale trvá to pár dní cca po 10 dňoch už vieš celkom chodiť a fungovať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre