4 ročný chlapček sa stále pocikáva

martija
30. sep 2012

Chcela by som sa vas opytat, predtym,ako navstivim lekara na vase skusenosti. Niekde som citala,ze do 5 rokov ide o normalny jav. Podotykam,ze sa pocikavame iba vnoci. Prolem je vsak v tom,ze sa mi syn pocikava noc-co noc. Malokedy sa stane,ze sa nepocika, niekdy sa pocika aj dva-krat za noc. RAda by som vedela, ze ti, co mate pdobny problem,co na to vasi lekari, ci to treba riesit. Plienky sa vraj uz neodporucaju, podlozka mi zachrani akurat tak plachtu a matrac,ale co s perinami, vankusmi ,co vsetko poocikava....Mame aj tzv. treningove nohavicky, su z frote materialu, vnutri maju igelit,ale aj tak ich precika komplet so vsetkym. Neviete o nejakych,ktore by zostali mokre (teda citil by,ze sa pocika) ale neprepustili by to? Alebo ako to riesit? Pocula som,ze ani budenie a davanie na nocnik neni vhodne,koli tomu,ze zase sa to dieta spolieha na vas, a nie na seba....A este som zabudla napisat,ze cez obed sa casto pocikava aj v skolke,ked zaspi.....Som z toho dost uz zufala, to pranie je dost na nervy, rano som nanho uz nakricala, ked ocikal aj druhu postel, az mi to bolo luto,viem,ze to tiez neni riesenie.....
Ospavedlnujem sa, ak som diskusiu zaradila nespravne,ale naozaj netusim,ci uz ide o dajaku chorobu,ale je to normalne....

renuliq
30. sep 2012

moja dcerka mala v lete 4 roky, obcas sa stane ze sa v noci pocika, ale je to uz len obcas, vacsinou, ked pred spanim vypije vela vody...neberie tvoj syncek nejake lieky?lebo v tom case ked mi bola mala chora a brala lieky, pocikavala sa v noci pravidelne..ja som jej este donedavna davala na noc plienky huggies, take tie nohavickove co maju po bokoch po celej dlzke take modre suche zipsy...
ja si myslim, ze dieta nato musi prist same, ze je to zle a ze mu to vadi..obzvlast chlapci v tomto vedia byt lenivy..len skus nanho nekricat a nemat nervy, tak by to mohlo este zhorsit situaciu 😔

martija
autor
30. sep 2012

@renuliq no prave! ja mam aj starsieho syna, toto som u neho nezazila. Pocikal sa ako stvorrocny, to ano,ale tak max, raz za dva mesiace... a ako mu pribudali mesiace bolo toho menej a menej..... Lieky ziadne neberie. Pitie tiez dost obmedzujeme, v skolke mu dokonca tiez uz nedavaju, chuda, az mi je ho luto, no aj tak sa pocika aj dva-krat za noc...nechapem!
U neho je problem aj ten,ze on vie velmi tuho zaspat. Napriklad mi zaspi v aute (tam sa tiez pocika) a ja s nim mozem robit co chcem, prenasat, rozpravat sa s niekym,ked ho mam na rukach, prelzliekat a on sa nezobudi. Takze aj mozno preto, ale druha vec je,ze preco, ked aj sa teda nezobudi na cikanie, preco to nevydrzi do rana? Vraj to ma na starosti hormon,ktory znizuje vnoci tvorbu mocu,tak fakt uz neviem...pockam,ci niekdo nieco poradi, a potom skusim urologa asi.

renuliq
30. sep 2012

neskusala si nejake homeopatikum?ja som s tymto problemom bola aj u doktorky, nasej detskej - obvodnej, nie az u urologa a predpisala dcerke nejake lieky, ktore nakoniec aj tak nebrala...lebo som mala pocit, ze pocikavanie sa ustupuje a je ho coraz menej a menej..(niesom zastanca prepchavania deti liekmi...)
inak to co pises s tym tuhym spanok, ktory ma tvoj drobec..u nas je to velmi podobne. dcerka mi casto tak tuho zaspi, ze ked sa zobudi ma pod hlavou mlacku a mokre vlasky..tak sa upoti...

bocinka
30. sep 2012

@martija já vím, že se to nemá, ale asi bych ho budila, stejně se probudí, když se počůrá.... já si myslím, že je lepší ho probudit, dát vyčůrat a rychle zase spát.... než když se počůrá, ty převlečeš postel, máš nervy (taky bych je měla) a pak to dýl trvá.... 😉 😉

evelin325
30. sep 2012

@martija aj ja by som ti radila tiež homeopatiká, sú aj také na nočné pomočovanie u detičiek, zrovna som o tom čítala.

schnek
30. sep 2012

můj prostřední (3,5r) se téměř každou noc počůrá, je to velká výjimka, když se probudí suchej. Neřeším to, tohle musí dozrát v mozku. Když jsme aktivně "odnaučovali" na noc nejstaršího (šel súpát bez pleny a vysazovali jsme ho v noci na nočník), xkrát jsme zažili, že se ze se počůral skutečně jako tvrdě spící, naprosto neměl šanci to vědomě ovlivnit. Přišlo to ze dne na den, prostě najednou přestal a už se nepočůral. S mladšíma to neřešíme, ono to jednou přijde. Připadá mi značně ponižující nedat dítěti plenu a nechat ho si načůrat pod sebe, takže dáváme plínky a čekáme 😉

bzuco
30. sep 2012

@martija
tiež máme tento problém
a presne ako píšeš - ochranná podložka ochráni len matrac, ale nie perinu, tá je tiež precikaná až až...čakám, kedy to prejde a hned ju vyhadzujem a kupujem novú
ja som ho asi 3 -4 mesiace budila v noci každé 2 hodiny a dávala cikať, ale koľkokrát sa stalo, že aj medzi tými 2 zobudeniami sa mi pocikal a fakt ma to prestalo baviť v noci dakedy aj 2x prezliekať periny, tak sme sa vrátili späť k plienkam...totiž malý sa vôbec nezobudil na to, že je mokrý a spal si tak kľudne dalej....iba čo mi koľkokrát prechladol potom 😖
ale nedávno som tu na MK čítala vo fóre, kde jedna mamička - presne s rovnakým problémom - odporučila dávať asi hodinu pred spaním piť čaj z ľubovníka bodkovaného - že u nich to veľmi pomohlo a dá sa kúpiť aj tinktúra, že potom po nejakých 2 mesiacoch stačí len dávať 1 kvapku do pitia a dieťatko vydrží
akurát sa chystám, že ten čajík kúpim a vyskúšame aj my, lebo vážne už som zúfalá z toho jeho cikania ☹

bzuco
30. sep 2012

@martija
tu je tá diskusia
https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/4-rocny-syn-sa-v-noci-pocikava-ako-to-riesit/

idem ti preposlať IP čo mi tá mamička poslala - poradila

ivv
30. sep 2012

@martija neries to ze sa este pocikava.. moja mala sice bude mat v januari tri roky, cez den sa krasne pyta, pocas denneho spanku sa nepocika (aj ked plienku davam este), v noci ma stale mokru plienku. boli sme pred mesiacom u pediatricky, pytala sa zrovna na toto, ci este mame na noc plienku a povedala, ze ma cas do siestich - siedmych rokov. hovorila o tom nocnom cikani. ukludnila mna tak chcem ukludnit aj ja teba 🙂 deturence nie su robene cez kopirak, kazde je vynimocne niecim inym.. a aj tymto 😉 ono to raz pride. neboj 🙂

my mame iny problem.. kako ide zasadne do gatiek.. 😖 mame doma tvrdohlavca ktory na vykonanie tuhej potreby odmieta sadnut na vecko.. takze tento boj je podla mna ovela, ovela horsi, ako ten vas 😉 lebo tebe maly spinka, ani nevie ze cika, nedozrel este na to, lenze ta moja opica velmi dobre vie, co robi, kedy to na nu ide a este aj hysaci, ked ju chcem posadit 🙄 😠 😝

evaviki
30. sep 2012

Tiez by som radsej dala plienku.. Dietatu sa ma na noc vziat plena az vtedy, ak ju ma nejaky cas kazdu noc suchu.. Takto ho zbytocne stresujes a akurat sa to zhorsi.. Napr. nas maly uz nemal plienky doma na noc, ale ked sme isli k mojim rodicom, tak tam ju na noc dostal.. S upozornenim, ze sa ma ale aj tak vypytat, ze ju ma len pre istotu, kedze babka nema nepremokavu plachtu.. Synovi vysvetli, ze ju ma len pre istotu, aby si pripadne nemusela prezliekat celu postel a ze sa ma budit na zachod.. Fakt to musi byt strasny stres pre neho, ze stale ide bez pleny a stale sa pocika...

vendullka
30. sep 2012

Naše malá bude mít sice teprve tři roky, ale pokaždé když jsem jí dala plenku, tak se do ní počurala, bylo to pro ni pohodlnější. Když jsem zkoušela bez, dávala jsem ji ještě kolem půlnoci vyčůrat a asi za dva týdny se naučila sama, že když se jí chce, vzbudí se a zavolá, ale většinou už teď vydrží až do rána nečurat.

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofinka333
30. sep 2012

@martija nekric na nho ☹ , ja chapem ze to vie nastvat a musi to byt pre teba strasne!!! ale fakt na nho nekric, je to pre nho aj bez toho velmi stresujuce a neprijemne. V jednom clanku som citala, ze je to pre deti jedno z najstresujucejsich faktorov, ak zistia, ze su pocurane. On za to proste nemoze. Ja mam v triede predskolaka, ktory sice nie vzdy, ale obcas sa este pocura- jeho rodicia sa rozviedli, to je asi ten problem. Moja kamaratka sa pocuravala do 8 rokov, no jej zistili ze ma len jednu oblicku. Takze urcite treba vylucit zdravotne problemy v prvom rade. No nemoze to byt nejaka neuroza? Nenastali vo vasej rodine velke zmeny? Nie je svedkom castych hadok svojich rodicov? Neziarli prilis na surodenca? Od kedy to zacalo? Skusala si mu pred spankom aspon 2 hodiny nedat pit? Asi uz lepsie riesenie ako su tie plachty a frote pyzamko nie je, aspon ja o tom neviem. Aj moja neter je prvacka a pocurava sa, a tiez to bolo noc co noc! bola uplne dobrucke dievcatko, doma harmonicka rodina, ale narodila sa jej sestra, a vtedy to vraj zacalo. Ma uz 7 , a stale sa jej to stava, ale uz trosicku pomenej. Svagrina bola tiez z toho zufala, a tiez jej prakrat uz praskli nervy. Drzim prsty, pevne nervy, a hlavne nech na vysetreniach dopadne vsetko dobre! Potom ti asi uz len ostava verit, ze z toho vyrastie. 4r je fakt este malicky, a skutocne do 6 rokov je to normalne.

martija
autor
30. sep 2012

@bzuco dakujem moc. Inak aj my sme sa vratili na cas k plienkam,ale v skolke mi ucitelka a znama poradila nerobit to,lebo vraj si dietatko na to v podvedomi zvykne a bude neskor to este tazsie. Ja neviem....mne to pride,ze co lekar to iny nazor ☹
@ivv no super, ze aj take nazory su, trosku ma to ukludnilo, lebo najviac mi je luto jeho. NOrmalne ho moc nehresim,len tak vysvetlujem horlivejsie, ale dneska rano mi praskli nervy,ked ocikal celu cerstvo prezlecenu postel aj starsiemu synovi (ktory nespal doma) a som nanho nabzucala az plakal ☹
@evaviki no ano mas pravdu, je to stres, lebo odkedy nema uz plienky nechce spavat u mojej mamy a zistila som,ze to koli tomu,aby sa nepocikal, a v skolke to iste, tiez tam ma koli tomu stres, ale tam mi nedovolia plienky, mozno nejake tie podlozky...
@vendullka tak to mate super, to je take ukazkove, to u nas nehrozi zatial...

martija
autor
30. sep 2012

@sofinka333 ja viem,ze je to prenho stres, lebo casto, ked sa o tom len bavime,tak sa rozplace a pocut z jeho zmatenych reci, ze tomu nerozumie,co od neho vlastne chceme....
Nie som si vedoma velkych zmien, je to u nas take viac-menej rovnake. Narodil sa mu bracek, ktory ma uz vyse roka a ma aj starsieho brata,takze bol zvyknuty na delenie pozornosti, ten starsi brat neni k nemu moc pekny,ale zial to mame tak vzdy (teda odkedy maly vnima)
Dakujem za povzbudenie, urcite to aspon trosku pomohlo....

valentyne
30. sep 2012

ahojte. Nasa mala bude mat 3 roky, boj s oducanim dennej plienky este nemame uplne vyhraty, tu a tam sa zabudne alebo co ja viem co, denny spanok vacsinou ok, spi bez plienky. No a nocna plienka je uz niekolkomesiacov sucha,tak asi 2x do mesiaca mokra,a asi 1x sa v mesiaci v noci vypyta cikat. Ale ako sa tu pise, nejdem riesit nocnu plienku,lebo prezliekat v noci postele a dieta,to ma fakt nelaka... a okrem toho je v noci dost chladno,a este aj niekolko mesiacov bude,a uvidime co do jari a leta. 🙂 Takze by som sa max.opytala pediatra,ze co on na to,ale asi aj tam sa nazory lisia... Napr.sestrina dcera bude mat 5 rokov, uvedomuje si ze nechce v noci plienku,ale pravidelne ju ma pocikanu a je z toho smutna... takze oni bojuju zas inac. Ako sa stale a pri vsetkom hovori, chce to trpezlivost. Len sa lahko hovori a tazko kona,ja viem ☹

ivv
30. sep 2012

@martija fakt neries. ja by som mu kludne tu plienku na noc dala. a co? ved nejde na ziadne zurky kde by zazil faux pas 😉 daj mu cas. kludne daj na noc plienocku. este na to nedozrel, potrebuje cas a mozno prave preto ze je na neho vyvijany tlak, ma chudatenko stres a aj toto moze byt dopad.. 😔

andulka13
1. okt 2012

ahojte, my tento problem riesime uz dost dlho. nasa dcera mala takmer 3 roky (chybali jej 2 mesiace), ked nastupila do skolky. to sa vobec nepocikavala ani v noci, tak to bolo cca 3a pol mesiaca. az raz (chodila vtedy mesiac do skolky) sme museli ist v nedelu na ocne na pohotovost, tam sa od strachu pocikala, lebo doktor aj sestricka boli na nas aj na nu dost odmerani az nechutni, (no to tu nebudem rozvadzat, to by bolo na dlho) a presne v tom case sa nam mala potom v skolke zacala pocikavat (casovo to vychadzalo cez spanok). ucitelky uz po necelom tyzdni na nas tlacili, aby sme to riesili, no kazdy vam povie, ze do 5-6tich rokov je to ok, riesi sa to, az ked je to aj po 5tich rokoch. Radila som sa aj s psychologickou. No medzicasom bol tlak v skole dost silny, ja neskusena a tak nas nahovorili, aby sme jej tam doniesli plienku, no oni jej ju dali nasilu, takmer sa plienka roztrhla ked jej ju davali, lebo nasa mala tvrdila, ze ju nepotrebuje, az do tej chvile. zlomili ju a odvtedy nechcela ist spat bez plienky, lebo sa bala, ze sa pocika. tak sme sa obrnili trpezlivostou (no niekedy som to nezvladala) a cakali, kedy budeme naspat bez plienky, no zakladna motivacia uz chybala a tak to bolo az do 5 tich rokov. zacala som sa vypytovat, zhanat informacie a nasli sme radu (tusim ne enureza, ak som to nepoplietla). ona dost tuho spi a vobec sa nezobudi, ked sa pocika, je schopna tak spat az do rana a preto som vlastne s odlozenim plienky otalala tak dlho. no vsade som sa dozvedela, ze by t bez plienky je prvy krok. isli sme na rezim. cez den pit hlavne dopoludnia, popoludni uz menej a 2 hodiny pred spanim uz nic, no to sa tazko dodrziava a do tabulky sme si oblacikmi a slnieckami zakreslovali suche a mokre noci, ked bol tyzden viac slnecny, tak sme si popredu dohodli nejaku odmenu a pochvala za kazde slniecko, no karhanie bolo tabu uplne. no a vzdy do dvoch hodin od zaspatia sme ju spiacu preniesli na wc, aby sa vycikala a tak aj neskor v noci. cca po mesiaci sme uz boli same slniecko, sem tam sa stihla pocikat aj skor ako sme ju isli dat cikat. no a tak (s tym prenasanim na wc v spanku) fungujeme doteraz, sem tam to zabudneme no ona to uz sem tam zvladne, no to uz bude ma t coskoro 6 rokov a ja mam pocit, ze by sme sa mali posunut dalej, ved ju hadam nebudeme nosit na wc do 10. rokov? ked ju nedame cikat, tak sa pocika, aj ked pred spanim uz nepije. tusim budem patrat po tom hormone a nizsej tvorbe mocu pocas spanku... no vam prajem nech to ide lahsie ako nam a tu plienku v skole by som u nas uz nepovolila, keby som mohla zenit cas. snad som neodradila takym dlhym romanom 🙂

rondicka
2. okt 2012

ahojte,, my sme na tom rovnako☹(( moj syn mal v júli 4 roky a stále sa v noci počuráva,,aj ked niekedy sa stane,,že sa 2-3 noci vobec nepociká,,ale zasa sem-tam sa pocikrá aj 2krát za noc.. som z toho už tiež zúfaláááá,,zdá sa mi ,,že je dost velký na to,,aby sa v noci vypýtal sám... ale je tu ten problém,, že on tak tuho spí,,že sa nedokáže zobudit ani na to,,že sa mu chce cikat.. Inak moja mama mi vravela,,že ja som v detstve mala taký istý problém,,že som sa sama nezobudila na to,,že sa mi chce čurat.. a vraj mi lekárka predpísala aj nejaké kvapky,,☹(((
myslím,,že teda može byt problém aj v tom,že detičky moc tuho spia!!! pretože moj sa takisto neprebudí,,ked sa počurá...vždy to zistíme náhodou,,ked ho kontrolujeme ,,bud ja alebo manžel..
Večer sa vyčurá,,a ked viem,,že viac pil,,díňám ho ešte predtým,,ked idem ja spat..no a niekedy vydrží potom do rána,,ale niekedy zsa nie--
ach,, hlavne je na nervy to neustále pranie.. a tie periny:-äää

evelin325
4. okt 2012

@andulka13
@rondicka baby mi v rodine máme podobný problém, mojej sesternicinmu dievčatku zistili, že má malý mechúr, preto sa pocikáva, má mať objem neviem aký, a ona má o polovicu menší, preto sa pocikáva.

yidaky
5. okt 2012

Prepacte, necitala som diskusiu. Neskor docitam. Moja starsia /skoro 6/ mala/ma podobny problem. Teda v skolke sa uz nepocikava /pocikala sa len sem tam/, ale v noci sa vacsinou nezobudi. Riesime to tak, ze ja ju davam cikat cca 2-2,5 hod po vecernom cikani. Rano si to ani nepameta. Ona proste tak tvrdo spi. Ked jej treba cikat, tak sa napr. zacne viacej "metat", alebo stonat alebo tak. A inak u nas je problem aj v pitnom rezime. Ona aj vecer dost pije. Neviem si predstavit, ze by uz od nejakej piatej nemala vela pit. Tak aj nad tym treba mozno pouvazovat ci aj v tom nie je problem. Inak ona uz od prvej triedy malo spava v skolke, skoro vobec, tak mozno aj preto v noci tak tvrdo spi. A rovnako, ked sa v noci pocika, tak sa ani nezobudi. Tak to riesime, ze ju davam cikat v noci.

vendullka
5. okt 2012

Holky a nezkoušela jste některá homeopatika? Jsou na různé příčiny počurávání, tak třeba by abrala. Kamarádčina malá to teda měla psychosomatického původu, ale zabrala jí dobře.

andulka13
5. okt 2012

@evelin325 Ahojte, predvcerom som bola u nasho pediatra s nasim najmensim, a tak som sa rovno spytala aj na nasu takmer 6 rocnu a jej pocikavanie. Dostali sme 2 skumavky na moc a ked budu vysledky, tak potom asi pojdeme aj na sono obliciek. Doktor chce zistit, ci je tam fyziologicky problem. Bavili sme sda aj o tom hormone ci znizuje tvorbu mocu pocas noci, vraj to naozaj pomaha, no ked sa pristupi k takejto liecbe, tak je tam vraj dost prisny rezim kedy a kolko toho dieta moze vypit. Ked budem vediet viac, mozem vam dat vediet ak budete niektora chciet.

evelin325
5. okt 2012

@andulka13 jasné daj vedieť

marecek4
5. okt 2012

@martija každonoční počurávání by asi řešit dr měl,každopádně rada jak stejně i dr začne-za každou nepočuranou noc udělat v kalendáři sluníčko a malá odměna a za počuranou udělat mráček-to samé i s odpoledním, spinkáním ve školce-je to pro přehled jak často se to děje a jestli se to zlepšuje

martija
autor
5. okt 2012

@marecek4 on ked mal plienky tak cca do tych 4 rokov (je narodeny v juni) tak tam uz bola sucha plienka, tak som sa rozdodla,ze to skusime, tak aj tyzden bolo ok, ale potom sa to zhustovalo ( a zhorsovalo) a uz cez leto toho zacalo byt moc, a teraz neni noci,co by sa nepocural. On by aj velmi chcel, ale nedokaze ovladat, tak by to asi ani z odmenami nefungovalo. On si uvedomuje,ze je to "zle", lebo neraz uz koli tomu plakal, no i tak nedokazal v podvedomi nic zmenit...Buduci tyzden idem s najmladsim na ockovanie k dr. tak skusim prediskutovat, nie som vsak celkovo spokojna s nasou dr, aj ked je to velmi mila osobka, tak podla mna riesi veci moc cez lieky, ale predsalen uvidim,co povie....
@andulka13 my mame tu vyhodu,ze nam v skolke naopak nechcu povolit plienku, navrhli podlozky, ale zatial nikdo neriesi, keby bol problem,tak im tam kupim nepremokavu plachtu,tak ci tak mi obliecky na pranie davaju domov,takze zatial tak, uvidime,co bude dalej. v skolke je to vsak lepsie, tam sa pocika tak raz do tyzdna....

martija
autor
5. okt 2012

@andulka13 urcite daj vediet, cim viac info, tym lepsie...lebo aj tak,co lekar, to iny nazor. Inak ten hormon sa tvori prirodzene, u niekoho mozno viac, u ineho menej, co potom sposobuje aj tento problem. Aj nas nedokaze zaspat bez toho,aby sa este "trosicku" -ako on povie - nenapil....rozculujem sa nanho,ale dam mu pit ,aj tak...
Inak ja si pamatam,ako som sa pocikala par karat vnoci,ked som bola mala,takze uz som musela byt vacsia, ked si to pamatam, a mm to iste, sa smejeme, ako sme kamuflovali. On napchal ostatu plienku vraj babike do kocika.... 😀 😀 😀 a potom vraj - po kom to dite je 😀

martija
autor
5. okt 2012

.....a este ma napadlo - ja som susila ocurane veci na stolovej lampe 😀 😀 😀 . Mali sme taku staru plechovu, co bola vzdy ked svietlia strasne horuca,tak som si myslela,ze mi to rychlo vyschne 😀

marecek4
6. okt 2012

@martija může si to uvědomovat to je jen dobře-ale to co jsem Ti napsala je doporučení z nefrologické poradny,ještě si k tomu možná budeš muset zapisovat co se dělo doma,další věc je,že od 5 hodin,by měl mít už minimum tekutin-na to jsem zapomněla,protože mi tady do toho remcali,a samozřejmě před spaním pořádně vyčurat i když bude tvrdit že nechce,kamarádka řeší to samé a po mráčkování jsou úspěšní s nepočuranou postelí,předtím malého několikrát v noci budila,byla nevyspaná bezúspěšně,vždycky se našla chvilka kdy se počural , ale do měsíce se to začalo pěkně zlepšovat,její chlapeček už má dokonce pět let,ale ve vývoji je zpožděný cca o rok,takže odpovídá tomu vašemu,a náš velký měl taky občas problémy-dokonce ještě ve škole v první třídě se zadařilo tak jednou za dva měsíce,ale u něj to bylo psychického rázu po příjezdu otce,občas to takto nezvládl,když v opilosti vyváděl,takže to jak pomalu vyspíval odeznělo,držím pěsti k úspěšnému zvládnutí

martija
autor
6. okt 2012

@marecek4 dakujem za rady, odskusame, ved nemame co stratit, ale mozno naopak. U nas myslim vladne harmonicke prostredie, obcas s mm na seba nakricime, ale to iba obcas. Ale clovek nikdy nevie, co tie deti moze trapit...