Nezvládam 13 a 9 ročného syna

motylik3337
5. mar 2014

Chcem Vás poprosiť o radu.Zo starším boli problémy od prvej triedy-mal obdobie,keď si plnil povinnosti a bol v pohode...a potom obrat o 180 stupňov-neučil sa,robil zle,neposlúchal ani doma,ani v škole....ale akosi sa to striedalo,tak sa to dalo zvládnuť.Ale teraz v jednom kuse klame,neuči sa,v škole prúšvih za prúšvihom...už neviem ako ďalej.Najhoršie je, že ten mladší má v tom staršom vzor............a už sa začína aj on doma správať hrozne-neposlúcha,v jednom kuse papuľuje...a najnovšie začali robiť zle aj našej najmladšej-2.5r.Nepomáha dohováranie,krik,tresty....dokonca ani motivácia v podobe odmien.Už som zrelá na prášky...o čom aj uvažujem,že navštívim psychológa.CHlap to má v paži-jediné čo mu z úst výjde....že v 18tke ich vyhodí z domu,či budú vyučený,alebo nie...že on si nervy ničiť nebude.On je celý deň v práci a potom keď príde...trávi celý čas do večera mimo dom,aby mal kľud.Ja už fakt nevládzem.Potrebujem poradiť,ako na chalanov-lebo už som zúfala a muž mi moc nepomáha ☹ Budem vďačná za každú radu.

hviezdicka111
5. mar 2014

@motylik3337 no tak v prvom rade, v 18-tke ich vyhodit nebude moct, to nepovoluje ani zakon, takze peknu hlupost vravi 🙂 a v druhom rade, mal by pri vychove pomahat aj otec..chalani mozu byt zato taki, lebo vidia, ze otecko ma na salame co robia a jedina, ktora si nici s nimi nervy je mamina....
a preco by nefungovali tresty? keby mal rovnaky postoj ako ty aj otec deti? zobrat mobil, notebook, nepustit von, dohliadnut aby sa naucili (je jedno, ze su uz "velki")...ja by som sa v prvom rade porozpravala s muzom,nemozes byt predsa na nich sama 🙂

motylik3337
autor
5. mar 2014

@hviezdicka111 Ja to mužovi stále rozprávam dookola ☹ ...a tresty-už majú zakázaný PC,TV,Kamarátov...proste všetko čo sa dá-a sú ešte horší.

hameeda
5. mar 2014

@motylik3337 : skutočne ťa ľutujem, viem si predstaviť aké to máš ťažké ☹ , no nie nadarmo sa hovorí "Ohýbaj ma mamko, dokiaľ som ja Janko, bo keď budem Jano, neohneš ma mamo". 13 ročného už asi ťažko prevychováš, no skús zájsť k psychologičke, možno pomôže.

hviezdicka111
5. mar 2014

@motylik3337 ja hovorim, ze by tie tresty fungovali, keby fungoval aj tatino 😀 nechcela by som byt na tvojom mieste....este navyse, ze ide o chalanov, ktori by potrebovali vzor od otca...len uz myslim, ze keby sa do vychovy aj hned zapojil, trvalo by este nejaky cas, kym by sa to zlepsilo...tazko napravat to, co sa raz pohnojilo 😒

motylik3337
autor
5. mar 2014

@hameeda ja som bola na nich odmalička dosť prísna.Synova triedna...ešte na 1-4 to zo začiatku nechápala,že prečo.Ale po tých 4 rokoch mi sama povedala,že to už chápe.U neho keď raz človek povolí....tak sme na začiatku...napr.raz ho pustím ku kamošovi-a on už druhý krát kašle na všetko a ide si bez toho,aby si splnil doma svoje povinnosti,alebo aby sa aspoň opýtal.Ja sa snažím s nimi o tom od malička rozprávať...že keď si budú plniť povinnosti doma,v škole-tak ja im nebudem brániť chodiť ku kamarátom,alebo ísť na PC.Ale oni ma majú poslednou dobou úplne v paži 😒

motylik3337
autor
5. mar 2014

@hviezdicka111 Ja to viem,len on to akosi nevie pochopiť.Podľa mňa aj spúšťačom toho zlého v staršom synovi bol on ☹ Vždy uprednostňoval toho mladšieho...a on sa to naučil zneužívať.A výsledok bol hneď jasný-starší sa zhoršil v správani.......Je to veľmi inteligentný chalan,učil sa na samí1tky...a teraz máme doma štvorkára zo samímy prúšvihami v škole.

monicm
5. mar 2014

@motylik3337 návštevou psychologa nič nepokazíš,môžeš tam zájsť aj sama a poradiť sa,nemusia ísť hned deti.a najlepšie by bolo,keby sa do výchovy naozaj zapojil aj otec,najmä v tomto pubertálnom veku je dôležitý,pretože treba na deti pevnú ruku,najmä na tie,ktoré vystrkujú rožky.samozrejme že aj lásku,ale človek bude ťažko prejavovať svoju lásku k deťom,ked je z nich na prášky a nevládze.neviem,ako fungujete,ale určite musí platiť jedna zásada,ak má trest,tak si za ním stojím aj keby sa dieťa na hlavu postavilo.ak má zakázaných kamarátov,tak ho nepustím,ani keby neviem ako prosilo.nech si najskôr splní svoje povinnosti a potom nech sa páči.zadeľ im úlohy,ktoré si musia plniť,okrem prípravy do školy malá pomoc v domácnosti.neviem,či žijete v byte,alebo v dome.ale proste napr. bežné veci ako vyniesť smeti,zložiť si svoje prádlo,spratať riady či ich umyť,ak ste v dome,tak treba aj nejakú prácu kolo domu,napr. drevo,dvor................ ak si splní svoje povinnosti,povoľ napr. pc,telefon.treba byť dôsledný pri trestoch,ale aj odmenách.možno pochopia,čo je pre nich dobré.bohužiaľ,s niektorými deťmi puberta zamáva poriadne a potom je veľa škôd,ktoré treba naprávať.skúste spracovať staršieho a mladší sa pridá.a hlavne sa pokús presvedčiť manžela,aby ti s tým pomohol.vyhrážky typu ja ho vyhodím nepomáhajú,len dieťa utvrdzujú v tom,že ho rodič nemá rád,aj ked rodič to nemyslí tak zle,ako to znie

motylik3337
autor
5. mar 2014

@monicm Ja im dávam najavo , že ich ľúbim...ale tresty musia dodržiavať . Nikdy neustúpim . Bývame na dome , takže ich zapájam do bežných prác...ako si písala-drevo , pozametať chodníky , aj doma povysávať , umyť riad...atď....len keby ten môj mangel sa začal trochu inak správať . Oni už vedia že ja neustúpim , takže to spravia....aj keď im to musím x krát opakovať-ale to chápem , že to teraz patrí k veku...že to musím toľko krát vravieť kým poslúchnu . Ale to učenie(ten 13ročný sa veľmi rýchlo učí , ale teraz kašle úplne na to-cez hodiny ignoruje učiteľky , nenosí si pomôcky...aj keď ho večer kontrolujem) a správanie sa ☹ Strašne sa bijú , najnovšie začali robiť zle našej najmladšie....a v škole to správanie , to je hrôza 😖 Hlavne ten najstarší-a to už nehovoriac o tom , ako klame . Nie len mne , ale aj pred spolužiakmi , kamarátmi.

jabadaba
5. mar 2014

@motylik3337 chyba je jednoznacne v tvojom manzelovi a jeho postoji k vychove synov. Obaja rodicia musia byt dosledni, zasadovi a aj prisny ak si to situacia vyzaduje. Je uplne zbytocne sa vyhrazat detom vyhadzovom v osemnastke, ked dovtedy ich vobec nevychovava. Toto nie je riesenie. Tak nech sa raci tvoj manzels spamatat kym ozaj nie je neskoro a deti zacnu reflektovat jeho (ne) vychovu, lebo moze sa kludne stat, ze nie tata deti vyhodi z domu ale to bude opacne.

katkalubkova
5. mar 2014

@motylik3337 asi chyba tvrda otcovska ruka.... je to velka chyba a skoda, ze to ma otec na haku!
A mama sa moze zblaznit 😠 😠

motylik3337
autor
5. mar 2014

@jabadaba jooj , ☹ keď on má svojho Boha ☹ Už som aj svokru prosila , až mu dohovorí -lebo sa do mňa pustila...aký sú zlý , neposlušný atď. Som jej to vysvetlila , že ja sa môžem aj roztrhnúť...a nič-a že jej synáčik mi s tým vôbec nepomáha. Samozrejme som bola zas ja ta najhoršia , lebo som povedala niečo proti jej synčekovi . On nie je zlý-nechodí mi po krčmách , len do práce a domov ...ale potom sa zavrie dole v dielničke a príde až večer 😒 Keď je nejaký problém,tak nahučí len do mňa...ale deti sú aj jeho , aj on ich musí vychovávať ...a nie všetko nechať na mňa 😖

motylik3337
autor
5. mar 2014

@katkalubkova veď to ....a to nehovorím o tom , že mám vysoký tlak...a pred pár rokmi mi zastavovali začinajúcu mozgovú porážku.Strašne sa bojím, že pri tomto strese sa mi to zopakuje ... a čo bude potom s deťmi ☹

zabka79
5. mar 2014

@motylik3337 myslím že by si sa v prvom rade mala dať do poriadku ty. Kľudne zájdi za psychológom, alebo psychiatrom a on posúdi ako na tom si. Je prirodzené že si preťažená, na všetko si SAMA. Rozhodne nie si slabá, v takejto situácii by veľa ľudí bolo bezradných. Bohužiaľ chlapi majú tento otrasný spôsob (ne)riešenia problémov. Nemôžeš sa o neho oprieť, mali by ste predsa ťahať za jeden koniec. Pokús sa s manželom porozprávať o tom ako aj on prispeje k dielu. Rodičia ste obaja. Ak by ich aj v 18tke vyhodil na ulicu a nebudú mať výchovu a správny prístup nič poriadne z nich nevyrastie. V prístupe k deťom musíte niečo zmeniť lebo tvoje staré triky nezaberajú. Skúsi si nájsť nejakú knihu, alebo ak máš na to prostriedky nejakého odborníka na výchovu. Naše mamy nás nenaučili ako správne vychovávať deti, lebo ani ich mamy to nevedeli. Držím palce...

celasapremenim
5. mar 2014

@motylik3337
uplne vazne, porad sa s nejakou psychologickou - co sa zaobera klinickou psychologiou, nie nejakou k. zo skoly bacha...tu treba kvalitne vybrat.... dam ti velmi dobry kontakt, neviem z kade si, ale mozem ti jednu odporucit
nevyriesis tuto situaciu sama dobre, a vezmi tam aj manzela

jabadaba
5. mar 2014

@motylik3337 😒 hm, svokra ma "skvely" pristup. Asi ako ta moja, ked videla, ze muz je tiez z tych lahostajnesich. Sice to uznala, ale vzapati dodala, ze ja musim byt ta prisnejsia no...akurat, ze ja si nemienim drat nervy sama, muz to vie a uz zacal menit aj on svoj pristup. Je totiz kapanek odolnejsi voci vela veciam co mna vytocia ci nejakym inym sposobom irituju. Kazdopadne ma podporuje a ideme obaja jednym smerom co do vychovy. Ziadne take, ze jeden je prisnejsi a nici si nervy a zdravie a druhy je za chrumkaveho. Takto to nefunguje. Boh neBoh, tvoj manzel je tu na zemi, tak na nej nech zotrva a deticky si usmernuje. Ty mas len jedno zdravie a nervy. Ziadna dielnicka a podobne zasivarne. Svokru maj pekne v pazuche, tapsu jednu. To su take opicie matere. Ty si samu seba sanuj a muzovi riadne vytri zraky ako sa veci maju a pekne mu oznam, ze ak sa na vychove nebude podielat tak ako treba, mozes sa aj kludne zbalit a nechat mu ich na krku nech sa raci potom postarat o plody svojej nevychovy! Sa naser a chod niekam na par dni. Nech vidia, ze to myslis vazne.

motylik3337
autor
5. mar 2014

@celasapremenim určite psychológa vyhľadám ... ale manžela tam nedotiahnem ☹ to som si istá.

motylik3337
autor
5. mar 2014

@jabadaba skúsim najskôr vyhľadať psychologičku...a uvidíme.Možno mi poradí aj ako ísť na chlapa...teda aspoň dúfam 😨

lucik194
5. mar 2014

na vsetko by mali by vzdy dvaja, elebo ked jeden nevladze tak druhy by ho mal zastupit.....

moznoze by starsiemu len pomohlo zmenit skolu, pokial ma v skole podobnych kamaratov ako on, nikto ho nezmeni, ale pokial by mal "lepsich" kamaratov, ktori ho budu tahat byt lepsim.... no ale proste puberta ako vysita....... 😠

janinah
5. mar 2014

radím nielen psychologa kvôli deťom,ale aj manželskú poradňu kvôli manželovi,nemyslím rozvod,ale môžu ti tam poradiť ako na manžela ísť,aby sa uvedomil,že je aj otcom a nielen manželom/tiež nie ktovie akým,no ale o tom potom.../ nemám čas všetko čítať,ale majú chalani záujem,krúžok,šport,kde by sa vyventilovali,vybili energiu a naučili disciplíne? ak nie,tak v tom vidím chybu...a samozrejme musia doma pomáhať,mať domáce povinnosti....

hameeda
5. mar 2014

@motylik3337 : skúsila si sa s ním o tom rozprávať, prečo to tak robí??poradiť ti neviem, no naskakuje mi husia koža keď to čítam, pretože sama mám dvoch chalanov, sú ešte malý ale aj tak ich musím držať z krátka, pri staršiej dcere som to nepoznala tej stačilo raz povedať, nad chlapcami musím stáť ako policajt, no podľa mňa keď sa takto zmenil tak to má príčinu, možno ho niečo trápy......

motylik3337
autor
5. mar 2014

@hameeda hej,rozprávala som sa s ním o tom mnoho krát....ale nikdy mi nič na to nepovedal ☹ Ja sa snažím stále s nimi komunikovať-o všetkom čo sa deje okolo nás.

svetluska82
5. mar 2014

@motylik3337 skusala si diagnosticke centrum??? Tam sa pracuje s problemovými detmi, a castokrát ot pomoze a dieta si uvedomi, kde robi chybu a trosku sa izoluje od partie 😖

katkalubkova
5. mar 2014

@motylik3337 su to pubertaci, ja si myslim, ze ich to prejde, no kazdopadne otec by mal pomoct!!! 😒
a ked im vysvetlis svoj zdrav. stav, ani tak sa neprisposobia?

motylik3337
autor
5. mar 2014

@svetluska82 Skúsim sa poinformovať,či tu máme v okolí niečo táké.
@katkalubkova oni vedia,že mám zdravotné problémy,aj že sa mi vždy pohorší...keď sa rozčúlim ☹ aale žeby brali na mňa ohľad...to nie 😖

janickacrazy
5. mar 2014

@motylik3337 Ja mám tiež 14ročného syna a tiež začal byt nezdarný v posledom čase, nechce sa mu učit a všetko má na saláme....u nás veľmi pomáha, ked nanho zavolám manžela, ten mu poriadne vyčistí žalúdok, dohovorí mu, prípadne mu zatrhne komp a je to vybavené. Niekedy poslúchne aj mna, ale ked sa mi neche nanho ziapat, radšej zavolám manžela, predsa len má chlap vačšiu autoritu u chlapca ako mama, mala by si to svojmu manželovi fakt nejako vysvetlit, že ked im dohovorí on, budú poslušnejší. Treba to riešit, lebo vám prerastú cez hlavu. U nás v rodine máme jedného takého, čo ho mama stále ochranovala pred otcom, čo otec zakázal ona povolila a dopadol veľmi zle, nepracuje, fláka sa, berie drogy a jej to až teraz docvaklo ako to pokašlala. Držím ti palce, aby sa to u vás poriešilo.

motylik3337
autor
5. mar 2014

@janickacrazy U nás som bola vždy ja tá prísna...rešpektovali ma,len teraz sa to strašne pokašľalo.A najhoršie je,že ma manžel nepodrži a nepomáha mi z výchovou 😖 Môžem ho posielať za chalanmi koľko chcem-on to má v paži 😒 On len z času na čas vybuchne pre úplnu hovadinu...a vtedy s nimi porobí poriadok---ale to väčšinou pre úplnu kravinu.Ale keď treba niečo vážnejšie riešiť,tak to ho netrápi ☹

janickacrazy
5. mar 2014

@motylik3337 Hmm, tak to máš ťažké, ked sa s ním nedá. Asi by to chcelo nejaké radikálnejšie riešenie, možno mu to napísat a napísat aj to, že ak sa to nezlepší, tak odídeš na mesiac s malou preč a nech si robí čo chce, možno by sa trochu spamatal. A iné problémy nemáte s manželom? Mne to pripadá, že je za tým aj niečo iné, ved tie deti sú vaše spoločné, mal by sa o ne zaujímat a starat. Trávite spolu vobec nejaký čas? Skús to riešit s nejakým tým psychologom, hadam to pomože.

danula.ch
5. mar 2014

@motylik3337 skoncila by som s trestami a odmenami. namiesto toho dosledky a povzbudzovanie. precitaj si nejake knihy o efektivnom rodicovstve a vztahovej vychove, nam to velmi velmi pomohlo. bolo toho ale strasne vela, co sme postupne vo vychove menili. nemam este tak stare deti, ale starsi je specialita a uz sme aj zhanali kontakty na psychologa. nastastie uz ho nepotrebujeme.
niekto si povie, ze naco su tie psychologicke dristy, ale ked clovek nema vzor zo svojho detstva, vidi, ze jeho vychova nefunguje, treba to urobit inak. takze najst si cas, precitat zopar knih a v konecnom dosledku si tak usetrit vela vela cau a hlavne nervov. viem o com hovorim, nikdy predtym som sa necitila taka sebaista vo vychove a deti tak nesekali dobrotu. bez bitky, kriku, prikazov, zakazov, vyhrazania, trestov.....nejde to zo dna na den, je to postupny proces, treba zmenit seba a svoje myslenie, ale stoji to za to. vysledok sa dostavi a prinesie pokoj celej rodine. samozrejme, su situacie, ked to este stale nezvladam, ale to je uz nic oproti tomu, co kedysi bolo a postupne pomalicky sa to stale zlepsuje 🙂

h2
5. mar 2014

@motylik3337 Ahoj, nečítala som celú diskusiu, ale problém vidím aj v správaní Tvojho muža, že on nič nerieši, nestará sa, nezakročí, chce mať pokoj. Takže synáčikovia si myslia, že keď tatko im nezakazuje, netrestá ich, je všetko v pohode a to len mama stráca nervy. Tvoj muž by sa mal postaviť zodpovedne k úlohe otca, len neviem, či už na to nie je neskoro... ☹

lucia20
5. mar 2014

Ja ti odporucam tu psychologicku. Ja s najstarsou chodim a velmi nam pomohla. Ked som uz fakt nevedela ako dalej velmi pomohla. Tiez som na ne bola sama a partner nepomohol. Ale dr.zabrala a bol klud zrazu. Mas to tazke to ti verim ale skus tu dr lebo ty skoncis s praskami a hlavne chlapci ti mozu zvlcit uplne. A potom co s tym? Drz sa.