Mám nárok na materskú?

katuskakaa
8. sep 2015

Ahojte! 🙂
Môj prípad je trošku zložitý, preto sa chcem s vami poradiť, či mám nárok a materskú, poprípade PN, a že akú sumu môžem očakávať. Predpokladaný termín pôrodu je 15. november 2015, predpokladaný nástup na materskú dovolenku 4. októbra, momentálne som nezamestnaná, nedostávam žiadny finančný príspevok. Bola som zamestnaná cez úrad práce (ako koordinátorka aktivačnej činnosti) od 01.07.2013 do 30.06.2014 na polovičný úväzok, môj hrubý príjem bol 189,50€, mala som aj ďalšie zamestnanie tiež na pol. úväzok od 12.01.2014 do 31.05.2014 s hrubým príjmom 231,-€. Ako mi toto zamestnanie skončilo, tak som pokračovala v druhom zamestnaní, ale už na celý úväzok, od 01.06.2014 do 08.12.2014 (od 1.12.do 8.12 som čerpala dovolenku)s hrubým príjmom 465 € . Ďalej som bola poistená do konca februára, nakoľko som pracovala na dohodu, v decembri 2014 - 31 dní, v januári 2015 -20 dní, vo februári 28 dní. Podľa môjho názoru spĺňam kritérium byť zamestnaná aspoň 270 dni za posledné dva roky. Ale neviem či budem v ochrannej dobe pri nástupe na materskú, nakoľko od posledného zamestnania uplynie 10 mesiacov, ale od posledného platenia poistného (čo som pracovala na dohodu) približne len sedem mes. Podľa vášho názoru budem mať nárok na materskú? Oplatilo by sa mi ísť ešte na mesiac na PN, dostala by som niečo? Z akej sumy by sa počítala materská, zo zamestnania (denný vymeriavaci základ sa počíta na 365 dní, aj keď zamestnanie netrvalo celý rok?), alebo aj z dohody (ktorá netrvala 90 dní)? Oplatilo by sa mi dobrovoľne pripoistiť a o pár dní ísť na PN a o mesiac na materskú?
Ďakujem za odpoveď 😉

dena1973
8. sep 2015

@katuskakaa Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posedných 2 r. pred pôrodom spĺňaš.
Ak ti skončil pracovný pomer 28.2.2015, tak by si mala ochrannú lehotu stihnúť (8 mesiacov po ukončení PP - nástup na materské). No budeš zrejme musieť zdokladovať od gynekológa (doniesť potvrdenie), či si otehotnela ešte počas pracovného pomeru (to je veľmi dôležité).
Ak by nástup na materské bol do 8 mes. po ukončení PP (ochranná lehota) a ty si bola tehotná ešte počas pracovného pomeru, tak nárok na materské vznikne. V takom prípade sa berie príjem od posledného zamestnávateľa, musela by si tam odpracovať 90 kal. dní bez PN a OČR, čo ty zrejme nemáš (1.12.2014 do 28.2.2015 = 79 dní. Zrejme si v januári mala aj nejakú PN, keď udávaš iba 20 dní).
Vtedy sa vychádza z príjmu z predchádzajúceho kal. roka 2014 (ak to boli iný zamestnávatelia ako ten posledný). To zn., že by sa počítalo z príjmu od iných zamestnávateľov a to z r. 2014, za prepokladu, že si odpracovala v r. 2014 min. 90 kal. dní bez PN a OČR).

gapa
9. sep 2015

@katuskakaa súhlas s dena. Záleží od gynekologa, či ti potvrdí,ž e si bola tehotná 28.2.2015. Ale ako pozerám, tak si malav r.2014 hr mzdu 465e 1.6.-8.12., 1-6... proste vyrátaj si, či ti to vychádza viac ako cca412eur na mesiac (posledného zamestnávatela do toho nerátaj). Ak by to bolo cca alebo ti lekár nechcel potvrdiť to tehotenstvo, tak získaš nárok na mateské z dobrovolného nem.poisetnia, ak sa pred nástpom na md prihlásiš na dobrov.nem.poistenie+dobr.dôch.poistenie a zaplstíš v splatnosti poistené za obdodie od prihlásenia do dna pred nástupom na md, platí sa 33,15% na mesiac z určeného vym.základu. Materské je cca 65% z minima z 412eur (možno, ak schvália 70%)