Ovplyvní výšku materskej dovolenka?

iritka
16. aug 2020

Ahojte dievčatá, prosím o radu v mojom prípade. Od 12/2016 - 2/2020 som bola na MD a RD, predtým som pracovala 10 rokov takže materskú som mala. Po skončení RD som si dva dni vyčerpala dovolenku a zvyšnú nechala preplatiť aby mi vznikla max. podpora a rozviazali sme pracovný pomer, lebo dcérka ide do školky až teraz. Som v 8 týždni a TP vychádza koncom 3/2021, ako by sa mi rátala materská ak sa pred nástupom na materskú prihlásim na DNP? Ovplyvní mi to aj tá vyčerpaná a preplatená dovolenka či nie? Ďakujem

draik
16. aug 2020

@iritka
Ak ste neboli tehotná v čase PP, tak na to, aby sa materské počítalo z DNP, by muselo trvať 26 týždňov, inak z minima.

loginexistuje
16. aug 2020

ja len doplnim @draik ze ak chces materske musis sa prihlásiť na DNP inak nárok nevznikne a sama si prerataj ci sa ti oplatí platit DNP min. 26 týzdnov (odporúča sa o nieco viac aby sa to nebralo ako spekulacia) alebo dostanes minimalnu matersku ... u teba uz nejde o retazovy porod ...

iritka
autor
16. aug 2020

Ďakujem dievčatá.

veronikaszabova
16. aug 2020

@iritka draik je chlap 😃

n1colette
19. aug 2020

Prepacte, ze sa sem "vopcham" ale mam celkom podobnu otazku - vyska materskej. Momentalne som na RD a vychadza mi retazovy porod (v case porodu bude mat starsie dieta 2r 10mes). Na matersku mam nastupit v dec. tohto roku, to znamena ze vyska materskej sa mi bude ratat z predchadzajuceho obdobia (2019), ano? Lebo 2019 u mna vyzeral tak, ze od jan do aug som bola na RD a od sep som nastupila do zamestanania na polovicny uvazok. Ako sa mi bude ratat vyska materskeho? Dakujem

whiteflower87
19. aug 2020

@loginexistuje mozem sa opytat k vasej vete odporuca sa o nieco viac aby sa to nebralo ako spekulacia, to ako fakt? Tak to nie je jasne dane pravidlo mas odplatenych 26 tyzdnov hoci aj na dni presne mas narok a ked nemas odplatene tak narok nemas? Pytam sa lebo som v takejto tesnej situacii, babatko prislo o mesiac skor ako sme planovali a teraz nam to takto vychadza uplne natesno. Tak nerada by som aby nejaka teta uradnicka po tom ako odplatim kopec penazi napisala list ze mi neuznava vysoke materske lebo som spekulovala...

draik
19. aug 2020

@n1colette
Zo mzdy 2019.

draik
19. aug 2020

@whiteflower87
Pri DNP stačí 26 t, nemusí byť ani deň naviac. Kontrolu by mohlo vyvolať 90 dní PP.

whiteflower87
19. aug 2020

@draik dakujem 🙂

n1colette
19. aug 2020

@draik to vazne budu brat iba tie styri mesiace, co som robila, a aj to na polovicny? moze mi vyjst o 50% menej materska ako predtym?

draik
19. aug 2020

@n1colette
Môže.