Rodičovský príspevok a práca na dohodu. Ako to je?

mesiacik2
20. okt 2011

chcem vas poprosit aby ste mi poradili-nestihla som si kupit noviny vcerajsie. Teda otazka: mozem popri poberani rodicovskeho prisp. pracovat na dohodu? treba to niekde hlasit? je aj nejaky limit aby mi nesiahli na prispevok? velka vdaka vsetkym co mi poradia!

vladka_26
5. feb 2013

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak je mamička na predĺženej rodičovskej dovolenke s 5-ročným dieťaťom je možné, aby sa zamestnala na dohodu a neprišla tak o rodičovský príspevok? Je potrebné, aby danú skutočnosť niekam nahlásila? Poprípade aký je postup, kritériá..? Bude si musieť platiť odvody..? Lebo v prípade, že je na predĺženej rodičovskej dovolenke za ňu odvody platí štát, no ak sa zamestná na dohodu, sú od 01.01.2013 zmeny. Vopred ďakujem za odpoveď.

fnukkacikk
28. feb 2013

mam tu istu otazku ako vladka_26...poradi niekto????dakujem

bubiky
28. feb 2013

http://www.socpoist.sk/ na hlavne stranke som videlanejake info skuste pozriet

lenka311
6. mar 2013

@vladka_26
@fnukkacikk
Od 1.1. 2013, práca na dohodu:
http://www.porada.sk/t204951-dohody-mimo-pracov...
Najdôležitejší je tento bod:
Re: Rodičovský príspevok + dohoda
Pôvodca textu príspevku: Daniela T.
Žena je na predĺženej rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, poberá rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa. Dieťa je umiestnené v škôlke na
4 hodiny denne. Môže žena pracovať na dohoda o vykonaní práce alebo n dohodu o pracovnej činnosti? Je nejako obmedzená výška príjmu? Ďakujem.
Môže pracovať aj na PZ, alebo na akúkoľvek dohodu, jej príjem nie je ničím obmedzený?

Po 1.1.2013 môže robiť na dohodu, príjem nie je obmedzený, ale ak zarobí za rok viac ako 2918,70 € (presnejšie, ak jej úhrn VZ z akýchkoľvek príjmov bude vyšší ako táto suma), štát za ňu prestane platiť ZP a v ročnom zúćtovaní jej ZP vyčísli nedoplatky za samoplatiteľa za dni, ktoré nepracovala - resp. v ktorých nebola prihlásená ako zamestnanec z dohody v ZP.

evita860
12. máj 2013

@lenka311 ahoj 🙂 takze chcela by som sa opytat ja mam tiez predlzeny rodicak maly je ale v skolke na cely den co teraz podla zakona moze a mne sa podarilo najst si brigadu na dohodu 40 hodin mesacne cisty prijem cca 90 e ....nebudem z toho musiet este platit dan a odvody alebo ako to je??? nevies mi prosim ta poradit?

lenka311
12. máj 2013

@evita860 budeš. Dane a odvody sa platia z akejkoľvek sumy /dane Ti na budúci rok vrátia/

evita860
12. máj 2013

@lenka311 tak to je potom o nicom ist pracovat za 90 e mesacne a z toho este aj platit dan a poistenie???!!!! to co mi ako ostane 20 e za 40 hodin? to je nejake na hlavu postavene

lenka311
13. máj 2013

@evita860 Nie, neviem to presne vyrátať, ale myslím že Ti ostane tak 65EUR - ale ono sa dá dohodnúť so zamestnávateľom nech Ti tam všetky hodiny nepíše a zvyšok Ti dá na ruku. Legálne to nie je, ale robí sa to....

evita860
13. máj 2013

@lenka311 no tak tam sa to neda takt a vychadza to presne 64 e za 40 hodin

karinka2105
24. máj 2013

myslis ze je mozne sa niekde zamestnat na dohodu zarobit ked len 50e za mesiac,neplatia sa vtedy odovdy?ani nic nai zamestnavatel nemusi nic dokaldovat?
@evita860

evita860
24. máj 2013

@karinka2105 poial ides do prace normalne na dohodu tak proste platis odvody...niekedy to bolo menej teraz uz stahuju viac a tym padom sa to cloveku ani neoplati :(

lucinka7982
3. júl 2013

Tu je to celkom dobre popísané: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

kalet
4. júl 2013

@evita860 zamestnávateľ neplatí za mňa odvody?

evita860
4. júl 2013

@kalet zamestnavatel plati ale stahuje dan aj z brigady ci dohody...moja brigada sa mi tymto padom neoplatila za 64 e za odpracovanych 40 hodin v mesiaci ....

kalet
6. júl 2013

@evita860 ďakujem za správu, ja som to nakoniec zrušila a ostávam pri malej bambuľke a užívam si ju, kým môžem...

lenkalukasko
1. sep 2013

Dobrý večer poprosila by som o radu.Teraz v septembri mi končí rodičovský príspevok,malý dovrší 3 roky a od januára pracujem na dohodu.Je potrebné sa isť zaevidovať na urad práce?Ďakujem

vanda2012
5. sep 2013

@lenkalukasko ak pracujes na dohodu, tak ta tam musi nahlasit zamestnavatel, ale pre istotu sa chod radsej spytat na socialku

simonkamoja
6. sep 2013

Ahojte,chcem sa opýtať môžem poberať rod.príspevok a pracovať na dohodu?musím sa niekde prihlasovať a platiť odvody? čo ak budem ročne pracovať len pár mesiacov?koľko max.môžem zarobiť aby som nemusela nič platiť?ďakujem za všetky rady,chcela by som sa zamestnať na dohodu ale neviem či sa mi to oplatí?

nika80
6. sep 2013

Neviete niečo bližšie o tomto? Zárobkami na dohodu už matky neprerobia Matky, ktoré prišli o prácu a zarábajú si na dohodu, sa už nebudú musieť obávať nízkej podpory v nezamestnanosti. Ministerstvo práce predložilo novelu zákona, ktorá by to mala zmeniť. BRATISLAVA. Práca na dohodu už nemusí matkám na rodičovskej dovolenke uškodiť. Ministerstvo práce mení zákon o sociálnom poistení a vychytáva v ňom vlastné muchy. Od januára, ak parlament schváli zákon, už privyrobenie si pár eur počas starostlivosti o dieťa nebude mať vplyv na prípadné dávky v nezamestnanosti, takzvanú podporu v nezamestnanosti. Dnes platí, že ak si matka zarába počas starostlivosti o dieťa na dohodu, podpora sa jej počíta z toho, čo zarobí počas rodičovskej.

adka1590
5. feb 2014

chcem sa spytat ci mozem odrobit 8 alebo az12 hodin denne a stale poberat rodicovsky prispevok, 🙂

katarinam89
7. feb 2014

Ahojte dievcata tak ja od septembra 2013 pracujem na dohodu a zaroven poberam rodicovsky prispevok nikde som sa nebola hlasit,zmluvu mam robenu na urcitu sumu,aby som splnala podmienky neprisla o RP

levma
10. feb 2014

@adka1590 rodicovsky prispevok bude dostavat za akychkolvek okolnosti az do 3 rokov dietata...jedine, ze by sa ti medzitym narodilo dalsie dieta...to by si potom dostavala matersku a rodicovsky na prve dieta by ti stopli

06zuzina04
19. feb 2014

ahojte chcem sa opytat som na rodičovskom a mala bude mat v septembry 3 roky. nasla som si teraz pracu nakolko potrebujeme peniazky len sa bojim ci nepridem o rodicovsky prispevok ak nastupim robit
. dakujem

majusqa77
19. feb 2014

@06zuzina04 popri rodicaku mozes robit kde chces, kedy chces a ako chces

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
06zuzina04
19. feb 2014

aha tak mozem nastupit aj na trvali pracovny pomer ci len na dohodu. tak ked nastupim do roboty musim ist na socialnu poistovnu nahlasit ze pracujem popri rodicovskej dovolenke

06zuzina04
19. feb 2014

@fidka79 aha tak mozem nastupit aj na trvali pracovny pomer ci len na dohodu. tak ked nastupim do roboty musim ist na socialnu poistovnu nahlasit ze pracujem popri rodicovskej dovolenke

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz