Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

marienka1703
29. aug 2014

@ziza55 od septembra sa pridavky zvysuju o 4%, po dalsie, sa dvojmesacne vyplacanie mení na kazdomesacne vyplacanie prídavkov, akonahle sa ti narodí druhe babetko, tak sa vyplaca davka znova len na novo narodene,,,cize ak nestihnes dobrat variantu na prve a narodí sa ti druhe- poziadas si znova o prispevok na novonarodene babetko,,, pridavky ti budu vyplacat na obe deticky,,,,,,a co sa tyka extra ziadosti, neexistuje nato nijaky papier, ale my sme to pri mamke riesili extra papierom na A4 kde sme si poziadali o vyplacanie podla noveho zakona,,, 🙂 a chodia kazde 2 mesiace,,,, co sa tiez od septembra meni🙂

dicinka1
30. aug 2014

baby,dostava sa nieco v Rakusku pri narodeni dietata?tak ako na Slovensku?ten prispevok?

duska88
30. aug 2014
dicinka1
30. aug 2014

@duska88 dakujem.mam este otazku...ak budem poberat matersku a rodicak z AT..vyberiem si variantu tu co budem dostavat tych 400 euro...ak mi to skonci,daju mi rodicak este na sk???do tych 3 rokov?

duska88
30. aug 2014

@dicinka1 ja som niekde citala, ze sa to vraj da, ale co je na tom pravdy neviem, ja osobnu skusenost nemam a taktiez nepoznam nikoho, kto si este po dobrati ziadal na sk, takze s tym ti neporadim..

dicinka1
30. aug 2014

@duska88 ok dakujem aj tak.

macik662
15. sep 2014

@dicinka1 ahoj ja som do 2,5roka do januara brala v rakusku a od februara mi vyplacali pol roka tu na svk

lauraa
16. sep 2014

@dicinka1 podla toho kde zijes s dietatom..

dicinka1
16. sep 2014

@lauraa na sk

lauraa
16. sep 2014

Tak ano.

macik662
17. sep 2014

Ahojte ženy,Prosim vas ked mi boli naposledy vyplatene pridavky 8.augusta dvojmesacne aj za jul, Tak kedy mi budu chodit po novom peniaze... Neviete niektora?Dakujeeem

renatka277
22. sep 2014

dobry den som v siestom mesiaci,nedavno sme sa zobrali s manzelom na SK uz len cakam na OP.Manzel pracuje v AT a ja tam s nim byvam.Nikdy som nepracovala v AT,takze neviem ani rec..Chcem sa pripojistit k manzelovi aby som mohla chodit na prehliadky do AT,hoci sa toho bojim lebo ledva nieco rozumiem.lenze som pocula ,ze ak by som mala v AT 5 pred a 5 po porode,prehliadok tak budem moct dostavat peniazky,nejake...ale neviem kde a kedy to vybavit ,co na to potrebujem .som zmetena.mozete mi prosim poradit ako postupovat a trochu ma nasmerovat v mojej situacii.prosiiim.

duska88
22. sep 2014

@renatka277 narok na pridavky a rodicovsky budes mat aj ked budes chodit lekarovi na SK. Ale kedze tam zijes, asi by ti bolo lepsie chodit tam. Treba zajst na krankenkasse a spytat sa na mitversicherung. Ja som sa napriklad na priatela pripoistit nemohla, lebo sme nemali 10 mesiacov spolocny pobyt, ako to funguje, ked ste uz manzelia neviem, mozno s tym problem nebude. Najlepsie tam zajst a uvidite co a ako.

mimijato
23. sep 2014

mamicky mohli by ste mi poradit ake doklady treba vybavit,ked budem dostavat rodicovky s AT,a byvam na slovensku,moc vam dakujem

kattyy3
22. okt 2014

ahoj baby,planujeme rodinku a tak zistujem dopredu. Ako sa da vybavit rodicovsky prispevokz Rakuska,ked tam byvam a mam tam trvalypobyt ale pracujem na Slovensku? Rada by som si platilaaj poistku ak by sa dalolen neviem ci nieco taketo sa da? dakujem

ritter
23. okt 2014

Ahojte, prosím poradiť, beriem rodičovsky z Rakúska ,mám vyplateých 26 mesiacov a povedali mi že vyplácať budú do 30 mesiaca veku dietata. No na jednej stránke som našla 30 + 6 mesiacov v prípade ak žiada druhý rodič. Ako tomu mám chápať to si má dať teraz na tých 6 mesiacov zase žiadosť manžel?Alebo mám toho pol roka žiadať o príspevok zo Slovenska?

ritter
23. okt 2014

@macik662 Ahoj prosím ťa mne z rakúska vyplatili peniaze do konca minulého roka, malá sa narodila 10.10.2011 a od januára 2014 do apríla / aby to bolo tých 30 mesiacov/.mi ešte nič nevyplatili. A na Sk mám teraz požiadať o doplatenie do 3 rokov? A od kedy treba to žiadať od 1. 5 2014. Zasa neviem či nebudem mať problém lebo nemám žiaden dolklad že mám ukončené dávky po 30 mesiacoch z rakúska, Prosím ak môžte tak poradte.ďkujem

alena24
3. nov 2014

baby prosim vas o radu, muz potrebuje aby som si zohnala doklad o tom ze tu na SK nemam prijem...to mam kde zohnat? pridavky na deti aj prispevok poberame z rakuska, a muz potrebuje tento doklad dolozit aby to bolo kompletne plus to potrebuje aby mu vratili dane....neviete kde to mam zohnat? mna akurat napada ze dat im moje cestne prehlasenie ale neviem ci to bude stacit.... 😖

lauraa
4. nov 2014

@alena24 skus z donoveho potvrdenie ze si nemala prijem

zuzanapd
4. nov 2014

@alena24 daňový úrad, tlačivo E9...

veronika426
16. jan 2015

Ahojte maminky, ak by ste mi vedeli poradit...pracujem na rakusku zivnost od konca oktobra (31.10.2014) a mam dvojrocneho syna, na ktoreho tu v SK poberam rodicovsky, manzel je zamestany na SR. Ja by som sa chcela opýtat, ze ako to je s požiadanim o RP tu v Rakusku, resp. o ten rozdiel medzi slov. a rak. RP, ci si ho mozem poziadat uz teraz lebo syncek ma 25 mesiacov a vyplacaju ho iba do 30 mesiacov, tak najvyssi cas. Ale odvody som este neplatila, nakolko mi este z SVA nic neposlali, cakam to tento mesiac. Ale kym mi to SVA posle, kym to zaeviduju a ja kym vybavim papiere, bude mat syncek uz aj tých 30 mesiacov a ja nebudem mat nakokniec nic. Ci by sa to nedalo vybavit nejak uz teraz...nevidim do toho, som tu nová v AT, tak sa do toho nevyznam. Ak by ste mi s tým vedeli niektorá pomoct, aspon vysvetlit, tak vopred dakujem.

bandikova
3. feb 2015

Baby vela som sa docitala uff az mi v hlave hori ☹ .nemate niektora skusenosti? mne na urade prace povedaly ze mi pozastavuju rodinne kedze som nezamestnana ze si mam ziadat rakuske. To by nebol problem!!! No ja som rozvedena a ex mi nechce dat udaje @_@@_@@_@@_@. Nemate s takymto pripadom skusenosti? uradnicka mi povedala ze mi to zisti kderobil a kde robi ale mam obavi zeonuz si to vybvil !!! mohol si to vybavit ked nas syn je vmojej starostlivosti a zije so mnou ?

dellfi
3. feb 2015

No mne zase povedali, ze musim poverat tu a tam mi preplatia rozdiel. Lebo manzel robi na SR a to je najpodstatnejsie. Uvidime aka bude realita.

veronikakucerkova
6. feb 2015

Ahojte baby ja sa len chcem informovat nam uz schvalili pridavky ideme ziadat o rodicak ci ako sa to vola.ale chcem sa opytat ako sa vyplacaju pridavky kazdy mesiac alebo kazdy druhy.a ako sa vyplaca ten rodicak ako casto?? Pretoze si chcem zvolit variantu 20tich mes. Dakujem moc lebo uz mam z toho vsetkehok gulaaaas 😀 😀 😀

dominiqa24
17. feb 2015

Awojte..ja sa chcem opytat...sme v polke vybavovania rakuskeho rodicaku ...manzel tam uz pol rok nepracuje a nic...ae napisali mi ze cakaju nejaky doklad zo slovenska...neviete o co sa moze jednat?DAKUJEM

lubike80
4. mar 2015

Dobry den,
mozem poprosit o radu. Som na druhej materskej a pracovny pomer stale trva v SR. Trvaly pobyt mam este aj v AT aj SR. Takze zatial matersku a rodicovsku mam platenu v SR a rozdiel RP mi chodi z AT. Mala by som otazku k maminkam, ktore si odhlasili pobyt v SR:
1) ci rodicak po zruseni trvaleho pobytu v SR bude nadalej chodit zo SR a rozdiel dorovnany v AT (ci sa to posudzuje, kde je clovek ekonomicky cinny)
2) ked zruzi sa trvaly pobyt na SR pocas rodicovskej dovolenky a teda za matku uz neodvadza dalej poistne stat, a v pripade, ze sa nepripoisti...v pripade otehotnenia dalsieho alebo straty zamestnania, ma narod do buducna na tieto davky zo SR? Pytala som sa aj na pobocke Socialky, len mi nevedeli poradit, tak len ci nahodou to uz nejaka maminka neriesila....pripadne ci sa to da poriesit pripoistenim (nem. a doch.)
3) ak Vam formular E411 vystavia s dvoma pobytmi aj SR aj AT, nema s tym uradnik v AT problem, lebo v Bratislave ma teta na UPSVaR ubezpecovala, ze 90% ziadateliek ma dva trvale pobyty, ze rusit trvaly pobyt v SR nie je potrebne?Dakujem za akekolvek info, pripadne zodpovedanie aj len niektorej otazky....

mata.g
4. mar 2015

@lubike80 zatial si ten pobyt na sr nerus. Ci je to nutne? Ja to mam podobne ako ty a na formular uvadzam iba at adresu. Ja budem riesit podobnu situaciu ako ty... tvoj manzel pracuje na svk? Ak chces mozes mi napisat do ip

mata.g
4. mar 2015

Ahojte, tiez by som potrebovala poradit. S manzelom aj s malym byvame v rakusku a manzel sa tu aj nedavno zamestnal na tpp. Teraz zistujem, ako to bude v buducnosti, ak by sme chceli dalsie dieta a islo by o retazovy porod. Budem mat narok na matersku z at alebo zo sr? Od marca mam na svk pozastavene vsetky davky a ziadame ich od at. Zdravotne poistenie si vybavujem v at, kedze uz aj manzel je tu zdravotne poisteny. Dakujem vopred za kazdu radu 🙂

mata.g
4. mar 2015

@renatka277 ahojky ja som podobny pripad ako ty? 😀 Ako si to cele poriesila?

mia12345
4. mar 2015

@sirinka Ahoj, mohla by som sa ťa Prosím spýtať? Radila si tu jednej Babe o Antrag. Mne muž robí v AT od 1.7.2014 a ja som predtým pracovala na Sk a tam aj poberám rodičovský. Ak chceme požiadať o doplatenie rozdielu v rodičovskom príspevku v AT kde si prosím máme podať žiadosť? Dá sa o to požiadať aj keď máme trvalý pobyt na Sk? A kedy sa podáva taká žiadosť? Po skončení roka? Keby som ta pekne poprosila, nemas link, kde je taká žiadosť? Veľmi by si mi tým pomohla 😉 vopred Tí pekne ďakujem