Ako spolu fungovať v domácnosti?

11mimi
27. júl 2013

ahojte mile zienky, neviem ci pisem do spravnej kategorie kedze rodinu este nemam, zijem len s priatelom a toho sa tyka moj problem.Sme spolu 4 roky z toho dva roky spolu byvame a stale nemame rozumny "system" financovania domacnosti a starostlivosti o domacnost. Aspon ja to tak povazujem. Chcela by som vediet ako to mate vy a aky nazor mate na to ako to mame my. Do urciteho casu sme fungovali systemom ze ja z mojho platu platim polovicu najomneho,svoju poistku, svoj telefon, skolu, vacsinu nakupov-kedze ja mam kazdy druhy den volno a preto varim ja a plus cela starostlivost o domacnost bola na mne, on nakupil iba raz za cas aj to len veci co isiel vtedy varit a sem tam umyl riady a povysaval. On zo svojho platu platil polovicu najomneho, niekolko svojich poistiek,telefon, cestu do roboty plus obedy, sem tam nieco do domacnosti a ostatne vsetko islo na jeho potreby alebo ako to nazvat a este bol kazdy mesiac v debete. Cize co sa tyka spolocnych veci tak najom na polku, strava mozno nejakych 80% ja a to on zaroby trojnasobne viac ako ja!!!! Preto som zacala riesit ze aj v domacnosti by mal viac pomahat a ze chcem aby sme urobili spolocnu kasu aby isla strava na polovicu kedze ja uz nevladzem... Vytvorili sme system upratovania ale to sa dodrzovalo len veeeelmi malu chvilku samozrejme kaslal na vsetko... Na spol. kasu velmi nechcel pristupit lebo ze si to nevie predstavit ale nakonec som si dupla a povedal ze dobre. To bolo uz asi pred aj viac ako pol rokom a stale to nemame lebo vzdy ze dajme to az od prveho potom ze az po vyplate potom ze nebol v bankomate potom sme sa mali stahovat tak ze az v novom potom, potom,potom.... Momentalne fungujeme ze SI SAM v marci kulil byt (ako dovod bol najprv ze ja by som nemala na polovicku hypo ale teraz stale tvrdi ze takto boli lepsie podmienky kedze ja este nemam zmaturovane a mam nizky plat) chcel ze mu budem davat kolko budem moct na co som nepristupila kedze byt nie je a ani nikdy nebude moj takze on plati celu hupo sam z roboty chce odist a venovat sa niecomu ako financne poradenstvo alebo ako to davat a tam dava vsetky svoje peniaze kedze sa sklada na riaditelkinu kancelariu a pred dvomi mesiacmi si so spolupracovnikmi (zaroven aj kamaratmi) otvorili vlastnu v nasom meste samozrejme musi aj tu platit a odvtedy skoro vsetok volny cas travi tam s vysvetlenim ze chce to naplno rozbehnut a potom bude dobre zarabat.... odomna chce aby som sa starala o celu domacnost kedze on nema kedy a co sa tyka financii tak kedze ma teraz velke vydavky tak musime ist napoly ( kasa stale neni) dokonca som ho mozno az donutila aby ma zobral na vylet kedze kazdy den je v robote a potom po veceroch v kancli a nema na mna cas tak ze aspon vtedy sa mi povenuje tak aj na to povedl ze nema peniaze a ze dajme to na polovicu!
Pre tie co to precitali az do konca to asi bude moc krkolomne ale take su aj moje pocity. Ked ide o peniaze tak bez problemu si odomna pyta polovicu ale ja ked chcem na nieco napr na nakup tak na mna zacudovane pozera ze to uz nemas?! stale mi len slubuje ze ked to rozbehne tak sa potom mi da ma domacnost kolko budem chcet ale ja uz tomu neverim lebo sa tomu venuje aj viac ako rok a stale nic... a odomna chce aby som sa esta aj o vsetko starala... ja by som chcela aby ked financovanie na poly tak aj starostlivost, alebo ked chce aby som sa o vsetko starala tak nech sa on stara o peniaze...

prosim aky mate na to nazor a zaujima ma ako fungujete vy resp sta fungovali pred svadbou a detmi kedze potom to uz je ine

katka2309
27. júl 2013

ahoj mimi ...toto znie dost neutesne....m fungujeme tak, ze sme spolu uz 9 rokov, mame spolocnu kasu(odkedy spolu byvame - 5 rokov), z ktorej sa plati co treba, kupili sme si spolu byt, neviem si ani predstavit, ze by to bolo inak. a samozrejme, ze sa davaju peniaze na veci ktore bavia jeho - je rybar a hra hokej- a to co bavi mna - chodime na vylety a zijeme aj kulturne (z casu na cas 😉 ). urcite je lepsie si to vyriesit teraz, ked pride dieta tak ro bude tazke. drzim silno palce.

kaktusik007
27. júl 2013

@11mimi tak toto je pruser... ak sa takto sprava teraz, ako sa bude ked budete svoji??? ruky prec od takeho chlapa... ak s nim ostanes, skor ci neskor skoncis s dietatom na ulici a jemu to bude jedno, pretoze byt predsa nie je tvoj....
ja mna jedna rada - nechat ho tak. Ale ja uz mam svoj vek, cosi odzite a ekonomicke tyranie na sebe odskusane (ale exmanzel mal smolu, hned som ho hnala k sudu a nepomohol si... ) ale takto dalej to zajst u vas nemusi... ja len viem, ze ak by som si pred svadbou vsimala lepsie ako vlastne hospodaril a minal, ze mi to malo dojst skor a mala som sa s nim rozist.... a tu, u tvojho priatela, vidim dost veliku podobu...

11mimi
autor
27. júl 2013

ved ja som sa to snazila riesit aby v buducnosti to ozaj nedopadlo tak ze ja ostanem na ulici lebo vsetko jeho... ked sa estelen vybavovala hypo tak som sa s nim snazila riesit ze co a ako ale vzdy zacal kricat... on chcel ze teraz to da na seba a ze ja ked dokoncim skolu a budem mat lepsie platenu robotu tak ja kupim na seba druhy a ten sa da do prenajmu a tak sa bude splacat... lenze chcela som uz teraz mat nejaku istotu a kedze aj ja som mala prispievat na hypo tak mi znamy poradil ze nech teda aspon napise cast na mna a ked ja kupim druhy tak zas on bude mat cast tam- s tym suhlasil ale mal doriesit co mu vybavovala hypo ze kedy a ako to presne pravne urobit a ked som sa ho potom pytala ze co teda ci sa pytal a tak tak bol az agrasivny a stale len ze sa o tom nebavili, ze nebol cas, a podobne...

heleninamama
27. júl 2013

Moj názor: zbal si kufor a vráť sa domov k rodičom. A ak váhaš, tak si predtým prečítaj pár diskusií o živote iných žien s neschopnými a lakomými chlapmi, o splácaní hypoték a dlhov, o prosení chlapa o nejaké peniaze počas materskej atď.
Z popísaného chaosu mi jednoznačne vyplýva, že on o spoločnom živote s Tebou vážne ani nesníva, má v Tebe len dočasnú upratovačku, kuchárku a súložnicu - prepáč, ale neviem to inak napísať. Neviem, čím sa živíš Ty, keď ešte dorábaš maturitu, ale jeho nápad začať sa živiť finančným poradenstvom volá po liečbe. Nepoznám jediného finančníka alebo poisťováka, ktorý by bol zároveň úspešným a finančne nezávislým človekom.
A to, že Ťa nechce vziať za svoje peniaze ani na výlet je jasným znakom, že do Teba nechce investovať, rovnako ako skutočnosť, že si od Teba nechá zaplatiť každú prkotinu. Taká je pravda a tak sa na to aj dívaj, všetky ostatné dovody sú len výhovorka. A kúpa bytu to len potvrdzuje. Múdro si to zariadil - on si spláca hypotéku na svoj byt a Ty ho živíš, keď sa rozídete, on bude mať byt s menšou hypo a Ty nič, lebo Tvoje peniaze sa prejedli.
Možno mnohé nebudú súhlasiť, ale lakomosť a vychcanosť vo financiách voči partnerovi považujem za horšiu vec ako neveru. A takýto ľudia sa nemenia, len vyciciavaju a keď už nie je vyciciavať z čoho, tak zmenia hostiteľa. A život v spoločnej domácnosti pred svadbou je rovnaký ako po nej - pravidlá sa len tak nezmenia povedaním jedného "áno". Neviem, ako borec vyzerá, aký je v posteli... a čo také Ti može dať, čo iný, normálny muž nie, ale ak sa nechá živiť teraz, ver mi, že sa nechá živiť aj po svadbe a aj po narodení dieťaťa. A zanechanie istej práce s vidinou kariéry úspešného finančného poradcu je prvým krokom na ceste k sebazničeniu a odvisnutiu na niečom krku - zrejme na Tvojom.
Veľa šťastia a správne sa rozhodni, kým je čas a je to relatívne bezbolestné, aby si tu o rok nepísala, že priateľ sa nechá živiť z Tvojho rodičovského príspevku a Ty to prestávaš finančne aj psychicky zvládať.

dasiacik
27. júl 2013

@11mimi
Tak podla mna je tvoj priatel obycajna slubotechna.Ja
by som sa s nim nenatahovala,a ked uz to nijako inak
nejde,skusila by som to riesit spolocnym uctom.Ked
uz mate zit v spolocnej domacnosti,v podstate v jeho
byte,kde ty nikdy nemas istotu,ci ta nahodou nevyhodi,
tak ale asi mu veris.Tak aj on by mal verit tebe a spolocny
ucet by pre neho nemal byt problem.Ked uz to teda inak
nejde.Aspon by som mu to navrhla,ze ako zareaguje...

silvia123
27. júl 2013

No v prvom rade ten byt si kúpil sám možno len preto, lebo myslí na zadné vrátka a keď sa mu zachce aby ťa mohol veľmi rýchlo z neho dostať, nie nejaké podmienky...! No neviem u mňa by nemal veľkú dôveru v budúcnosti... u nás to bolo tak, že ja som mala viac peňazí, ale najskôr sme sa zobrali a hneď na to sme si zaobstarali spoločné bývanie a odjakživa máme spoločné peniaze, ja do domu možno vložím viac finančne, on svojou prácou, takže sme si kvit. Peniaze máme spoločné, ale na starosti ich mám v podstate ja, máme svoje ciele na ktoré spoločne šetríme, viem že veľa rodín funguje na princípe každý svoje peniaze, ale ja si to neviem predstaviť...

11mimi
autor
27. júl 2013

@heleninamama no ja poznam ludi ktory to robia aj roky a dari sa im a su nezavisli a poznam aj takych co sa tomu sacali venovat mozno len pred rokom-dvomi a mohli odist z "normalnej" roboty a zalozili si rodinu takze viem ze sa to da...
ja robim predavacku a maturitu dorabam lebo som bola blba a nechala som skolu rok pred dokoncenim ale bolo tam aj to ze nasi neboli na tom dobre a je som chcela mat aj nejake peniazky a kedze som byvala na dedine tak moznost brigad bola dost obtiazna lebo bol problem cestovat do mesta

11mimi
autor
27. júl 2013

@silvia123 no ja som mu tiez vysvetlovala ze ved prijem mam momentalne taky aky mam ale ze to nebude stale ze po skole budem na tom lepsie a zatial ze teda sa budem ja starat o domacnost ako vy ze mu pracou vykompenzujem ze on dava viac... aj to pochopil ze dobre tak zisti ako hypo na neho a byt napisat na dvoch ale nejak z toho padlo 😢

11mimi
autor
27. júl 2013

ono on aj suhlasil ze sa da na hypo iba on aby boli lepsie podmienky a ze teda byt sa napise na dvoch ale potom jeden znamy mi hovoril ze asi to ani nebude mozne lebo ze ak by sa stala taka vec ze by musel ist byt do drazby tak by banka mala s tym problemy kedze cast by bola moja a ona by ju nemohla predat... dnes uz viem ze sa to da ale vtedy som to nevedela tak asi dva dni pred podpisom zmluv som mu o tom povedala a vyzeral ze ho to zacalo trapit a dokonca sa zamyslal ze co keby sa zobereme ci by to pomohlo.... takze mala som chvilu dojem ze mu na tom aj zalezi aby som bola aj ja spokojna a aby som sa potom u neho necitila zle...

silvia123
27. júl 2013

@11mimi nevidím do vášho vzťahu, ale podľa toho čo píšeš ťa skôr len využíva, keby plánuje s tebou budúcnosť, tak by byt nekupoval len na seba, však poznám xy párov, ktorý nie sú manželia, ale byt si kúpili 50:50, veď mohol zaplatiť polovicu, hoc aj v hotovosti ak na to mal a ty si si mohla na svoju polovicu zobrať úver a splácať, ak by ste sa rozišli a byt by chcel pre seba, musel by ti tú tvoju polovicu vyplatiť a ty by si mala peniaze na začiatok nového života -či by si pokračovala v úvere, alebo ho splatila by si si už sama zariadila! Ale takto odídeš s holou...

heleninamama
27. júl 2013

@11mimi Asi nepoznáme tých istých ľudí, alebo máme iné meradlo finančnej nezávislosti a úspechu. Chcela som povedať najma to, že ak niekto nechá dobrovoľne istú prácu, v ktorej zarobí 3x viac ako Ty a ide robiť finančného poradcu a do tohoto pchá svoje zarobené peniaze, zariaďuje kanceláriu akejsi riaditeľke... smrdí mi to. Na to aby mohol niekomu inému radiť o jeho financiách, musí mať systém vo vlastných.A ten Tvoj poradca je každý mesiac v debete a prispievaš mu na jedlo! Rozumný a úspešný človek si s financiami poradí sám - viem, o čom hovorím, pár ich poznám a tí by sa finančnému poradcovi vysmiali. A chudáci, idúci z úveru do úveru, ktorí sú klientelov takýchto ľudí, na tých zarábať je jednak ťažké, lebo žijú z mesiaca na mesiac a jednak nemorálne - mimochodom, finančný poradcovia a poisťováci, na ktorých som narazila sú často odborníci len na vizitke - bez adekvátneho vzdelania a praxe. Nechcela som toho Tvojho uraziť, ale tak ako by som nešla s chorobou k šarlatánovi bez diplomu, by som sa nešla radiť k niekomu, čo sa začína učiť za pochodu.
Inak, schvaľujem, že si dorábaš školu, asi si dozrela. Len škoda, ak by si skončila zle kvoli chlapovi, ktorý verí svojím predstavám. P.S Život pred svadbou a dieťaťom je jednoduchý ak sú nastavené pravidlá a obom vyhovujú, problémy prichádzajú s rodinou a vtedy už musíš mať v tom druhom oporu, inak to nemá cenu.

11mimi
autor
27. júl 2013

silvia123 ved ja viem ze takto budem s holou ritou preto mu na hypo a veci suvisiace s prerebkou a tak nedavam nic!
ale to teraz uz nezmenim....

11mimi
autor
27. júl 2013

@heleninamama ja som tiez s takymito poradcami mala zatial iba zle skusenosti ale kedze som bola ucastnikom niekolkych frajerovich porad tak viem ze oni to robia inak lebo ti-ja ich volam oblekaci- maju urcite objemy co musia splnit a preto neriesia co komu robia a robia to iba pre to aby mali z toho proviziu a potom velmi rychlo skoncia lebo maju zle meno...
ale tomuto verim lebo to nerobia len pre peniaze (aj ked samozrejme odmeny su lakave) ale chcu aj ludom pomoct a vyriesit ich problemy a chcu to robit dlhodobo preto to nerobia na silu... ja tomuto verim.... len neverim uz inym veciam

silvia123
27. júl 2013

@11mimi lenže princíp fungovania si neviem predstaviť..., pretože či chceš, či nechceš, ona vyplatí splátku, dá peniaze do prerábky a na veci, na ktoré mu nezostane bude pýtať od teba, jemu sa peniaze budú zhodnocovať a ty ktovie či dokážeš aj niečo ušetriť a ak áno, tak musíš do niečoho investovať a čo fakt si kúpiš ďalší byt? A ak si ho aj kúpiš, tak zhodnocovať sa bude stále len ten, v ktorom budeš bývať, prípadní nájomníci ti ho len zničia a nezhodnotia! Celkovo je to veľmi zlý a nedôveryhodný začiatok spolužitia!

11mimi
autor
27. júl 2013

@silvia123 ja viem ja som to takto nechcela a ani nechcem 😢

ja som skor chcela pocut od inych ze ako oni funguje ci to maju tak ze jeden zaraba menej tak sa viac stara o domacnost ze ci sa prijem odraza na starostlivosti a tak... lebo viem ze vela ludi funguje fifty-fifty ze ci napr aj co sa tyka domacich prac ci idu fifty-fifty a pod.

kaktusik007
27. júl 2013

@11mimi odid od takehoto chlapa... si slobodna, bezdetna --- inak tu fakt o rok budes plakat, ze mas rodicovsky a nemas ako vyzit, pretoze otec dietata ti neprispieva ani korunou, ba naopak, este chce aj najomne...

libka1
27. júl 2013

@11mimi tak ja som ked sme za slobodna zili s terajsim manzelom zarabala menej a ani ho nenapadlo chciet po mne nech si to odrobim v domacnosti. bud si to zle vyjsfrila alebo to uz mas pomylene z toho vasho zvlastneho spoluzitia 😅 pravdu povediac ani neviem ako sme to mali v tom obdobi s peniazmi lebo sme to nejak neriesili. ked sa prachy zacnu prilis riesit nerobi to dobrotu podla mna. u nas platil ten kto mal peniaze po ruke a nikdy sa nic nerozratavalo. naco? planovali sme spolocnu buducnost so spolocnymi financiami. nieco tam u vas velmi skripe...

silvia123
27. júl 2013

@libka1 ale to ona nechce počuť! Jej partner moc dobre vedel hneď od začiatku, že hypotékou sa musí založiť síce celý byt, ale kľudne ho mohli mať 50:50 vo vlastníctve! Dokonca hypo mohol mať len na seba a ona mohla dať len súhlas, že v prípade, že by úver nesplácal byt môže banka predať! To bolo všetko, lenže jej partner sa cítil zrejme ukrivdene, že on zarobí 3 krát toľko a ona nemá ani len školu, že prečo by mala vlastniť rovnaký podiel! Lenže ak by s ňou rátal ako s budúcou matkou svojich detí a ľúbil by ju, tak by sa takto nezachoval... Je úplne niečo iné, ak by ten byt vlastnil ešte pred tým ako ju spoznal, teda že by sa nasťahovala do domu už "zabezpečeného" chlapa, ale takto mi to príde ako veľmi veľmi vypočítavý a neúprimný ťah!

magg424
27. júl 2013

TAk my to máme takto, žijeme v spoločnej domácnosti a našom byte už 3roky, obaja sme zamestnaní, avšak ja zarábam necelých 600e, teraz už manžel / necelý polrok sme zosobášení/ zarába 1200-1300e, platíme kopec vecí, hypo, nájom, poistky, telefony, internet, tv, živime psíka a auto.... neplatíme a ani sme nikdy neplatili na polovicu naše výdavky, nakoľko iba hypo máme 500e mesačne, takže keby sme naše mesačne výdavky rozdelili na polovicu , mne zostane necelých 100e, a manželovi 800e , väčšinu platí manžel , ja platím nájom, lebo musí odísť do 10.dňa v mesiaci a ja mám výplatu skor ako manžel, svoje poistky a telefon, resp. nejakú splátku ak niečo zoberieme na splátky ako notebook alebo tak, samozrejme nakupujem do domácnosti a ked už nemám poviem mužovi a on mi proste dá peniaze, aj ked je pravda že si to vlastne ani neviem vypýtať, takže on mi vždy dá peniaze že nech mám viac 🙂 🙂 🙂 domácnosť je na mne ale nie preto že by som tým splácala výdavky, ale preto že končím skor v práci, mám volné vikendy a mm maká piatky sviatky od nevidím do nevidím...čiže všetko urobím ja a ked má on volno, niekam vybehneme, neviem si predstaviť čakať kým bude mať volno aby umyl podlahy alebo opral, samozrejme to urobí ked to volno má ale len ked sa mu chce, naozaj to od neho nevyžadujem . neviem si predstaviť žiť na polovicu, zvlášť teraz napr.ked čakáme bábo, a ja po materskej padnem na rodičák ,to by som si musela mesačne 300e požičať, ak by som chcela zostať doma s dieťaťom.... UTEKAJ z tohto ,, vzťahu,, !!!

lili_mia
27. júl 2013

@11mimi Na čo ešte čakáš? Odrbáva ťa na plnej čiare. Už s tým, že spoločná kasa od prvého, od výplaty, od budúceho mesiaca, nebol som v bankomate. Dievča, toto sa vekom nezmení. A ten byt ma kompletne dorazil. Predsa ked sa dvaja ľúbia a jeden plánuje takúto kúpu, tak aspoň povie, že chce, tak sa poradiť o lokalite a podobne.
A navyše sa mi javí veeeľmi nezodpovedný. Tým pravidelným debetom, či tým, že ok, dal sa na to finančné poradenstvo (mimochodom u koho?), ale že výdavky na tie školenia, akoby som to popísala ... robí ich bez toho, aby myslel na to, že na další mesiac možno nebude z čoho navariť, lebo ty predsa zarábaš.
Utekaj preč a ver tomu, že sa nájde princ, ktorý ťa bude rozmaznávať a vážiť si ťa. Netvrdím, že to bude hned ten ďalší, ale časom sa oťukáš a nájdeš si svojho princa.

mariuskaa
27. júl 2013

@11mimi Ahoj toto je mozno extrém. Ale poznám veľa vzťahov kde muz mysli do budúcna s priateľkou a kedže zarába 3 krát toľko NIC od nej nechce a všetko platí sám. Ked mala ona nasetrene niečo. Dala čo mala nasetrene na byt a on doplatil zvyšok a kúpili byt na obe mena.
Vy to nemáte ani len na polovicu ale na všetko alebo väčšinu si sama. Bývas v nie svojom ale v jeho byte. A on ťa totálne využíva. Kolko máš rokov? Ak si mladá (alebo aj ked starsia aj ked vo vydajovom veku) utekaj. Takéto jeho správanie a handrkovanie sa. Je ľakomec. Už teraz mu nedoverujes a oprávnene preto tu píšeš máš chrobaka v hlave. Podľa mna tam aby ste mali dieťa rodinu sa ani nedopracujete. Nevidím v ním budúcnosť a on nevidí budúcnosť EVIDENTNE v tebe. Sorry.

11mimi
autor
27. júl 2013

zeny ani neviete ako boli toto pocuvat ja sama si uvedomujem ze je to ZLE ZLE ZLE ale stale dufam ze sa to zlepsi a ked to vidi aj niekto iny tak je to strasne....

lili_mia o lokalite a veciach o tom kde, aky a podobne sme sa radili dokonca sme spolu chodili na obhliadky a nic nenasvedcovalo tomu ze urobi co urobil... ked nieco nadhodim na tuto temu tak hned zacne kricat ze kolko krat mi ma vysvetlovat ze takto to bolo vyhodnejsie, s lepsimi podmienkami

xevulax
27. júl 2013

@11mimi podľa mňa viditeľné nechce s tebou nič spoločne mať. Ak by plánoval budúcnosť, určite by nekupoval byť sám. A čo tie zvasty, že dostal lepšie podmienky ked bral hypo? Podľa mňa somarina, veď ked by ste ju brali daja, váš spoločný príjem by bol vyšší ako len jeho samotný. My sme s terajším manželom kupovali spolu byť a brali hypo este za slobodná a pekne 50:50. Hypo je na manzelove meno, samozrejme ja som spoludlznok. Inak financie sme úplne zo začiatku spoločne nemali, bývanie sme platili na polovicu a stravu tiež ale tó len preto, že sme bývalí u mojich rodičov, dali sme im kazdy mesiac na bývanie a na stravu, vždy oni nakúpili rovno aj pre nás. A ked sme niekam sli, na výlet, večeru a pod... Nikdy sme neriešili kto kedy platil. Ked sme už bývalí vo svojom tak sme tó ťahali nejak spoločne. Vždy sa platilo všetko napríklad z eho účtu a ked sa tam minuli peniaze, čerpali sme môj účet. Po svadbe sme si spravili jeden spoločný účet a bašta. Neriešime, že ja dostávam iba rodičovský a on zarába. Nie je jeho a moje ale naše. Podľa mňa tá to trápi, ale nejak ho nechceš nechať. No nemyslím si,že pri takomto chlapovi budeš šťastná. Ked ste spolu už nejaký ten čas a myšli tó s tebou vazne a ráta s tebou do budúcna, nemal by sa stale vykrucat.

11mimi
autor
27. júl 2013

@xevulax on tvrdi ze to mysli so mnou vazne ale mne sa nepaci napr ze ked uz boli tak strasne vyhodne podmienky tak sme sa aspon mohli o tom porozpravat a nejak sa mozno dohodnut, ale nic iba mi to oznamil a ziadna diskusia.... on vlastne ani teraz nevie aky ma urok lebo ta co mu to vybavovala je mimochodom jeho nadriadena v tom financnictve a "ona je odbornicka a ja jej uplne verim" -tak sa vyjadril

xevulax
27. júl 2013

@11mimi nehnevaj sa, ale precitaj si svoj posledný príspevok, čo si mi písala. On tó s tebou myšli vazne a ani tó s tebou neprediskutuje? Tó si naozaj taká naivná, že mu tó stale zeres? By som ho hnala kade ľahšie. Už tí odkázal kam patris. Čo sa týka jeho úžasnej odbornicky nadriadene, verí jej? Aby nepadol na hubu chlapec. Mne úver vybavovala sesternica a informovala má o všetkom, o tom ako na tom stojím v ktorej banke, čo sa nám najviac oplatí, aké sú možnosti, aké úroky a podobne. Aby nakoniec jeho nadriadena neriadila aj jeho financie a nakoniec zostane on na krku tebe. Podľa mňa by si mala otvoriť oči, taký človek nestojí za to. Aj ked by som ho neviem ako milovala, toto by som nikdy netolerovala, pretože z jeho strany tó na lásku nevyzerá.

alchemilkazltozelena
27. júl 2013

@11mimi ahojky my byvame spolu rok a fungujeme tak, ze najom platime napoly, naftu plati priatel sam, kedeze je to jeho auto, aj ked aj mna na nom vozi....nikdy odo mna na naftu nepytal...stravu platime tak ze ideme na nakup, a ked zaplatim ja, tak polovicu mi hned doma vrati alebo naoipak, ked on zaplati, tak ja mu dam doma polovicu....tiez si uz rok vravime ze si zriadime nejake "prasiatko" kam dame kazdy napr. po 100 eur a odtial sa bude brat na nakupy...ale nejako stale sme to este nezriadili....mobily si platime kazdy sam, aj obedy v praci, aj poistky...ked ideme na nejaky vylet, priatel plati naftu, a vylet - ubytko je napoly, v restike je to tak ze raz zaplatim ja, raz on....nam to takto vyhovuje a sme spokojni 🙂 oblecenie topanky si kazdy kupuje sam, takze spolu platime len najom a stravu a co sa tyka upratovania.....a varenia.....varim ja, priatel umyva riad, ja zehlim, priatel umyje podlahu, povysava, umyje aj okna ked treba, na vynasani kosa sa striedame 😀 a obaja zarabame plus minus rovnako, ... tolko moja skusenost, zatial nam, to takto vyhovuje,,,,,ked sa vezmeme a budu deti, potom sa mozno nieco zmeni,

sorciera24
27. júl 2013

@11mimi ja ti nechcem brat iluzie, ale takto sa chlap, kt. na zene zalezi nesprava.....syptaj sa seba....naozaj toto chces?......ved je to jasny zgrlos a vyuzivac.....a vazne to mozno mysli s tvojou pomocou v upratovani.....my sme spolu zacali byvat po 4,5 roku chodenia.....s tym, ze sme si kupili byt na polovicu (na hypo).....od azciatku sme mali spolocne penaize (ucty mame sice kazdy svoj, ale penaize na nich boli a su spolocne)....absolutne neriesime....ze teraz plat ty, lebo minule som ja....neriadime sa podla vysky koho prijmu......vsetko je spolocne a tak sem aj vstupili do manzelstva a doteraz tak fungujeme!).....panko si velmi dobre uvedomuje, ze ma ovela vyysi plat a zjavne sa on boji....ale to vypoveda aj o nedovere.....tak bud chceme zit spolocne ako my.....alebo nie (on zjavne nie, nakolko si kupil aj byt sam......co je jasne.....).....je len na tebe, ci takto chces zit......ak je taky teraz, nezmeni sa....

silvia123
27. júl 2013

Inak ja čo som postrehla, tak veľmi veľký počet párov majú spoločné financie a hospodária spoločne, to je myslím najlepšie riešenie pre rodinu ako takú... (ale existuje aj výnimka kedy to najlepšie riešenie nie je -ak jeden z partnerov príliš zbytočne rozhadzuje a nevie udržať peniaze v peňaženke, poznám pár rodín, kedy vyslovene musí chlap držať kasu, inak by mu žena všetko pomíňala na handry a šminky pre seba, takže žena si minie len svoje peniaze, čo zarobí a niečo dá na domácnosť a chlap poplatí všetko ostatné, zbytok odloží a neskôr napríklad zaobstará dovolenku, kúpi auto, prípadne zaplatí nedoplatky a podobne, keby to nechá na ženskú, tak by boli už dávno pod mostom...(samozrejme aj opačná situácia sa stáva -že chlap je rozhadzovačný a žena musí rozmýšľať aj za neho), potom sú páry, ktoré žijú tak, že každý má svoje peniaze, ale keď niečo treba bez problémov sa dohodnú, všimla som si tiež u známych, že majú oddelene peniaze, kvôli tomu, že chlap je podnikateľ a potrebuje mať prehľad o financiách a potrebuje mať určitú finančnú zásobu pre svoju činnosť. Tak ale všetci nech hospodária, či so spoločnými, alebo oddeleným peniazmi, všetci v podstate zarábajú a dávajú v konečnom dôsledku všetko do rodiny! Najhorší prípad je však ten, ak niekto myslí len na seba-obohacuje sa a druhého partnera len využíva, prípadne ho neskôr keď sa mu zunuje odkopne a na rodinu tiež niektorí nemyslia, prípadne ešte sa aj zadlžujú, hrajú automaty a podobne...od takých len preč!

kissova
27. júl 2013

Ahoj, no u nás to funguje už odkedy spolu bývame takto: ja som na rodičovskej dovolenke a môj manžel donedávna pracoval ako umelecký kováč, ja som vyplatila inkaso a urobila nákup, on vyplatil ostatné šeky a potom dokupoval čo bolo treba, od januára bývame v podnájme a manžel bol do apríla bez príjmu takže nájom šeky a strava bola na mojej hlave, od mája zas fungujeme že ja platím nájom a inkaso a robím nákup, on vyplatí šeky a platí výdavky do ďalšieho mesiaca, nikdy sme neriešili tvoje moje vždy to boli naše peniaze a to sme spolu bývali od mojich 16.rokov, Čo sa ale týka domácnosti všetko je na mne, ja varím, pratám a o všetko sa starám, manžel si ani jesť nenaberie sám, maximálne vynesie kôš ale to je všetko, od začiatku sme si určili čo a ako bude vyzerať, len s tým pomáhaním v domácnosti som si to pokazila-hovorí sa že ako si naučíš tak máš 😒

kissova
27. júl 2013

@silvia123 Aj moja babka je typ ženy ktorá veeeeľmi rada rozhadzuje na seba, dedo to vyriešil tak že síce sám platí všetky výdavky v domácnosti, ale babka mu odovzdá svoj dôchodok a on ho odkladá na sporiaci účet a jej dáva mesačne 100e na jej somariny a občas jej ešte kúpi niečo aj za svoje 😝