Chodili by ste s niekym, kto sa liečil na psychiatrii?

preambula
25. mar 2014

ahojte baby, mam na vas otazku. chodili by ste s clovekom o ktorom by ste vedeli ze sa liecil na psychatrii a ma diagnozu ako schyzofrenik. no to je stara zalezitosst uz 18rokov co bol naposledy hospitalizovany. nemava depresie tabletky nepotrebuje ziadne uzivat. ako by ste sa zachovali v takom vztahu zotrvali by ste v nom keby sa to dozviete ? dakujem za normalne odpovede

kiki68
26. mar 2014

existuje jeden typ schizofrenie a to taka,ze ako pride tak aj odide, vacsinou sa to deje u mladych ludi do veku 30 rokov max. Vtedy sa zrazu zacne nieco diat a teda schiza nastupi,diagnostikuje sa, moze trvat napr. rok, dva a potom zase odoznie. Zatial to uplne nevedia vysvetlit,cim sa to moze stat,ale dajme tomu,ze v mozgu zblbnu hladiny hormonov a moze sa to prejavit. Poznam jednu babu,co to takto mala. Dva rokz sa liecila a zrazu to odoznelo. Dnes je vydata, ma deticky, ziadne prejavy nema. V tomto je schizofrenia este velka zahada, lebo uplne presne nevedia ako ktory typ funguje a preco sa to moze samo od seba zastavit.

alexiska77
26. mar 2014

@kiki68schizofrénia nikdy sama od seba neodoznie..mohla to byť max. akútne prechodná psychotická porucha,ale ani tá bez liečky nezmizne, ale môže sa stať, že človek užíva lieky rok, potom skúsi v spolupráci so psychiatrom postupne vysadiť a nevráti sa choroba..ale keď sa už diagnostikuje schizofrénia, tak už bez liekov byť nemôže..

zdena12345
26. mar 2014

vsetkym, ktore hovoria, ze dat mu sancu a vety stylu, ty ked ochories, ma sa na teba vykaslat tvoj manzel...
je pekne s takym clovekom ostat. urcite ked sa ochorenie objavi po x rokoch manzelstva, tak ho koly tomu MOZNO neopustim. Zalezi od prejavov. Ale ked sa v noci zobudite, ze vas manzel skrti, alebo pravidelne rozbija veci, sleduje vas, obvinuje vas z veci o ktorych nemate ani sajnu, ohrozuje deti a nechce sa liecit... tak nejde len o to, ze je "nefer" odist od neho IBA PRETO ZE JE CHORY

buducamama
26. mar 2014

Nie, a k tomu to je dedicne.

sandrika1986
26. mar 2014

Nie

adri266
26. mar 2014

@preambula zalezi od toho, ci by som ho naozaj milovala, ci by on miloval mna. Aky je to clovek, aky mame vztah. Ale jednoznacne by som trvala na umelom oplodneni s podarovanymi spermiami, aby nahodou deti nepodedili. Pripadne by som sa poradila s odbornikom PRED vstupom do manzelstva.

tenerifka
26. mar 2014

@preambula Ak je uz taku dlhu dobu bez liekov a je v poriadku, mozno to nebola schyzofrenia. Ako dlho sa liecil? V akom vekovom rozmedzi?

tenerifka
26. mar 2014

@preambula Ak by to bola naozaj schyzofrenia, urcite by som s takym muzom neplanovala buducnost a deti, tato choroba byva velakrat dedicna....

misaelka
26. mar 2014

@tenerifka bohuzial musim suhlasit s tenerifkou uplne.

v_alika12
26. mar 2014

nie... ale mozno je to chyba,ze som ho takto hned "odpisala". a navyse je pekne,ze ti to netaji a vies o danej skutocnosti. A navyse ak by som ho lubila... no tazko je veru radit,co by som urobila,AK...

simca06022011
26. mar 2014

No, tak moju sestru odpisali ako 16 rocnu, ze schizofrenia... do dnes sme nepochopili preco a do dnes nikdy nebola nikde a nic nebrala okrem toho daneho obdobia. Mne to niekedy pride silou mocou urobit z cloveka psychosa, ked uz nemaju co robit lekari.... ak to bola OZAJ schizofrenia, premyslela by som si to, ak nieco taketo tak by som to velmi neriesila

oslo1
26. mar 2014

Ùprimne? Nedala by som sancu.
Nebudem sa hrat na hrdinku, po 15 rokoch sestrickovania mam realny pohlad, ked som sa starala o chorych so schyzofreniou ale aj ked som sa starala o chorych, ktori boli takmer zavrazdeni svojim partnerom, co mal schizophreniu.

kalea
26. mar 2014

Pravdepodobne by som s takým človekom nechodila, lebo by som sa bála, že tú diagnózu zdedia naše deti.

hyta
26. mar 2014

Chodiť, priateliť sa, áno, no určite by som si s ním nezaložila rodinu. Moja kaderníčka bola za jedného vydatá, najprv bolo všetko OK, no neskôr mával záchvaty. Pri jednom chcel ich synčeka v perinke vyhodiť z okna, pri dalšom ju škrtil. Rozviedli sa, no teraz má obavy, aby sa choroba neprejavila i u syna, nakoľko je dedičná.

bronia13
26. mar 2014

ja by som mu dala sancu vsak to bolo pred 18 rokmi a od vtedy sa nic nestalo nie? a ze ti to povedal po pol roku? aj to chapem asi sa hambil a bal sa ze ho nechas.

samo_blaho
26. mar 2014

ak ho miluješ, nie je čo riešiť...

nikawero12
26. mar 2014

@preambula musím ťa sklamať, ale schizofrénia nemôže byť žiadna stará záležitosť. Schizofrénia nie je choroba ako chrípka, že sa dá vyliečiť. Ked sa u niekoho prejaví a diagnostikuje, taký človek zostáva schizofrenikom do konca života. Choroba sa nedá vyliečiť, liečba dokáže len zmierňovať príznaky a v mnohých prípadoch sa u jedincov ich prejavy schizofrénie vekom zhoršujú. Takže sama musíš zvážiť, či si ochotná s takým človekom zdielať svoj život.

bibika55
26. mar 2014

@preambulaischizofrénia je vážne ochorenie,ktoré sa dá stabilizovať,ale nikdy,nezmizne.Môže byť len otázkou času ako sa to pohne alebo nepohne a ako bude ďalej.Je len na Vašom cítení a rozhodnutí čo urobíte.

kiki68
26. mar 2014

@alexiska77 existuje fakt jeden typ,co vie prist a odozniet, citala som o tom literaturu, mam kamaratku schizofrenicku a bolo to v tej odbornej literature medzi ostatnymi typmi uvedene. Takze evidentne to musi existovat,alebo je este jedna moznost ze sa nebude jednat o schizofreniu ako taku,myslim,ze vyskum ide dopredu,ja som tu literaturu poctivo studovala asi 5 rokov naspat,co je v modernej psychiatrii pomerne dlhia doba,ked vidim,co za poslednych par rokov pohli dalej,aj co sa tyka liecby.

No a nemohol byt nespravne diagnostikovany,keby teda napr.ako uvadzas schizofrenia,co dokaze odozniet neexistovala? ako mojej svokre spravne diagnostikovali poruchu po 20tich rokoch, v hre bola aj schizofrenia. Nakoniec je o o nieco lahsia diagnoza.

bajana
26. mar 2014

@preambula ano, ak by bola problemom vo vztahu len schizofrenia, ktora nema ziadne priznaky, tak by som ostala...
jednemu z mojich rodicov bola diagnostikovana schizofrenia, prejavila sa len 2x v zivote (v oboch pripadoch neslo o ziadnu agresivitu voci sebe ani inym osobam) ... este pred svadbou (neviem, co bolo spustacom) a potom po smrti mamy, na ktoru bola dotycna osoba velmi naviazana....oba "prejavy" boli liecene hospitalizaciou, odozneli uplne, od toho posledneho uplynulo uz viac ako 25 rokov, rodic dlhe roky lieky nebral, teraz znovu zacal, skor preventivne a skor su to preventivne lieky na upokojenie (neviem presne ake)...
ja som ich dcera, mam ich geny, ale vobec nemyslim na to, ze by sa to prejavilo....zivot sa ma zit, nie premyslat nad tym, co by bolo, ak.... mm o tom vie, neviem, kedy som mu to povedala, ale nenapadlo by ho rozist sa so mnou...
ak je tato choroba pod kontrolou, nijako sa neprejavuje, navyse bola liecena uz velmi davno, ani chvilu by som nad tym nerozmyslala....
od ostatnych uzivateliek je nefer, ze ti tu predhadzuju pripady nasilnikov, ktori sa neliecia a ich schizofrenia je aktivna....tvoj priatel je na tom inak, tak ako napr. moj rodic...
ale ak to riesis az po vyse 2 rokoch, odkedy si sa to dozvedela, zda sa mi, ze mate problemy vo vztahu a toto ma byt zamienka na rozchod....

lieska
27. mar 2014

@preambula - ja osobne - a nech to znie akokolvek agoisticky - by som s clovekom, kt. sa liecil na psychiatrii nechodila! O to menej s niekym, kto ma taku zavaznu diagnozu akou schizofrenia je! Ano...chudak chlapec za to nemoze a nei je to jeho vina a nezasluzi si za to zostat cely zivot sam! S tym vsetkym suhlasim! Ale ak s nim planujes zalozit si rodinu, ty mas uz teraz zodpovednost za svoje deti a deti ich deti, takze tu akakolvek namietka voci nejakemu tvoju (a mojmu tiez, lebo ako pisem ja by som do toho nesla) egoizmu odpada! Ak s nim rodinu nechces a chces s nim "len chodit", zbytocne ho vodis za nos a stracate obaja cas! Jedinou vynimkou, kedy by som o vztahu s takym clovekom rozmyslala by bola situacia, ze by som skalopevne bola presvedcena, ze my obaja deti nechceme alebo mat nebudeme a mala by som naozaj tak velke srdce, ze by som do takeho rizika isla!

kiki68
27. mar 2014

podla mna vacsie riziko,nez clovek,co mal nejaky prejav, mozno to boal schiza,mozno nieco ine a zle sa diagnostikovalo,tak by som sa bala napr. zit s clovekom,co je pod vysokym tlakoma stresom. Ved kolko top manazerov skoncilo na psychine,lebo im preplo? podla mna to u cloveka vacsinou nieco spusti a dlhodoby stres je veru pomocny kazdej diagnoze. Rovnaka hroza su aj dalsie psychicke ochorenia a kolki ludia mau deti,ziju s tym. Mozno je zodpovednejsie nemat deti,ale zase pokial to to dieta vie,co ma v rodine,tak napriklad by nemalo brat drogy a chlastat, aby si to nespustilo. Poznam aj rodinku,kde ma babicka schizu od mladosti,vtedy sa to nevedelo a neriesilo, tak ju vydali, v celej rodine ma mierne prejavy niecoho,ale nie az tak vazneho len jeden clen. Aj to by sa skor dalo pripisat povahe,nez diagnoze. Takze risk je to asi vzdy.

nikolam
27. mar 2014

mne nie je jasné, prečo si túto otázku @preambula položila po 3 rokoch vzťahu ... teda po 2 a pol roku odvtedy, čo vie, že jej partner mal takúto diagnozu ... podľa mňa je to veľmi dlhý čas na to, aby teraz zvažovala pre a proti, keď predpokladám, že túto otázku si už kládla aj po tom pol roku, keď jej to priatel povedal ...

janickacrazy
27. mar 2014

@nikolam možno preto, že uvažuje nad svadbou a prípadnými detmi, mne to však skor pripadá, že bol nesprávne diagnostikovaný, teda ak je teraz v pohode už 18 rokov, tak pochybujem, že to bola schizofrénia....mnohí ludia majú psychické problémy, depresiu a kadečo a málokto o tom vobec vie, človek sa s tým vačšinou nechváli....to by si potom kopa ludí nemohla nájst partnera a založit rodinu, keby mali všetci taký postoj ako mnohé žienky tu.....no je to tažko hodnotit, ked ho nepoznáme

adri266
27. mar 2014

@nikolam tiez si myslim, ze kym to bolo v stadiu randenia, bolo to v pohode, ale ked premysla nad spolocnou buducnostou, ma obavy

domincek
27. mar 2014

@preambula povedal ti to takmer na zaciatku vztahu,verim, ze take nieco je velmi tazke povedat niekomu, a zvlast niekomu koho mame radi, ale ak je to tak ako pises a bolo to, a je to pre teba nazatial jedina vec, koli ktorej by sa vas vztah mal skoncit, tak si myslim, ze to dovod nie je.. ano mozno to je dedicne, ale ako pisali, da sa to liecit.. a myslim si, ze ak ho milujes nie je co riesit... asi nieste manzelia, ale ked sa idu dvaja brat tak sa tam hovori v dobrom aj v zlom, v zdravi aj v chorobe... 🙂 cize si myslim, ze by to malo platit aj pre partnerov, ktory sa skutocne miluju.. 🙂 ak pochybujes, tak to nie je asi len o chorobe, ale moze to byt aj o inom koli comu chces ukoncit vztah... a toto moze byt len akosi vyhovorkou ... ale nepoznam ta, nesudim... je kazdopadne na tebe ako sa rozhodnes... ale pred tym ako nieco urobis, skus sa aj ty vzit do jeho koze, co ako by to bolo naopak... ? 🙂 vela stastia pri hladany "spravnej odpovede na tvoju otazku" 🙂

slniecko2
27. mar 2014

@preambula zelezi, ci si planujes s nim zalozit rodinu alebo nie. V rodine mm je jeden schizofrenik, ktori mal dvoch synov a jeden z nich zdedil to iste. Ozenil sa a mal dve krasne deti, ale ked mal zle obdobie tak sa s nim manzelka rozviedla. Takze tak. Treba si hlavne predstavit, ze ako by som sa zachoval, ked tgen druhy tie tabletky potrebovat bude.

jalucija
28. mar 2014

ano. Kazdy mame dake starosti, zdravotne problemy a pokial ho milujem, stojim pri nom a pomaham mu. Spolu s medikamentami a laskou by sme to hadam zvladli.
Nikdy nevieme kedy nam prepne, dufam, ze keby sa cosi take prilepilo aj na mna (mam na mysli akukolvek psychicku poruchu) moj partner na mna nezanevre.

lieska
28. mar 2014

@jalucija - to mas pravdu, ale myslim, ze to je zas uplne ina oblast...pripad, ked ideme s niekym do vztahu a on nam zataji takuto zavaznu vec (nevravim teraz, ze to je pripad preambuly!!) je nieco uplne ine ako ked napr. ta spominana schizofrenia alebo ine psychicke ochorenie prepukne a prvy krat sa prejavi pocas uz trvajuceho vztahu! A pre mna osobne je aj velikansky (moralny) rozdiel medzi tym, ci sa jedna o vztah ludi, kt. spolu "len" chodia alebo uz manzelov, prip. rodicov...

zozo111
28. mar 2014

nechodila som s práve liecenym pacientom, ale ver mi, moj muz je cisty pacient s psychiatrickou dg, akurat sa nelieci.... a to myslim vazne, ved sa v minulosti pokusil o samovrazdu..... s to uz na nejaku tu liecbu aj je... a to s nim zijem peknych par rokov... Ludia z okolia, ktorí o tom vedia, tak sa tvaria, ze nic, ale ked pride nieco podobne do temy, napr. ze hovoria o samovrahoch v spravach (ked je u nas niekto a pozerame TV napriklad), vsetkych zamrazi a divno kukaju....