Ekonomika v manželstve

andreasko
18. feb 2014

ahojte chcem sa vas popytat na váš názor ,ja svoj názor na to mám ale chcem počuť od vas nestrannich....v skratke ...sme manželmi 15 rokov,ked sme sa spoznali bol práve v rozvodovom konani ....takže ani počut že by som rozbila manželstvo ....z predchadzajuceho manželstva ma 2 deti a čo ja viem nikdy si nežili nadpomery skor velmi slabo na chlapa zarabal takže nemohli si moc vyskakovat ....ked sme sa vzali našiel si velmi dobre slušne platenu pracu kde si zarobi dost slušne zariadili sme sa byvame v novom dome bez hypoteky ....chodila som do prace ja i on moj plat ccA 500 EUR išiel na domacnost stravu drogeriu a všetko okolo toho manzel z platu paltil byvanie poistky svoje odvody naftu....narodili sa nam deti ....prvy syn 12 rokov teraz a teraz mam druheho 2 roky ktory ma ....som na materskej ....poberam rodičovsky 200 eru a muž mi da k nemu 300 eur ....takže 500 eur pre štyroch .....z toho 400-450 určite miniem na stravu a ostava mi vreckove 50 eur a to čo je? ....som naštvana pretože on si palti svoje koníčky muziku ....kupuje si nastroje a prislušenstva a to ho vyjde zo svojho aj mesacne 500 eur ....a to sa ma ani nepyta len zahlasi ...ako napriklad dnes že ide si kupit za 290 eur čo potrebuje zas k muzike a tyžden dozadu zas invennstoval 200 eur nanovo zas niečo ku svojmu koničku....bože toto ma vytača ....kde je nejaka rovnost? ja musim doslova žobronit o každe euro navyše pripadam sa ako chudera a on si len tak kupi aj bez toho aby sa vobec unuval niečo mi povedat....alebo ked povie tak oznámi len....už mi to lezie fakt na nervy ....nemam nič navyše ...nemam tu slobodu že idem do obchodu a kupim niečo pekne do domacnosti pretože by mi to chybalo v rozpočte a potom si musim vypytat od muža podotykam ....nekupujem drahe veci slkor tu cez bazar mk,nie som rozhadzovačna nechodim po kozmetikach....a npod....teraz budeme mat oslavu 2 roky syn budem si musiet vypytat od muža na torty 50 eur a už teraz som z toho nervozna kolko reči bude mat okolo toho....a ked mi aj v novom mesiaci da 50 eur tak si to z tich 300 eur odrata ...a ja nevychadzam ....a to je kolobeh...jeden jedinikrat čo sme spolu mi dal v tedy 1200 sk vtedy koruny ked došiel preplatok že kup si niečo pre seba pekne ....no to som kukala ako vol....to bol jediny krat ....nepoznam od neho darčeky ked su vianoce da mi 50 eur pre mna nech si dačo kupim ....a pritom ja aj z toho mala mu kupim či pivko,tričko proste nie som lakoma ....rozdala by som sa a nemam navyše on si žije ako pán....som smutna kde je nejaka rovnost? však si pripadam ako lacmna pracovna sila ....domacnost deti sex a ked potrebujem chcem si niečo nie drahe pekne kupit nemam na to aj ked nato mame ....som nasrana ....ide ma roztrhnut od jedu ....toto nikto nevie že to takto u nas funguje hanbim sa za to....proste od začiatku drži kasu on a vydeluje ma ....citim že už nevladzem dakujem za vas cas a nazor čo si vy myslite o tom

bodka70
18. feb 2014

@andreasko - odporúčam prečítať tebe i manželovi. 😉

Výživné na manželku (manžela) má prednosť pred vyživovacou povinnosťou detí voči rodičom ako aj pred vyživovacou povinnosťou rodičov voči deťom. Uzavretím nového manželstva zaniká právo na príspevok na výživu rozvedeného manžela.

Povinnosť platiť výživné na manželku (manžela) vzniká uzavretím manželstva (zákon teda nevyžaduje rozhodnutie súdu na vznik tejto povinnosti). V prípade, keď manželstvo vôbec nevznikne (zdanlivé manželstvo), nevzniká ani vzájomná vyživovacia povinnosť medzi manželmi. Až do vyhlásenia manželstva za neplatné súdom existuje vyživovacia povinnosť. v prípadoch manželstva uzavretého napriek existencii okolností vylučujúcich uzavretie manželstva. Takéto manželstvá právny poriadok považuje za vzniknuté, avšak neplatné. Pokiaľ v priebehu konania o určenie výživného na manželku (manžela) dôjde k rozvodu, súd môže priznať výživné do času zániku manželstva. Vyživovacia povinnosť nevzniká medzi druhom a družkou.

Výživné medzi manželmi vzniká z dôvodu, že manžel a manželka sú si rovní v právach a povinnostiach.

Žiadny zo spôsobov úpravy bezpodielového spoluvlastníctva (napr. zrušenie, zúženie) nemá vplyv na existenciu a rozsah vyživovacej povinnosti manželov.

Životná úroveň manželov by mala byť zásadne rovnaká. Zo zásady rovnakej životnej úrovne manželov vyplýva, že nemusí byť splnená podmienka odkázanosti, ako je to pri vyživovacej povinnosti detí k rodičom, resp. vyživovacej povinnosti medzi ostatnými príbuznými. Uplatňovanie výživného medzi manželmi je preto možné aj v prípadoch, keď sú napríklad obaja manželia zárobkovo činní, schopní zabezpečiť svoje osobné potreby, v dôsledku oddeleného hospodárenia však vznikol rozdiel v ich životnej úrovni.

Súd však môže prihliadať aj na dobré mravy. Treba posúdiť, ako si manžel, ktorý požaduje výživné, resp. od ktorého sa výživné požaduje, plní svoje povinnosti, resp. prečo ich neplní. Môže ísť o prípad, keď sa manželka prestane starať o domácnosť, požíva alkohol a nestará sa o deti, vtedy súd nemusí určiť zaviazať druhého manžela k plneniu si vyživovacej povinnosti. Naopak, ak by sa prestala starať o spoločnú domácnosť z dôvodov na strane manžela (napríklad z dôvodu násilia, fyzického alebo psychického) a požadovala by výživné, vtedy jej nárok možno považovať za oprávnený. Výživné medzi manželmi rovnako ako v iných prípadoch výživného podľa zákona o rodine však nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore so zásadami morálky (§ 75 ods. 2). Z tohto hľadiska súd pri rozhodovaní o nároku na výživné medzi manželmi za trvania manželstva bude musieť vziať do úvahy najmä dĺžku manželského spolužitia, vzájomné správanie sa oboch manželov, starostlivosť o spoločnú domácnosť a o výchovu detí a tiež príčiny, pre ktoré manželia neplnia vzájomnú vyživovaciu povinnosť dobrovoľne. Pre záver, či priznanie výživného neodporuje zásadám morálky, môže byť významnou okolnosťou, či manžel uplatňujúci nárok na výživné neodmieta bez závažných dôvodov zo svojej strany plniť povinnosti v zmysle zákona o rodine, či žije s druhom a pod. Vždy bude treba súhrnne uvážiť postoj každého z manželov k manželstvu a jeho účasť na zabezpečovaní potrieb spoločnej rodiny i domácnosti a význam vzájomnej vyživovacej povinnosti pre obnovenie manželského spolužitia.

V prípade, ak si manžel plní svoju vyživovaciu povinnosť dobrovoľne, súd by mal návrh na určenie výživného na manželku (manžela) zamietnuť. Zákon súdu umožňuje zasahovať do tohto vzťahu len v prípade, ak druhý manžel vyživovaciu povinnosť neplní vôbec, alebo nie v plnej miere, v dôsledku čoho vzniká rozdiel v životnej úrovni manželov.

maria1989
18. feb 2014

je hudba len jeho koníček, alebo ňou aj zarába? neviem si predstaviť, dať toľko čo píšeš na príslušenstvo k hudbe, keď to využije len doma...

andreasko
autor
18. feb 2014

@zuzkat1 500 eur sa ti zda byt dost ....ok ale keby si mala tich 500 eur a z toho 450 eur minieš na stravu vedenie domacnosti a len tatak tak na drobne vydavky či kadernik a pod a tvoj manžel ma 500 eur mesacne na svoje koničky iba koničky tak je to nespravodlive

andreasko
autor
18. feb 2014

@maria1989 nie to je jeho zaluba na stene mi tu visi 6 gitar nie lacnych...komba ozvučení a tak všetko len ako zaluba a ked som potrebovala umyvačku tak som na nu čakala rok a dostala som ju k nariodeninam...ako darček ....do domacnosti čo potrebujem sa načakam a on ked niečo chce si kupi hned ....a tu vidim nespravodlivost

andreasko
autor
18. feb 2014

@bodka70 dakujem ti ...

maria1989
18. feb 2014

@andreasko nespravodlivé to fakt je, ale ak s tým nevieš nič spraviť, môžeš sa s ním akurát rozísť, alebo počkať, kým pôjdeš do práce a budeš mať vlastné peniaze... 😒

maria1989
18. feb 2014

@bodka70 presne pre toto sa nevydám 😀

denkaajejdeti
18. feb 2014

@andreasko Ahoj,
rád si už dostala kopec a teraz ide len o to, ako s tým naložíš...
Pretože ty vieš, že toto nie je normálne. Ale je len na tebe, či to tak bude aj naďalej. Len nezabúdaj, že to ako vy dvaja fungujete je aj vzorom pre vaše deti 😒 ...a nemysli si, že to nevidia alebo si nevedia dať veci do súvislostí. V takej dusnej atmosfére ako vládne u vás doma (mama nespokojná, nahnevaná, neschopná zariadiť si život podľa svojich predstáv, bez štipky asertivity...otec ignorant, manipulátor a egoista/sebec) prežiť detstvo musí byť riadne peklo.
Ak to nechceš zmeniť kvôli sebe, tak potom pre svoje deti by si to mala urobiť jednoznačne, pretože tento spôsob života a "komunikácie" vo vašej rodine, im do budúcnosti nič pozitívne neprinesie.
Denisa

zuzkat1
18. feb 2014

@andreasko ja na seba neminam... Nepotrebujem to. Kadernik? nechodim... Manzel na seba minie viac ako ja a vobec mi to nevadi.

Inak zeny ak by to bolo naopak ze nejaky chlap da vsetko na ucet a dostane len vreckove,tak to nikoho nepohorsi. Poznam vztahy kde tak roky,niekde aj desatrocia funguju a nikomu to nie je divne.
Dalsia vec-polovica zien tu na mk ma problem ako uzivit rodinu z 200e a tu sa place ze ma "len" 500. Inak v uvodnom prispevku pise za zarabala 500e a ze to stacilo. Teraz ma to iste a nestaci?

bodka70
18. feb 2014

@andreasko , zo zákona majú mať manželia v manželstve rovnakú životnú úroveň. Toto, čo robí tvoj manžel, sa volá ekonomické násilie a nemá na to právo. Nejde len o výšku financií ale aj spôsob, akým ti obmedzuje prístup k nim. Nevravím, že ho máš hned dať na súd kvôli tomu, len mu to ukáž a povedz, že máš na to právo a že ak by si ho dala na súd, tak vyhráš a bol by povinný ti to výživné dávať. Že sa môže hanbiť, že ti dobrovoľne nedáva to, čo ti patrí. 😝 🙄 . Že či naozaj chce, aby si bola nútená to takto riešiť

paskolinka
18. feb 2014

@maria1989 ale kludne sa vydaj, len pred tym, ako si niekoho zoberies, tak si zisti, co je zac 😉

bodka70
18. feb 2014

@zuzkat1 , vyživovacia povinnosť manželov je vzájomná, t.j. majú na ňu právo obaja manželia. A je troška rozdiel, ak manžel dostane tzv. vreckové "na pivko" a všetky zvyšné peniaze sa použijú na chod domácnosti (t.j. nielen na manželku, ale aj na manžela a deti a rozdiel, ak manžel vyčlení určitú čiastku manželke (napr. 1/3) , ktorá ju použije na domácnosť (t.j. aj na neho) a zvyšok použije len a len na svoje osobné potreby..

a je jedno koľko ten manžel dá penazí, ak je to neúmerné výške jeho príjmu. ak je celá rodina chudobná, ale všetky peniaze používa spoločne a spravodlivo a na nedeľu majú dajme tomu granadír, tak je to OK. Ale ak ja musím celý týždeň žiť na granadíre, chodím v teplákoch z lidlu a zo sekáča a môj manžel chodí do drahých reštaurácií na čiernohorský rezeň , vyobliekaný v drahom obleku, tak to asi OK nie je. 😉

kveta
18. feb 2014

@andreasko Preco sa prvy krat rozviedol? Nechala ho a on sa ekonomickym tyranim snazi udrzat si Ta pod kontrolou?

zuzkat1
18. feb 2014

@bodka70 ja inak vnimam tieto veci. On zaraba. Ja ked som bola 1x na materskej tak mi bolo trapne ze nas zivi muz... Uz nie je zvykla som si🙂 ale aj tak by mi nenapadlo nejak na seba minat-okrem toho co potrebujem. A nemusim ratat centy. Len by mi to bolo blbe...

kalianka
18. feb 2014

nerozumiem, preco by si si mala pytat... ved peniaze su snad spolocne. My nezarabame dako vela... mesacne minieme okolo 500 eur na hypoteku + bytovy fond atd, k tomu poistky a setrenia - ide nam prec komplet cela vyplata. Ale co sa tyka stravy, neminieme viac ako 100e mesacne aj to prehanam....

zuzkat1
18. feb 2014

@kalianka paaani to ako robis?

kalianka
18. feb 2014

@zuzkat1 co myslis, stravu? Prestali sme kupovat hovadiny. A to denne varím - muž si to bráva na obedy do práce, takze usetríme aj nejaké stravné lístky. My v podstate potraviny kupujeme za stravné lístky a raz do mesiaca spravime vacsi nakup, co ide z uctu... ja fakt myslim, ze je to len o tom, co potrebujem a co su koniny.

bodka70
18. feb 2014

@zuzkat1 , prečo ti to bolo trápne, nechápem 😨 🤐 . Či ty si ničím neprispela k fungovaniu rodiny? Jedine zarobené peniaze určujú tvoju hodnotu? 😝
Predpokladám, že na materskej si bola s vaším spoločným dieťaťom, muž bol pri jeho plodení dobrovoľne a bez pištole pri hlave, či nie? 😉 . Niekto sa o dieťa starať musí a vy ste sa rozhodli (tak ako je to inak dosť bežné), že to budeš ty. On prispieval prácou, kt. je platená, ty prácou, kt. je síce neplatená, ale rovnako potrebná a keby ste si ju museli zabezpečovať externe (z mužovho príjmu), tak by jeho príjem nebol omnoho väčší ako tvoj rodičák. 😉

tykat
18. feb 2014

@bodka70 ...ja neviem prečo si od neho pýtaš peniaze, normálne nech ti vybaví druhú kartu k účtu. Keď nie tak návrh na rozvod, požiadať o zverenie detí do vlastnej starostlivosti a návrh na určenie výživného na deti a na seba. Išla by som tvrdo, nie si žiadna chudera aby si sa doprosovala. Manželia majú mať rovnakú životnú úroveň.
Btw Prečo sa to vlastne rozviedol?

bodka70
18. feb 2014

@tykat , zle si nasmerovala odpoveď , ja problém tohto typu nemám 😉

zuzkat1
18. feb 2014

@kalianka no moj je stale v aute takze sa stravuje za stravne listky po restikach. Je fakt ze kupujeme aj blbosti ale hlavne vela ovocia a zeleniny tam ide vela penazi.

nikawero12
18. feb 2014

@kalianka ale stravné lístky tiež nie sú zadarmo, takže ak k 100 eurám pripočítaš cenu stravných lístkov, tak strava vás určite nevyjde len 100euro....a ďalšia vec je, koľko členov má vaša domácnosť?

andreasko
autor
18. feb 2014

@zuzkat1 to aj mna zaujima 100 eur na stravu ....mas moj obdiv kolko by mi ostalo navyše

kalianka
18. feb 2014

@nikawero12 nie nepocitam 100 e + stravné lístky. Pocítam nákupy za stravné lístky + jeden nákup vacsí mesacne... (toto je cena za potraviny), nehovorim, ze ked treba kupit veci ako prach na pranie, pripadne taketo veci okolo drogerie, je to samozrejme viac. Ale nie 400e.... Domacnost ma troch, coskoro styroch clenov... nehovorim, ze mam patent na setrenie, skor hovorim, ze sme vela veci prestali kupovat, lebo sme sa uzniesli na tom, ze su to zbytocnosti. Napr. sme zrusili aj mikrovlnku, aj varnu kanvicu - a znili nam mesacne platby za elektrinu ale naozaj je to o tom, co clovek potrebuje. Su mesiace, kedy ideme nadoraz (ked sa plati rocna poistka synovi, poistka za auto jedna druha, smeti, atd...) mne skor ide len o to, ze na potravinach sa da naozaj usetrit (nemyslim kupovat dreky) ale menej, kvalitnejsie a varit s rozumom.

zuzkat1
18. feb 2014

@bodka70 ja mam iny nazor. Jasne ze hodnotu neurcuje zarobok...ale kym sme nemali hypo tak sme sli uplne na polovicu (aj ked on zaraba viac). Potom sice daval o cosi viac ale stale takmer rovnako. A zrazu vsetko platil on... Ja to nevidim ako vacsina ze je to aj jeho dieta tak: nech plati, nech sa v noci budi, nech kocikuje, pomaly nech aj koji...😝

zuzkat1
18. feb 2014

@andreasko ja miniem viac.to si zle adresovala🙂

nikawero12
18. feb 2014

@kalianka súhlasím s tebou, že na potravinách sa dá naozaj ušetriť, ak sa kupujú rozumne a doma sa pravidelne varí. Ale stále to závisí aj od toho, koľko členov má domácnosť.

kalianka
18. feb 2014

A ešte jedna vec: Mna hlavne v živote nenapadlo, že sú peniaze MOJE a JEHO. Peniaze sú skrátka naše... máme síce dva účty, z mužovho ide hypotéka, elektrina, internet... ja platím bytový fond, fond opráv... ale nie je to, ze pol na pol. Ide o to, ze sme to takto nastavili podla vyplat a tak to je. Ked ideme nakupovat platime tou kartou, ktoru mame pri sebe. Ak si potrebujem kupit topanky, poviem muzovi, ze potrebujem topanky. Nikdy by mi to nezakazal. Detto opacne. Ak potrebuje daco on, vzdy mi o tom povie. Peniaze su spolocne a spolocne urcujeme aj to, kde ich minieme. Samozrejme, ak si kupim blbinu za dve eura, na nos mu to nevesiam. Ale vzdy vie, kolko mame na uctoch. Pisem si to do takeho zosita a tiez si davam limit pod aky uz v dany mesiac skratka klesnut nechcem... Preto niekto moze povedat, ze je v minuse, ale my skratka nekupime radsej dakedy daco ked nie je a dosetrime... asi by ma meglo byt v minuse... myslim, ze v manzelstve by sa vsetko malo riesit SPOLOCNE.

kalianka
18. feb 2014

@nikawero12 napr. také mlieko z automatu... liter stojí 60 centov a spravis z toho aj syr, aj jogurt, aj natierku... podla mna - zaklad je nechodit na velke nakupy. Radsej raz za dva dni do krpateho obchodu, kde kupis co potrebujes a nekupis voloviny, ktorych su plne hypermarkety. Mne sa osvedcila tato strategia. A ak vacsi obchod, tak nie tesco, nie kaufland tam medzi tymi akciami clovek podlahne tomu, ze ptorebuje aj to, čo vobec nepotrebuje, lebo je to v akcii. Takze naozaj, maly obchod a radsej denne ale len co je treba max. k vareniu alebo polku chleba a 10dkg sunky... jogurt.

bodka70
18. feb 2014

@zuzkat1 , ale však jasne, prečo by mal vstávať k dieťaťu v noci, či kočíkovať, keď je unavený z práce. Ty robíš svoju robotu on svoju. Len proste nevidím dôvod cítiť sa trápne. Ved to nie je o tvojej lenivosti či neschopnosti, že na materskej zarábaš menej. A aj to, že ženy zarábajú vo všeobecnosti menej ako muži, to je tiež dané hlavne tým, že ich kariéra je ovplyvňovaná deťmi. Je to tak trochu začarovaný kruh - zarábaš menej, lebo zostávaš na MD a zostávaš na MD, lebo na nej prednostne ostane ten, čo zarába menej. 😉. Ale to by mi ani tak nevadilo, napokon možnosť zažiť si krásne chvíle s deťmi, viac ako muži, nám to vynahrádza 😉. Len nie je namieste to porovnávať, že platí on... každý platíme svoju cenu.... 😉