Kam dáva môj muž peniaze?

16. jan 2024

Nevediem si presnu evidenciu, ale viem, kolko zarobime a kolko cca miname. Teda za mna. Nemame spolocny ucet, ale spolu sa podielame na nutnych vydavkoch, cize nakupy, energie, palivo, a pod. Manzelovi by malo ostat z vyplaty cca 700 Eur, kazdy mesiac. Aj keby minul na seba este dalsich 300 Eur, napriklad nejaka extra strava, konicky, tak by malo ostat 400. Dobre, obcas je nejaka extra polozka, ako servis auta, alebo raz za par rokov jedny pneumatiky, potom zas druhe, ale to snad nie je kazdy mesiac. Nechapem, kde tie peniaze miznu? Nakupy jedla, oblecenia, kozmetiky, drogeria, lieky, vsetko ide cezo mna, este aj zabava pre rodinu. Kazdy mesiac pocuvam iba ako mu to nevychadza. Uz som mu povedala, ze to nechapem, ze ved ked odpocitame vsetko, malo by jemu ostavat par sto eur. Ale vzdy to nejako zakeca. Myslim si, ze nevie hospodarit s peniazmi. No narovinu si nenecham skladat ucty od neho, viem, ze by sa nastval, ze co ho kontrolujem, ze co ma do toho. Uraza ho to. Da sa s tym este nieco robit, ci to mam ignorovat? Stve ma to, lebo trebalo by nieco doma opravit, dokupit. Viem ze negembluje, ani nic podobne, nema utajeneho potomka 🙂 Nechapem to.

zuzubb007
16. jan 2024

Vsak nech ti ukaze vypis z uctu a je po probleme

anjelicek26
16. jan 2024

700e bez toho, aby si videla doma pribudnut nejake veci - oblecenie, techniku, drahe konicky... vies, ze negembluje nestavkuje (?) , ale ano... uplne chapem, toto by asi vyhodilo varovnu kontrolku aj mne, tolko sa prejest a prekavickovat proste neda... ono povedat, ze nevie hospodarit s peniazmi - vedela - videla - by si kam idu... ale ked vidis len vydavok a nic za to...tak je tam nejaka "bokovka"... nema nejaky uver z minulosti? O ktorom ti nikdy nepovedal? Nejaky pruser, co splaca? Ci je to len posledne mesiace tak?

venom19
16. jan 2024

Asi je financne negramotny. Ale stale ma zaraza tu ma fore ako aj v okoli delenie v manzelstve na moje/tvoje zarobky/vydavky. Vela stastia 🙂

zuzubb007
16. jan 2024

@venom19 co je zarazajuce na tom? Ja by som spolocny ucet nezniesla napriklad

venom19
16. jan 2024

@zuzubb007 nejde o spolocny ucet, ale vnimanie manzelstva. Ja by som nezniesla keby manzel si platil svoje a ja svoje, alebo posielala dajme tomu za vylety polovicu, ako to maju niektori ludia

stanulienkat
16. jan 2024

@venom19 čo ťa na tom zaráža? Každý robi ako mu to vyhovuje a uzna za vhodné. Ja som napríklad za samostatné účty a fungujeme spoločne úplne bez problémov roky rokúce. Ja zas nerozumiem ženám, ktoré chcú mať za každú cenu moc nad mužovými financiami. A nemá to absolútne nič spoločné s tým, kto co hradí a vieme sa dohodnúť a vždy je manžel štedrejší. A nepotrebujeme sliediť jeden za druhým kto koľko zarobí a kto koľko mínie.
A možno je veľmi veľa ľudí ktorí si delia všetko na polovicu a možno vďaka tomu im manželstvo funguje lepšie ako ostatným. Každému vyhovuje iný model a to neznamená, že je nesprávny.

venom19
16. jan 2024

Dobre dievcata, nepochopili ste ma. Neriesme

tykat
16. jan 2024

nefajci? nejake pivko s kamosmi? nejake fajn cokoladky? kavicky? vychytavky k mobilu, predplatne na nejake sluzby v mobile? elektronicke knizky? sem tam ticket? loto? vyzivove doplnky? taxik? obedy vo foodcourte? to su taki zruti penazi, este aj ked si zvykne kazdy den kupit bagetu a kolu tak za mesiac to je riadna palka.

beata_k
16. jan 2024

Ak si spoludisponent na ucte, tak poziadaj o vypis z uctu v banke. Pripadne si pozri v apke.

cookie29
16. jan 2024

nefajci? Nepije?

petamich
16. jan 2024

tak sa ho spytaj, ze ci chce pomoct/poradit? ze sa ti to nezda, malo by mu ostavat dost a ked mu nevychadza, niekde to uteja

my mame oddelene financie a netusim co muz so svojimi zvysnymi robi 🙂 rovnako ako on netusi, co robim ja ale teda my sa nestazujeme jeden druhemu, ze nam to nevychadza, tym som len chcela povedat, ze moj muz moze pokojne minut aj 1000€ mesacne bez toho, aby som vedela kam a za co (a plati to aj opacne) ale su to jeho peniaze, jeho vec, o spolocne vydavky je postarane

ak by sa ti nestazoval, ze nevychadza, tak by minul tie iste peniaze - vtedy by si to riesila alebo neriesila? 🙂

lucka_ke
16. jan 2024

v manželstve je všetko spoločné, či už máte spoločný účet alebo nie, čiže sa ho kľudne môžeš opýtať kam dáva peniaze

lienka.7
16. jan 2024

@autorka automaty? Stávkovanie? Alebo nákladná milenka 😁 inak je sila, ze zo 700€ nema ani cent.
@venom19 my tiež mame každý vlastný účet, ale neexistuje, ze jeden druhému povieme, že nemám na účte už ani floka (pokiaľ sa nekupuje do domácnosti niečo drahšie, ale aj to spolu komunikujeme). Keď sne vonku, raz platím ja, raz on. Raz kúpim detom ja, inokedy mm. Nič neobvyklé

kvadrinkaaa
16. jan 2024

Bojíš sa ho opytat, kam dava peniaze? Nechapem niektoré ženy, ze ich nezaujíma, kde dava ich chlap 700 alebo 1000 euro, co spomína žienka vyššie. Potom sa nečudujte, ked sa dozviete nieco nepekne. 😒😀Ja by som nebola ľahostajná k tomu a navyše, ked mame spolu deti. Peniaze, co si užíva alebo odkladá pre svoju potrebu by som chcela pre ne.

adrianap83
16. jan 2024

Tak alé 700 je fest veľa na rozkotulanie. Keby vám tie peniaze nechýbali, ôk no aj tak je to veľa. No sama píšeš, že by bolo aj fajn niečo vymeniť, opraviť. Nie je to teda pre vás zanedbateľná položka. A už vôbec by nebola, keby ju proste odkladal a šetril. Za rok je to už celkom dobre číslo.
Ja by som sa pýtala, aj keď sa bude nerviť, tak nech. Véd niekto ma 700 celý prijem, tak čo, kam ho dáva?

arabelka33
16. jan 2024

tak napr môj kamoš, čo má rodinu stávkuje v obludných rozmeroch.. a žena na to doteraz neprišla, za 3 roky...

vevesh
16. jan 2024

A to vobec nevies co tvoj muz robi? Napriklad extra stravu a konciky musis vidiet a vediet zhodnotit, kolko do toho dava. Napriklad moj otec daval za tie "najmensie veci", ktore uplne nevyhnutne potreboval, najviac penazi a to isli fakt tisice- a netrebalo mu to. Napriklad nejaka clona na fotak, aby mohol fotit lienky- v zivote nefotil, ale on ju just chcel mat (a dal za to nejake 4000e🫣) a pod.
Takze najskor by som vylucila milenku - a ak je muz v tomto cisty, tak tie peniaze jednoducho rozkotula na somarinky, ktore sice k zivotu nepotrebuje, ale ich chce ....

martinka13
16. jan 2024

Toto nechápem. Ako sa môže jeden z manželov uraziť, keď ten druhy chce vedieť o jeho financiách. Špeciálne, keď sa Ty viac menej staráš o výdavky celej rodiny ( teda okrem tých pravidelných, o ktoré sa zrejme delite). Spravila by som to, že keď vypadne nejaká kozmetika, drogéria, lieky, jedlo, len mu to oznámim. Pánko nech sa postará. Mňa by len tak neodbil, že sa nemám starať do "jeho" výplaty. Žijete systémom, čo je Tvoje je aj moje a co je moje do toho Ťa nič....

bluka2
16. jan 2024

Mne sa to zas nezda taka vysoka suma, co sa neda minut "na nic". Das si rano po ceste do prace 1 kavu, pocas prace zbehnes niekam s nejakym kolegom a nieco si date a pritom si kupi v lekarni co ja viem, ja som si dnes kupila napr. sprej do nosa a cierne uhlie, lebo to co mam uz je 2 roky expirovane a este je len 11 hodin, aj poobede sa zrejme nieco vyskytne. 20 za den sa minie lahko

lenja123
16. jan 2024

Myslím, že tvoj manžel veľmi dobre vie, kde mu idú tie peniaze. Preto to vždy ako píšeš zakecá a nechce, aby si ho kontrolovala. Ďalšia možnosť je, že má nižší príjem, ako si myslíš ty a jednoducho mu tie peniaze neostanú. Alebo ešte ma napadlo, že len pred tebou hrá chudáka, ktorému nevychádza, aby si od neho nepýtala nič do domácnosti a on si to niekde odkladá a šetrí.

dadanu5
16. jan 2024

Ved si od neho vypýtaj každý mesiac 200 alebo 300 eur navyše k vydavkom,ze nech po výplate hned da a daj na nejaky účet alebo do obalky a to bude šetrenie na výnimočné vydavky a hotovo

anjelicek26
16. jan 2024

@kvadrinkaaa moj davana konicky tiez tolko mesacne, ale... pointa je, ze viem, ze chodi lietat (300e len "benzin" na jeden let), hrava tenis (tiez mesacne 140e), hrava futbal (na halu sa skladaju 45e mesacne), je prezidentom lions club - tam vydavky na kadeco furt dokola + clensky poplatok... blbe je, ze on jej to nepovie, taka suma sa "nerozkotula", tam musia byt nejake pravidelne platby, o ktorych ona nevie...

ankare
16. jan 2024

Nech Vám výplaty chodia na spoločný účet. Ste manželia. Potom to bude naozaj prehľadne.

petamich
16. jan 2024

@kvadrinkaaa nase dieta je plne zabezpecene aj teraz aj v buducnosti rovnako ako nasa domacnost 🙂 to ze mame oddelene financie (hoc zakonne su spolocne) neznamena, ze moj manzel je nezodpovedny chlap a mina peniaze, ktore by mal davat detom a ano nekontrolujem ho a nezaujima ma, ci si dopraje niektory mesiac alebo investuje, rovnaky pristup ocakavam ja od neho a takto nam to funguje

pre mna je zasa nepochopitelne, aby zena drankala od muza peniaze alebo z rodicaku mala uzivit seba, dieta, domacnost a chlapovi na pivo dat a vidis, vela rodin tak funguje 🤷‍♀️ rovnako ako inde zena kontroluje kazdy cent a chlapovi prideluje aj tak vela ludi funguje - ak im to tak vyhovuje (o com casto dost silno pochybujem), je to len ich vec, nam to vyhovuje takto

zaroven ale suhlasim, ze ak by kazdy mesiac vyplakaval, ze nevysiel a viem ake cca. ma vydavky bezne, tak by som tiez riesila, ze kam peniaze dava

joannita
16. jan 2024

@venom19 no hlavne si treba setrit. Sama setrit. Ked uz aj ma niekto spolocne peniaze, tak treba si odkladat SVOJU rezervu. Lebo nikdy nevieme co sa stane.

reanda
16. jan 2024

tak ja si tiez myslim, ze aj stovky sa daju lahko rozkotulat pri dnesnych cenach.. ale k praxi - ak ti je, autorka, blbe, starat sa do muzovych financii, tak sa nestaraj, ale chodte s vydavkami presne na polovicu... vo vsetkom.. teda nie ze stravu, drogeriu, lieky a neviemcoeste platis iba ty a nieco druhe zas plati iba on.. vsetko, co sa plati, na polovicu a ked chces aj setrit, tak si urcite aj sumu, co sa mesacne odlozi a na tu tiez prispievajte na polovicu.. a tu sumu treba urcit tak, aby mu uz po zaplateni vydavkov toho vela na 'rozkotulanie' neostalo.. a ak ide naozaj iba o to, ze nevie hospodarit s peniazmi, tak mate obaja po probleme.. no a ak by islo o nieco ine, tak zacne mat problem on, kde nabrat tolko penazi, aby na to vsetko mal

joannita
16. jan 2024

Autorka a opytala si sa ho na to?

reanda
16. jan 2024

@joannita v tom je prave to nepochopenie.. kedze peniaze su spolocne, tak zo spolocnych penazi si nemozes odkladat SVOJU rezeru..to nejde.. ide to iba vtedy, ked nevnimas vsetky financie v manzelstve ako spolocne

sasa1310
16. jan 2024

Však dáva asi na bývanie. To vôbec nespomínaš

sima234
16. jan 2024

A vieš či reálne má aj takú výplatu, alebo si len ty myslíš? Možno ani nedostáva toľko, ako so ty predstavuješ.