Mama nechce prijať peniaze

8. feb 2024

Ahojte. Mám problém s mamou. Má nízky dôchodok a nechce od nás, detí, prijať peniaze k dôchodku, aby už nepracovala.
Chápem, že na nás nechce byť závislá, ale má 67rokov, parkinsona, a upratuje bloky.
Už nikam z domu nechodí, má bolesti pri bežnej chôdzi, liečiť sa aj lieči, aj nelieči, ale tadiaľ cesta nevedie.
Aj keby nemala bolesti, chcem aby si užívala dôchodok, ako vždy snívala a nie chodila do práce.
Bývať k nikomu z nás nechce ísť, lebo aj keby mala súkromie, predsa by sme na seba narážali v kuchyni napríklad.
Jedinym riešením sú peniaze od nás, ale tie neprijme. Nosí ich potajomky späť k nám alebo ich dáva vnukom do pokladničiek.
Ak by si zobrala od nás peniaze, odišla by z práce a aspoň takto by sa mala lepšie.
Už rozmýšľam, že by som sfalšovala nejaký papier z úradu, akože jej dvíhajú dôchodok a posielali by sme tie peniaze v deň dôchodku, ale neviem no.
Nejaké normalnejsie nápady? 😁

zmrzlinka2021
8. feb 2024

Rešpektujte ju

thereisabear
8. feb 2024

A keď jej spravíte väčší nákup, aj to odmietne?

anjelicek26
8. feb 2024

Tiez by som to respektovala, je dospely clovek... vela ludi proste "pracuje" dalej, lebo sa chcu citit uzitocny... prekvapila by som ju inak - mozno nejaky welness, zobrat ju s vami na dovolenku, nieco, co si proste vzhladom na nizky prijem proste sama nedopraje...

januska12323
8. feb 2024

Má parkinsona nie obmedzenie spôsobilosti. Je jej rozhodnutie ako so svojím životom naloží. Normálne s ňou podebatuj, že jej chceš pomôcť a akú pomoc potrebuje.

dkethe
8. feb 2024

Joj, poznam 🤣🤣 moja babka. naucila som sa to respektovat. Ked k nej ideme na veceru, schvalne objednam napr palacinky/halusky. Povie ze dobre. Drb, losos, honosna porcia pre styroch 🤦 ked som jej doniesla nakup, urobila cirkus na cely panelak. Ked som jej dala poukazku do lidlu, s chorymi klbami mi dovliekla pre deti actimely, pomela a pre muza plzen atd...
Vzdala som to. Slusne vzdy podakujem.
Pod matracom e sice ma, ale dochodok minimalny

patka06
8. feb 2024

Zamysli sa, čo by robila keby nechodila upratovať. Okrem toho, že si privyrobí, je to pre ňu aj rozptýlenie, ide von, stretne ľudí porozpráva sa. Pre ňu je to svojím spôsobom užívanie si dôchodku. Kým sama chce, nebrala by som jej to.
Ak nechce peniaze, občas jej prines nákup, porozprávajte sa, čo by potrebovala ... napr. priviezť, niekam odviezť, zoberte ju na výlet ... rozhodne jej nenúkaj peniaze a nesnaž sa riadiť jej život.

autor
8. feb 2024

Ona to tak neberie, že si privyrobi a ide medzi ľudí. Nechce to robiť, ale potrebuje peniaze.
Nevie udržať pohár bez toho, aby ho nerozliala. Plače. Ako čo konkrétne mám rešpektovať?
Nákup prijme, po hádke, ale je to občasná vypomoc k tomu, aby sa vzdala upratovania blokov potrebuje pravidelný prijem

ibatanecnica
8. feb 2024

rešpektovať to, že to jednoducho nechce. Ja by som tiež od detí nezobrala peniaze, radšej by som makala.

anjelicek26
8. feb 2024

Tak odporucam miesto nakupu doniest marihuanu a bude kludna, pokojna a ruky sa prestanu triast...neskutocne to pomaha, znamej to predpisuje lekar medicinsky cannabis...neviem, ake u vas mate podmienky...

autor
8. feb 2024

Čakala som nejaké riešenia a nie že neriad jej život, nechaj ju, zamysli sa.
Ďakujem. Možno vám keď mama plače do telefónu ste s tým ok, však aspoň ideš medzi ľudí, nerev toľko.
Pýtala som sa, ako docieliť, aby sa necítila na obtiaž, ale vzdala sa práce a prijala peniaze.

deti95060810
8. feb 2024

to že pracuje je len dobre. Keby sedela len doma lepšie by to nebolo...
skús navariť, napiecť a maminke odniesť...akože nech ochutná - že to všetkým chutilo. či aj jje to bude chutiť...
Alebo ju pozvi na obec každú nedeľú napr.

klip0
8. feb 2024

A keby jej tie nákupy robíte stále ? Že by ste jej proste nedávali peniaze ale nákupy robili také, že by nemusela chodiť do obchodu ?

cibinka18
8. feb 2024

ak byva sama, mozno platit nejake ucty za nu, elektrinu, vodu... mozno na zaciatok by sa hadala, aj s tymi nakupmi, ale ak to bude pravidelne, mozno si zvykne... zdravie sa asi moc nezlepsi, mozno si uvedomi, ze to nezvladne

dusankomoj
8. feb 2024

Nepomohlo by,aby nejako pomáhala vám? Strážiť deti,venčiť psa,štopkať ponožky...proste nejakú nenáročnú blbosť a priamo jej vysvetliť,že keď nechce peniaze iba tak,tak jej budete platiť. Aby nemala pocit,že ju vydržiavate a tiež jej vysvetliť,že vám na nej záleži a keď máte tú možnosť,tak jej chcete pomôcť.

skeblicka777
8. feb 2024

@patka06 upratovala si niekedy bloky? Lebo ja áno a len 5-7poschodove, to je vlastne minimálne 2x zísť a výjsť po tých schodoch. Treba to pozametať, umyť, niekedy musíš aj vodu meniť 2x a za jeden vchod dostaneš 5e🙈. ja som to robila ako 35rocna a mala som dosť. Nieto žena na dôchodku. Ja sa autorke nečudujem, že nechce aby to robila. A čo by robila, no hocičo ine

en123456
8. feb 2024

ak je to naozaj takto ako pises, ze ani ju to netesi ze pracuje, a v podstate to uz ani nezvlada, mozno by som si fakt nieco vymyslela. nie je to spravne, ale niekedy je takato milosrdna loz lepsia ako keby sa mala upracovat do nejakeho zleho zdravotneho a psychickeho stavu. neviem ci zrovna cestou vyssieho dochodku ci prispevku, zas aby sa tym nepochvalila nejakej susede a ta nebude vediet o co ide... nejako to premysliet

patka06
8. feb 2024

@skeblicka777 žiaľ neupratovala, u nás je to vyhľadávaná práca na privyrobenie a ťažko sa k nej dostať - nie je to za 5 eur za vchod - poznám aj horšie, namáhavejšie práce ako pobehať metlou a handrou v bloku s výťahom

skeblicka777
8. feb 2024

@patka06 ale je to 5e za vchod, robila som to asi 1,5 roka ako privyrobenie 😉

uctovacik123
8. feb 2024

Ahoj, naša mamka je už vdova 7 rokov. Sme traja súrodenci. Sadli sme si s mamkou po ockovom pohrebe, spísali výdavky a tak všetko, čo treba platiť. Povedali sme slušne, že budeme prispievať. Tiež to na začiatku bolo rázne nie, ale časom sa to zmenilo. Netlačíme na ňu, platíme jej obedy v školskej jedálni, kde chodí. Je to mesačne okolo 80 e. Stále, keď prídeme k nej domov, urobíme veľký nákup. Vieme, čo má rada, podľa toho nakúpime. Berieme ju na výlety , so sestrou chodí po dovolenkách k moru. Neustále jej hovoríme, nech má zapnuté radiátory, že prípadne nedoplatky zaplatíme. Minule sme volali spolu a povedala mi, že ako sa to zmenilo. Že teraz už ona počúva nás, a nie my ju 🙂 Sadni si ňou, povedz jej, že to nie je žiadna hanba, že by prijala peniaze.Ľúbite ju, a chcete, aby sa mala vo svojom živote tak dobre, ako sa len dá... Poznáš si svoju mamku, porozmýšľaj, ako na ňu.... držím ti palce, aby si to poriešila 🙂

azzflo
8. feb 2024

Presmerovat zalohove platby na seba (podla toho ako ich platieva), brat ju pravidelne na prechadzku, kavu a rovno odtial do potravin na velky nakup, poslat ju do kupelov, welnessu alebo ist s nou aby si oddychla, ak mate deti, zvieratka, dat jej ich podla moznosti strazit a dat jej za to peniaze, darcekove poukazky do potravin ku kazdemu sviatku, pripadne povedat, ze ich dostavate v praci ako benefit a vy do toho obchodu nechodite, predplatit nejake menucka nablizku.
Potom podla toho ako je na tom mentalne - vymysliet si nejaku somarinu typu zvysenie dochodku, mozno nejaky najom za nejake zabudnute majetky, dedicstvo po vzdialenej rodine atd.
Je sice dospela, ale verim tomu, ze teraz viete lepsie posudit co potrebuje. Moji rodicia su uplne rovnako tvrdohlavi, takze by som to riesila rovnako ako vy.

aniele
8. feb 2024

Ja ti rozumiem. Nie je ľahké si uvedomiť, že v určitom veku sa už úlohy obracajú. Vidím to na mojich rodičoch a ich rovesníkoch. Zatiaľ čo naši to akceptovali a pri pomerne slušnej dávke samostatnosti sa vedia na nás, deti, spoľahnúť a rešpektujú naše rozhodnutia, rodičia mojich kamarátok (zvyčajne ovdovelé matky) sa k nim správajú ako k nedospelým, sekírujú, frflú, chcú rozhodovať nielen o sebe, ale aj o svojich dospelých deťoch. Sťažujú sa na problémy, ale na každom riešení nájdu chybu. Pozor, hovorím o rodičoch 80 - 90, keďže ja som skoro vo veku tvojej mamy. Takže mi je jasné, že tvoja mama sa v jej veku tobôž ťažko vzdáva svojej "nezávislosti". Ovšem, viem, čo znamená Parkinson. Nielen fyzicky, no najmä psychicky. Nemáš sa na čo tešiť. Pre mňa sú tieto osudy okolo výstrahou, aby som takéto čosi deťom nerobila. Jediné, čo môžeš, je naozaj sa postaviť za seba, nech ťa berie vážne. Doslova sa s ňou dohodnúť, možno aj tak, ako píše @cibinka18. Vysvetliť jej, že ti na nej záleží, že chceš, aby tu bola čo najdlhšie, atď., atď. Držím palce.

patka06
8. feb 2024

@skeblicka777 Tak u nás má pani /dôchodkyňa/ presne 69 Eur na mesiac za vchod - v čistom, upratuje raz do týždňa

skeblicka777
8. feb 2024

@patka06 tu platili za 1vchod 5e, čiže za mesiac 1vchod 20e, robila som ich 5kusov. Plus občas zaskakovanie, ak niekto vypadol. Možno záleží od poschodí, tu bolo Max 7

taynee
8. feb 2024

Ako som to robila ja - ked este moji milovani rodicia zili - vzdy som im aspon raz do mesiaca urobila velky nakup - muka, sol, olej, maslo, mlieka viac kusov, vajcia - no proste taky velky nakup. Potom som raz do mesiaca kupovala drogeriu - toaletny papier, vreckovky, utierky, prasok, avivaz. Vzdy som im kupovala lieky - ak potrebovali nejake doplnky, vitaminy apd. tak som im ich kupila, lebo to stoji kvantum penazi. V urcitom okamihu som prevzala na seba platbu za telefony, internet a TV. A potom to bolo o Vianociach a narodeninach, ze dostavali vsetko to, co potrebovali a co by im urobilo radost, plus peniazky 🙂

lubkovaandrejka
8. feb 2024

Mne sa ten napad s falsovanim papiera celkom pozdaval :D ale fakt. Tiez by mi napadlo cosi take, ked inak pomoc nechce.

patka06
8. feb 2024

@skeblicka777 7 poschodí / 23 bytov/ každý platí 3 E mesačne za upratovanie - tak je to vo väčšine panelákov
Preto sa dôchodkyne doslova bijú ... o tieto miesta

0kristina0
8. feb 2024

Ja by som zorganizovala stretnutie vsetkych surodencov u mamy. Tam si v klude s nou pohovorte, do nicoho ju netlacte, vysvetlite jej vase obavy, vase priania. Mozno si to mamina rozmysli a mozno nie, ale v tom pripade by som na nu uz viac netlacila a akceptovala jej rozhodnutie.

skeblicka777
8. feb 2024

@patka06 🙄 asi viem, koľko mi platili, išlo to cez upratovaciu firmu. Preto som s tým aj prestala,lebo to bolo málo

patka06
8. feb 2024

@skeblicka777 jasné, že vieš, ja len, že nie všade je to tak. Úprimne? za 5 Eur by nikoho nenašli 😂

skodulienka
8. feb 2024

@skeblicka777 ty kokso, tak u nas pani dostava 120e na mesiac. 12poschodak,ale teda schody len raz mesacne a inak kazdy tyzden vchod a vytahy. Za 5 eur je to zderstvo, ktohovie kolko si uctovala ta firma.

mima1608
8. feb 2024

@anjelicek26 joj a dostane 15 rokov basy tuná na SK zato 🙈 zabudla si, že tu sme za opicami?