Mama nechce prijať peniaze

8. feb 2024

Ahojte. Mám problém s mamou. Má nízky dôchodok a nechce od nás, detí, prijať peniaze k dôchodku, aby už nepracovala.
Chápem, že na nás nechce byť závislá, ale má 67rokov, parkinsona, a upratuje bloky.
Už nikam z domu nechodí, má bolesti pri bežnej chôdzi, liečiť sa aj lieči, aj nelieči, ale tadiaľ cesta nevedie.
Aj keby nemala bolesti, chcem aby si užívala dôchodok, ako vždy snívala a nie chodila do práce.
Bývať k nikomu z nás nechce ísť, lebo aj keby mala súkromie, predsa by sme na seba narážali v kuchyni napríklad.
Jedinym riešením sú peniaze od nás, ale tie neprijme. Nosí ich potajomky späť k nám alebo ich dáva vnukom do pokladničiek.
Ak by si zobrala od nás peniaze, odišla by z práce a aspoň takto by sa mala lepšie.
Už rozmýšľam, že by som sfalšovala nejaký papier z úradu, akože jej dvíhajú dôchodok a posielali by sme tie peniaze v deň dôchodku, ale neviem no.
Nejaké normalnejsie nápady? 😁

sense
8. feb 2024

Navrhni jej ze jej budeš platiť inkaso, ak nič nepomôže a len sa do telefónu sťažuje mozno by som zakrocila radikálne mami ak si nechceš nechať pomôcť tak sa nesťažuj a neplac

anjelicek26
8. feb 2024

@mima1608 vobec neviem, ale jej sa triasli ruky, ze ani sa najest nemohla a teraz funguje ako kazdy iny clovek, ani by som neverila, keby to sama nevidim...

mima1608
8. feb 2024

@anjelicek26 ja ti to verím. Poznám prípad - muž mal Xy rokov problémy s dýchaním, pchali tu doňho samú chemikáliu, tabletky, inhalatory... Odišiel pracovať do zahraničia, kde pravidelne fajčil marihuanu. Keď sa po nejakom čase vrátil, aby si obehal lekárov, tak na pľúcnom doktor skoro zo stoličky padol, že ako je možné, že má všetky výsledky omnoho lepšie. Takže ono je to blahodárne na viac chorôb. Akurát tuto ťa hneď za to zoberú a odsúdia ako nejakého vraha (viď prípad pán s mastičkami 🙄)

eleaelea
8. feb 2024

To isté u nás. Ja to robím takto. Keď ma pošle niečo kúpiť, napr mäso, blok nedonesiem a poviem sumu o polovicu menej (vyhovorím sa na akciu). Takto robím s kvetmi do záhrady, potravinami. Kúpim tričko, posuniem "lebo mne je malé". Tak isto napr. šampó, krém - "mami mne nesadol, môžem ti ho dať". Vec, ktorú potrebuje, kúpim akože dve a jednu mi dali grátis alebo lacnejšie. Jej telefón som zobrala na seba - "pretože sme v nejakej skupine a tam to bude lacnejšie". Presvedčila som ju, že ten jej paušál stoji 2,30€. V skutocnosti platim 16€. Uvarím viacej a donesiem so slovami - mami ochutnaj, či sa mi to podarilo. Atď. Ale aj tak prinesie deťom na sviatky darčeky akoby mala dva dôchodky.

reanda
8. feb 2024

ja by som sa s mamou porozpravala, ci si uvedomuje, ze je ti ovela viac na obtiaz, ked sa stazuje a place do telefonu, ale nedovoli ti s jej situaciou nic urobit, ako keby prijala prakticku a financnu pomoc.. ci si uvedomuje, ake je to pre teba narocne, sa len pozerat, ako trpi a nemoct s tym nic spravit.. ze keby prijala pomoc, aj tebe by tym velmi pomohla.. ak sa nad tym zamysli z tohto uhla pohladu, mozno zmeni pristup

macekovam
8. feb 2024

Predplatte jej ucty

autor
8. feb 2024

@uctovacik123 vieš keď ona je taká tvrdohlavá. Ale dohodneme sa so súrodencami a skúsime to ešte raz, podebatovať. Keď my sme jej za toľko vďační, proste nejaké peniaze to aj tak nevrátia ale aspoň nech už oddychuje. Ďakujem za podporu

autor
8. feb 2024

@azzflo no to my napadlo, len ona je v podnájme ale som myslela, že vyplatiť to na celý rok naraz aby mala kľud, že je to isto zaplatené. Ďakujem za tipy

maris5
8. feb 2024

sadnite si vsetci a povedzte to ako to je, ze chcete, aby si dochodok uzivala a netrapila sa na stare kolena, ze jej financne pomozete a vratite to co ona do vas investovala. Nemate deti vo veku, kedy by sa hodilo, ze ich babka vyberie zo skolky, zavedie na kruzok? Aby mala pocit, ze je potrebna. Lebo aj to, ze ostane sama v byte nie je pre nu prijemne.

fairyy
8. feb 2024

nasi stari rodicia, ked zacnu byt tvrdohlavi vzdy sa tvarime, ze vo firme nam dali benefit, vyhrali sme, darovali nam a podobne...lahsie sa im potom prijima od nas... telefon internet tv maju akoze zadarmo od mojej firmy kde robim, brat si napisal elektrinu na seba lebo "ma benefit v robote" , moja mama im dava stravne listky (len kvoli tomu sa k nim vratila) so slovami ze im davaju extra a ona tolko neminie.... telefony co maju som "vyhrala" v sutazi...teta zas vyhrala takto "telku" ... a poukazku na gaucovku mama dostala od kamosky lebo tam pracuje .... ja viem je to strasne klamat...ale tvrdohlavo ked si ide niekto svoje vynasli sme sa takto

tamitamitami
8. feb 2024

Veľmi pekný prístup ❤️. Nedávala by som jej peniaze keď nechce, ale zaplatila by som jej nájom/energie (podľa finančných možností). Darovala jej darčekovú kartu raz sa čas, podľa toho kde rada nakupuje (Lidl/Tesco/ DM).

tana85
8. feb 2024

ked tu tak citam az ma dojima, ze kolkym rodicom sa podarila vychova 🙂 moja mama je rovnaka, zatial stale vladze, aj zdravotne problemy berie s nadhladom a nelutuje sa, ale az bude mat 80+ tak bohmaochranuj, bude to s nou asi taketo

kacena4
8. feb 2024

môj názor ak by prestala pracovať opustila by sa a bolo by to len horšie a horšie. praca ju drží tak ju nechajte pracovať. ak je chcete pomôcť finančne občas je spravte nákup.

autor
8. feb 2024

@reanda skúsim sa s ňou ešte raz porozprávať, nechcem jej povedať, že je mi takto viac na obtiaž, lebo to by som už zarubala cestu úplne 🤣
Ale chápem ako to myslíš, skúsim ísť na ňu takto

autor
8. feb 2024

@maris5 každý máme malé deti, ale zas peniaze by od nás nezobrala za to, ze s nimi pomôže. To by sa mi asi aj facka ušla 🤣 Ona je stále nastavená tak, že ona nám má pomáhať. Ale proste my sme zabezpečení všetci. Keď jej nákupim, cca vie, koľko to má stáť a dáva mi peniaze. Nezoberiem, dáva môjmu 5rocnemu. Uz aj on jej hovorí, babi, nechaj si, prijmi to. Ale som teraz ešte viac nabudena, že to vyriešime.

katulienocka999
8. feb 2024

Píšeš,že je v podnájme.. ak poznáte majiteľov tak s nim sa dohodnúť,žeby ste jej podľa moznosti platili vy alebo aspoň čiastočne, napr polovicu každý mesiac...majiteľ by jej zavolal,že jej znižuje nájomné,lebo...a niečo si vymysli a vy by ste platili 🤷‍♀️🙂

klotildabazarik
8. feb 2024

Co keby ste jej posielali na ucet? To vyberie a vráti vám ci ako?

syslik81
8. feb 2024

urobit jej mesacne nakup jedla ... zaplatit ucty formou direct debitu ... alebo sa spytat ci nechce byvat s vami

minimie
8. feb 2024

Len tak mi napadlo, existujú typy ktoré sa veľmi radi umoria pre dobro iných a obetujú sa a potom pred všetkými plačú aké je to strašne ťažké. Proste potrebujú toto k životu. Nehovorím že je to tento prípad, ale či to nedopadne tak že vy jej pošlete nejak peniaze, ona ich rada prenesie na vnúčatá a ty budeš kde si bola.

autor
8. feb 2024

Uvidím zajtra, volala som súrodencom, máme sa stretnúť a pôjdeme k nej. Všetci sú za, že ju presvedčíme, aby s tým skončila.
Ďakujem vám všetkým za tipy, pomohlo mi to ♥️

lucitta9
9. feb 2024

Moja kamoska povedala svojej mame ked tiez nechcela ist do dochodku kvoli peniazom “mami, moje deti potrebuju babku a chcem aby ju mali dlho a mali kam chodit na peazdniny” Toto zafungovalo a nechala sa presvedcit, ze pojde do dochodku. Kamoska jej zaplatila obedy v jedalni a robi jej velke nakupy.

sidicek
9. feb 2024

@skeblicka777 my platíme mesačne 5e na byt za upratanie vchodu.16 bytov vozia sa výťahom, podľa mňa úplná pohodicka

sidicek
9. feb 2024

Ja som teraz pozerala dokument o 100rocnych a jeden z dôvodov dlhého dožitia bolo ,že stále pracovali a cítili sa užitoční, tak neviem ci by som tak tlačila na to aby prestala, možno toto je teraz jej zmysel života.

skeblicka777
9. feb 2024

@sidicek áno hore sa vyvezieš výťahom, ale z výťahu to asi neumyjes,nezametieš 🙈

sasa1310
9. feb 2024

ja robím nákupy viackrát do mesiaca a chodím jej upratovať celý byt. Zavolám ju ku nám, nech je s mojim mužom a s deťmi a ja odídem k nej upratať kompletku. Vozím ju kade tade a keby bolo treba pomôcť aj finančne a bola by som v tvojej situácií, asi by som zavolala správcovi (ak býva v bytovom dome) a nech posiela mne mesačné zálohové platby. V podstate o tom ona ani nemusí vedieť, môže platiť aj ona zároveň, ani tušiť nemusí. Správcovská spoločnosť jej to potom všetko vráti v rámci vyúčtovania.