Musia byť peniaze vyzbierané na príspevkoch v škole na inom účte ako peniaze z daní?

Zodpovedané
14. jan 2024

Dobrý deň,

prevzala som funkciu pokladníčky v OZ ZŠ a mám niekoľko nejasností. Neviem na koho sa obrátiť. Rodičia, ktorí spravovali financie a ani v ZŠ sami veľmi nevedia, čo môžu a nemôžu ohľadom účtu.

Od byvalej pokladníčky som dostala info, že na účte kde sa spravujú 2% z dani (prijatá suma z daní za posledné roky sa pohybovala vo výške okolo 500 EUR) sa môžu spravovať iba tieto peniaze. Žiadne iné. Čiže peniaze vyzbierané v príspevkoch spravujú zvlášť.

Je to správne?

Naozaj treba dva účty?

Pôvodný založený a používaný učet je typu Bežný účet pre neziskový sektor (balíkový). Rada by som učet zmenila do inej banky kvôli veľkým poplatkom.

Je na to treba špeciálny účet, alebo môže byť bežný učet?

Ďakujem

Dobrý deň,

OZ sa skoro vôbec nevenujem. Odporúčam kontaktovať Jaroslavu Lukačovičovú, nájdete ju aj na Fb, má aj svoju skupinu pre neziskovky.
https://www.facebook.com/lukacovicovajarka/?loc...
Vydáva aj knihy pre občianske združenia. Dve mám od nej aj ja, takisto máva aj bezplatné videá. Jarka Vám istotne poradí.

Financie získané z 2% sa musia použiť na účely, ktoré sú uvedené v §50 Zákona o dani z príjmov a súčasne ich máte uvedené aj v Stanovách/Štátútoch/Nadačných listinách.

Prijímateľ, ktorého súhrn podielov zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb v príslušnom kalendárnom roku je vyšší ako 33 000 eur, je povinný najneskôr do 30 dní od prijatia tejto sumy zriadiť osobitný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, na ktorom vedie len prijatie a čerpanie podielu zaplatenej dane, pričom finančné prostriedky zodpovedajúce podielu zaplatenej dane prijaté v príslušnom kalendárnom roku pred uvedeným obdobím znížené o použité sumy prijímateľ prevedie na tento účet do 30 dní od povinnosti jeho zriadenia. Číslo osobitného účtu je prijímateľ povinný nahlásiť notárovi každoročne na účely osvedčenia pri preukazovaní splnenia podmienky podľa odseku 6 písm. h)

Viac nájdete:
https://rozhodni.sk/poukazatel/legislativa-2-z-...

S prianím pekného dňa,
Lenka