Musím vrátiť zásnubný prsteň budúcej svokre

22. dec 2021

Čakala som niekoľko rokov, kým ma môj teraz už snúbenec požiadal o ruku. Chodila som natešená s prsteňom na ruke, začali sme plánovať svadbu, oznámili sme to rodine a kamarátom, tešila som sa ako spečatíme našu lásku a budem pani manželka.
Moju radosť mi pokazila budúca svokra, keď si ma zavolala včera na kávu, medzi rečou pochválila prsteň a vzdychla si, že škoda že ho už dlho nosiť nebudem, lebo po svadbe jej ho musím vrátiť. Ja som zostala zaskočená, prečo by som jej mala svoj zásnubný prsteň vracať a ona mi na to povedala, že to je ich rodinný prsteň a ja ho mám iba požičaný do svadby a keď budem mať obrúčku, tak pôjde naspäť k nej do šperkovnice.
Ja sa snažím nebyť materiálne založená a viem, že pri sobáši ide o niečo úplne iné, ale myslela som si, že dostanem svoj vlastný nový prsteň alebo si ten rodinný budem môcť nechať, pre mňa je to veľmi špeciálny nostalgický predmet a chcela som ho nosiť aj s obrúčkou, raz ho prenechať našim deťom.
Snúbencovi som ešte nič nepovedala, ale cítila som sa vážne hlúpo, lebo som si ho za ten čas privlastnila, myslela som si že je len môj, aj keby to bol prsteň za 5€, ale viaže sa k žiadosti o ruku a úplne ma to zaskočilo, že ho mám odovzdať ako nejaký požičaný hrniec.
Nijako to samozrejme našu svadbu neovplyvní, ale zostala som z toho smutná. Zvykne sa aj u vás v rodine dediť prsteň a vracať po svadbe? Ja som sa s tým totiž ešte nestretla a som zaskočená, ale možno je to normálne a ja som tá zvláštna.

prasiatko30
22. dec 2021

A svokra ako k nemu prisla?lebo ak je to prsten, rodinny sperk, co dava syn svojej zene pri zasnubach tak ona ho tiez dostala pozicany a teraz nastal cas ho posunut dalej.
Aj tak si myslim, ze syn nema ani tusenie co mamicka navarila🤔

ckatka
22. dec 2021

Väčšina rodinných problémov pramení z ničoho iného ako z nedostatku komunikácie....
Viem si úplne predstaviť, že v svokrinej rodine to takto funguje a oni sú na to zvyknutí. A ze snúbenec ti to pri žiadosti o ruku nepovedal, pretoze 1.bol taky vyklepany ze zabudol
2. vôbec mu to nenapadlo, lebo si myslel ze je to všade štandard a proste sa to tak robí lebo mu to mama povedala...
3.povedat ti to chcel ale v tej chvíli zabudol a teraz mu to už je trápne...

Len si to so snubencom odkomunikuj. Pravdepodobne ti nikto nechce zle, a nic nedocielis tým, že sa budeš sťažovať inde (tu)
Sama som zvedavá, ako toto dopadne a kde vlastne nastal ten pôvodný komunikačný šum.

Ja som.dost asertivna, a pokiaľ by som nemala chuť prsteň svokre vrátiť, tak by som jej normálne narovinu povedala, že sa ti páči a viaže sa ti k významnej chvíli v tvojom živote, a tešíš sa, keď ho budeš môcť posunúť ďalej jej najstaršiemu vnúčaťu. Ze ho proste budeš nosiť s obruckou a opatrovať ako oko v hlave, keďže vieš, aký je pre ich rodinu dôležitý.

ziarifka
22. dec 2021

@ckatka ešte 4. možnosť: vôbec o tom nevedel, čo sa jeho mamke honí hlavou. A možno to ani budúca svokra takto nezamýšľala, ale zrazu sa začala klepať strachom, že sa autorka s jej synom rozvedie a utečie s rodinným prsteňom

sashabb
22. dec 2021

Nečakala by som do svadby, ale vrátila by som jej ho hneď akoby mi to povedala. Domov by som prišla s prázdnou rukou, ktorú by som snúbencovi strčila rovno pod nos. A nech rieši.

lintu
22. dec 2021

Zaujimavy zvyk. Pockala by som na reakciu partnera. Mozno to prenho tiez bude novinka. Ak o tom vedel, mohol sa zariadit aj inak.

zuzanka.zuzu
22. dec 2021

ako sa ja poznám, tak by som ho po svadbe "stratila" 😂 že niekde v tom svadobnom zhone pri výmene obrúčok snubný za sobášny sa niekde stratil 😂 nič by som nikomu nehovorila a proste sa takto zariadila podľa seba... a sakra bacha si dávala na svokru lebo je to mrcha! buď väčšia! 😎

larisa
22. dec 2021

Zrejme ťa pani nechce za nevestu. Prsteň si dostala od snubenca nie od nej. Hneď by som to všetko povedala snubencovi a budes vedieť ako sa zachovať.

rora
22. dec 2021

Vratila by som svokre prsten hned s tym, ze si zakladas vlastnu prstenovu tradiciu a pockas si na novy prsten, ktory potom odovzdas (nie pozicias) svojim detom...

letfenixa
22. dec 2021

@autorka pozri, tvoja budúca svokra začala s tym dusnom v rodine, rieš to za horúca, neokolkuj.

heni79
22. dec 2021

Iste, zostala si zaskočená. Logicky. Lebo takú blbosť nik nečaká. No skús sa jej spýtať, čo presne znamená "rodinný prsteň". Lebo ak ho ona mala akože tiež požičaný do svadby, ako sa k nej dostal? Jej svokra žije? A riešila by som to s chlapom i "svokrou" spoločne. Samozrejme najprv sa pýtať jeho, prečo niečo také vysrstil. A ak povie, že on nie - smer "svokra" a konfrontácia. A mimochodom, snubný prsteň sa nevracia. Ibaže by si mu ho tetrálne hodila k nohám/z mosta. Nevrátila by som ho tej panej. Už z princípu - ako ti to šplechla. Však nedala ti ho ona. 😉

lienka.7
22. dec 2021

To co je za blbosť? Vracať zásnuby prsteň svokre???

katulkagajdos
22. dec 2021

Ak je to dedične prsteň- svokra mala odovzdať štafetu- akože … a snúbenec nech sa nehnevá, ale ak mu ho svokra dávala s tým, že ho potom má od teba vziať späť- je to riadny mumák 🤦‍♀️

didi2102
22. dec 2021

Prsteň by som s chladnou hlavou vrátila priateľovi nech ho dá späť máme, určite by som ho nenosila a aj keby mi mal ostať vrátila by som ho späť

slovakboy
22. dec 2021

Pozri. Ty si dostala prsteň od neho a len on ti ho môže aj vziať. A vlastne ani on ti ho nemôže vziať. Povedz jej že čo si dostala je tvoje a komu to dáš o tom rozhodneš ty. Ty jej nič vracať nemusíš. Je to tvoj prsteň a ak je to rodinný klenot tak v rodine aj ostane. Svokra žiarli dôležité je aby tvoj snúbenec stal na tvojej strane.

simca06022011
22. dec 2021

No ako sa poznam, vratila by som jej ho spat a v klude aj so synom.. este by som sa spytala by som sa chlapa co mi k tomu povie a oznamla mu ze prsten je spat u mamicky a potom by som uvidela co sa zacne diat. V kazdom pripade, taktuo svokru by som nechcela, moze ale byt ze priatel o tom nic nevie a zrusi ju hned :D Takuto somarinu pocujem prvykrat, ze snubny prsten ide naspat svokre.

1mina
22. dec 2021

Pripnem sa uz len zo zvedavosti ako sa to vysvetli ci teda o tom vedel partner ked ziadal o ruku... inak ja bohuzial nie som taka asertivna zeby som dokazala ba mieste svokre prsten podat a nech si ho rovno zoberie, uz len kym by som spracovala co mi povrdala 😀 ale doma by som to povedala partnerovi s cim som bola oboznamena a prestala nosit nech ho teda vrati ked sa ma vracat presla by ma chut ho nosit.....

ivkazba
22. dec 2021

Ešte ma napadlo, že keď už o tom budeš s partnerom hovoriť, popýtaj sa rovno aj na iné nezvyčajné zvyky v rodine či na iné veci, ktoré v budúcnosti budú podľa mamičky. Aby sa nestalo, že veľké divy ešte len prídu.

nelca0510
22. dec 2021

Asi budem jediná,ale mne to nepride divne. Ak je to rodinný klenot a záleží jej na ňom,tak nech je v sperkovnici u nej. Daj si vyrobiť obrúčku akú chces -teraz sú uz aj s briliantami vsadenyni. Nos ho do svadby,alebo nech ti manžel kúpi nejaký iný zasnubak. Aj keď,keď budúca pani svokra dávala prsteň,mala tvojho už snúbenca oboznámiť s tým,že prsteň sa vracia späť k nej. Možno by sa rozhodol inak

larisa
22. dec 2021

Potom napíš ako si to vyriešila s prstenom a budúcou pani svokrou.

katka281
22. dec 2021

Boze preco 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ bolo hlupe ze ti nekupil vlastny prsten. Mamicka bude tiez pekny kvietok. Zeny hore dobre radia ☝️ snubencovi treba oci otvorit, toto sa teda urcite nerobi.

maciatkoe
22. dec 2021

Boze otras. Si ani neviem predstavit, ze by mi dal manzel ako zasnubny prsten, prsten jeho mamy...Samozrejme, ze mi kupil zasnubny prsten a aj obrucku novu v zlatnictve. Niektore zvyky su ozaj otrasne...

elenita
22. dec 2021

Podla mna by si si to cim skor mala odkomunikovat so snubencom. Praveze pokial si to nevysvetlite, bude sa vytvarat dusno. Drzim palce.

nikdenikto
22. dec 2021

Ja už by som ho nechcela. Dala by som ho naspäť snúbencovi že nech sa nehnevá ale potom čo povedala svokra ti je blbé ho nosiť. Toto bolo od jeho mamky dosť drzé. Ak je niečo dedičstvo ok. Teraz si prsteň zdedila ty, potom ho zdedia tvoje deti. A nie takto, že vrátiť naspäť.

quaxi
22. dec 2021

sice je to neprijemne, ale je fajn ze tato situacia nastala este pred svadbou. Mozes na nej totiz velmi dobre otestovat ako sa tvoj nastavajuci zachova pri konfliktnej situaci teba a svokry, a to je pre vztahy velmi dolezite. Povedz mu neutralne, co ti povedala svokra, a pozoruj reakcie - nielen slovne, ale najma ako sa zachova, ci to pojde do stratena, alebo ta rovno posle do kelu, alebo nejako zakroci voci mame... Taketo spravanie od svokry by mi v hlave rozblikalo velmi velku kontrolku a davala by som si na nu velky pozor. Ak je aj svokra otrasna, da sa s tym v pohode fungovat ak u nich nebyvate a manzel je na tvojej strane a vie sa ta zastat. Naopak, aj relativne dobra svokra moze narusit vztah, ak je na nu manzel velmi naviazany a robi podla nej. Takze pozoruj ako bude buduci manzel zvladat svokrine vymysly, a ak ich nezvlada, treba tu svadbu dobre zvazit, ale dovodom nebude prsten.

puklica13
22. dec 2021

Ja sa prípinám.. toto ma fakt zaujíma ze ako dopadne..ja by som ten prsteň nechcela už ani omylom..by som ho rozhodne plesla "svokre" že keď keď sa tak trasie môže si ho nechať rovno aj so syncekom...😁 ja som proste v niektorých veciach dramatik 🤪

maminkadeticiek
22. dec 2021

Jakziv som taku blbost nepocula!Hned to povedz priatelovi,nie po sviatkoch,co si!To musi byt dobra pizda pani buduca svokra.Nic jej ty len tak nevracaj,toto nech si s nou vykomunikuke synacik.

panda6
22. dec 2021

Vratila by som ho hned a chcela by som iny, nie drahy ale bol by moj, od mojho buduceho manzela. Ak by som chcela z ,,rodinneho sperku,, tradiciu, posunula by som ho bez vratenia naspat.

livka_
22. dec 2021

🤦 pocitala by som s variantom, ze kazde bodynko a pancusky ktore kupi vasmu babatku bude sprevádzať info o tom, ze ho nemas ponicit ale zachovat ako zanovne a vratit JEJ HO ked bude dietatu male... Aby posunula v rodine, dalsiemu zatial neexistujucemu dedicovi

desore
22. dec 2021

Ja by som tiez prsten viacej na prst nenavliekla. Schovala a po svadbe dala manzelovi nech ho odovzda svokre. Ak dostanete svadobne dary- kup si krasny, drahy, nech sa rozleje na kolomaz. Striga strigovita. Evidentne si neuvedomila, ze postavila vysoky mur medzi vas dve.

whatever1
22. dec 2021

Ja by som jej ho v momente vratila. Povedala by som, ze som nemala tusenie ze je to rodinny klenot, ktory mam len pozicany. Nezavidim ti svokru ani snubenca...