Nepríjemní susedia sa sťažujú, že moje dieťa dupoce a nepočujú TV

12. nov 2021

Ahojte, ako by ste sa zachovali, ak by vám búchali o podlahu a prišli vám vyzváňať k dverám, že moje dieťa dupoce a nepočujú telku?
Bývame v paneláku, máme štyri deti, najmenšie malo rok, ostatní sú školáci. Susedia pod nami sú dôchodcovia, sú celé dni doma a mám pocit, že iba striehnu, že čo sa u nás pohne.
Najnovšie začali búchať o podlahu a dnes sa aj prišli sťažovať. Ozaj sa snažíme byť k nim tolerantní, ale zas aby to išlo na úkor nášho rodinného života? U nás to "žije" naozaj až na večer, keď sa konečne všetci stretneme. Ale od 22:00 je u nás už ticho. Ráno sa vstáva cez týždeň o 7 a cez víkend o 9.
Hádať sa ozaj nechcem, nie sme žiadni asociály, obaja sme s manželom vysokoškolsky vzdelaní, vôbec sa nehádame, nebijeme. Len susede vadí podľa mňa už aj to, že nás je viac. Ešte sme sa ani nenasťahovali, už riešili, že prečo sa sťahujeme tam, prečo nie do domu a pod.
Dá sa to slušne vysvetliť, že nech sa do nás nestarajú?
Ďakujem.

majulino
13. nov 2021

Nerieš, ja mam ten istý "problem" co ty. Pod nas sa pristahoval mlady pár so 7 rocnym synom, ktorym vadi, ze moj ročný syn sa hra, chodí, tlaci si kocik pred sebou (u nas chodba u nich kúpeľňa) vadi im, ze dvaja starsi, ked boli v karantene (este 14 dnovej) tak sa hrali cez den .. proste choré, v kuse sa sťažovali...
Spočiatku som sa snažila maleho stale presúvať, zobrala mu drevené kocky atď... No ked prišla s tým, co nevie chodit tichšie som jej povedala nech sa dá liečiť a kuoi si štuple do uší a nech bude rada, ze ho aspon do 7:00 drzim na posteli v postielke, ze ho kludne mozem aj o 5 rano vypustit kedze denne vstava medzi 4:30-4:50

natalienka12
13. nov 2021

@amelia89 Su ludia, ktori od detstva zili v panelaku a su na tento zivot zvyknuti, ta rodina pod vami mozno byva v panelaku prvykrat, tak prirodzene zvyknuti nie su. Ja som tiez nikdy v panelaku nezila, neviem si to ani predstavit, mne by to vadilo. Preto sa stazuju, lebo oni vas pocuju, ale vy zase pocujete ludi nas vami…a zase rodina s 15 mesacnym dietatom a rodina so 4 detmi je hadam rozdiel v hlucnosti.

sidicek
13. nov 2021

Ja by som deti kvoli tomuto určite nejako výrazne neobmedzovala ,pokiaľ nestvarajú nejaké extrémy ako hokej v byte a pod.Aj ty môžeš susedom navrhnúť sťahovanie do domu ,kde budú mať kľud.Dobre vzťahy sú fajn , ale keď to nejde tak to nejde.Este raz si s nimi pohovorte a uz by som túto tému viac neotvárala.Kamoska má tiež takých exotov , ktorým vadí aj pustena práčka a to ma kúpenú extra tichú.Starci sú niekedy hrozni susedia.

petka1402
13. nov 2021

Fúú jak toto čítam, že chápu susedov... Akože každá matka ruku na srdce, vaše deti nebehaju, nedupu, nevrieskaju, nepadaju, nic hlucneho nerobia však, od vás nikto nič nepočuje, no teraz si neobiju izbu matracmi a nedajú dieťaťu kazajku 🤦‍♀️

dada13288
13. nov 2021

S udivom pozeram na tie komentare... Podstate mlada rodina nema pravo zit v panelaku bohuzial, bez toho aby sa automaticky nestazovali susedia. Mam presne taku situaciu :D nam nami senilna hlucha dochodkyna, ktora ked nas vytapa nema tolko v sebe aby nam otvorila dvere. Pod nami zomierajuca zena a s muzom v koncoch. Chodi na stazovat na vsetko.. Maly ma rok a uci sa chodit. Mam penove koberce po celej obyvacke aby sa mal kde hrat a chodit, dalej ho nemozem ani pustit. Ak nahodou place uz mi tu sused trieska o radiator, ked sa smeje uz mi tu bucha...chodim po byte po spickach. Suseda nam nami vrieskajuci televizor od 5 do polnoci..sused na truc o 21:59 zacne trepat kladicom. Ako tolerancia ziadna.. Som stastna ze cakam druhe dieta a troska im to okorenim lebo toto mi uz pride ako oni mozu vsetko a mi nic.

amelia89
13. nov 2021

@natalienka12 a co mam ja s tym ze oni nezili v panelaku? Nehnevaj sa na mna ale s tym asi pocitam. Maju rocne dieta,mozno este nechodi- ty si myslis ze ich dieta susedia nepocuju? Mozno len maju to stastie ze sa nepridu stazovat. Ja ludi nad sebou pocujem a nechodim im vyklopkavat. Za kazdy. ked spadne moj syn alebo niecim hodi mam zly pocit - to je v poriadku? Ze ja sa mam zle citit lebo moje male dieta ZIJE?

A co ze su 4ia? To kazdy ma mat moznost zit v dome? Nie kazdemu sa to paneboze da, maju 4 deti tak maju ist byvať na samotu so lesa alebo co?

Aj to dieta sa raz nauci chodit a prestane robit hluk. A ked vy neviete ake to je zit v panelaku nerozumiem vlasne preco prispievate do temy pretoze vasa realna skusenost je 0 cela 0 0.

kittykat22
13. nov 2021

@natalienka12 ja som panelakove dieta a po precitani uvodneho prispevku ma oblial pot.
@petka1402 ja chapem ze ludia chcu mat deti a zelam im to. Ale byvat by som pod nimi nechcela. Musis si uvedomit aj to, ze niekto si dupot 6 ludi odsrat musi ... a neviem ci by si bola taka otvorena, keby sa to tykalo teba.

jana_eyre_2
13. nov 2021

Pamätám si to z detstva - ja som zo 4roch deti, mám 3 o dosť starších súrodencov, pod nami bývalí manželia s jedným veľkým dieťaťom - diametrálne odlišná situácia.. boli sme slušná rodina, ale počtom detí sme boli neoblubeni, veď hneď pozri na prvy komentár.. to je hneď odsúdenie, zaskatulkovanie.. s tým sa asi nedá nič robiť, maximálne pohádať, ale k čomu je to dobré?

(Len tak pre info, v 80-90rokoch boli koberce úplne normálne v každej miestnosti, žiadne plavacky)

No čo sa týka sťažovania.. veľa krát sa k nám chodil sused sťazovat a pritom sme práve všetci sedeli a pozerali telku 🤷🤷 to sú proste takí ľudia, problém vidia všade.. neviem vlastne čo poradiť.. my máme dom, okolo našťastie bývajú rodiny s deťmi rovnako ako mame my.. ale samozrejme tí čo deti nemajú, alebo majú jedno, tak ti odsudzuju hluk aj na zahrade.. no proste to sú také nevyriešitelne veci, ktore keď jedna strana neakceptuje tak sa veľa spraviť nedá..

petka1402
13. nov 2021

@kittykat22 neuveríš týkalo, bývalá som takto boli okolo mňa 3 rodiny a vieš čo, ešte som im pomoc ponúkla, takže nemusí byť každý tak nasrdeny na celý svet

kittykat22
13. nov 2021

@miren86 neviem z akeho dovodu si tam dala tie blbe ikony. Ja som z panelaku a zijem v dome kde je viac bytovych jednotiek. Ale beziaci pas mam na chodenie, pretoze po zapnuti som zistila ze ked beham tak dupem ako kon. Piano mam digitalne aby som mohla hrat so sluchatkami a netrapila susedov hranim odrhovaciek, ked sa len ucim. Do detskej izby som dala celoplosny koberec pre prichodom dietata, a ked nam revalo po narodeni dieta ako slon xy rokov tak som na schodoch poziadala suseda o trpezlivost, ze mame uplakane dieta a ospravedlnila sa, ze im robime zo zivota peklo. Vies, to tak normalne chodi ked zijes na hromade. Vztahy v dome su velmi dolezite. V tom dome totiz nezijem sama.

natalienka12
13. nov 2021

@amelia89 Ved pisem, ze oni si casom zvyknu…a chodia sa stale stazovat ci len raz boli?

eba7
13. nov 2021

Mozno budem za divnu, ale teda nechapem niektore nazory tu. Pokial sa u vas nevrieska od rana do vecera a 4 deti nebehaju hodiny z jednej izby do druhej, tak absolutne nie je co riesit. Ak je teda pravda co pise autorka, ze sa snazia, dokonca maju koberec, nevrieskaju a pod. Byvanie v panelaku je holt byvanie v panelaku. Stahovanie do domu by som ja odporucila im, pokial chcu mat absolutny klud. Ja pocujem z jednej strany hocikedy suseda rozpravat, v druhej izbe pocujem susedinu telku, v kupelni pocujem plac deti susedov co byvaju dokonca na druhej strane o poschodie vyssie, v noci pocujem niekedy susedu pod nami chrapat, a nad nami suseda nieco furt vyraba a vecne jej padaju veci na zem (noznice, rozne pomocky a pod.) a casto k nej chodia dve vnucky, ktore byvaju v dome a teda na navsteve u babky sa vobec nekrotia a behaju nonstop, ale ani by ma nanapadlo ist sa niekam stazovat. Je to byvanie v panelaku, pocut skratka vsetko (moja mama a jej susedia mali spolocnu spalnovu stenu a ta zas pocuvala milostne hratky 😆). Samozrejme tymto nechcem povedat, ze sa netreba spravat tolerantne a snazit sa trochu hluk obmedzovat. Mam 5 rocnu dceru, jasne ze ju nenecham hodinu behat alebo skakat vecer alebo trieskat nieco o zem, ale zase aby som jej pomaly nedovolila normalne kracat, alebo sa hrat a tesit sa zo zivota, tak to ani nahodou. Syn ma 7mesiacov, tiez nas caka za chvilu chodenie a teda urcite ho nemienim nijako obmedzovat. Co mu budem zakazovat padat? Alebo sa hrat s hrackami, ktore ano, obcas hodi aj o zem, no a co? Videla som tu niekde aj radu, ze co najviac byt vonku a vecer drzat dieta na rukach, ci na posteli a o 7 spat. To ako vazne?? Takze ja obmedzim akekolvek aktivity, budem s dietatom vonku do tmy, potom ho chytim na ruky aby nahodou doma nacapol na zadok a pozeniem ho do postele 🤦‍♀️. Su proste ludia, ktorym vadi vsetko, chcu mat klud. Na jednej strane je to normalne, ale na druhej strane si musia uvedomit, kde byvaju a ze tam nebyvaju sami a to ze oni chcu sediet v tichosti cely den pri telke, neznamena, ze to maju robit aj ostatni. Pod nami jednu dobu tiez byvala pani na dochodku a teda nikdy sa nestazovala, vzdy sa na nas na chodbe pekne usmievala a zdravila.

katuskatt
13. nov 2021

Toto poznám,susedia pod nami majú okolo 60 rokov, stále sú doma,nikam nechodia. Tiež boli u nás, že malý dupoce a im kôli tomu musela odísť návšteva, čo im to vadilo. Spálňu majú pod detskou izbou a malá sa vraj tak prehadzovala v izbe, že oni kvôli tomu nemohli spať. Minule sme sa so synom hrali s plyšovú loptu a sused mi začal vybuchovat.....

jana_eyre_2
13. nov 2021

Inak hrozna "sranda" ake pochopenie býva v diskusii k ľuďom ktorí sexujú hlučné ako paviani a aké odsúdenie, keď niekde žije viac deti..

thoughtfulweirdo
13. nov 2021

Vôbec, ale že absolútne vôbec to nemusí byť o tom, že robia autorkine deti nadmerný hluk. Ja mám o 16 rokov mladšieho brata, ešte som bývala u našich, keď sa učil chodiť, lozil, hral sa na zemi. Suseda odspodu typická chronická sťažovateľka, búchala a klopala takmer každý deň. Jasné, že občas aj podupal, skočil, hodil niečo, veď decko. Ale ona pravidelne zvonila vtedy, keď len prešiel cez obývačku po koberci, podotýkam normálne prešiel 🤦🏼‍♀️ vraj jej sa trasú doma lustre. A vraj jej z jeho dupotu popraskali steny. Neverila by som, že sú niektorí až také psycho, ale ona sa niekoľkrát prišla sťažovať na jeho hluk vtedy, keď som bola sama doma a ležala pred telkou 😂 paradoxne, keď som vyrastala ja so sestrou v tom istom byte, bývali sme často samé a hrali sme v byte futbal, skákali, behali, bili sa 😅 aj pár krát korčuľovali. Oproti tomu bol brat držaný na reťazi, ale teda tetuške z neho popraskali steny 🤷🏻‍♀️ takže autorka, pokiaľ vieš, že nijak nadmerne nerušíte, netráp sa tým. Niektorí majú sťažovanie sa na susedov ako koníček.

natalienka12
13. nov 2021

@jana_eyre_2 pochopenie? nam sa to stalo raz na hoteli, pocula som hlasny sex z vedlajsej izby a bolo to neprijemne, hnusne.

amelia89
13. nov 2021

@natalienka12 bola tu 2x a uz pocitam dni kedy pride znova. Ale vies co,ja som bola taka empaticka aj mi to luto bolo ale potom som si uvedomila ze wtf? co ja robim zle? a tato diskusia ma v tom len utvrdzuje,treba zacat ludi ucit tolerancii a empatii inak to nejde. Takze dufam ze pride a moja reakcia uz bude uplne ina.

jana_eyre_2
13. nov 2021

@natalienka12 bola tu pár krát taká téma a pochopenie tam viac krat odznelo veru.. keď som žila v prvom byte mala som takých susedov, my sme boli síce mladí a bezdetni, ale teda napriek tomu to bolo tak nepríjemne že som sa za tých ľudí hanbila..

panda21
13. nov 2021

@mogaa citujem autorku "Tí starší už nebehajú, tam už som rada, keď sa konečne pohnú", jedná sa o deti v škole, a jedno ročné. Ako poznám dnešné deti, mamička je rada, keď sa postavia od PC alebo mobilu 🤷‍♀️

natalienka12
13. nov 2021

@panda21 Ale to neznamena, ze nevrieskaju, nehucia, nekricia

ljzozv
13. nov 2021

Je zaujímavé aké pochopenie vyžadujeme od ostatných, lebo máme deti. Ale toľko pochopenia nemáme my pre tých ostatných. Vo väčšine prípadov sa na to pozeráme cez optiku toho, čo sme si prežili alebo prežívame.
Keď som tehotná očakávam, že budú všetci brat na mňa ohľad, keď mám malé dieťa, očakávam, že.vsetci z toho padnú na zadok. Keď mám väčšie dieťa, tak opäť očakávam, že ostatní budú rešpektovať, že je to len dieťa a prispôsobia sa tomu. Keď mi odrastu deti, chcem aby ostatní to brali na vedomie.
Keď som už staršia, tak očakávam, že budú brať do úvahy moje skúsenosti získané vekom.
A keď som už veľmi stará, tak by mali mať všetci na zreteli, že som si za svoj život už niečo zažila a chcem aj svoj kľud.
Nikdy nebude situácia, že všetci budú ohľaduplní k sebe v tom istom okamihu, keď sú v rôznom životnom období.
Tak ako by sa maminke nepáčilo, ak by v sobotu a nedeľu začal ráno hrať nahlas televízor naladený na slager. Tak stará pani nemusí byť nadšená, že večer sa presúva nad ňou šesť párov nôh hore dolu po izbách.
Neviem ako ostatní, ale moje dieťa len keď prechádza po izbe, tak je to riadny dupot a to nebeží. Obdivujem nášho suseda. Dieťa to ma v sebe, rovnako hlučné sa presúvam aj ja a moja maminka. Jednoducho nemáme ladnú a tichú chôdzu. Ale mrzí ma to vždy, keď počujem dieťa a upozorňujem ho za to. Aj keď viem, že za to nemôže. Ale takisto aj sused pod nami za to nemôže.

marzuz89
13. nov 2021

Suseda nad nami tu ma vzdy par dni v tyzdni asi 4rocnu vnucku. Co ta sama vygeneruje buchotu, dupotu, hluku. Bezne po 21 este beha, dupe, skace. Sama mam male dieta, a chapem plakanie, nocne budenie a s tym spojeny hluk, ci krik (napriklad nocne mory), novorodeniatko, ktore je tazko utisit... To je vec, ktora sa neda uplne ovplyvnit a to sa tolerovat "musi".

Ale hluk z behania, dupania, skakania, takto vecer, alebo skoro rano, nepochopim.

Nie deti, nepochopim rodicov, ze ich takto navecer uz nevedu k tolerancii voci ostatnym. Syna ukladame pred 20, ale uz po 19 mame kludove aktivity prave s ohladom na susedov. Aj ak sa zobudi okolo 6, mame dohodu, ze aj napriklad take hnusne uvrieskane auto pustame az po 7. Pekne sa naucil to akceptovat, staci len viest spravnym smerom.

My o 21 uz sedime v klude s muzom na gauci, radi by sme sa po celom dni porozpravali, boli "len tak" spolu, a stado slonov nad nami 🤣 nastastie nam to syna nebudi, ze mame izbicku na opacnom konci bytu. Inak by som ich normalne slusna isla poprosit, ci sa da po 20 byt trosku tichsie s ohladom na aj ine deti ❤️

Takze ano, sama pises, ze u vas to zije az vecer, bezne do 22:00, to by mi vadilo aj napriek tomu, ze sama mam dieta. Susedia maju pravo na taky nazor.

twins2007
13. nov 2021

Bohaca ,tu niektore vidno ze vyrastali len v mestach a nepoznaju skutocny zivot v panelakoch s detmi aky kedysi bol. Vsade same rodiny s vela detmi, jedny dupotali, jedny vrieskali, jedny sa bili, druhych bili rodicia a vrestali este viac , decka behali po vchodoch jak slony atd atd atd a NIKDY!!!! sa nikto nestazoval na HLUK ! Na 1mieste bolo vzdy uctive spravanie deti voci susedom, ak si bol drzy ( ale mohol si byt sialeny) tak si to aj sused vybavil s tebou. To bol v tomto uzasny zivot, sidliska plne deti ktore ZILI! Teraz furt citam len ze deti doma krotit kvoli susedom ,ked sedia decka doma za pc tak je zle ze nic nerobia, ked sa blaznia je zle lebo robia hluk atd atd atd, co sme to za dnesnu spolocnost paneboze 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ uz ani tym deckam nedoprajeme byt dietatom. Mne vobec nevadia buchoty treskoty nad nami, a to aj spavat po nocnych chodim, absolútne to nevnimam , nechavam ich proste zit! Co to je za zivot ze sa musis pohybovo aj zvukovo obmedzovat vo svojom byte od 6h do 22h???? Je to proste panelak a rodiny s detmi ZIJU, ci adaj maju cumiet od 19h na spravy vsetci aj to rocne? ?? 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Dodam ze nie, svojim detom nedovolim vsetko ani ked byvame na prvom. No napr moja 8r dcera rada spieva a tancuje, ani by ma nehlo obmedzovať ju v tomto pohybe!!! Az by mala ale ako zmyslov zbavena lietat hore dole po byte aj ked sme na prvom, to by som stopla. Ked sa rocne dieta uci chodit, ani by som neriesila staznost susedov! Nabuduce sa ich treba opytat, ci oni ked boli mladi a mali male deti ci zili vo vzduchu, nebolo o nich na zemi pocut?

autor
13. nov 2021

Žije u nás znamená, že sme konečne spolu, rozprávame sa, pozeráme telku, večeriame.... Deti idú do školy na 8, ostávam sama s najmenšou, ktorá vstáva až po 8. Predpoludním väčšinou nie sme doma, ideme von alebo k mojim rodičom. Prídeme domov až na obed a aj to ide malá spať. Spí do cca 15 a vtedy sa vracajú aj ostatné deti . Väčšinou zalezú do izieb (domáce, chalani - mobil, PC, dcéra tiež mobil alebo si robí svoje veci, veľa kreslí) keď príde muž z práce okolo 4-5 ešte väčšinou ideme von sa prejsť, vyvetrať si hlavu, tiež má sedavé zamestnanie... Vrátime sa približne na správy a vtedy to asi začína vadiť.... Starší sa idú umyť, večeria sa, malá pendluje medzi nami, chodí, nosí nám veci, knihy, každý sa s ňou v podstate trochu pohrá. A to trvá kým malá nejde spať cca okolo 9. Cez víkendy chodíme vždy, ak sa dá von, na ihrisko, na záhradu, na výlet.
Keď sa suseda prišla sťažovať prvýkrát, tak povedala, že tá pani pred nami stále prala, podotýkam bola sama so psíkom. Vtedy mi ťuklo, že no zbohom, ja periem aj dvakrát za deň.
A tým, že sme vysokoškolsky vzdelaní som chcela povedať iba toľko, že napriek tomu, že tiež kadečo počujem, nechodím po susedoch hulákať a rešpektujem ich súkromie.

panda21
13. nov 2021

@natalienka12 a čo akože hucia z postele do postele na seba? Očividne si nebývala v byte a nezažila dochodcu sťažovateľa. Mala som tu česť, mala som 7 rokov, a chodil sa sťažovať že dupem, keď som bola sama doma a písala si úlohy a prešla som, normálne prešla po chodbe na záchod a dovolila si spláchnuť, lebo on mal práve siestu a chcel si pospat 🤷‍♀️ a to som hodinu sedela za tým blbym stolom a písala úlohu.

loginexistuje
13. nov 2021

ked sme este byvali v bytovke tak nad nami byvala rodinka so siestimi detmi nikdemsme sa nesli stazovat alebo buchat aj ked niekedy to bolo drsne (ked sa nahanali a tak)
myslim ze to treba proste len vydrzat ako pubertaci uz nebudu taki akcni

karola987
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marzuz89
13. nov 2021

@twins2007 ale to uz miesas dve rozdielne veci, nikto neobmedzuje deti cely den, ani rocne dieta, ktore sa uci chodit 😉 bavime sa predsa o vecernom hluku, ktory sice je do 22, kedy zacina nocny klud, takze oficialne regule su dodrzane a nikto nic nemoze namietat, oficialne. Ale za mna, je mi uplne prirodzene, ze po 19 beriem ohlad na susedov a syna prirodzene tahame ku kludovym aktivitam, a ked beha alebo je hlucny, tak mu normalne vysvetlime, poprosime, aby bol tichsie, teda u nas skor hlavne rano, ked vstane o 6 plny energie 😅 nemyslim si, ze hodinu rano a 2 hodiny vecer viest dieta k respektu, ohladuplnosti co sa hluku a susedov tyka, je nejake kazenie im detstva.

Mam 30+, panelakove dieta, ale ani my sme doma nerobili hluk uz vecer. Normalne boli aj vtedy slusni rodicia, ktori k tomu deti viedli. Opakujem, bavime sa o vecernom stiseni sa, nie celodennom 🙃

loginexistuje
13. nov 2021

on teraz je aj taka doba ze deti su na distancnomna udrzat v klude atd nie je jednoduche tie mensie aby vacsie malinklud na skolu
osobne by som nedovolila jazdit po byte na odrazadlach a pod alemzvysne aktivity preco nie

nevenka
13. nov 2021

Ja lem ziram, kolko hejtu hned na zaciatku, len ked niekto spomenie, ze ma 3 alebo 4 deti.
Co ak nemaju na rodinny dom? Predsa byty su lacnejsie. A je to 4 izbak, to znamena, ze maju 2 detske, spalnu, obyvacku. Akurat.