Nič som nedokázala

lenka1806
1. dec 2014

Idem sa trosku vyzalovat a rada by som pocula vas nazor.Dneska ma mm trosku ranil ked mi pri mensej vymene nazorov povedal ze som v zivote nic nedokazala. A to preto lebo som este nepracovala kedze sa doma staram o 4 deti. Je pravda ze mm pracuje od rana do noci aby sme sa mali dobre po financnej stranke ale ja sa zase staram a porodila a vychovavam styri deti sama.Mam 33 rokov a vek deti je 14,10,9, a 2 medzi poslednym dietatkom a tretim som nepracovala kedze do 6 rokov som bola na predlzenej rodic.koly zlemu zdravotnemu stavu malej cize vsetko bolo stale co sa deti a domacnosti na mna ja milujem byt doma s detmi uzivam si to a bavi ma to. Ale povedat zato ze som nic nedokazala? S nebolo to povedane prvy krat. Uz mi to raz povedal tak som mu povedala ze som mu porodila 4 krasne zdrave deti o ktore sa staram. A on nato ze to vie kazda. Velmi ma to ranilo myslite ze pravom?alebo som moc citlivka netusim ....

lapalma
1. dec 2014

@lenka1806 - si skvelá žena a dokázala si DAŤ ŽIVOT 4 krásnym deťom !
Toto nedokáže každá žena, stačí si prečítať tu na MK príbehy nešťastných žien, ktoré nemôžu mať dieťa, potratili a prežívajú doživotnú bolesť.
Ak si šťastná vo svojej rodine,užívaj si toto šťastie. Problém vidím v tvojom manželovi ☹ - neváži si ťa, ak ti dokáže povedať tieto urážajúce slová. Deti ste počali spolu, iste nie sú dielom náhody ---mužík potrebuje otvoriť oči !
Ak by po svete behali iba karieristky s presne naplánovaným profesným rastom ...bez detí príp. s jedináčikom a nannys - ľudstvo by dávno vymrelo 😉
V mojom okolí žije rodinka so 4 dievčatkami a vš rodičmi, ona pracovala málo, on tiež nemá šťastie na kvalifikovanú prácu, tak robí, čo sa dá - nechce odísť od rodiny. DETI sú ÚŽASNÉ - citlivé, vychovaná, čítajú....vďačné...na 1++++ ------ toto je život s cieľom, vychovať dobrých ľudí 🙂

mamulienka30
1. dec 2014

@dai - ved ja v podstate nemam nic proti tomu, ked sa zena citi na materskej dobre a chce sa venovat naplno detom. Nie je to nic zleho ani nespravneho mat po sebe kazde tri roky aj pät deti. Sama sa chystame mat stvrte a teda je zelane a rozostupy mame dost, ale kvoli pohodliu a nie nejakemu rodicaku... kazdopadne toto funguje POKIAL to vyhovuje obom stranam a je jej manzel s tymto stavom spokojny a ona tiez. Ked to tak nie je, treba v ramci partnerstva hladat kompromisy a riesenia.

siska53
1. dec 2014

@velkacica moja svagrina stihla i karieru a do prace nastupila v 2rokoch. Tie vycitky sa jej usli pocas 2r.materskej.
No ked sa to tak vezme,tak vacsina zien by mohla tiez muzom vycitat,ze su neschopni, lebo vacsinou je to tak,ze po navrate do prace zostava starostlivost o deti a domacnost stale na pleciach tej zeny. Takze kto je teda schopnejsi?

tova
1. dec 2014

@milotaa predpokladam ze jej muz po praci pride domov a "pracuje " dalej so starostlivostou o deti takze nepracuje len 40 hod/ tyzdenne

mamulienka30
1. dec 2014

@terina25 preco si myslis, ze sa detom venujes viac ako ja? Ide o efektivne straveny cas a nie o jeho kvantitu... bohuzial co vidim niektore maminky, tak sa casto len snazia zabit cas medzi dvoma spankami dietata... hlavne vo veku ako je moj maly syn. Otravuju ich, idu im na nervy, nedaju im spat, jest, nic...sklonuje sa tu on je zly... je z toho citit velmi casto negativizmus, nepripravenost, nespokojnost? Neviem. Nevyvazenost? Je to na kazdej z nas, ako si to zariadi. Ale mali by to byt otazky na oboch partnerov, nielen, ze zena sa rozhodne, ze bude doma a ty chlap makaj roky za dvoch... a o tomto asi aj je tato tema... ze on to uz nezvlada...

bejbinka
1. dec 2014

@lenka1806 Ak ste sa obaja dohodli na tom, ze budete mat viac deti, tak nema Ta teraz co zhadzovat. Ja byt Tebou, vykaslem sa na to, bolo to predsa pocas hadky, lebo vtedy clovek castokrat povie nieco s umyslom druheho ranit, kedze je na neho nahnevany. On ma toho asi tiez dost, ked musi robit od rana do vecera a zase chlap NIKDY, este raz to zopakujem NIKDY! nepochopi, co je to starat sa o dieta (v Tvojom pripade az o 4), jedine az ked by bol vdovec a fakt by cela starostlivost o deti zostala len na jeho pleciach. Este by sa mu aj zacnelo po robote. 😎 Ja by som mu s kludom Anglicana povedala len tolko, ze nech sa neboji, o rok nastupim do prace a potom si pekne podelime starostlivost o deti a domacnost, kedze uz aj ja budem pracovat a nebudem si len valat sunky doma, ako si mi naznacil. 😎

mananenka
1. dec 2014

Bože ženy..ja keď tu čítam vaše komenty..česť výnimkám..žiena tu hľadá slová útechy, možno podpory..písala to sem s tým úmyslom, že sú tu ženy, ktoré jej rozumejú... ale to vy každá viete o čo jej tu vlastne ide.. preto sa mi až rozum pozastavuje nad tým ako dokážete nemilosrdne rypnúť...áno..vy si vypnete počítač spokojné, že ste si zvýšili ego ako ste super vyjadrili svoj názor, ale ona sa bude trápiť aj naďalej a možno ešte viac po tom čo ste jej popísali.. to že budete riešiť či robila -nerobila atď. jej nepomôže..prišla sme kvôli niečomu inému...ale to vy viete...

michaelkanr
1. dec 2014

@lenka1806 dokazala si toho dost, mat 4 deti v dnesnej dobe-klobuk dole. Je uplne v poriadku ze sa citis byt naplnena tym ze sa staras o rodinu. Volakedy zeny nepracovali a toto bolo ich vysostne pole. Kedze mame demokraciu, kazdy moze zit tak ako mu vyhovuje, nie je nic menejcenne na tom, ked je zens doma, pretoze neciti tuzbu vrhnut sa zas po kariere, len co sa dieta da supnut do jasli.
Na druhu stranu - mysli aj na seba a svoj rozvoj. Rozmyslala si nad nejakym kurzom, skolenim? Nieco cim si trosku zvysis jednak sebavedomie a aj kvalifikaciu?
Sadnite si s manzelom a porozpravajte sa. Asi si neuvedomuje ze okolo domacnosti v ktorej je 6 ludi je aj kopec prace. Preberte to, ako si obaja predstavujete dalsie fungovanie. Vadi mu ze musi vsetko rahat financne sam? Alebo v com je problem? Ako si ty predstavujes svoju buducnost? Chces sa vratit do prace? Vase plany by ste mali zladit a hladat spolocnu rec, aby ste boli obaja spokojni.

velkacica
1. dec 2014

@siska53 hádam nebudeš porovnávať energiu a vypätie vydávané v práci muža (a to nielen kdesi v office, ale hoci aj vo výrobe či na stavbe), a energiu, ktorú vyžaduje riadenie domácnosti - domu...

terina25
1. dec 2014

a inak poviem z mojho okolia...mam kamosku kt.ma 2 deti a 32 rokov.a predstavte si ze ani ona nikdy nepracivala...a jej muzovi neprekaza a to sa stara len o 2 det i.no alezase vystudovala VS a robi si dokt.stududium

mamulienka30
1. dec 2014

@terina25 - vidis a to je ta odpoved na zakladnu otazku... kamoskinmu manzelovi to nevadi, zena sa stara o deti a studuje, obaja spokojni... ale v partnerstve zakladatelky s tymto stavom uz jeden spokojny nie je. A co teraz? Ma to este kolko rokov do seba zazierat bez toho, aby nieco povedal? To neni fer. Nikdy by som nepodcenila, kolko moj manzel v praci maka, dojde domov s detmi pomoze, je to obrovska pomoc, netreba to zneuzivat nad mieru, ved aj oni maju svoje hranice co mozu zniest pred tym, nez sa zlozia - alebo s takehoto mega narocneho vztahu utecu.

siska53
1. dec 2014

@dai porodila ich po 4rokoch..ked jej prva koncila,este len otehotnela...ale to je jedno. Na povel sa neda otehotniet...resp.malokedy. A navyse ak chlap nechce,tak ho nic nedonuti. Susedin muz nechcel druhe,tak maju jedinacika. Moj uz nechce tretie. Tak nebude. Musim sa s tym zmierit. Mozem.mu len povedat o mojej tuzbe..
A dakedy prosto blba nahoda... Mame tu rodinu,co mali 3 a zadarilo sa im neplanovane otehotniet. No a su z toho trojicky...hm a teraz co? Tiez by jej mal vycitat? Ze on musi robit a on aje doma s detmi? Tiez tam maju nie prehnane velke rozdiely...
Neznasam take porovnavania,ze kto ma vacsou zasluhu..na to,aby on mohol robit karieru,mu zas ona vytvara zazemie. Spoluziacka je doma a to maju uz 1dost velke dieta-jedinacika. Tak sa dohodli. Ona sem-tam.nieco spravi,niekde sa angazuje,ale do prace nechodi. Bolo by blbe jej to vycitat,ked sa tak raz dohodli.

terina25
1. dec 2014

@mamulienka30 ja som nas dve neporovnavala.ja som hovorila o sebe...ja som napr.teraz dlhodobo pn a vidim sama na sebe ten rozdiel ako sa spravam k detom,ako sa im venujem.venujem sa im viac teraz aji ked aj pracujem.

dai
1. dec 2014

@lapalma tak neviem.. dost blbe prirovnanie, nie? Chvalit niekoho zato ze je schopni biologicky porodit a na druhu stranu davat zeny ktore toho nie su schopne... to ako aku zasluhu ma natom zena ktora rodi?☹
Cize problem je podla teba jej muz lebo nie je nadseny z toho on mukluje na rodinu od nevidim do nevidim a ona je spokojnucka doma - momebtalne sa vlastne stara o jedno 2rocne dieta - cize si uziva kedze je to vlastne dieta uz dost velke, tie starsie jej mozno aj pomahaju...to kolo chcu zeny deti nechaj na ne - nemusis hned pejorativne pouzivat slovo karieristka aj keby sa rizhodla nemat ziadne deti... predpokladam ze tie co maju 1 ci 2 su vaecsinou dohodnute s muzomze tak im domacnost ako celok funguje lepsie... inak by ma celkom zaujimalo keby bol muz lepsi keby sa rozhodol ze aj on chce teraz vychovavat - byt doma a uzivat si deti... ako by sa tato zasluzila mamicka k tomu postavila, ako by sa ona o svoju rodinu postarala...

@mamulienka30 suhlasim - napisala si to co ja vlastne - ked ten model vyhovuje obom tak je uplne v poriadku ... tu viditelne muzovi nevyhovuje - a ani sa mu teda necudujem

siska53
1. dec 2014

@velkacica kolko mas deti?

jolly84
1. dec 2014

@lenka1806 a to máš čo za kretena, prosím ťa?

siska53
1. dec 2014

@velkacica a ja som.pisala o tom,ze zena sa vrati do prace (ano,kde vyda tolko energie ako chlap dajmetomu) a este sa venuje detom a aj domacnosti,zatial co vacsina muzov sedi pri telke ci pc.
Pamatam.si tie kresby z detstva na temu rodina- mama v kuchyni a otec cita noviny ci pozera telku. Vo vacsine domacnosti to ani teraz nie je inak.

elzu
1. dec 2014

@lenka1806 Dokázala jsi přesně to, co jsi dokázat měla! A nemáš se před kým obhajovat, pouze sama před sebou, neboť ty jsi ta, která musí být spokojená ve svém životě a pokud se cítíš naplněná, pak je to tak správně!
Miluju mudrlantky, co hned začnou frajeřit-"já jsem pracovala od půl roka svého dítěte"-NO A CO?-já taky-ale to neznamená, že jsem víc, než ta žena, co si zvolila být 20 let doma-každá jsme jiná, ale naše hodnota je stejná-jsme ženy, jsme matky a děláme vše nejlíp, jak dovedeme, dle našeho svědomí! A před tím jediným-před vlastním svědomím-se jednou budeme obhajovat.

Manželství přece není o tom, kdo toho dokázal více, manželství není ani závod, ani soutěž kdo z koho, manželství je přece snaha táhnout tu vaši společnou kárku za stejný provaz stejným směrem!
V hádkách horké hlavy vyřknou všelico, já bych si taková slova nebrala nijak zvlášť k srdci, spíše bych se snažila přijít na kloub tomu, proč jsme se hádali a co k tomu vedlo (vlastní únava nebo unavený vyčerpaný manžel, nedostatek vzájemné komunikace, nedostatek ocenění, málo společně strávených chvil, stereotyp, málo sexu...)

Hledej příčinu vašich sporů, abyste se naučili jim předcházet a nemuseli si pak v hněvu říkat věci, které ve svém srdci-pokud se máte rádi-beztak ani nemůžete myslet vážně!

A vzpomeňte na tu LÁSKU, která vás přivedla k sobě, ta vám pomůže najít cestu! 🙂

lenka1806
autor
1. dec 2014

Joj ale ste sa rozpisali. Nie mna nerani ziaden nazor s tym musi clovek pocitay ze 100 ludi 100 nazorov 😉 ja som mu navrhla ze nech je doma a ja si to vymenim taktiez som povedala ze ked pojdem do prace a bude najmensie chore tak nie ako bolo doteraz ja po lekaroch ale pojde to pol na pol. Raz ja budem doma raz on. Co je u neho nemozne pretoze by prisiel o pracu tak ja si este nieco vyse roka uzijem matersku a velmi sa tesim aj nato ked nastupim do prace a nasa starostlivost o deti sa bude delit inak kedze ani on ani ja nebudem chciet prist o robotu tak potom este len zisti co bolo lahsie. Dobru noc vsetkym 🙂 ps pisem z mobilu ak by bolo vela chyb

loliki
1. dec 2014

@lenka1806 Je to smutné, ze sa tvoj manzel takto vyjadruje. Taká nadradenost a namyslenost... ja chodim do práce.... Akoze, co tym dokazal? Niekto musí chodiť do zamestnania, niekto nemusí, ďalší nemôže, iný nechce. Ty si v živote niečo dokázala a dokazuješ stále bez ohladu na to, či si alebo nie si zamestnaná. Príde mozno čas, ked sa zamestnás. Vtedy si ta bude manzel viac vazit? Mal by sa nad sebou zmysliet. Taki, co stratia pracu sa maju citit menejcenni?

tykat
1. dec 2014

@lenka1806.. tak hadam ste dvaja na spolocny zivot a vychovu deti, mate ich styri, urcite si ty aj muz vedeli do coho idete, chlap nemoze cakat ze zena pri 4 detoch neviem aku karieru urobi, a on je nejako vynimocny ze chodi do prace alebo co si o sebe mysli??? Zas tebe muselo byt jasne ze pri 4 detoch budes na chlapovi plne zavisla, ak ti to takto vyhovuje ok, ale myslim ze takyto ekonomicky nerovny vztah nerobi dobrotu. Btw. Nie si taka stara, zamestnat sa mozes kedykolvek aj karieru robit ved nepojdes po detoch rovno do dochodku 😀

terina25
1. dec 2014

@dai pises ze jej manzelovi to nevyhovuje.ale tak to mal na to mysliet predtym ako jej tie 4 deti urobil nemyslis?pretoze ich robili spolu.alebo si ich spravila sama?spravne tu bolo spomenute-ze to nie je len odrodit ale aj sa postarat.tak ona sa stara.rovnako ako aj ona moze lovedat na neho ze tie deti splodil a stara sa o nich ,,len,,financne a inak sa im nevenuje.nie vzdy su peniaze vsetko.kolko je takych deti kt.mali po fin.stranke vsetko ale po stranke citovej sa im rodicia nevenovali.niekedy je objatie a bozk viac ako krasne zabaleny darcek...

dai
1. dec 2014

@siska53 pozri stale davas priklady ze sa v rodine dohodli na nejakom modeli - preto to asi funguje... mne to nepride ze aj v tejto rodine to tak je...
poznam vela rodin kde planovanie deti zo strany zien funguje na 100%🙂 krasne prehupovanie z materskej do materskej a na konci obrovske prejvapenie ze na trhu prace pre nich nic nie je...

Fakt je ze zena sa sem prisla postazovat co si to jej muz dovolil ked ona robi taku zasluznu pracu... no dovolil si necitlivo spomenut ze aj on uz mozno potrebuje pauzu a pomoc... a teraz co s tym? Pomoze stazovanie sa na koni a mojkanie zakladatelky aka je zasluzila matka spokojnosti v jej rodine? Ak aj muz pred xy rokmi s tymto modelom rodiny suhlasil teraz uz viditelne nie... ona moze tuto situaciu odignorovat a nasledne mat dalsi prispevok aky je jej muz hnup ze ju opustil alebo to riesit a ist tiez do jemneho diskonfortu a zacat prispievat rodine aj inak ako len starostlivostou o rodinu

velkacica
1. dec 2014

@tykat to určite nepôjde. Na dôchodok totiž treba nejaký ten rok do systému aj prispievať, kým táto len brala nielen od štátu, ale aj vlastného manžela. Na pôžitok treba najprv priniesť nejaký ten úžitok...

lenka1806
autor
1. dec 2014

Mne vela krat mm povie ako by mu bolo dobre keby nas nemal ze uz mohol mat vilu a super faro a zit na kube 😉 Moja odpoved nato je ze co mu v tom brani aby odisiel.Ale ja viem ze nas miluje a aj my jeho takze vzdy sa na tom zasmejem a teraz uz ozaj dobruuu 🙂

mikema
1. dec 2014

@lenka1806 hmmm mala si mu povedať,že to je uhol pohľadu. Čo sa týka kariéry,nedokázala si naozaj nič,ale co sa týka rodiny, dokázala si niečo úžasné,mas 4 deti,čo sa dnes tiež len tak nevidí.Vychovala si ich,staras sa i domácnosť a určite aj o muža. Takže máš viac jobov,ako on.byt matkou a manželkou sú práce na 24h denne. Však si to s ním vymen na víkend. Buď celé dni preč,akože v práci a nech sa stará o deti a domácnosť a potom sa porozprávajte ešte raz o tom,čo si dokázala. 😉

No na tvojom mieste By som už koli vlastnej nezávislosti začala pracovať. Keby ťa raz opustil,nebudeš mať nič a bez práce asi ani nezamestnanecke. Neviem ako to je na sk,ale keď si nič neodrobis nemáš ani na nič právo,tak možno by si mala pomaly začať hľadať prácu,veď malý má dva roky,to je ideálne. A určite to pomôže aj tebe po psychickej stránke...

dai
1. dec 2014

@terina25 to ze nieco vyhovovalo niekkmu v minulosti je sice mile a pekne ale neznamena to ze to vyhovuje aj teraz... ja vnimam manzelstvo a rodinu ako zivu vec fungujucu na zaklade dohody manzelov tak aby boli vsetci co najspokojnejsi - nerovnost vo vztahu zakladatelky vnimam hlavne v muere spokojnosti - ona je doma spokojna, naplnena viac menej v pohode ( ak dobre vuchovala deti tak 3 najstarsie jej uz urcite znacne pomahaju aj s domacnostou aj s drobcom ktory je tiez uz z pohladu veku nie tak narocny) a muz mukluje v praci a je velmi nespokojny... a tuto nerovnost by som urcite riesila - sice neviem ako to chce robit zakladatelka kedze bez praxe, vzdelania a so 4mi detmi to tale easy nebude ale verim ze plan ma...

velkacica
1. dec 2014

@mikema Výmena na víkend je akosi nerovnomerná. Nech sa pokúsi byť aspoň na polrok živiteľkou celej rodiny, potom si môžu byť kvit.

dai
1. dec 2014

@mikema su dala dobru radu🙂 bud akoze v praci a on nech sa realne stara🙂 to ma ako viest k comu? Ked uz nech sa skusia pochopit obe strany ... a pekne aj na mesiac - nech ona maka tak aby zabezpecila rodinu so 4mi detmi a on sa doma stara o jedno 2rocne dieta s vedomim ze je o neho a deti financne postarane... prepac ale som su na 100% ista ze by z tohto nevysla zakladatelka ako vitaz - on by bol spokojnucky a v pohode a ona po tyzdni mimo...

terina25
1. dec 2014

@dai ano mas pravdu ze v minulosti to jej manzelovi mohlo vyhovovat a teraz nie..no to si mal uvedomit vtedy ked tie deti robil co to bude obnasat.pretoze vedel ze sa to uz neda vratit.vtedy mal rozmyslat.napr.naco jej robil este aj to 4 dieta.starat sao tri deti je dost nieto este o styri.no hlavne- v tom manz.su dvaja.a ako sa hovori v chudobe aj bohatstve...maju pri sebe stat a pidporovat sa pretoze su v tom dvaja- su rodina a vykricat zene ze nic nedokazala je dost ,,zle povedane,,mali si spolu sadnut ako dvaja rozumni ludia a porozpravat sa a nie takto si ublizit.