Problémy v rodine kvôli peniazom

22. nov 2019

Zdravim zienky, idems a tu k vam vyzalovat a precitat si aj nestranne nazory ohladom problemu ktory mna a mojho muza uz dlhsie trapi.Ide o to ze jeho sestra s muzom s nami prestali pred rokom komunikovat pricom dovtedy sme mali velmi dobre vztahy najma teda so svagrinou ..boli sme kamaratky, rozumeli sme si, aj muz so svojou sestrou a svagrom dobre vychadzal. Ide o to ze pred 10 rokmi ked sme a s muzom brali nam chcela dat svokra do daru byt v centre mesta a ze potom musime ale vyplatit svagrinu ( hodnota bytu je 80 000)..svagrina uz bola vydata a byvala s muzom u jeho rodicov..ale kedze si s nimi nerozumela uprosila svokru nech ten byt daju radsej im ze ona to ma aj tak odtial kusok do prace nemusela by dochadzat (byvali v 20 km vzidalenej dedine)..rovnako ako jej muz..a ze ona nas vyplati..My sme byvali dovtedy u nasich a tiez sme chceli vlastne tak sme si s pomocou nasich vzali uver na mensi domcek..manzel dostal dobru pracu a zacalo sa nam celkom darit tak ani tie splatky za uver nas velmi nezatazovali.Svagrinej sme preto povedali ze s tym vyplatenim sa nemusi ponahlat ze ked bude mat tak nas vyplati alebo moze na splatky..Tak zacala na splatky mesacne nam davala 500 eur..potom jej muz prisiel o pracu tak splatky prestali..ok brali sme to tak ze nemaju peniazky, je to rodina my tie peniaze nepotrebujeme surno takze sme to nechali tak..jej muz sa dovtedy zamestnal ale v kazdej praci vydrzal asi mesiac..a hned dal vypoved..raz mu nevyhovoval plat, potom sef, potom jeden kolega, potom pracovne oblecenie, a stale daco..dlhych 8 rokov sme od nich nevideli ani cent..priblizne pred rokom zdedil svagor po svojom starom otcovi stary dom na dedine ktory sa mu podarilo predat za 35000 (nam mali zaplatit ešte 30)ked sa to dozvedela svokra ze prisli k peniazom hned ich urgovala ze nas maju kkoncne vyplatit az ona ma dusu na mieste a moze umriet v pokoji..svagor najskor zahlasil ze nam nic neda ze si idu kupit vacsie auto nakolko sa rozrastli (maju tri deti)..a ze on nema pracu tak tie peniaze sa im zidu teraz.ze potom ked sa zamestna tak nam zacnu zase splacat (naposledy mal stale zamestanie pred8 rokmi) a ze jemu sa to nepaci ze nam musia dat tolko penazi..lenze svokra sa nedala odbit a tolko hustila do svagrinej nech nas vyplatia ze pred rokom prisli hodili nam peniaze v obalke a ze sa s nimi mame zadrhnut..to nam odkazal svagor..odvtedy sa s nami nekontaktuju vyhybaju sa nam ze mame dost penazi a ešte nam treba viac ze sme nenazrani apodobne..to vyhlasuje svagor a svagrina len mlci a prikyvuje..skusala som sa snou skontaktovat niekolkokrat ze vsak sme boli kamaratky a sme rodina ale nereaguje vobec..mrzi ma to hlavne koli muzovi..ze takto prisiel o sestru..uz som aj lutovala ze sme im tie peniaze neodniesli nazad..alebo ze som svokre nedohovrila nech do nich nehuci ked raz tie peniaze nemaju..a hentie by im velmi pomohli..neviem fakt ..skuste mi napisat vy co by ste robili na nasom mieste

petkaaa
22. nov 2019

Ak ste teda mali také vzťahy ako opisuješ, mali ste povedať svokre, aby do nich nehustila. Sú v nepomerne horšej situácií ako vy, pochopila som to tak, že vám by tie peniaze až tak veľmi nechýbali a im by pomohli.
My nevieme, v akej presne sú situácií, či sa naozaj musia uskromňovať, lebo vychovať 3 deti nie je lacná záležitosť. Ale ak vás to naozaj trápi a ak ste mali vzťahy dobré, zobrala by som muža, peniaze a išla osobne k nim, všetko im povedala, vysvetlila by som si to. Dobré vzťahy v rodine sú vzácnosť, treba ich chrániť. Peniaze boli a budú...

autor
22. nov 2019

@petkaaa my sme to hovorili aj svokre ked do nich hustila pred nami ze nam tie peniaze netreba..ze vsak maju cas ked budu mat a moct tak nas vyplatia..ja som povedal amne je jedno aj ked nam bude davat po 50 eur mesacne..lenze svokra sa boji ze sa toho nedozije..ona chce byt strasne spravodliva aby jej dve deti mali narovnakko od nej a ani jedno nebolo ukratene

eliska13
22. nov 2019

Myslím, že ste boli ústretoví viac než dosť.Svagor mení prácu, má 3 deti a dal Vám to, čo Vám patrí ešte, aby si sa cítila trápne.Mysli na svoju rodinu a nie, že švagrovi by sa hodili.Ma mať normálnu prácu a nie z podedeneho si kupovať auto.Nemas sa prečo cítiť trapne

marseillefan
22. nov 2019

Veď nech predajú ten byt v centre mesta a teraz zaň dostanú minimálne 120 tisíc.

eliska13
22. nov 2019

Predstav si, že by ste nemali a oni by Vám splácali po pár euro.Svagor je bezchrbtak.

0martina0
22. nov 2019

tak svokre sa nečuduj,chce ešte za života všetko pekne rozdeliť,aby mala svoj pokoj s takymi vecami,ale zas na druhej strane ....raz nemam robotu raz nove auto nedajbože nahla smrť svokri,a ty by si možno už tie peniaze nedostala,určite su na prvom mieste vzťahy,ale odtiaľ potiaľ

autor
22. nov 2019

my sme tie peniaze pouzili na to ze sme splatili cast nasho uveru ktory sme si brali na dom..takze pomohli aj nam tie peniasky...

autor
22. nov 2019

@eliska13 za poslednych 8 rokov ešte nemal stalu pracu..najdlhsie vydrzal pol roka jednoducho jemu je stale luto za tou pracou o ktoru prisiel pred rokmi tam bol 10 rokov..a mal tam dobry plat aj sefa aj kolegov..da sa povedat ze je taky zhyckany z tej roboty a odvtedy uz hocico nezobral..vsade mu daco vadi a vsade kde prisiel porovnaval s tou robotu z ktorej ho vyhodili..resp. nevyhodili ale pobocka sa stahovala do francuzska..

dskjhfdlkdjhl
22. nov 2019

Bola jasna dohoda, cakali ste dost dlho a keby do nich svokra nehustila, tak by ste sa mozno ani nedockali. Ani vy nemate tlaciaren na eura, takze sa svagor bude zbytocne urazat. Ono bolo by byvalo asi najlepsie, keby sa ten byt bol hned vtedy predal a peniaze rozdelili, vtedy sa vyslo im v ustrety, tak sa mali snazit, aby si to dali na poriadok, nie ze musi svokra do nich hustit.

negymama
22. nov 2019

ako sorry, svagor sa moze hanbit, ak sa vy mate lepsie je to vasa zasluha a pracovitost, on je leniny vymyslavy, akurat deti vie zene urobit.... a este vam bude vykrikovat ze ste nenazrani. vy nie ste povinni "darom" zice nevyplatenim spravodliveho podielu od svokry im kompenzovat ich nedostatocnu zivotnu uroven a to ze maju viac deti.

dobre vztahy su krasna vec...ale v tomto pripade asi svagor neschopak hlada vinnikov vsade naokolo...tiez nechapem ze mu svagrina vsetko prikyvuje.
ked im aj date tie peniaze nazad... vztahy sa podla mna nezlepsie. co budu potom oni sladki ku vam, za peniaze? ktore im nepatria, lebo sa uz mali davno vysporiadat. mat cely byt po svokre cely pre nich - nespravodlivost a nenazranost z ich strany netrapila...

maminuska
22. nov 2019

ja by som si žiadne výčitky nerobila. Veď ste nikoho neokradli , len tvoj manžel dostal to čo mu patrilo po rodičoch .Ak to nie je švagor schopný vstrebať a pochopiť, nuž tak toje jeho problém . A švagriná , treba ju pochopiť, žije s tým mužom , má s ním tri deti , tak zrejme nechce robiť rozbroje vo vlastnej rodine .

negymama
22. nov 2019

boze, co bolo bolo... co spomina 10 r dozadu. Nech sa spamata...dospely chlap sa nevie postavit na nohy celych 10 rokov? Nech bude rad ze prisiel k peniazom bezpracne dedicstvom a ze sa moze vysporiadat s vami. na jeho mieste sucham nohami a prepacujem sa , ze ste tak dlho cakali za vyplatenim... a nie este vykrikujem.

nenazrany je tu on.

negymama
22. nov 2019

a svokre davam za pravdu. ma dve deti, chce ich rozdelit spravodlivo. nie podla poctu deti ci scopnosti ci neschopnosti dospelych ludi..

jedine vtedy by sa dala ospravedlnit to , ze im sa da viac a odpusti sa vyplatenie...ak by mali tazke zdravotne problemy, postihnute dieta ci niektory iny clen rodiny... v takom pripade chapem, ze by bolo spravne odpustit im zvysnu cast podielu co maju zaplatit...ale takto? neschopakovi co sa len lutuje a knuci?

marion09
22. nov 2019

@petkaaa A kto im tie 3 deti kázal robiť?na to mali mysliet skor.milujem ten lacný prístup k životu....

lenka2710
22. nov 2019

ja ti poviem len jedno,vždy su vzťahy pekné medzi súrodencami,pokým rodičia žijú a držia všetko ako tak pokope! Keď po ich smrti sa ma vysporaduvat majetok a podobne,tak vtedy su nenazrani všetci a všetci hrabu koľko môžu! Česť všetkým vynimkam, su vzťahy medzi surodencami,kedy ich nikto a nič nemôže rozdeliť,ale to je naozaj rarita
Chceli ste len to,co vám právom patrilo,nič viac nič menej

jumama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fineta
22. nov 2019

A prečo by Vás nemali spravodlivo vyplatiť? Keď to nevedeli dospelí ľudia sami, je fajn, že to svokra u nich urgovala. Je spravodlivá. Chcela obom deťom dať rovnako. Nerozumiem, prečo sú teraz švagrovci odutí, úplne neprávom. A keď sa nevedia vyrovnať s tým, že si dokážete zarobiť peniaze a pekne žiť, je to čisto ich problém zo závisti a Vás nech to netrápi. Vždy hovorím, že radšej byť sama spokojne so svojím mužom a deťmi ako vo vzťahoch pekných iba na oko a zvnútra totálne prehnitých. Súčasná závisť a neprajnosť v rodinách nemá hraníc. Tiež som sa takto odstrihla, nehovorím, že je to správe, ale učím sa radšej takto žiť ako vkuse počúvať uštipačné poznámky aká som strašne náročná a nenažraná. Strašne ma to unavovalo, pretože pravdu poznám. Ale málokto si uvedomuje, že komu sa nelení, tomu sa zelení!

luccija
22. nov 2019

Snad by si nechcela, aby Vam ich splacal x rokov po par euro.Vobec nad tym nerozmyslaj svokra je mudra zena.Svagor berie z kazdej strany a zodpovednost nulova.By som sa hanbila, ked viem, ze mam rodinu vyplatit a ja budem snivat o novom aute.Aj, ked sa nemas zle, to neznamena, ze sa nemozes mat lepsie.Ponizila si svoj dlh patri Vam to nebud charita.A muz neprisiel o sestru snad mu svagor nezakazuje si s nou zavolat ci obcas stretnut

luccija
22. nov 2019

@jumama a kto ich mal vyplatit svagrina s 3 detmi?uplne zly pristup.Je to spolocne su manzelia.Ked bral, tak mu nevadilo, ze to je zenine

acrobaleno
22. nov 2019

A švagriná by bola taká dobrosrdečná a tolerovala by vám to, čo tolerujete im? Ako to bolo darované? Bolo to zmluvou? Bol tam uvedený dodatok o vyplatení?
Môže to byť aj 100x rodina, nikdy nič nerobiť bez zmluvy - nič nedarovať, nič požičať, nič prenajať.

dskjhfdlkdjhl
22. nov 2019

@jumama ked dostal byt, tak mal ake pocity? Ak mi je raz niekto dlzny, tak jeho pocity su jeho, mna zaujima nieco ine.

autor
22. nov 2019

Ved toto ženy že podľa svokry by sa švagriná aj rada a nami opäť kontaktovala ale ze jej to švagor zakazuje

jumama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosaneda
22. nov 2019

@luccija ., plne s tebou súhlasím.. Za seba keby mám povedať, tak ako okej chápem ťa nechýbajú Vám tie peniaze až tak extra (aj keď splatenie časti hypotéky Vám tiež isto pomôže).. a svokra urobila múdro.. áno je to jeho dedictvo po jeho rodičoch a manželka nemá na to nárok, ale ja byť na jeho mieste je fakt blbé takto žiť, že viem že mám niekoho vyplatiť a kašlem na to.. lebo však čo, oni prachy majú.. to je jedno či majú alebo nie, treba sa vysporiadať a svokra chcela pre obe deti rovnako.. je to spravodlivé a múdre rozhodnutie.. My v rodine isté veci tiež máme také, že ja som radšej ticho (a to som ja tá ukrátená keď to mám takto nazvať), ale okej.. ale keby iný člen s mojej rodiny by bol na tom rovnako teda "ukrátený" no ten by robil iný bordel a tipujem že by aj na súd to dal.. Je to o človeku, ale v tomto má svokra pravdu že hustila a nech sú urazení koľko chcú..

jumama
22. nov 2019

@dskjhfdlkdjhl Ale autorka nechce riesit financne veci - iba chce pochopit, preco su v rodine city ake su. A uz viac nepoviem 🙂 Podla mna to treba oddelit a priznat, ze mozu mat city ake maju. A to je vsetko.

autor
22. nov 2019

Vidím na mužovi že ho to trápi a už neraz mi povedal ze sme tie peniaze nemali prijať a radšej im ten dlh odpustiť keby vedel co to spôsobí všetko aj svokra sa trápi a muž sa bojí že to len urýchli jej odchod 😥

autor
22. nov 2019

Neviem ci som to spomínala ale svokra ma dosť choré srdce a už ma aj svoj vek a toto ju len nici ešte viac

sissy27
22. nov 2019

nemáš mať prečo výčitky. Nemuseli sa trhať o ten byt a mohli dostať 40 tisíc od vás. Lenže podľa mňa od začiatku to tak mali v pláne (aspoň švagor), že prídu zadarmo k bytu.
Raz bola dohoda vyplatiť druhú stranu, tak nie je o čom. Nepoviem, keby sa im stalo nejaké nešťastie, úraz, že naozaj zostanú bez peňazí, vtedy by bolo najľudskejšie odpustiť im tie splátky. Ale sú zdraví, len švagor je vychcaný a švagriná šúcha doma nohami. Ja sa čudujem, že jej nie je blbé obrať brata o to, čo mu patrí. Že vy dvaja ste šikovnejší a viete zarobiť viac to predsa nie je váš problém, oni sa tiež môžu posnažiť. Keby ste boli v horšej situácii, tak by zrazu nemali problém vám to splatiť?
A nemyslím si, že keby ste im ten dlh veľkodušne odpustili, tak by boli vzťahy lepšie. Prišiel by deň, kedy by sa takto zachovali pre niečo iné.

saluda
22. nov 2019

Uvedomujes si, že ich stále obhajujes? To ale nie je tvoj problém, že si svagor nevie nájsť poriadnu prácu. Je to iba jeho zodpovednosť a s tebou to nema nič spoločné. Svokra robí dobre, aj keby ste mali penazi jak pliev, aj tak vás majú naferovku vyplatiť. Lenže ak máte úver, tak tomu nerozumiem, prečo toľko krát spomínaš, že tie peniaze tak veľmi nepotrebujete. Z môjho pohľadu potrebujete, dokonca ste na tom finančne horšie, ako švagrovci, lebo to vy ste tí zadlzeni. Oni majú nezatazeny byt v centre mesta, vy máte dom s ťarchou. Tak kto tie peniaze potrebuje viac? Aj keď tu nejde o to, kto tie peniaze potrebuje, ale komu patria. Sú vaše a bolo ich povinnostou vám ich vyplatiť čo najskor. Dokonca po tak dlhej dobe by ste mohli dat byt ohodnotiť nanovo a žiadať vyplatiť polovicu z aktualnej trhovej ceny, alikvotnu nevyplatenu čiastku, samozrejme. Ešte môžu byť radi, že toto neziadate a nie sa chrapunsky urazat 😉

autor
22. nov 2019

Už som aj také názory od rodiny vypočula že sme im mali tie peniaze nechať.. Svokrina sestra hlavne takto rozpráva.. Ze keď máme my viac mali sme im ten dlh odpustiť a nie takto robiť rozbroje..