Veriaci verzus neveriaci - výchova detí

galaxy
23. aug 2014

Maminky,tie čo máte skúsenosť,alebo poznáte niekoho kto mal podobný problém. Poradte. ( Nejedná sa však o môj probém)
Otázka: Partnerka - veriaca, Partner - ateista. Partnerka však spoločné deti chce vychvovávať v katolíckej viere. Partner je ochotný spraviť ústupok a tiež deti v ich viere podporovať a partnerke nebrániť. Ale ako k tomu potom prídu tie ich spoločné deti? Ako ich v tom môže partner podporovať,ak sám tomu neverí. A čo odpovedať na otázku, "Prečo sme my (deti) veriace a chodíme do kostolíka a prečo tatík nechodí" ?? Dá sa takto fungovať?

sissy27
23. aug 2014

@galaxy tak snáď sú tí dvaja dospelí natoľko inteligentní, aby si vedeli spolu sadnúť a dohodnúť sa na nejakých pravidlách, nie? čo tak povedať deťom pravdu - že mamička je veriaca a otecko nie? čo je na tom zlé? či treba deťom zalepiť oči a neukazovať, že niektorí žijú aj inak a dá sa to, aby nedajboh "nezišli z cesty" ?
veď aj náboženstiev je viac, a každé má toho svojho boha, niekto má ježiša, niekto allaha, niekto šivu a niekto verí, že zajtra bude lepšie, no... či aj o tom sa radšej mlčí?
ja neviem, ale hľadáš problémy tam, kde nie sú...

gucciok85
23. aug 2014

@molnija1985 ved prave preto ja nechodim do kostola,lebo neverim fararom a celej cirkvi. Mozno keby sa mohli zenit tak by som sa na nich inac pozerala.Presne ako hovoris-vtedy by nas mohli poucovat o rodine a vychove.

jana_eyre
23. aug 2014

osobne si neviem predstavit mat partnera, ktory by bol veriaci - pretoze podla mna to je nieco ako spolocny zaujem a to si neviem predstavit sklbit, hoci si s veriacimi vacsinou rozumiem, kedze sa nestaram do ich zivotov a povacsine sa ani oni nestaraju do mojho.. ale mat doma niekoho, kto veri niecomu inemu ako ja - to by bolo premna tazke..

ale k veci - pokial je otec ochotny podporovat deti v krestanstve, nevidim v tom problem.. jednoducho by deti vedeli, ze chodia do kostola iba oni a mama a otec zatial robi nieco ine.. horsie by bolo, keby vieru nepodporoval, potom by boli deti zmatene.. takto je to ale vsetko ok, je to len na dohode rodicov..

hradnapani
23. aug 2014

@galaxy ale ved vsetko je o komunikacii, a tento par sa dohodnut vie, takze im to fungovat bude 😉
jedine vtedy by to nefungovalo, ak by ona bola bigotna katolicka a on zaryty ateista, lebo by sa furt vadili co budu robit v nedelu a cez sviatky. Ak to beru obaja s mierou, tak v pohode.
A deti to budu brat uplne normalne, lebo v tom budu vyrastat. Mozno im to niekedy napadne, ale aspon si povedia "fajn, mame rodicov, co sa vedia dohodnut".
ono, nikto nemame ziadnu istotu, kde je stopercentna pravda aj ohladom nabozenstiev a podobne, takze mozu viest deti k tolerancii roznych nazorov. Lebo je kazdeho slobodnou volou, comu bude a nebude verit.

molnija1985
23. aug 2014

@vvia Táto otázka ma s fanatizmom spoločné to, že sa opiera o základné princípy fanatizmu. Proste nie je normálne keď sa niekto zamýšľa nad tým, či je problém to že mať deti s ateistom alebo nie a prípadne do akej veľkej miere je to problém. Či je lepšie ten vzťah ukončiť keď je ateista a sorry ale otázka typu "Dá sa takto fungovať?" presne o tom hovorí. Byť kresťan nie je zlé (ani užitočné) ale riadiť sa primitívnymi zákonmi starými 2000 rokov, ktoré naviac sú totálne ale totálne postavené proti ľudským základným pudom a proti ľudskej podstate - mysli si čo chceš ale je to fanatizmus a fanatizmus je nebezpečný, nech je v akejkoľvek forme. Lenže fanatizmus si fanatik neuvedomuje rovnako ako si alkoholik neuvedomuje alkoholizmus. Z mojej strany to neber ako atak len ako ostrejšie vyjadrenie svojho názoru.

mima4
23. aug 2014

@ivanka.7 ak sa smiem spytat, do ktorej cirkvi si sa dala pokrstit?

teruskaa
23. aug 2014

@galaxy a prečo by sa nedalo....ja nie som veriaca, partner ano. Chcel dat pokrstit dceru, tak dal, nebranila som mu v tom. A ked bude starsia, sama sa rozhodne, ci bude chodit do kostola alebo nie. Ked ju partner povedie k viere, branit mu nebudem, ale ani pomahat. Z mojho pohladu to teda problem nie je a ani z partnerovho. Uz ked sme spolu zacinali chodit a neskor zit, sme si toto vyjasnili. Ja som taka, on zasa hentaky a jeden druhemu svoje nazory a presvedcenie nenutime, co sa viery tyka.

vvia
23. aug 2014

@molnija1985 praveze to normalne je a normalne je sa nad tym zamyslam predtym nez do taketo vztahu vstupis. Pretoze ak sa nedokazu dvaja respektovat a budu sa pri vychove deti rozchadzat a otecko bude tvrdit ze mamina nema pravdu a mamina zase hovortit ze to otecko nema pravdu tak to problem je!!! V tom pripade je rozumne o tom rozmyslat este pred vztahom(ako vidis aj tu su osoby ktore napisali ze s veriacim/ateistom by nezili, tak sa preda zamyslim nad tym ci ist do takeho vztahu ked nas viera rozdeluje!)
Ak su lidia tolerantny a respektuju jeden druheho a vo vychode deti maju jasne este pred manzelstvom a stvorenim tych deti tak nie je o com. My sme sa dohodli na respektovani, mm dal tomu sancu este pred svadbou (bez uspechu). Ja som respektovala jeho nevieru on moju vieru a stym suvisiacu tuzbu vychovat deti vo viere a viac sa o tom nebavime. Fungujeme jak kazda bezna normalna rodina.

vvia
23. aug 2014

@teruskaa tak tak nas pripad ale opacny. 🙂

mima4
23. aug 2014

@teruskaa ste manzelia?

terezka1947
23. aug 2014

@molnija1985 fanatizmus je fanatizmus a nie je bohuzial spojeny vylucne s katolikmi-to by potom na svete nebolo tolko problemov
ale dovolim si otazku,ci je napr.Desatoro z pred 2000rokov "primitivne a totalne postavene proti ludskym zakladnym pudom a proti ludskej podstate"?????

jalucija
23. aug 2014

@teruskaa mozem otazocku. Ked si suhlasila s krstom dcerky zucastnila si sa krstu aj vsetkych oslav okolo toho?
U nas nastane rovnaka situacia, partner chce dat deti pokrstit ale mne to je viac menej jedno a z toho dovodu, ze mi to nic nevravi by som nerada saskovala v kostole ci na oslavach. AKo si to zvladla ty?

vvia
23. aug 2014

@molnija1985 a presne cize vsetci co verime v desatoro ktore mimochodom nehlasa nic okrem dobra a to nepokradnes, nezosmilnis, nezabijes tak je fanatik? A ty sa potom nefanaticky riadis cim?

jana_eyre
23. aug 2014

@molnija1985 "akože jediné čo má rodina riešiť je problém typu" nehnevaj sa, ale to, ze zakladatelka sa pyta na jednu vec zo svojho zivota neznamena, ze je to jedine co v rodine riesia..

a nazyvat plosne vsetkych veriacich fanatikmi je dost hlupe a zovseobecnujuce.. ani islamisti nie su vsetci fanatici, len ty vidis svet ciernobielo.. treba sa trocha naucit respektovat a nie vsade pchat svoju averziu voci niekomu koho ani nepoznas..

a to ti pise ateista mimochodom..

vvia
23. aug 2014

@jalucija ak mozem: mm bol pritomny na krste dcerky , ale rozhodnutie je len na tebe. Nemusis byt pritomna. My sme to urobili formou iba my dvaja s mm moja segra ako krsntna a prisla kamoska s priatelom a bjej bratom s manzelkou) 🙂 taka nasa kamaratska partia, dali sme si obed a kecali :D
Ak to je pre teba zbytocna formalita tak z toho formalitu nerobte.

jalucija
23. aug 2014

@vvia dakujem. To ste boli mala prijemna skupinka. Preco neprisli rodicia?

zeleny_cajik
23. aug 2014

Moji rodičia tak fungovali. Mama bola, teda je katolíčka, otec tolerantný ateista.
Vedeli sme odjakživa, že je to tak, nijako sme to neriešili, nemali traumu. Chodili sme s mamou, či babkou do kostola, boli sme pokrstení, na Vianoce chodil Ježiško, modlili sme sa pri stole, otec bol zúčastnený všetkého pasívne, ale nechal si napr. každý rok urobiť od mamy krížik na čelo bez frflania, rád počúval kresťanské koledy... 🙂 Nepamätám si jednu hádku, krízu či problémovú situáciu vo výchove, ktorá by vyplývala z rôzneho vierovyznania rodičov.

Lenže tam bola iná komplikácia - komunistický režim a otcova rodina mala veľmi negatívny postoj k cirkvi, resp. kresťanstvu ako takému, dedo bol v dosť vysokej funkcii, aj publikoval články s protikresťanskou tématikou... takže sme odmalička vedeli, že pred nimi ani muk o kostole, rovnako sme čušali v škole a vôbec všade, mohlo to poškodiť rodičom v práci. Prispôsobili sme sa proste okolnostiam.

Takže odpoveď na otázku zakladateľky - dalo sa tak existovať, dokonca aj s dodatočnými komplikáciami. V dospelosti sme si obaja s bratom upratali svoj vzťah k viere a k cirkvi aj tak po svojom a ani spätne to nevnímame negatívne. Proste sme vyrastali v tom, že ľudia sú rôzni, každý má právo rozhodnúť sa, v čo bude alebo nebude veriť a toto rozhodnutie treba rešpektovať.
Vôbec to teda nevnímam ako problém u inteligentných a tolerantných ľudí, ani pre vzťah samotný, ani pre deti.

molnija1985
23. aug 2014

@vvia Ja som tiež z rodiny kde mama kresťanka a otec ateista a našťastie nikdy nedochádzalo k hádkam alebo ku konfliktom kvôli viere a ak dochádzalo, tak možno len kvôli mojej starenke, ktorá strašne chcela aby som chodil na cirkevnú školu a do kostola a no...až na tu školu som chodil. V puberte som začal vzdorovať a trochu rozumieť tým blábolom s ktorými mi takmer 90 ročný chlap v bielom rúchu vymýval mozog, mal som potom doma otázky protiotázky, invercie a už bol oheň na streche. A "miloval som" keď sa starenka modlila, ona to recitovala tak, že si neuvedomovala čo sa modlí, raz som ju zastavil a požiadal aby vysvetlila význam viet - nevedela. Proste starí ľudia to boli naučení ako pionieri internacionálu. Je mi z celej cirkvi na grc, lepší nástroj na uchovanie autokratickej moci ako cirkev neexistuje, dokonalí zastrašovací projekt, vlastne sa ani nečudujem, že komunisti a fašisti to zakazovali bodaj by nie - mali veľmi veľkú konkurenciu v cirkvi.
@terezka1947 Desatoro všetci poznáme už to modifikované, lenže pôvodné desatero z knihy Deuteronómium alebo Exodus bolo ešte stále "aktívne" pred 100rokmi takmer všade na svete. A áno aj v súčasnom desatore sú pojmi resp. body, ktoré sú proti základnej ľudskej podstate a ľudským pudom. Napr. nezabiješ - nikde nie je presne uvedené či nezabiješ v sebeobrane, nehodou autom, atď. proste dôležite je nezabiješ. Atď.

vvia
23. aug 2014

@jalucija nasi obaja rodicia su rozvedni, mm otec ateista jeho mamina nepraktizujuca katolicka. Naco to komplikovat. Ja som tuzila a citila potrebu dat dcerku pokrstit, mm nema rad ceremonie a tak sme si vytvorili prijemny den so znamymi. Nahodou pekny den. Malabola krasna, bola som rada ze bol mm s nami v kostole. Dokoca knaz nam povedal ze ak sa mu to prieci nemus dat malej ani krizik na celo, ale on jej pri vyzvani hrdo dal, bral to ako otcovsky akt.
Tym som len chcela povedat ze nemusis sa nicoho aktivne zucasnit a ani ziadne extra oslavy sa diat nemusia, ved krst o tom nie je. A ked nechces nemusis byt ani pritomna. Pri ziadosti o krat sa normalne uvadza vierovZnanie rodicov. Ak budes vedela ako ateista tak ta tak budu brat, takze ziaden strach. Inac cela ceremonia je otazkov par minut. My sme dali nalu krstit mimo omse cize chvilka.

mawka
23. aug 2014

@vvia ehm, len to by tych desatoro museli dodrziavat aj farari a biskupi atd.

vvia
23. aug 2014

@molnija1985 je mi luto ze to u vas tak chodilo, ale co my s tM mame?

jalucija
23. aug 2014

@vvia prijemne ste to ponali, verim, ze to bolo pekne aj pre mnazela. Dakujem .)

terezka1947
23. aug 2014

@molnija1985 nehnevaj sa...ale DOST sa rozlisuje,co zabijes,ako k tomu dojde,atd...atd....

samotne desatoro je "sucastou"bezneho,kazdodenneho zivota kazdeho "normalneho" cloveka

nehnevaj sa,ale nie je proti "zakladnej ludskej podstate a ludskym pudom"....nastastie nie je

ja som katolicka,nebudem zapierat 😉
ale rozhodne si nemyslim,ze som dokonala,nechodim si do kostola dvihat sebavedomie-ze som ta najlepsia
a snazim sa respektovat nazor vsetkych ludi a urcite by som sa tak fanaticky a urazlivo ako ty, nevyjadrila k nijakemu "uceniu"a "filozofii"....

ludia sa delia na dobrych a zlych....nie na katolikov a tych druhych 😉

molnija1985
23. aug 2014

@jana_eyre Ešte poprosím uviesť odkaz kde som napísal, že všetci kresťania sú fanatici? Fanatičkou som nazval len zakladateľku vlákna a na tom aj trvám, bo ten príspevok má k tomu všetky predpoklady.

vvia
23. aug 2014

@mawka aj oni su ludia a ano mali by ale nie je to otazka cirkvi ale jednotlivca! V danom pripade knaza. Nemozes to zovseobecnovat

mawka
23. aug 2014

@vvia no, ale potom je to o tom, ze vodu kazu, vino piju... ved ked tak ludom tlacia do hlav, ako musia dodrziavat desatoro a podobne, preco to sami nerobia? Preco zneuzivaju male deti? Preco kradnu? preco chlastaju? Preco sulozia medzi sebou? Preco intriguju? Ci staci sa po tom len vyspovedat? A tychto pripadov nebolo malo..... a su dokazane. Pedofilia, kradeze, vrazdy, kolaboracie, hnus. A hnus je aj to, ked sa to odbije, ze ved aj to su ludia. No hej, tak nech sa neskryvaju za Boha. Pozri, co urobili s Bezakom... lebo on mal charakter a poukazoval presne na to, co sa deje. Sa ho zbavili. Pride ti toto normalne? Mne teda nie od institucie, ktora kaze slusnost a desatoro.

vvia
23. aug 2014

@mawka nepride nepride to normalne nikomu ale co s tym ma uvenie cirkvi to akoby my svetci co verime sme zodpovedny za to ze akysi odpadly knaz urobil nieco zle. Pride to mormalne ze rodicia tyraju deti? Nie a to su teraz vsetci rodicia zli lebo sa stal taky pripad? Pride ti mormalne ze pes napadne cloveka? Ani mne nie. A teraz vsetkych ich postrielajme! Pride ti mormalne ak sa deje akekolvek zlo vo svete? Nie? Tak znicme svet.
Chapes co chcem povedat? Je to o jednotlivcom a nie o celku? Su to ludia a nie normalne to nie je ake nemozes zato odsudzit celu spolocnost.

vvia
23. aug 2014

A staci 🙂 bo som sa nejak rozvasnila idem sa venovat mojej v celku normalnej rodinke kedze dieta prave vstalo 🙂 a mm sa na mne naramne bavi :D

terezka1947
23. aug 2014

@mawka bohuzial je to o ludoch 😒
ano,vsetko,co si vymenovala sa deje... ci sa skryvaju za Boha??hm...tak to je ich svedomie...
ano,robia zle meno "institucii"a nikto na taketo spravanie hrdy byt nemoze a ani ho obhajovat a toboz nejako bagatelizovat
lenze,nie vsetci to robia....a preto automaticky nie vsetci su zli
zober si napr.islam-odsudime vsetkych iba preto,ze niektori z nich su totalni fanaticki vrahovia?
je to iba jeden priklad z "ineho"sudka
tazke....bohuzial,vsetko,co si pisala je pravda...ale tiez bohuzial vsetko je vzdy o ludoch...a v kazdom kosiari sa najde aj minimalne jedna cierna ovca....
kazda institucia stoji a pada na ludoch....bohuzial
mozme sa zamerat vzdy iba na to zle....alebo sa pozerat trosku komplexne a snazit sa posudzovat veci aj s odstupom a spravodlivo
v kazdom spolocenstve najdeme vzdy to,co hladame...

krestanstvo(celkovo) nie je hotel uzasne dokonalych ludi ale nemocnicou kazdodennych hrisenikov

mawka
23. aug 2014

@vvia krasne si si odpovedala. jednotlivci tvoria celok. a aky - tak to je vidiet. stale nejake skandaly v cirkvi a vychadzaju aj dalsie a dalsie na povrch, ktore boli zametene pod kobercek. keby to robili ovecky, ok, si clovek povie, ale ze to robia ti najvyssi predstavitelia cirkvi, tak to je uz sila. ako potom taki chrapuni mozu menezovat ten zvysok pod sebou? o toto ide. a z tohoto mi je zle. prirodzene, ze kazdy v nieco veri. ale na to nemusim chodit do kostola a byt sucastou institucie, ktora vyvrazdovala ludi, pocas vojny kolaborovala a kde je najvacsia koncentracia pedofilov a zlodejov a vymyvacov mozgov.