Život s deťmi v paneláku

denisse1311
8. máj 2015

Mamičky, všetky vás prosím o povzbudenie či radu. Bývame s dvomi malými deťmi 5 ročnou dcérkou a 6 mesačným bábetkom v paneláku. Máme krásny bytík všetko super, ja som na materskej manžel pracuje ale začínam sa na tom paneláku dusiť. Potrebujem nejaké povzbudenie či radu tých z vás ktoré bývaju v paneláku majú deti. ako travíte dni s nimi? zaujímalo by ma hlavne víkendy. Nemáme nikoho na dome že by sme mohli vypadnuť s deťmi na dvor. ani záhradku. ďakujem vám všetkým 🙂

lyzzy
9. máj 2015

Pre mňa jednoznačne dom na dedine....
@maciatkolulu..... To presne napísala.

horana
9. máj 2015

@denisse1311 Zalezi kde ten panelak je, ci vo velkom meste, v centre, ci v zastrcenej dedinke kde su okolo same rodinne doma +1,2 panelaky medzi nimi. Alebo sice v strednom mestecku ale okolite prostredie malo podnetne?..smerujem k tomu zistit ake su moznosti travenia volneho casu vobec okolo, teda cez ten tyzden? a potom sa od toho odpichnut k vikendom...
Potom ako manzel, ma cez vikendy volno, mate moznost travit volny cas spolu?
Lebo deti co vyrastaju v panelakoch, kde okolo v dosahu inak "je co", maju doma cez vikendy chlapa, ktory chce travit cas s rodinou, nemavaju az take pocity, to skor niekedy cez tyzden na zenu dopadne depka, hlavne taka konfiguracia mimino co nechodi plus vacsie dieta, to aj v dome so zahradkou moze mat pocit ponorky. Lebo 5 rocnu zabavi zahrada na chvilku - ked tam bude sama a 6 mesacne tam same nepustis...
Osobne by som povedala ze vacsina pocitov sa tyka skor pocitov z maleho dietata a z toho ze jeho narodenie vrhne matku akoby zase spat, s tym starsim uz mala co a babo ich teraz "obmedzi" nanovo. To byvaju bezne pocity, lebo skratka je to tak. Na najdenie nejakeho lepsieho rytmu, moznosti by bolo treba poznat odpovede na otazky zo zaciatku prispevku...

sasa1310
9. máj 2015

@denisse1311 my bývame v paneláku a môžem ti povedať, že moje deti zažili toho toľko čo niektoré deti z domu ani polovicu. Vieš to tiež nie je detstvo byť stále len na tom istom dvore....Ak sa dusíš tak čo nevypadneš von častejšie? Hoc aj do prírody opekať alebo len tak....

mirka49
9. máj 2015

Ja som 20r zila v ba a teraz 5r na dedine ale uz si neviem predstavit zit v byte.nemas sukromie,vsetko cez steny pocut,pocujes kazde prdnutie ci hadku susedov.tu je tichi,nieje nad to rano vyjst von a dat si ranajky pod altanom ci len tak lenosit na slniecku.na dedine je vela miest kam ist a ihrisko ani nepotrebujes.moje decka sa vyhraju aj na dvore ked potrebujem porobit doma.a nemusim sa bat ze mi vletia pod auto ci mi ich nejaky magor ukradne.

babulka82
9. máj 2015

@denisse1311 aj ja sa tak niekedy citim aj ked neviem si predstavit žit na dedine,iba keby tak dom v meste. POdla mna je domček dnes strašne idealizovany ,ako je tam drobe možeš si grilovat atd. Nikto nespomenie kolko je tam prace a kolko to všetko stoji penazi a všetko ide vačšinou na ukor deti ,vyletov atd. Ved deti maju dvor musi im to stačit. My byvame na byte ale ovela viac cestujeme ako ludia niektory naši znamy čo byvaju na domoch(samozrejme nehovorim o všetkych rad radom)
Ak vam je dlho pobalte sa vypadnite na cely den ,možte toho pochodit viac,usadit sa niekde v trave, babatko v kočiku alebo v aute si pospi a idete dalej.

balkica
9. máj 2015

V Skalici je veru slaby vyber a ked aj je kam ist, tak k tomu treba auto, ci Zaltnicka dolina, ci Hodonin zoo, kupalisko a pod. Ale tak jedine niekde na dvoj s detmi, su tam nejake preliezky, tak tam alebo nejaky sportovy alebo tanecny kruzok pre malu..

malabiba
9. máj 2015

@denisse1311 no stále sme boli vonku, v piatok večer upratali, v sobotu doobeda pripravili jedlo, pobalili a...
chodili sme na výlety po cudzích mestách, na turistiku, čo by zvládli deti, malý spal koľkokrát v kočíku, kúpať sa, na chalupy - aspoň jednu noc - keď sa nám nechcelo, tak na prechádzky, robili sme si pikniky, čo že 300 m od bytovky, hlavne, že lúka, no bývame na kraji mesta, všetky možné akcie pre deti v okolí - vždy sa niečo našlo....aj stanovať sme s nimi boli, mladšie bábo som vtedy ešte dojčila..

dai
9. máj 2015

@mirka49 no.. asi dost zalezi v akom byte si byvala... ja som tiez v ba vo velkom byte, o susedoch viem len ked sama
chcem, mame terasu kde viem dat bazen ci grilovat etc. ... presne ako to ty popisujes to aj citim... ze v dome sa tak nejak clovek uspokoji a mimo svojho dvoru uz pomaly nic ine nepozna kedze cez vikendy treba okolo domu robit etc. ...
Ako to tu niekto popisoval - aj podla mna je to byvanie v dome zidealizovane, hlavne v ba poznam vela mladych rodin ktore sa po pociatocnom nadseni vracaju spaet do mesta akonahle zacnu riesit skolku ci skolu a matky sa vratia do mesta do prace...

horana
9. máj 2015

Jedna vec je fakt a sice z hladiska slobody je na tom byt lepsie ako dom, clovek je mobilnejsi, menej sa uviaze, dom potrebuje viac starostlivosti, viac roboty, viac penazi. (A to hovorim ja co mame domcek) Zahradka ma nieco do seba, ale deti chcu kontakty, ine deti, ihrisko, vylety. Niekde aj na dedinach je este taky ten komunitny zivot, hrba deti sa stretava v nejakej casti, behaju si spolu nasledne, hraju hry, robia sa partie. Ale vo vilovych stvrtiach, ci satelitnych mesteckach a veru aj na dedinach to zacina byt rarita do takej miery, ze toto najist je o stasti. Skor nespokojne mamicky s ponorkou, sice v domoch, ale deticky na dvore sukromne ihrisko, ktore nudi, lebo sa niet s kym hrat, ta smyklavka a preliezka sa za chvilu zunuje. Surodenec o 5 rokov mladsi nie je partnerom na hry. A kazdy zalezeny vo svojom, moznosti kontaktovania ziadna, kazdy zijuc za seba a pre seba...skratka dom nie je samospasitelny na tieto uvedene pocity. Omnoho viac robi strategicka poloha vzhladom na ine (aktivoty, moznosti, susedia, dostupnost), viac nez samotny atribut dom ci byt.

babulka82
9. máj 2015

a ešte mi neda jedna vec ako dnes všetci naookolo chcu len domčeky ako si idealizuju ranajky pod altankom,podla mna to aj tak neni vyhra stale byt len na dvore strčeny,Chodime k svokrocom na dedinu a deti sa aj tak zachvilu nudia tak ako aj v byte aj kdekolvek ,zabavit sa da všade.Naši su radi na ihriskach aj pri inych detoch,dalšia vec v meste maju viac možnosti ,kružkov atd. Ludia s dediny sa bez auta nepohnu ,my auto cely tyžden takmer nepotrebujeme všetko mame pod nosom a na vikend ideme na dedinu ak je pekne podotykam .Domček je krasna predstava ale nie to len kavička na terase ,grilovačky a lenošenie .

babulka82
9. máj 2015

@babulka82 krasne si to napisala.Velakrat počuvam od ludi čo maju dom: Tam len vypustiš deti na dvor a nestaraš sa .Pre naše deti to neni zabava teda,skor pre dospelych že si tam kavičkuju a deti vidia nablizku .

babulka82
9. máj 2015

@horana prispevok vyššie patri tebe 🙂

dai
9. máj 2015

Neviem... ja mam pocit ze tak ako deti tak aj dospeli potrebuju hlavne zabavnu spolocnost... tou mozu byt oni sami pre seba ak su tie typy a maju sa radi... alebo akykolvek kamarat - k nam ked pridu kamosi na navstevu tak detiani nenapadne nieam ist - zalezu do drtskej a neviem o nich hodiny - samozrejme ze su v nejakej fantastickej krajine prave vtedy a robia si co len chcu... nechyba im dvor, park, smykalky...

babulka82
9. máj 2015

@dai len už mi to v dnešnej dobe pripada tak že byvat v panelaku je niečo podradnejšie. Aj my ked sme preraobili byt tak každy: A čo ste si nepostavili dom?? Určite by sme sa do tej sumy nevošli kdežto my si uživame všeličo aj sme zabudli že mame byt krasny a hotovy a oni maju domy rozostavane už 10 rokov a stale nie dokončeny ,dom sice stoji ale nema fasadu ,na "dvore " štrk ,plot žiadny .

25daniela
9. máj 2015

Jedine riesenie je vypadnut... Je tolko toho, kam sa da s detmi v meste ist a co robit. Ved ked len do materskeho centra, starsie sa vyhra a malicke nevadi.. Je s tebou. Ja som to tak robila. A cez vikend sme boli vsade, zbalili sme sa a isli do prirody najcastejsie..

dai
9. máj 2015

@babulka82 ja to tak nevnimam - vies byt v ba - akykolvek je drahsi ako vaecsina domov v okolitych dedinach - prave preto tam vela ludi odchadza a to okolo byvania v dome pouziva len ako zamienku - neviem ci sledujes pekne byvanie na joj - mne je vzdy smiesne ked pocuvam tie romanticke rozpravky preco chcu do domu na dedine - to ze na byt v meste nemaju peniaze myslim ze pruznal len jeden par za celu dobu relacie...( akoby v ba domy neexistovali🙂 - len samozrejme za uplne ine sumy ako v satelitoch na okoli...)

horana
9. máj 2015

@babulka82 Presne toto, aj my sme sli z panekau do domu, nehovorim ze aj panelak nema negativa, nase deti su zive a neustale nam trieskali na radiatory, rusili sme bud my inych alebo oni nas hlasnou hudbou pubertaci, hadkami susedia, vecne prerabky, vrtalo sa, hluk parkujucih aut pod oknami od skoreho rana. S kocarom v uzkom vchode sachovat, no des, tesila som sa do domceka ktory sme planovali ako na spasenie. Ale az potom som pochopila ze ani tam to nie je med lizat a ze aj tie idealy co sa traduju ako ta kavicka na priedomi je sakra draho vykupena a ze dom aj dost priputava. Tak nejak mi to ozaj dojde v koncovke vyrovnane tie pozitiva aj negativna ma jedno aj druhe. Mame stastie ze mame domcek v byvalej zahradkarskej kolonii kde sa chatky prestavuju na celorocne chatky - domceky, ale ze zaroven to cele je nalepene na sidlisku so vsetkou vybavou, ihriska, skola, obchody, vybavenie...decka po skole len na ihriska, za kamosmi. Na zahrade su obcas, nehovorim ze nie dobre spestrenie, ale je to vykupene makackou po vikendoch po robote, pokial niekto nie je taky bohac ze udrzbu mu robia najati ludia, tak sa zena ma veru co obracat a nema uz tolko casu na vyjazdy s detmi, za zazitkami, za zabavou. A deti chchu pestre podnety, skumat nove a nove. Preto presne ako ty, varujem pred idealizaciou takehoto byvania, a to este byvamie ako hovorim na dosah mesta, mat to inak, je to cista ponorka.

mirka49
9. máj 2015

@dai byva vela ludi na dedine a niekedy je do mesta len na skok....my skolu a skolku mame od domu c a 4 km

maciatkolulu
9. máj 2015

Ja teda fakt neviem, ale ja nejaku extra makacku na dome nevidim, manzl raz do tyzdna pokosi, zahradku zeleninovu mame len tak pre chut, jahody si rastu same, strecha drzi, nic nezateka, zato v panelaku bolo vkuse nieco. Som z uplneho centra, zo stareho domu a uprimne sa mi cele safko hnusi, je spinave, plne bezdomovcov, z ihriska je parkovisko, sice ho nahradili malym v strede parku, ale je plne hovienok. Ja nemam pocit, ze mam zidealizovane byvanie v dome, ale nevidim ovela viac prace ako v byte, akurat takej, ktora nas tesi a bavi. Naozaj je prijemne si vypit tu spominanu kavu na terase, uprostred zelene a pozorovat ako vam vase stromceky a kriky rastu a v podstate vsetko co ste si nasadili. Nemam pocit, zeby sme menej chodili na vylety, alebo navstevy, skor vyuzivam komfort, ze maly sa hra v piesku, alebo polieva, alebo nahana psa a ja varim. So susedmi sme ovela blizsi ako v anonymnych panelakoch, kde uz nikto nevie kto tam vlastne byva, vacsina bytov sa prenajima. Hned vedla mame skoro rovnako stareho kamarata ako je maly. Ja som rada, ze sme odisli do domu, z rusoviec to do centra tak strasne daleko nie je a do mesta sa byvat vratit mozeme.... len to som chcela.napisat, ze pocit dusenia sa v panelaku je dost normalny pocit, najma ked ma male deti...

janickacrazy
9. máj 2015

Tak ja mám skor opačný problém, bývali sme roky v paneláku, ihrisko bolo pár metrov od domu, školka blízko, obchody blízko, všetko po ruke, veľa času sme trávili vonku. Ked bolo škaredo, išla som pozrieť kamošky alebo sestru, všetko peši. Teraz bývame na dedine, prídem na ihrisko, žiadne dieťa tam nie je okrem mna a mojho syna, už som tam bola asi 100krát, stále to isté, malý sa tam nudí a stále ma otravuje. Všetky deti zalezené bud v dome alebo na dvore. Ja si tu neviem zvyknúť, skoro nikoho tu nepoznám ale kde sa mám zoznámiť, ked tie ženy furt len sadia na dvore čosi alebo sú zavreté doma? Ja radšej sadnem do auta a idem na ihrisko do mesta, malý je šťastný, konečne je tam kopa detí, hurá ani domov sa mu nechce ísť. Asi tak.

babulka82
9. máj 2015

@horana
@janickacrazy ako sa hovori deti potrebuju deti a naš syn ked ma kamošov a svoju partiu zahraju sa aj na m2 ako sa hovori 😉
@janickacrazy no ja si to predstavujem takto isto na dedine ako si popisala ty.Skus niekho na nete pohladat od vas blizko popripade ich pozvi k vam na dvor .

janickacrazy
9. máj 2015

@babulka82 No veru ja som z toho dosť sklamaná, lebo všetci mi závidia, že máme nový dom a ja im ticho závidím, že bývajú v malom byte v paneláku. 😀 Dvor ešte nemáme upravený, zatiaľ nám ešte treba chodníky dorobiť, nemáme tu ani hojdačky ani pieskovisko, lebo teren je nerovný a treba ho najskor úplne vyrovnať, takže zatiaľ sa tu veľmi hrať nedá, možno potom bude lepšie, ked bude všetko dokončené. Moj malý je na dvore len ked tam sme my, samého ho to tam ale vobec nebaví, čo je pochopiteľné. Ešteže chodí aspon do školky, lebo inak by som sa tu s ním asi zbláznila.

babulka82
9. máj 2015

@janickacrazy aha no tak to nieje bohvie čo . 😖 A to ste na dedine kde nemate žiadnych znamych ani rodinu?

babulka82
9. máj 2015

@maciatkolulu no tak ja by som asi momentalne neurobila s detmi vonku nič a tiež ani vnutri lebo deti by chceli byt vonku. 😀 Akože varit vnutri domu a decka behajuce po dvore by asi nehrozilo lebo mam 2 ročneho chlapca a nemožem sa od neho pohnut na 2 metre lebo vyvadza neplechu. A dalšia ve ja vždy hovorim že na dedinu treba aj poriadne robotneho chlapa ak takeho maš a poriadne deti tak maš velke štastie v živote. 🙂

janickacrazy
9. máj 2015

@babulka82 No sme tu zatiaľ len rok, mám tu 95ročnú babku, ktorá už ledva sa hýbe a to je asi tak všetko. Susedia okolo majú už dospelé alebo dospievajúce deti, tých už trochu poznám, ale tak moj malý sa s nimi hrať asi nebude. Možno ked tu budeme dlhšie, bude lepšie, uvidíme.

mateson
9. máj 2015

@dai no ja si myslím, že napríklad dom v takej Marianke, Borinke či Lozorne je o vela drahší ako byt niekde na sídlisku v Bratislave. Nie že byt, iba pozemok je drahší ako ten byt.

maciatkolulu
9. máj 2015

@babulka82 ja mam 20mesacneho a kludne sa hra vonku pod oknom na terase a som v BA Rusovce v dome. Ale je pravda mam muza, kt.sa stara o dom a je dost pracovity 😉 Vonku to mame zabezpecene, aby nesiel dole k bazenu a stale nanho vidim z okna a ked na sekundu zmizne z oci, som hneď na terase a takto si varim + mam dve starsie deti, ktore pomozu.

babulka82
9. máj 2015

@maciatkolulu no naše dieta nieje ani nahodou kludne a ako pišem vonku by som bola stale pri nom,je všade .Moj muž je pohodlny a sice niektore prace urobi rad ale niektore okolo domu by ho určite nebavilo. A ono je to všetko zabava pokial ma na to človek čas ,ale ked su deti male ,nebodaj chore a muž cele dni v praci nieje to bohviečo .

tilly
9. máj 2015

tak ja som do 3rokov byvala v panelaku na kramaroch, za rohom les, potom do 13 v sirsom centre ba, potom sme sa prestahovali do domu v ruzinove, potom s priatelom (teraz muzom) do bytu na dlhych dieloch, to bola hruza, vecer sa nedalo zaparkovat, bolo to daleko do centra, ked som sa zgulala z kopca, uz som sa vystverala az vecer, potom sme si postavili dom v satelitnom mestecku a tam sme sa zacali za par rokov "dusit", tak sme sa prestahovali do domu v ruzinove, my sme mestski ludia, potrebujeme kulturu, kina, vyzitie, obchody, trhovisko, sportoviska a tak...
vikendy malokedy travime doma, v zime sme na svahoch, v lete na bicykloch
osobne by som radsej byvala vo velkom byte s dobrou polohou ako v dome v satelite
ale co by mi asi chybalo by bol vlastny bazen v lete, nemam rada kupaliska

dai
9. máj 2015

@mateson ako som pisala - vaecsina domov je lacnejsich... ja teda ked porovnavam nas byt tak v tebou spominanych dedinach by som si kupila zato super vilu s velkym pozemkom - co by som ale nechcela kedze dochadzat kazdy den do ba by ma ani nahodou nebavilo...
@maciatkolulu no... necudujem sa ti - byvanie v starom meste v starom dome je o nicom - tak chcu vaecsinou byvat len mlade pary ocarene carom stareho🙂 ked clovek ale trosku rozmysla tak tam podla mna nepojde...
@tilly to co ty spominas je podla mna optimum - ja som sa zatulala na ludove namestie prednedavnom a tam si viem predstavit byvat - atmosfera ako na dedine, male pozemky nevyzadujuce si velku starostlivost a centrum fakt ze na skok - normalne nad tymto som sa zamyslela🙂