Detičky s nezvyčajným menom

naty07
23. júl 2014

Mile mamicky ktore mate dieta s nezvycajnym menom, chcem sa opytat ako na to reagovala vasa rodina a okolie? My sme dali meno Lucas, pretoze sa nam velmi to meno paci ale bola som velmi sklamana z reakcie hlavne rodicov, ktory mi povedali ze sa im to meno nepaci a doteraz nechcu vnucika oslovovat jeho menom a to ma uz 7 mesiacov. Poprosim mamicky ktore uznavaju len tradicne slovenske mena aby sa zdrzali negativnych komentarov. Dakujem

ivushqa
23. júl 2014

@flower72 to nechápem 😨 , veď Martin je najkrajšie chlapčenské meno 🙂 aspoň podľa mňa 😉 jedného mám doma 😀

mariankas
23. júl 2014

@naty07 Lucas je nádherné meno, no všetkým nikdy nevyhovieš, časom si zvyknú aj rodičia. 😉 🙂

monikapindjakova
23. júl 2014

my sme dali nasej dcerke meno Abbygail a som maximalne spokojna,volame ju Ebinka,Eby, a casom si naozaj aj babky a dedkovia zvykli....a rada do zivota:nikdy nikomu nepovedz ake meno das svojmu dietatu pokial je este v brusku,lebo zbytocne budu do teba rypat,aby si take meno nedavala.....

lili777
23. júl 2014

Nasa dcerka je Tara a zatial sme s nejakymi negativnymi reakciami nestretli. Lucas je krasne meno a na tvojom mieste by som to vobec neriesila a blbe poznamky si nevsimala. Nech kazdy dava svojim detom meno,ake sa mu paci. A ver, ze casom si vsetci zvyknu.

laskavocka
23. júl 2014

@monikapin
a CO HOVORITE NA MENO Andreas?Pre mna je uz brutalny extrem mena Aladar a Lazar 😅

ahmedy
23. júl 2014

Ahoj úplne ta chápem 😖 moja 3 mesačná dcérka sa volá Maryam Ahmed ano je to dievčatko Maryam je meno a Ahmed priezvisko. To meno som chcela už asi cca pred 3 rokmi mna oslovil jeho význam a to znamená v Arabčine čistá žena milovaná Allahom ( Bohom) . Ked sa ma niekto spýta ja jej meno už mám nervy do predu že ju nazvú Miriam alebo Mária moja mama ju volá Mariška čo je pre mňa neprijatelné lebo ona je výslovne Maryam ako sa to píše tak sa to vyslovuje.Inač aj moja sesternica má 3 ročného Lucasa a volajú ho luky a aj Kuko 🙂 Lukas je krásna meno. A rodičov popros a vysvetli rázne že je Lucas a nie inak lebo dieta si na to zvykne neboj sa aj ja som ako papagáj ked stále všetkých naprávam že ona nieje Mária ale Maryam ako obohraná platňa

melissa222
23. júl 2014

@naty07 Ahojte, my máme dcérku a volá sa Melissa, meno vybral manžel, ale ja som ho nadšene schválila. Okoliu sa tiež páči, ba dokonca aj prababke, tá ju najskôr volala malinká Melinka, no príde nám to milé 🙂 Meno sa nám páči stále, nikdy sme neľutovali a počúvame len samé chvály 😉 Takže dajte si meno, ktoré vám je srdcu milé je to vaše dieťatko a komu by sa nepáčilo, tak nech si spraví vlastné a dá mu meno aké chce :D

mokinka
23. júl 2014

meno Lucas je v mojich usiach pekne meno, netreba ho inak "šperkovať a ani onačiť" pekne zretelne znie, teda neda sa zamenit s inym menom. je smutne,ze rodicia si za 7mes nezvykli na meno svojho vnuka a neakceptuju jeho meno. pride mi to smiesne az detinske. chapem prvy mesiac-dva ale 7 mes. sa mi zda vela. opovrhovat menom,kt. ste mu vy ako rodicia vybrali.
neviem kazde meno je pekne a treba dieta nim aj oslovovat, teda mne sa to paci a nemam rada to "zbastardovanie" mien. tiez som si pripadala ako chora, ked som kazdeho upozornovala, ze Lea je LEA a nie Leuška, Lejka, prip. Lenka a pod.... Natalia je jednoducho Natalia a nie Naty, Natalka, Nataša, Natka... a Dominik je Dominik a nie Domčo, Domino, Domko, Dominko a neviem co este...
rodina to akceptuje, cudzich poopravim a ked nevnima, tak nestracam s nimi cas nekonecnym vysvetlovanim... moje deti su uz tak naucene, ze samy opravia dotycneho, ja nie som natalka, ja som natalia a dokonca ani nereaguju na tie rozne schomoleniny...

svetllana
23. júl 2014

@demeterka Rodan je krásne meno...ako ste naňho prišli? 🙂

matulinuska
23. júl 2014

Je zvlastne ze tvoji rodicia si na meno svojho vnuka nedokazali zvyknut za 7 mesiacov. Je to dost dlha doba nato,aby prijali fakt a akceptovali tvoje a manzelove rozhodnutie o tom ako sa bude volat VASE dietatko nie ich. V tomto pripade vam do toho nemaju co hovorit, v podstate drzat usta a krok. Len by ma zaujimalo ako volaju synceka tych 7 mesiacov ak ho vobec nechcu oslovovat menom? Lucas je pekne meno,nie az tak nezvycajne cize nechapem tuto reakciu.
Ja mam dcerku Rebeccu a doteraz sa nikomu z rodiny nepaci moja volba pre jej meno a mne to je jedno. Za rok a pol si zvykli,nikto si nedovoli povedat jej inak ako menom,resp. prezyvkou. Cakame teraz druhu dcerku a chceme aby sa volala Sára no teraz si uz nikto nedovolil povedat co i len kriveho slova. Je to moje dieta,ja som rodic tak meno vyberam ja.

kamajka
24. júl 2014

Mne sa pacia vsetky mena,aj nezvycajne,aj tradicne. U nas su napr.Nathaniel a Lily- surodenci,sice sa len tento vikend pristahovali,ale moje deti su z nich paf🙂,dalej poznam napr. Damiena (nie Damian ale Damien🙂), a Zoran. Zo zaciatku mi to znelo zvlastne ale rychlo som si zvykla a inak by som mu ani nevedela povedat. Este mame napr.aj meno Roan,Leon...uplne normalni perfektni chlapci,neviem co je pre Tvojich rodicov na mene Lucas zvlastne. Je to kraaaasne,aj moj Misko mal byt Lucas alebo Nikolas,ale uz sa mi to nehodilo k starsim surodencom🙂. Stredne moje dieta je slovensky Miloslav, volame ho Milko. A ked mu kupim cokoladu I Love Milka tak sa vzdy uskrna🙂. Poznam jednu mamicku co sa jej deticky volaju Urban a Vavrinec. A pride mi to super🙂.

tecko28
24. júl 2014

Ja ako ucitelka na ZS a v prevazne madarsdkej obci som sa stretla s vela nezvycajnymi menami, chlapci: Zoran, Kevin, Marko, Leonard, Vincent, Silvester, dievcata: Katinka, Nicol, Rebeka, Sandra, Tamara, Liliana, Sara, Vivien, Karolina. Na kazde meno sa da zvyknut a praveze sa mi paci, ze tie deti boli tym jedinecne, aj ked mnohe z tych nien sa uz stavaju frekventovanymi. Ja sa volam Petruška- vela ludi sa tomu tiez cuduje, ale je to moje meno a hrdo ho nosim.

bibika55
24. júl 2014

@naty07 To meno je absolútne normálne.Ako by potom teda reagovali,na mená,ktoré dávajú cigáňi svojim deťom? Je to ich vnuk .Mám vnúčence Vanesu,Nikolu,Emu,Tobiasa. Lukas nie je hanlivé meno.Je to pekné meno.Potom si vaši rodičia asi nezaslúžia byť starými rodičmi,keď to dieťa ani nedokážu osloviť.

janka_mamka
24. júl 2014

@naty07 neoslovuju ho menom?a ako ho teda oslovuju?no ja by som im to dala riadne vyzrat a povedala svoje!!!!!!!!!no ale zas zalezi od povahy. Ale je to smutne a nepekne od rodicov. A na mene Lucas sa mi fakt nezda nic extra zvlastne. Keby bol Omar tak nepoviem ;)

diapavuch
24. júl 2014

My máme Jakuba. Je to slovenské meno ale Lucas je tiež pekné. My teraz budeme mať dievčatko a jej meno bude Ela Isabella.

diapavuch
24. júl 2014

@tecko28 odkedy je Tamara, Sandra nezvyčajné meno? A Vincent a Silvesrer sú slovenské lepšie ako Armani

rakywanda
24. júl 2014

ja si doteraz pamätám reakciu mamy, keď som jej povedala, že aké meno dáme. Povedala som Tereza (nie Terézia - bŕŕ), ako tak stála pri šporáku a miešala polievku, sucho z nej vyšlo: no, nejako si zvykneme 😀 😀 😀 . Teraz je malá, voláme ju Terezka, Teri.
A babka, ktorá mala v tom čase cez 90 rokov, nemohla prežiť prečo nie Terézia...môj otec sa vynašiel a povedal jej, že to je ako matka Tereza...a jej ako zarytej katolíčke nebolo viac treba - odvtedy to meno bolo o.k. 😀 😀 😀
každý nech si dá meno, aké sa mu páči, pokiaľ nie je hanlivé...rešpektujem

len pre zaujímavosť - s mužom sa poznáme cca 19 rokov a za celú dobu som mu menom povedala asi tak 2x - nepáči sa mi!!!!!!!!!!!!!!! a to, že ak by sme mali chlapca a mal by meno po ňom, lebo on...jeho otec....jeho dedko, jeho pradedko...tak som mu ešte počas randenia povedala, že ak si ho porodí, tak kľudne 😎 😎 😎

horana
24. júl 2014

@diapavuch Az na to ze meno Jakub vobec nie je slovenske, ale hebrejske, a prislo k nam spolu s misionarmi. Dnes je uz vzite spolu s mnohymi dalsimi biblickymi menami, ze ho mylne povazujeme za slovenske, hoc tieto mena vytlacili povodne slovenske mena (napr. Rodan...), ktore dnes posobia pre vacsinu exoticky natolko ze napriek dokazanemu povodu maju matriky niekedy problem ich uznat a zapisat. Paradox.
A mnohi potom hovoria ze nemaju radi zahranicne mena a netusia ze viac ako pol toho co sa dnes povazuje za rydzo slovenkse nimi nie je a bolo tu dotlacene. 😅

clarissa
24. júl 2014

Ja mam syna Bastiana...Tiez sa ma vsetci pytaju ci som to vyberala z nekonecneho pribehu,pripadne si vela ludi mysli ze ho tak volame ako skratku od Sebastiana...Ale nie,ja som Sebastiana nechcela,to ma uz kazdy a ani sa mi to nejak extra nepacilo,ale meno Bastian som nasla na jednej zahranicnej stranke v zozname mien a aj ked som este nebola tehotna,vedela som ze ked este raz budem tak pre chlapca mam meno vybrate 😉 Inak,rodina tiez napjrv len pozerala preco take meno,ale tak co,je to nase dieta 😉 Mne by sa tiez mozno lubilo mat mamu alebo svokru s inym menom a musim sa prisposobit tomu co je 😀 😅

ingulik
24. júl 2014

My sice nemame az take netypicke mena ale vsetky nase deti maju mena dve...Veronika Ingrid, Filip Peter, Eva Karolina a Emma Maria....a Lucas je velmi pekne meno...ako sa vravi Nomen omen...patri k dietatu ako jeho povaha ci farba oci...

diapavuch
24. júl 2014

@horana ale nieje netypické a ja nevravím o pôvode ale o tom že sa nad tým menom nikto nepozastavuje a spravili sme si z neho naše typické meno

vejula
24. júl 2014

@naty07 pišeš aby sa ludia ktorí zastavaju tradičné mena zdržali komentarov. No ja osobne si naopak myslím, že práve tradičné mená začínaju byť na Slovensku nezvyčajné. Ved kolko poznaš vo svojom okolí malých Jankov a Aničiek, či Štefanov alebo Pauliniek? Ja velmi malo. Ja zas napríklad rozmyšlam pre chlapca meno František a už teraz viem, že pre mnohých bude staromodne a prekonané.... Isto by viac všetci čakali Matiasa, Tobiasa alebo Alexa.... Takže ono je diskutabilne, že ktoré mená su v dnešnej dobe "nezvyčajné".

tecko28
24. júl 2014

@diapavuch ale nie su to bezne pouzivane mena, to si priznajme,

diapavuch
24. júl 2014

@tecko28 ten Silvester a Vincent nie ale môj syn má za spolužiačku Tamaru a z vedľajšiej triedy Tamaru a Sandru

sono2
24. júl 2014

Melissa

janka_mamka
24. júl 2014

@laskavocka andreas?mne sa to meno neskutocne paci. Poznam jedneho chlapca s tym menom z ihriska a ma velmi sympaticku maminu

mirkar
24. júl 2014

Ja som dala synovi meno Gabriel, kedysi bežné meno...svokre sa spočiatku nepáčilo, ale zvykla si a teraz ...vraj iné meno sme ani nemohli dať. V pôrodnici povedali - ,,to sme tu dávno nemali". Má už 2,5 roka a teraz sa nám narodila dcérka. Dali sme jej meno Zoja. Reakcia svokry - Zoja Kosmodemjanskaja? to sme sa učili v škole. Ruské meno? To nedávaj. A keď sa narodila a oznamovala známym, že má vnučku, povedala, že väčšinou meno chválili, že aké jemné, krásne a nezvyčajné... a teraz sa chváli, že je jediná na dedine 😉 Takže nebojte sa reakcií okolia. /Podľa mňa matka najlepšie cíti, či to meno dieťaťu patrí. No treba ešte prihliadať aj na to,či sa hodí k priezvisku...a či sa dobre vyslovuje v spojení s priezviskom, aby to nebolo ,,jazykolomné".

demeterka
24. júl 2014

@svetllana Ahoj, No Rodana našiel moj manžel 🙂 Nevedeli sme sa dohodnut na mene, lebo ja som vyslovene odmietala vsetky typicke slovenske mená, a on zase chcel len typicke slovenske meno 🙂 Tak som mu dala podmienku, ze ak do tyzdna nenajde meno co sa mi paci, tak na porodnej sale sa to aj tak opytaju mna a dam meno Lucas bez ohladu na to ci sa mu to paci alebo nie 🙂 No a on mi presiel cez rozum, nasiel meno Rodan v staroslovenskom kalendari 🙂 Takze mame v podstate typicke slovenske meno, ale davno zabudnute 🙂 Moja lekarka bola z toho mena tiez hotova, strasne sa jej pacilo ked dosla na prvu novorodenecku navstevu 🙂

vejula
24. júl 2014

@demeterka a ako ho volate? či len Rodan, či aj nejako inak? Moja dobra kamaratka chce dať do buducnosti synovi meno Rodan, preto ma zaujima, že ako ho ludia v praxi volaju...

demeterka
24. júl 2014

@vejula Zatial je malý, tak ho volame Rodanko, moja sestra mu hovori Rody, moj otec Huncút ale samozrejme povedia mu aj normalne Rodanko 🙂 Mna ked nahneva tak mu prisne poviem Rodan Manko, lebo to je jeho cele meno s priezviskom 🙂 meniny ma 15.marca ma Svetlanu.