Krst dieťaťa

27. feb 2024

Ahojte. Aký máte názor na krstenie dieťaťa keď ja ani manžel do kostola nechodíme? Pokrstení obidvaja sme, ale ja deti krstiť nechcem…nebudem ich viesť k nejakej viere greko,rimo atď…manžel ich pokrstiť chce aby keď budú staršie sa mohli vydávať v kostole…🤦🏼‍♀️ len kvôli tomuto…svokra to isté…stále len hučí nech si ideme dieťa pokrstiť… A taktiež nechcem chodiť na žiadnu “náuku” pred krstením…mali ste podobný “problém” ?

evkamotka
12. mar 2024

@elenka.k ved to. Autorka sa tej "nauke" velmi brani ale v reali nam farar len vymenoval najblizsie terminy krstov, poprihlasovali sme sa, povedal co nemame zabudnut, kedy prist atd. Bolo to praktické vecne stretnutie. Teoria nejakej nauky bola v par vetach v uvode, aby mal ako zacat. Jednal s dospelymi svojpravnymi krestanmi, vobec nas nejako velkolepo katecheticky neriesil

elenka.k
13. mar 2024

@evkamotka aha, už rozumiem
preto váha dať pokrstiť, nerobí to pre dieťa, ale pre / či už aký má na to dôvod / nemá chuť stretávať sa s farárom ..... pre dieťa.
Ale ja som vyššie písala, že stačí ak krstná mama má všetky sviatostí.
Si pamätám - za mlada som si nespravila birmovku, lebo veď načo .... mamina má nenútila, prešiel čas a keď som dorástla k puberte - dorobila som si ju , lebo už prišli chalani, sny, túžby - vydávať sa v kostole ..... Tak som si ju spravila a bola medzi tými malinkými - ako ich veliteľka - vysoká a smiešna 😀 Ale stálo to za to, po pár rokoch som mala úžasnú a krásnu svadbu v kostole, pri tom za malá som na to kašľala, proste rebelka. Nevravím, že som bola neveriaca, verím v Boha. Teraz dokonca moje deťúrence chodia na cirkevnú školu .

Ale autorka dať pokrstiť dieťa - to nie je o tom, aby sa mohli vydávať v kostole, ale aby sa vyslobodili z / vplyvu / dedičného hriechu , povedz to manželovi.

avene55
13. mar 2024

@any_soj takze neveris ze Boh uz pred stvorenim sveta predurcil kto bude ospravedlneny? Ze sa zmiluje nad kym sa On zmiluje?

maja22
13. mar 2024

@avene55 v to neverim ani ja. Poprelo by to to zakladne, v co verim, a sice, ze Boh je laska, stvoril nas, aby sme milovali seba i Jeho a zela si spasu vsetkych. On nikoho nepredurcuje k stavu svatosti a k zatrateniu, On vsak vie, kto jeho ponuku lasky vyuzije a kto nie. S Bohom sa da "vyjednavat", jeho milosrdenstvo je obrovske, nestvoril cloveka preto, aby trapil.

avene55
13. mar 2024

@maja22 Ano, Boh je laska, ale zaroven je aj spravodlivy a preto jedni dostanu spravodlivost a druhi milost. Sam apostol Pavol vyvratil to co si vacsina ludi povie ked pocuje o vyvoleni, ze je to nespravodlive.
Veď keď sa deti ešte ani nenarodili a neurobili nič dobré ani zlé — aby zostalo v platnosti Božie vyvolenie, o ktorom bolo vopred rozhodnuté, 12 ktoré nezávisí od skutkov, ale od vôle toho, kto povoláva —, bolo jej povedané: Starší bude slúžiť mladšiemu, 13 ako je napísané: Jákoba som miloval, ale Ézava som nenávidel. 14 Čo teda povieme? Či nie je u Boha nespravodlivosť? Určite nie. 15 Lebo Mojžišovi hovorí: Zmilujem sa, nad kým sa zmilúvam, a zľutujem sa, nad kým sa zľutúvam. 16 A tak teda nezáleží na tom, kto chce, ani na tom, kto beží, ale na Bohu, ktorý sa zmilúva.

maja22
13. mar 2024

@avene55 toto, co pises, je protestantske ucenie, ak sa nemylim, konkretne Kalvinovo. Tie Pavlove slova z Pisma hovoria o tom, ze Boh je slobodny vo svojej voli, nikto nema moc nad Bohom, Boh je zvrchovany a Panom nad vsetkym. A k spase potrebujeme vsetci jeho milost. Nikto sa nespasi sam, svojou volou. Ale Boh dava sancu kazdemu. Kto prijme jeho ponuku a zije podla jeho vole, tu milost ziska, lebo Boh miluje hriesnika, ktory je pokorny (Boh sa pysnym protivi, ale pokornym dava svoju milost...). Ako je Boh slobodny v tom, co kona, je slobodny aj clovek, vzdy si moze vybrat byt v sulade s Bohom, alebo proti nemu...

avene55
13. mar 2024

@maja22 to co som pisala bolo z Biblie a Bibliu Kalvin nepisal. To ze nedokazeme niektore veci pochopit neznamena ze ich nemame prijat tak ako su. Bud si budeme vyberat len co sa nam paci alebo budeme Bohu plne doverovat aj ked ho ako ludia nedokazeme svojim obmedzenym zmyslanim pochopit.

maja22
13. mar 2024

@avene55 Pravda, ze Kalvin Bibliu nepisal. Ale ju interpretoval. Problem je v tom, ze kolko krestanskych denominacii, tolko interpretacii...

avene55
13. mar 2024

@maja22 je to z ekumenickeho prekladu, doma mam vela Biblii a vyznam tohto je vsade rovnaky.
Biblia nie je dezinterpretovana, to len clovek ma problem najma s pravdou ktora tam je, rozumie tomu velmi dobre, ale nechce to prijat.

evkamotka
13. mar 2024

@elenka.k prave na sobas v kostole staci krst, birmovku netreba ani prijimanie.

Co sa tyka tej pripravy, srandardne je priprava dospelych na sviatosti oddelena od detskej birmovky. Ak to niekde spojili, je to skor vynimka a ak by náhodou prave toto niekomu vadilo, prakticky vsade inde vie ist na pripravu dospelych (=samostatna skupina)

any_soj
13. mar 2024

@avene55 takže môžem žiť akokoľvek zle alebo dobre, a je to podľa tvojho výkladu jedno...? Samozrejme, nijaké dobré skutky ma nemôžu spasiť, jedine Božia milosť. Ale ty popieraš základný fakt slobodnej vôle človeka - prijať...

avene55
13. mar 2024

@any_soj ahoj, nerozumiem ako myslis ze je jedno ako zijes, ci dobre alebo zle.
Ja nic nepopieram, prijmam co hovori Pismo.

any_soj
13. mar 2024

@avene55 ak "Boh uz pred stvorenim sveta predurcil kto bude ospravedlneny" tak je logicky jedno, ako sa správam. Akokoľvek, tak to nemôžem zmeniť.
Nehovoriac o tom, že ktorý pozemský otec by si povedal o svojich deťoch že tebe dám všetko (výchovu, zázemie, vzťahy...) aby si bol šťastný, a tebe naopak nedám nič z toho. To by bola zruda, nie otec. Boh je milujúci otec, nie je možné, aby sa takto správal k nám, svojim deťom - že jednému určí spásu a inému určí, že na večnosť s ním nebude. Veď Boh miluje všetko, čo stvoril (Múd11,24). A ak miluje, tak túži byť s ním... Isto nestvoril niektorých ľudí cielene na to, aby strávili večnosť bez neho ..
"Veď on stvoril všetko pre bytie: tvory sveta sú tu pre spásu a nieto v nich nijakého jedu záhuby, podsvetie tiež nepanuje na zemi." Múd1,14
"Lebo Boh stvoril človeka pre neporušiteľnosť, urobil ho obrazom svojej podoby," Múd2,23
"Stvoril si ho len o niečo menšieho od anjelov, slávou a cťou si ho ovenčil" ž8,6

elenka.k
14. mar 2024

@evkamotka no neviem - na sobaš je treba 1sv. prijímanie, birmovka ... nemýliš sa?

avene55
14. mar 2024

@any_soj kopirujem co som posielala vcera v prispevku vyssie
Sam apostol Pavol vyvratil to co si vacsina ludi povie ked pocuje o vyvoleni, ze je to nespravodlive.z knihy Rimanom:
Veď keď sa deti ešte ani nenarodili a neurobili nič dobré ani zlé — aby zostalo v platnosti Božie vyvolenie, o ktorom bolo vopred rozhodnuté, 12 ktoré nezávisí od skutkov, ale od vôle toho, kto povoláva —, bolo jej povedané: Starší bude slúžiť mladšiemu, 13 ako je napísané: Jákoba som miloval, ale Ézava som nenávidel. 14 Čo teda povieme? Či nie je u Boha nespravodlivosť? Určite nie. 15 Lebo Mojžišovi hovorí: Zmilujem sa, nad kým sa zmilúvam, a zľutujem sa, nad kým sa zľutúvam. 16 A tak teda nezáleží na tom, kto chce, ani na tom, kto beží, ale na Bohu, ktorý sa zmilúva.
Dalej v knihe Efezanom je pisane o vyvoleni a predurceni a v dalsich.
Vsetci ludia sa rodia mrtvi vo svojich hriechoch a preto sami od seba nedokazu uverit, je to Boh ktory dava dole skrupiny z oci a clovek uveri.
Tiez som s tym mala problem az kym som si neuvedomila ze je to moja pycha ktora brani aby som to ne-pochopila. Kto som ja, aby som si Boha vykreslovala ako mi pasuje. Absolutne si nedokazem predstavit ako Boh mohol stvorit svet, ajo tu nebolo nic, ako to ze Boh je nestvoritelny, ze vzdy bol je a bude, ako to ze je svaty a nedokaze hresit. Neviem pochopit co musel prezivat Jezis na krizi, ake to muselo byt ked On, Boh, co hriech nepoznal, hriechom sa stal. Ale je to v Pisme a ja to to prijmam a verim v to. Verim ze Boh je dobry, ale aj spravodlivy a vsetko je to o Nom a nie o nas. On chce vsetkym co robi oslavit seba.

maja22
14. mar 2024

@elenka.k na sobas v kostole staci krst - ak je sviatost manzelstva iba samostatny obrad. Ak chce niekto sobas pocas sv. omse, vtedy je potrebne mat aj dalsie sviatosti, lebo je vhodne, aby pri sv. omsi novomanzelia prijali aj Telo a Krv.

avene55
14. mar 2024

@any_soj este k tomu ze clovek si moze na zaklade vyvolenia vlastne robit a zit ako chce.
Tu je rozdiel v uceni RKC, kde ma ucili ze sviatosti a dobre skutky = spasa. Biblia uci ze najskor clovek uveri, ako potvrdenie ustami vyzna Jezisa ako Pana a z toho plynu skutky pretoze uz clovek potom nemoze ani inak. Nechce zit ako zil, v tom bahne, odvracia sa od zleho, cini pokanie.

any_soj
18. mar 2024

@avene55 neviem kto ťa učil, že sviatosti+dobré skutky = sobáša, lebo rkc učí, že spasení sme milosťou - viď napríklad nádherná encyklika Benedikta XVI. Spe salvi - prečítať môžeš tu: https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-v...

avene55
18. mar 2024

@any_soj a co uci teda RKC, lebo s kazdym jednym katolikom co som sa bavila mi povedal ze chodi do kostola, je pokrsteny a snazi sa byt dobry clovek tak asi pojde do neba.

maja22
18. mar 2024

@avene55 u katolikov je najvacsi problem, ze su "nevzdelani". Vacsine z nich vystacia poznatky na urovni tretej triedy zs, ked sa pripravovali na prve svate prijimanie, par z nich si este co-to pamata z nauk k birmovke, ale skutocne vedomosti o tom, v co skutocne verime maju prevazne len ucitelia nabozenstva. Aj rkc uci, ze k spase potrebujeme Boziu milost. Mame to uvedene v modlitebnych knihach - 6 hlavnych pravd: 1. Boh je len jeden.
2. V Bohu sú tri osoby: Otec, Syn a Duch Svätý.
3. Syn Boží sa stal človekom, aby nás vykúpil.
4. Boh je spravodlivý sudca: dobrých odmieňa a zlých tresce.
5. Duša človeka je nesmrteľná.
6. Božia milosť je na spásu potrebná.
Akurat bezny veriaci nepotrebuje vediet odovodnit veci teologicky. Pokial nie su len formalni chodici do kostola, ale pestuju si zivy vztah s Jezisom, uvedomuju si svoje hriechy, prosia o milost, tak tu milost aj tak dosiahnu a nepotrebuju o nej viac vediet.

avene55
18. mar 2024

@maja22 to suhlasim, su ,,nevzdelani,, (nepoznaju Pismo, ani len poriadne co je evanjelium) ale aj ti zapalenejsi katolici sa nevzdaju uctievania ,,svatych,, ocistca, spovede fararom, marianskeho kultu. Moja babka aj cita Pismo, na moje otazky, napr.preco sa klana socham, bozkava ,,svate,, obrazky, ked je napisane neurobis si podobizen a nebudes sa jej klanat mi povie, ze sa uz nad tym zamyslala ale tak sa to robi vraj, preco mi farar neda rozhresenie pri spovedi a preco vlastne by som sa mu mala spovedat, tak stale dookola tak sa robi, ona nevie

maja22
18. mar 2024

@avene55 tí zapálenejší katolíci a aj vzdelaní väčšinou dobre vedia, prečo sa " nevzdaju uctievania ,,svatych,, ocistca, spovede fararom, marianskeho kultu" 🙂 Ver, že rkc za tie svojej stáročia existencie riešila množstvo teologických záležitostí, rozporov a keď nejaké učenie prijala za pravé, bolo to premodlené a odôvodnené. Ako to dosť často vyzeralo, si môžeš prečítať v Skutkoch apoštolov v kapitole 15. Už od prvých apoštolov prichádzalo k vieroučným sporom a "nie malej hádke", čo znamená, že sa to tam asi pekne mlelo 😀, ale napokon v diskusii dospeli k záveru a smelo vyhlásili: "Duch Svätý a my sme sa uzniesli, že..." Takto to vyzeralo ešte niekoľko storočí potom, keď prišlo k nejakej vieroučnej roztržke. Takže to, čo dnes učí rkc, je výsledkom mnohých teologických zápasov, modlitieb k Duchu Svätému a Božej vôle. Treba mať k tomu otvorenú myseľ a srdce.

avene55
18. mar 2024

@maja22 nebudem Ta presviedcat. Jedneho dňa uvidíme

maja22
18. mar 2024

@avene55 ja verím, že sa spolu stretneme v nebi 🙂

any_soj
18. mar 2024

@avene55 presne ako maja napísala - napadlo mi k tvojej poslednej správe - jedného dňa SA uvidíme 🙂 To píšem v dôvere v Božiu milosť 🙂 lebo v nádeji sme spaseni.

30majka71
25. mar 2024

@adrianajozko ako mu mohol spraviť pohreb ako kresťanovi, keď kresťan nebol? Nedáva to logiku.

adrianajozko
25. mar 2024

@30majka71 a preco by nemohol ked bol krestan len ho matka nedala okrstit ale krst si zacal robit pred nehodou. Co nedava logiku. Praveze preto som to napisala k tejto teme ze rodic by dieta mal pokrstit a nie ze necha to na dietati ako sa rozhodne. Ved nic nepokazi ked ho da pokrstit. Je rozdiel ked chodis do kostola a tvaris sa ze si krestan a rozdiel ked veris a nechodis do kostola alebo len obcas ked mas potrebu. Ale to je tazke vysvetlovat to mus8s citit. Neverim v cirkvu ale v Boha ano . A preco by nemal byt clovek pochovany s fararom a omsou lebo nieje pokrsteny ? Lebo sa tak rpzhodla vtedy jeho matka?