S priateľom si nedáme darčeky na Vianoce

25. nov 2020

S partnerom sme sa dohodli,že si na Vianoce nebudeme kupovať darčeky. Proste si nič nedáme. Na Štedrý večer spolu nebudeme ( je to 8 mesačný vzťah) a proste,že žiadne darčeky ako také, na Vianoce, neriešime. Je to zlé? Máte to tak tiež niekto?

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
trema
26. nov 2020

Preco by to malo byt zle, ked ste sa na tom obaja dohodli?

fokuska
26. nov 2020

@pupavka89 Ja som ta odsusila? :D mna zaujalo, ze ty vies posudit, ze druhi maju smutny zivot, tak som ta s tym "konfrontovala". Cely svet je roznorody, ked kazdy kto nezije zivot v sulade s tvojimi hodnotami, tak ho ma smutny, tak to ma asi vacsina sveta smutny zivot podla teba... no ale ved dobre.

najk
26. nov 2020

@fokuska ukaz mi dieta, ktore po Novom roku v triede stastne rozprava spoluziakom ako ziju biblicky, kym ostatni rozpravaju ake dostali darceky. Take dieta nie je. Ak nemaju smutny zivot, tak maju minimalne smutne obdobie okolo Vianoc. Rodicia musia byt dobri fanatici. Ktovie co vsetko este maju zakazane, lebo je to nebiblicke.. pozeranie rozpravok v telke, vozenie sa v aute?

fokuska
26. nov 2020

@najk Poznam take, no a? Tak ako niekto ma od malicka vtlkane do hlavy, ze vianoce, darceky, stromcek, konzum, tak niekto iny ma vtlkane duchovno, omsa, post, dalsi zas iba tolko ze je to komercia, pretoze slavia ine sviatky - ktore zas ostatne deti nepoznaju a nemaju.
Niekto kto je hlboko veriaci, tak povie o inych ze maju smutni zivot, lebo nikdy v skutocnosti nespoznali Jezisa, nemaju ho svojom srdci atd, takze o co prichadzaju? ze pridu do skoly a povedia, ze boli v lete v krestanskom tabore a ze ak ich to obohatilo, co dostali, co tam zazili, ake maju spomienky a radost v srdci? A ostatne deti budu smutne, lebo oni to nemali? Nie, lebo ak pre ne viera nic neznamena, tak im take nieco nechyba, nezaujima ich to, nepotrebuju to. Ale keby to vzali tomu dietatu, tak by mu to chybalo.

A zas tebe moze byt jedno, ze niekto oslavuje ramadan, chanuku alebo cokolvek ine, budes smutna, ked ini budu hovorit, ze to oslavili a ze ake je to super? Asi nie, ked pre teba to neznamena nic. Oslavujes 4.jul alebo vdakyvzdanie? Asi nie, ale skus to zobrat niekomu, kto s tym vyrastol, pre koho to ma hlboky vyznam.

Presne rovnake je to s vianocami - nie su povinne, nechybaju kazdemu a nie je nic smutne na tom ked sa neoslavuju.

sasitimi17
26. nov 2020

@zuzanka.zuzu ja nikoho "nehejtujem".. Tak teda pardon, že som to pochopila opačne

alberto1
26. nov 2020

Stromček budete mať?😁 Vianoce bez darčeka (aspoň drobnosti) si neviem predstaviť. Aspoň si partner dá tu námahu a špekuluje o originalnom darčeku, hlavne keď rozpočet nedovolí, napr. zarámovaná spoločná fotka😉

jankalukasova
26. nov 2020

@pupavka89 ale ved pise, ze je to osem mesacny vztah... ake deti??? Este spolu asi ani nebyvaju. Mozno su obaja studenti a byvaju s rodicmi. Takze darceky, koledy, kapustnica a bla bla bla su... ale zatial s rodicmi. 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

katpox
26. nov 2020

No je to na vas dvoch, mohli ste si aspon z prce dat ze darcek do jedneho eura😄raz to mali na jednom vecierku firemnom, si vylosovali meno a za darcek bola dohoda nesmu dat viac ako 1 e. Vacsinou to boli nejake klucenky, hrnceky atd

najk
26. nov 2020

@fokuska lenze ich deti vyrastaju v prostredi, kde sa Vianoce oslavuju. Vsetci v okolo ich slavia, preto urcite smutne budu. 4. jul tu nikto neoslavuje, tak nikomu nechyba a nikto z neho smutny nebude. Ich krestanske tabory tiez nikomu smutok nesposobia, lebo ved vsetky deti chodia na nejake vylety. Ale pokial vsetky deti oslavuju nejaky sviatok, dostanu darceky a tieto deti v tomto prostredi vyrastaju a nemozu to mat, tak urcite smutne su. A mimochodom viera v Jezisa u normalnych ludi slavenie Vianoc nevylucuje. To by neslavil takmer nikto. Preto je v tom vidiet fanatizmus

dada0902
26. nov 2020

My tiez si nekupujeme max nejaku drobnost alebo los prednejsie je vidiet radost z darcekou ktore dostane nas drobec

fokuska
26. nov 2020

@najk Beriem ten bod, ze ak nieco maju vsetci, tak to dieta bude chciet tiez. Lenze tu je velmi dolezite ako je vychovavane, k akym hodnotam je vedene a ako ma vysvetlene to, preco vsetci statni nieco maju (znackove veci, mobil, darceky na vianoce, dovolenku pri mori, piercing...) a ja to mat nemozem. Ak je tam dobry zaklad, tak dieta v pohode zvladne fakt, ze tuto vec ja nemam.

1stlilith
26. nov 2020

My sme to tak mali doma uz od strednej... sme sa dohodli s rodicmi, ze ziadne darceky (navrhli sme to my so segrou 🙂 ) tak to bolo aj so vsetkymi mojimi partnermi, radsej sme sli kdesi na vylet, taktiez vianocny stromcek som nemala postaveny cez 5 rokov a nikdy mi to akosi nechybalo.. 🙂 ale ide o to ako ste nastaveni ... 🙂

janai1
26. nov 2020

My si tiež nedávame... Sme spolu 1 a pol roka čiže 2 Vianoce... Minulý rok sme sa dohodli ze radšej niekam pôjdeme v novom roku a spravili sme si v januári výlet do Budapešti 😁 tento rok si tiež nič nedávame a tiež by sme radšej niekam šli, ale uvidíme aká situácia bude s cestovaním 🙄

S rodičmi si nedávame už asi 5 rokov nič... Máme stromček, takú tu klasickú večeru 24. a kukáme rozprávky 😅 je to iné keby sme mali deti alebo tak.... Ale dávať si darčeky s dospelými ľuďmi nooo 🤷‍♀️

nikayla
26. nov 2020

Keď ste sa tak dohodli a obom to vyhovuje, tak ok. Mne by to rozhodne bolo ľúto, nič nedať a nič nedostať. 8 mesačný vzťah - veď to je ešte taká čerstvá zamilovanosť, že človek lieta v oblakoch a pre toho druhého by aj modré z neba zniesol, neviem si to teda predstaviť...

macekovam
26. nov 2020

ako chcete.. len aby si sa po vianociach nestazovala ze si nic nedostala... a potom o rok za a zas.

zanta3
26. nov 2020

Darceky nie su povinnost, pokial ste sa tak dohodli a ste s tym obaja ok, tak preco nie. Mnoho ludi to tak ma, podla mna na tom nic zleho nie je. Vianoce nie su predsa o darcekoch

3petka
26. nov 2020

Od začiatku nášho 13 ročného vzťahu si nič nekupujeme. Vždy sme to riešili nejakým výletikom zakončeným návštevou obchodného centra a kúpili sme si čo sme potrebovali... alebo ak sme kupovali niečo väčšie aj tri mesiace dopredu tak sme si povedali že to mame pod kriak

sapetka
26. nov 2020

My si kupujeme. Kupujeme si aj cez rok ale pod stromcekom by si kazdy mal nieco najst. Hlavne kvoli synovi aby sme sa vyhli otazkam preco my nemame nic pod stromcekom. Ja si este svoj darcek musim objednat😂

luccy89
26. nov 2020

Nic zle na tom neni. My sme si nedavali, isli sme pred vianocami na vylet na vianocne trhy a potom do nakupneho, tam sme si kupili co sme chceli. Nebalili sme si to pod stromcek uz. Teraz ked su deti, tak si vzdy nieco aj zabalime...tricko, ponozky, ciapka..napr.
Sme dospely, pocas roka si kupime co chceme alebo potrebujeme a co potom na Vianoce? Pre niekoho to je velky stres rozmyslat co kupit niekomu co vsetko ma...a dalsi stres ci sa to bude pacit...takze neries. Ked chces, tak sa dohodnite, ze si kupite spolocny darcek, nejaky vikend niekde, wellnes alebo turistika...co mate radi. To je podla mna fajn. Lepsie zazitok ako kravina co bude zapadat prachom.

mimca77
26. nov 2020

No neviem, kedze spolu este len cerstvo chodite, tak je to trocha zvlastne. Zavisi, ako ste sa k tomu obaja postavili. Pokial je to "kaslat na Vianoce, nedajme si darceky" a to je vsetko, tak mi to pride smutne. My sme s manzelom spolu 9 rokov, na zaciatku sme viac frcali na darcekoch, ale posledne roky to riesime inak, aby sme sa vyhli materializmu a spravili aj nieco pekne. Kupime si spolu jednu spolocensku hru, ktoru si dame pod stromcek, a potom ju hrame po veceri, kupime si jeden certifikat cez Cloveka v ohrozeni (minuly rok to bol vceli ul, od svaginy sme zas dostali strom), a od minuleho roka este prichystame zopar drobnosti cez "Kolko lasky sa zmesti do krabice od topanok". Takto nam to staci a mame z toho obaja radost. Tohto roku sme sa "rozsoupli" a budeme mat pod stromcekom este kazdy po knihe 😀 Akurat u vas predpokladam, ze to nebude ani "hlavne, ze sme spolu" varianta, kedze asi spolu nebudete. Ale ak vam to obom vyhovuje, tak na nazor ostatnych sa mozete vykaslat.

mandarinka555
26. nov 2020

@pupavka89 Tiež ma to hneď napadlo....aj keď sa jej dcérky deti v škôlke opýtajú, čo ti doniesol Ježiško? Chúďa malé, čo asi tak odpovedá...lebo ani netuší, o čom je reč...

katrin69
26. nov 2020

@pupavka89 Počkať počkať... To nejde o to, či biblia káže alebo nie... Rozprávky máme kopu, však na nete sú. TV nemáme vôbec napojený (však iba reklamy sú na každodennom programe)... Kapustovú polievku si dávame cez rok, so stromčekom sú len starosti a nervy (povinne som ho musela ako dieťa stavať a nie je s tým zábava), o Bohu a Jeho Synovi spievame každý deň a nie len jeden deň v roku... Máme tu veselo kedykoľvek chceme a nie len jedno časové obdobie v roku 😉
@sasitimi17 Ja som im vysvetlila, že nechceme im kaziť ich atmosféru. Vianoce sa slávia s rodičmi len 1x po svadbe, čo sme im vysvetlili. Moji rodičia chápu a netlačia nás do ničoho. Ale ja nikoho nepresviedčam o ničom, len si stojím za svojím... Ale práve to, že "MUSÍM" a "PATRÍ SA" počúvam minimálne mesiac pred a potom ešte polroka... Takže mi príde otázka, kto koho presviedča? 🙂

miskajulo
27. nov 2020

Kým nemajú deti, mi to príde v pohode rozhodnutie. Veď sú dvaja dospelý, dohodli sa na tom. Ako rodič by som to už nevedela dodržať. Nielen preto aby som neukratila deti o darčeky, ale preto že nechcem ukrátiť seba o to, vidieť tú radosť v detských očiach pri rozbaľovani. Keď budú mať deti, bolo by mi to divné. A určite aj spolužiakom tých detí by to bolo divné, babkam by to bolo divné. Ale divné nedivne každý rodič nech si rozhodne, či chce zaradit Vianoce do tradícií ich rodiny. Som zvedavá, či takéto deti z rodín, kde sa neoslavovali Vianoce v tom pokračovali, alebo si povedali presne naopak, že chcú ich oslavovať, keď budú mať svoje deti. Nie je tu niekto taký?

zeldia
10. dec 2022

Peniaze mame a darčeky si nedávame kupujem veci podľa potreby a mne je extrémne ťažké niečo kúpiť ja si ani sama neviem vybrať z tých smejdov čo su v obchodoch, same haraburdy a odpad.