Z výplaty do výplaty

maaarhulka
27. júl 2013

Awojte chcela by som sa Vás spýtať ako zvládate žiť s výplaty do výplaty ? Tie ktorých sa Vás to týka ? Musí to by stresujúce každú chvilku rozmýšlať na čo a kolko možem minuť aby som vyšla a čo si môžem a nemôžem dovolit nie ? Ako to zvládate ? Lebo u mna to vyzerá že to tak asi časom bude a dost sa toho bojím...

kaktusik007
27. júl 2013

@maaarhulka ako to zvladam? normalne... obcas pride depka... a to teda ja mesacne miniem asi o 350 eur viac, ako je prijem... uz som si na minus na ucte zvykla...

asi tak 🙂

bosoriak
27. júl 2013

@maaarhulka Zacni si zapisovat vydaje, kazde euro. Ziskas prehlad o tom, kolko kde minas. Potom si kazdy mesiac spravis rozpocet - das si prijem, povinne platby (elektrina, plyn, voda, potraviny, drogeria, telefon, internet...) a zvysok na ine planovane vydaje. Pojdes podla rozpoctu a bude to.

My sme tymto sposobom dokazali splatit dost rychlo obrovske dlhy, pretoze sme si spravili rozpocet a co nebolo v rozpocte, nebolo kupene a hotovo.

Myslim si, ze hlavny problem je sposob zivota. v ktorom sa kazdy snazi mat nakupene vsetko a pritom to vobec nepotrebuje. Uvazovat nad buducnostou je dnes nemoderne, skor sa nakupia hluposti v akcii, lebo ved je to v akcii. Neodsudzujem, my sme tak zili velmi dlhu dobu, ale prisiel pad na papulu a nic lepsie sa nam nemohlo stat. Ked ti banka oznami, ze do dvoch dni treba splatit 3500 eurovy debet na ucte, to cloveku usporiada priority.

@kaktusik007 A ako to potom splatis? Nerypem, fakt ma to zaujima. Ci mas potom nejaky rocny prijem, ako to vyrovnas?

anna0804
27. júl 2013

@maaarhulka
Žiť z výplaty do výplaty - s tým máme skúsenosť viacerí.Snaž sa neísť do mínusu, radšej si menej dovoliť.Pôžičky a kadejaké úvery sú nebezpečné, kto ti ich poskytne aj z teba žije.

hradnapani
27. júl 2013

@maaarhulka ked sa musi, tak sa da 😉 Ja som si napriklad uvedomila, ake obrovske mnozstvo zbytocnosti ludia kupuju, sme nimi doslova zasypani a v pohode sa da prezit aj bez nich a komfortne 😉 Je dobre zazit si aj tuto skusenost...

kaktusik007
27. júl 2013

@bosoriak neviem... a neberiem to ako rypanie, tiez ma to zaujima.... do dlzob ma dostal este vtedy manzel, pretoze on si zacal svoju vyplatu nechavat sam pre seba a deti a najom a vsetko som musela riesit a platit ja... teraz plati vyzivne, ale to je tak akurat vsetko... hypo neplati, stavebny uver neplati.... to, ze neplati uz najom beriem ze ok, uz sme pravoplatne asi mesiac a kusok rozvedeni... no a ako dopadnem... netusim..... snad ma exmanzel nezrujnuje, aj ked teda chybalo malo a bola by na nas exekucia.. len hold, ja som ta blba a poctiva, ktora chce s detmi zit normalne a nie pretlkat sa po ubytovniach, ako mi to bolo ponukane zo strany exmanzela....

vydavky mam spisane, vediem si domace uctovnictvo... nemam kde usetrit, este vydavky narastu, mladsi ide do skolky od septembra a kedze nema 3 roky, budem za neho platit o 17 eur mesacne viac, ako za starsieho....

ja len verim v jedno - ze bozie mlyny melu -- a veru melu, pomaly, ale isto.... takze viem, ze bude dobre, zaklad je - som uz pravoplatne rozvedena, este taky detail - poriesit BSM a budem stastna.... ale aj to bude a verim aj, ze si najdem pracu... aj ked aj tu narazam na problem - som na ID a hold, manualne pracovat nesmiem... A zrovna taka praca by sa tu, v mojom okoli, dala zohnat najskor, aj ked aj s nou je tu uz problem.... :(

takze - ja fakt neveim ako bude.... aj preto obcas tie depresivne a placlive stavy, ale nastastie len tak raz do mesiaca na hodku ma to zatial chyta, takze pohoda.... uvidim, ci pohoda bude aj v maji 2014, kedy mi uz nepride rodicovsky 200 eur... to potom bude zaujimave... ak dovtedy nebude praca.... 😉

turistka
27. júl 2013

@maaarhulka kazdy mesiac do minusu, viem ze to nie je dobre, ale co uz, nekupujem zbytocnosti a jest musime, zial nemame vysoky prijem.....

aristka
27. júl 2013

tu nejde ani tak z výplaty k výplate,ale aby človek vedel kam peniažky utekajú a tam budeš vedieť nájst rezervy ,zaveď si domáce účtovníctvo ,mesačne si spisuj koľko na stravu ,koľko účt ,auto apod. čiastku po čiastke každé euroa tie peniažky si tak aj rozdel,ja som na začiatku fungovala s krabicami označenými potraviny ,deti,účty...a dá sa to ustrážiť aj keď ideš z výplaty do výplaty,len sa toho neboj....

anexis
27. júl 2013

@kaktusik007 dost smutny pribeh, ale neboj, mozno socialne davky dostanes vyssie nez rodicak....aspon teda ja som to mala tak kedze mi do toho pripocitali aj prispevok na byvanie...drzim palce

anexis
27. júl 2013

@aristka ano da sa to takym sposobom, len co v pripade napriklad takych nedoplatkov na elektrine, plyne, byvani..ak vzniknu po rozuctovani? s tym sa neda ani pocitat, lebo clovek nevie ci nedoplatok bude a aky vysoky...

kaktusik007
27. júl 2013

@anexis su aj smutnejsie pribehy.... a socialne nevyjde, plati vyzivne a ja mam ten ID takze mam viac ako zivotne minimum.... aj ked som sama s dvoma malymi detmi.... a myslim ze na tom su postavene vsetky prispevky - na hmotnej nudzi, ktora ale je definovana zivotnym minimom... ci sa mylim??? opravte ma prosim 🙂

lauricka
27. júl 2013

@maaarhulka myslim, ze tak zije vacsina ludi a mnohi aj horsie. Namiesto batia sa sa treba pripravit, viest si ucty, setrit....co ine ostava? A to si zober, ze ked zena ostane na RD a muzova vyplata ide na hypoteku...Prosto, musis to zvladnut.

bosoriak
27. júl 2013

@anexis Toto sa da osetrit vyssimi zalohovymi platbami. Ved vyuctovanie chodi kazdy rok a podla toho sa da odhadnut spotreba a nasledne zalohy. Pretoze 10 eur mesacne sa da v pohode zvladnut. Ale 120 eur jednorazovo moze byt velky problem.

@kaktusik007 Aha, tak to je velmi nezavideniahodna situacia. Tak prajem vela sil.

kaktusik007
27. júl 2013

@bosoriak dakujem 🙂

bosoriak
27. júl 2013

@kaktusik007 Je to tak, ale napr. za prijem sa o.i. nepovazuje 25% invalidneho dochodku, pridavky na deti a pod. Cize ked ti prestanu vyplacat rodicak, tak si o tu davku poziadat mozes. Viac ti povedia na tvojom UPSVaR.

dada1212
27. júl 2013

@kaktusik007 nemáš to ľahké, držím palce aby sa to nejako pohlo lepšiemu.
nechcem týmto reagovať práve na teba, ale veľa ľudí to rieši aj tým debetom a to je dosť nešťastné riešenie pokým je naozaj človek na tom finančne zle.
lebo ak začnú chodiť na účet menšie príjmy alebo nepravidelne, alebo sa človek ocitne v registri dlžníkov, prípadne ho zastihne nejaká nečakaná exekúcia, banka môže ten debet zrušiť zo dňa na deň a žiadať vrátenie peňazí.
a potom sa človek ocitne ešte vo väčších problémoch.
preto to treba čím skôr vyrovnať alebo neísť do debetu, hoci aj s tým, že sa to bude vyrovnávať po pár eur mesačne a že to bude dosť bolestné, lebo to bude možno aj na úkor základných potrieb. radšej sa ešte viac uskromniť a nejako to časom dorovnať. nehovoriac o tom, že aj za ten debet sa platia úroky a napríklad za rok to tvorí dosť slušnú sumu v nízkom rozpočte.
debet je vhodný len pre tých, čo peniaze majú, ale napríklad dva dni pred výplatou si chcú niečo drahšie kúpiť a nechcú čakať na výplatu a ani vyberať peniaze z termínovaných vkladov, tak radšej idú do debetu.

kaktusik007
27. júl 2013

@bosoriak dakujem, to o tych 25% som nevedela... tak to idem studovat, diky este raz, lebo to by potom teoreticky vyslo o par eur... co by bolo super, lebo ak je hmotna nudza, su aj dalsie vyhody....

no uvidime, aj tak by som bola najradsej ak by sa mi do aprila podarilo sa zamestnat 🙂 a nie riesit zakony a hmotnu nudzu a prispevky.... ale dakujem este raz 🙂

kaktusik007
27. júl 2013

@dada1212 suhlasim s tebou 🙂 ale prave nebyt debetu a kreditnej karty, nemam dat detom co jest... a uskromnit sa?? ano, vzdy sa da... len u mna je to uz fakt na hrane... isto, dalo by sa to riesit neplatenim hypoteky ci stavebneho uveru, avsak touto cestou ja nechcem ist, pretoze uverovy register rovna sa aspon pat rokov nemoznost vziat uver... a ja s detmi potrebujem niekde byvat...
ja som vzdy bola pre banku dobry klient, to len teraz su tam minusy.... vsak uvidime, ja len dufam ze exmanzel sa umudri a dohodneme sa a v ramci toho zbavenia sa spolocnych dlhov na ktore som sama sa uz vsetko da do poriadku....

naivita??? mozno 🙂

dada1212
27. júl 2013

@kaktusik007 ja som to napísala skôr všeobecne, nie na tvoju situáciu, ale že celkovo nie je dobré mať debet ak je človek na tom finančne nie najlepšie, lebo ho banka môže zo dňa na deň zrušiť.
držím palce, aby si nejakú prácu našla, zo zákona musia väčšie firmy zamestnávať aj občanov zťp ak nechcú platiť pokuty.
preto by som skúsila osloviť nejaké väčšie firmy v tvojom okolí aj skôr, s tým, že by si im opísala tvoju situáciu a napísala čo ovládaš a možno by nejaké miesto pre teba vytvorili ak by im nejaký taký zamestnanec odišiel.
lebo samozrejme, že takých miest je menej a teda je aj menej takých pracovných ponúk.

anexis
27. júl 2013

@bosoriak mali sme tri roky po sebe preplatky a dalsi rok bum nedoplatok 90€ a pritom ked sa dvihali ceny za vodu a kurenie a tak, tak nam automaticky zalohove platby dvihli....takze z vlastnej skusenosti viem, ze neda sa to ustriehnut

aristka
27. júl 2013

@anexis práve preto ,si treba urobiť domáce účtovníctvo,aj keď ušetrím 5 eur aj to je niečo ,mať za rok aspoň maličkú rezervu v takýchto prípadoch a ak drží rodina spolu a príde k veľkému nedoplatku pomôžu a ak nie treba to riešiť priamo s tými ,u ktorých je nedoplatok a dať si splátkový kalendár a u seba riešiť finančnú situáciu hľadať ako priniesť peniažky domov..len nesedieť a neplakať to nepomôže...

biba04
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zabka4
3. sep 2013

mi žijeme z vyplaty do výplaty od vtedy ako sme sa zobrali. manzel dostaval vylatu 560 eur a z toho 530 mu islo prec. ak sme na konci mesiaca nevydrzali tak sme si pozicaliz z kasy, a na vyplatu dolozili...tak to robi asi kazdy kto ma moznost si poziciat inak ako z banky. ale na vyplatu sa to dolozilo naspat a tak mi z vyplaty nedal nic. velakrat sa stalo, ze mi pomahali nasi, ale casom som zistila ze to nieje dobre...ked ti to rodicia pripomenu,je to ako vycitka...potom manzela prelozili na inu linku a dava mi viac. no zalezi ako sa mi podari vyčendžovať s tym co som dostala na vyplatu. minuly rok som robila a mala chodila do skolky ale moj zarobok bol asi 340 eur a skolka stala 41 tak a teraz som na marodke a dotavam len zo socialky 248 eur. plus pridavok. a manzel mi dava to co mu ostane po vyplateni vsetkeho , ja platim len elektriku.
robime totak, ze najskor zaplatim elektriku a potom nieco kupim na oblecenie..hlavne malej ale to tiez iba z bazaru alebo sekaca, a snazim sa aby nam vyslo aspon na kazdy den tych 5 eur, niekedy navarim za menej a niekedy viac ale o to som na druhy den ukratena. stane sa aj tak ze na vyplatu nakupim drogeriu a maso a zvysok vydelim poctom dni do vyplaty...a tak...internet mame bez viazanosti za 11 eur z O2 a pausal nemam. muz ma sluzobny a ja mam o2 na kredit, staci mi 6 eur na mesiac. zbytoce neklabosim....televizor sme odhlasili, takze neplatime ani ziadny swan ani antenu. pozerame si len dvd. aj tak je v tej telke len bordel. tento rok sme si kupili zahradku a tam sa snazimaspon ako taku zeleninku vypestovat, sice je tam toho estemalo ale aj rajcinky a cibulka, fazulka, mrkva a petrzlen, tekvica potesia. ziadne pozicky z banky ani debety. ja mam ucet uz od strednej a este ani raz somnesla do minusu, ja som si volitelne precerpanie zrusila. aby ma to nelakalo. ked sa da tak si upeciem chlieb doba, je lacny ajednoduchy. len voda, muka, drozdie, kmin a sol. to je vsetko. boli dni ked sme mali len chcleba s maslom a caj na ranajky, a na obed kolienka s vajcom alebo s makom,alebo varene zemiaky v supke s kyskou...ale prekonalosa to. a ideme dalej. hlavne nech ma malicka....zbytocne ju nerozmaznavame a neucme na sladkosti. sem tam nejaka drobna sladkost, alebo upeciem nejaku cukrovinku.
hlavne nekupovat zbytocnosti. co sa da kupim v sekaci, alebo cez bazar. alebo v tych lacnejsich obchodoch. a v ludovke... 🙂 a pracie prostriedky v akcii. inak ziadne hluposti. znama co robi v lidli, vravela ze tosleduje a ludia stale nakupuju somariny. nie ze by si kupili nejake zasoby, ale hluposti. a ze su slovaci chudobny...prd.

pedrito129
6. sep 2013

nas bolo doma osem deti otec po Pn na invalidnom mama 15rokov na md pori tom si dialkovo vysoka skola . Nebolo to jednoduche ale nemenil by som, zaklad je aby rodina držala spolu. Dnes som na tom podobne ako moji rodičia akurat deti mame len polovicu 🙂 ,jeden príjem ide na hypo a poplatky a materska na stravu a nevyhnutný chod domacnosti. Pokial zdravie služi najde sa i práca a ako taka pláca. takže netreba sa bat , ale trošku sa s tým životom pobit 🙂 🙂 🙂

zarabajte
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucia466
4. apr 2014

Bože baby ja ked vas čitam tak si pridem teraz ako najštastnejši človek pod slnkom :(((

tatalin
22. jún 2014

Ci.. zabludila som sem lebo som si povedala ze musim viac setrit.. nasi ma vzdy ucili ze mam mat lento co potrebujem.. vzdy som sa obliekla v sekaci alebo niekde lacno.. jedine na co som utracala bolo sladke a mala som.vycitky... a ked sme sa zobrali furt sme doslali.nejake peniaze.. alebo maly ked sa narodil... to minanie je normalne choroba... ja som zacala mat take vydavky a nechapem co som kupovala... presunula som zbytok.penazi na sporenie a idem setrit do pyska... normalne mi stiska ked si uvedomim jak sprosto som si nedavala pozor... o chvilu nebudem mat prijem lebo maly pojde do jasiel a cely rodicak pojde na ne, a ja za studium dostanem holy trt :D z manzelovehobplatu sa nam vzdy zvysi viac ako vypocitame ale to asi aj preto ze som.nakupovala aj ja... ci... drzim si prsty... doslova hlavne ked berem e... :D

zuzu_79
9. sep 2014

baby takto žije asi polovica slovenska a ja patrím k nim tiež a to ešte som aj tehu tak ako to bude netuším ☹

janett123
28. sep 2014

Snažím sa plánovať a aspoň niečo šetriť, ale málokedy sa podarí ... Takze od výplaty do vyplaty ☹

angelika_farkasova
28. apr 2015

Možno len dobrá rada a tip do tejto témy – ak by ste mali viaceré pôžičky, úvery... dobré je to zlúčiť do jedného úveru, teda ísť do banky a spraviť konsolidačný úver, ktorým sa to všetko vyplatí. Splácanie len jedného konsolidačného úveru vychádza bežne potom na nižšie mesačné splátky. Odporúčam aj šetriť, hoci aj v malom.

saxana2
8. máj 2015

Zarábajte s pohodlia domova, žiadny šef a stres.Ponúkam Vám prácu na doma aj popri zamestnaní pre mamičky na MD,aktívne babičky,študentky....Nenáročná práca a bude Vás to aj baviťemoticonViac info pošlem do mailu. 😉