Do akej doby po rozvode sa má podať majetkové vyrovnanie?

flopo
7. aug 2013

Potrebovala by som poradit,ak ma niekto z vas skusenost,tak poprosim o radu.Som uz tri roky rozvedena a byt co sme kupili s byvalim manzelom sme predali a vyplatili banky,nic nam nezostalo.Okolie ma plasi,ze ak nepodam majetkove vyrovnanie mozem mat velke problemy.Z coho si mam podat mejetkove ked uz nic nemame?Ze on si moze podat aj o 10 rokov majetkove a budem musiet ho vyplatit,no nejde mi do hlavy z coho by som ho mala vyplatit ked nic nam nezostalo.Kazda rada mije dobra.Dakujem za vsetky nazory aj odpovede 🙂

liz_lemon
8. aug 2013

§ 149 Občianskeho zákonníka
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

janka2501
8. aug 2013

pokial nemate uz ziadny majetok, tak staci spisat dohodu o vyrovnani,co je ,ze ste vyrovnali dlhy bankam...to spise advokat to vam staci ako uradna listina... len treba ist za advokatom a priniest vsetky papiere o vyplateni...

drobecek222
8. aug 2013

Dobrý deň som 5rokov po rozvode a nemali sme vysporiadanie majetku krištáľovej úver a auto .byvaly manžel si nechal auto a aj na súde povedal že si preberá splácanie úveru na seba, tak mi to vyhovovalo a neriešili som nič pred rokom mi volali s banky že sa úver nespĺaca má ex manželom sa nedá skontaktovat a banka vymáhanie peniaze odomna. Ja som na úvere figurovala ako žiadateľa kedže som bola na materskej dovolenke tak mu dali lepší úrok , ale ani neviem na čo boli použité peniaze, ani som s nich cent nedostala ri rozvode nám nikto nepovedal že treba vysporiadať majetok´ prosím o radu čo mám robiť ďakujem

sisaha
8. aug 2013

@drobecek222 prepac, ale nechapem ako si moze niekto vziat na seba uver a nestarat sa co je s uverom dalej.. To skutocne su slovaci tak malo financne gramotni, ze slovo zavazok im nic nehovori a neuvedomuju si, ze dnes nestaci pekne slovo kamarata (manzela, partnera, deda, otca - dopln podla potreby), ze bude splacat uver, ktory si vezmes za neho?
Rozviedla si sa a ako prve si mala ist nechat uver prepisat iba na neho..Cim je uver zaruceny? Vies ako sa hovori, ze neznalost zakona neospravedlnuje, tak presne tak nikto nemal povinnost ti oznamovat, ze si mas vysporiadat majetok z manzelstva.. A co ti poradit? Dohodnut sa s byv.manzelom, ze si dlh doplati a uver prevezme iba na seba. A ak odmietne, neostava ti nic ine ako platit..