Koľko percent je zvyčajne výživné?

24. mar 2023

Ahojte,koľko percent je zvykom si pýtať ako výživné? Hlavne teda keď otec zarobí násobne viac ako matka. Viem,že reálne náklady,ale dieťa by malo mať zároveň úroveň ako otec. Na každé 10% alebo koľko asi? Ak by som chcela deťom aj sporiť na budúcnosť,aby si napríklad vedeli dovoliť vysokú školu prípadne mali niečo na štart do života. Ďakujem

liljana
24. mar 2023

Pytaj 30% na jedno a kup dietatu za to byt a apartman pri mori. To bude mat dobry start do zivota.

deti95060810
24. mar 2023

najskôr napíš koľko rokov majú deti...
ak chodia len do mš - načo tak zavčasu budeš riešiť vš? to ti žiaden súd ani "nezožerie"...

sense
24. mar 2023

Ak otec zarába nadštandardne tak môže súd určiť aj vyššie výživné ale to neznamená ze cele pôjde k tvojim rukám, môžeš nariadiť časť výživného ako sporenie deťom s tým ze bude odkladať peniaze na účet ku ktoremu ale ty nebudeš mať prístup.

Čiže treba spísať všetky výdavky a predložiť súdu a on rozhodne ak sa neviete dohodnutt

autor
24. mar 2023

30% mi príde priveľa, keďže jemu by ostalo na život 40 pri dvoch deťoch. My sa chceme dohodnúť mimo súd,je prístupný,len ja potrebujem povedať nejaku sumu,ktorá je bežná. Najlepšie teda v percentách

deti95060810
24. mar 2023

ale ako ti máme pomôcť keď nemáme ani len potuchu o veku tvojho decka...iné je výživné na 5 ročné dieťa a iné na 15 ročného šuhaja...
dobre by bolo vedieť aspoň orientačne sumu ktorú zarába otec dieťaťa... vlastní nehnuteľnosti, autá? žije si nadštand? Koľko má ešte vyživovacích povinností? to všetko berie súd do úvahy...

matabb73
24. mar 2023

Ja som mala súd o zvýšenie pred zhruba týždňom a sudkyňa vravela. že minimum je 20% z platu. Maximum tuším 30%. Závisí to ale od výdavkov na dieťa a platov rodičov.

autor
24. mar 2023

@matabb73 dik,presne take info potrebujem.

Deti sú prvý stupeň ZŠ

alenah31
24. mar 2023

mimo súd sa chceš ako dohodnúť? Čokoľvek mimosúdne nie je právne vymáhateľné - buď podpíšete rodičovskú dohodu priamo u mediátora alebo si ju podáte cez prísl. súd. A je pravda, že dieťa má maž rovnakú životnú úroveň ako rodič. No matka nie. Preukazuješ reálne náklady, požadovať môžeš viac samozrejme viac podľa jeho príjmu. Lenže súd určí sumu do rúk matke ako príspevok rodiča na aktuálne reálne náklady dieťaťa + sumu na účet dieťaťa, ktorú bude spravovať kuratela, a ktoré budú dieťaťu vyplatené po dovŕšení plnoletosti. Matka môže z týchto peňazí čerpať len ak si podá žiadosť a preukáže na čo € z účtu dieťaťa požaduje - napr. pobyt v zahraničí, ak napr. dieťa reprezentuje školu a treba mu zaplatiť súkromné hodiny pričom bežne splatné výživné do rúk matky na to nestačí. Osobná skúsenosť - výživné určené v sume 960€ na jedno dieťa (16 rokov) - do rúk matky ide 320€, zvyšok na účet dieťaťa, čerpané len raz - operácia očí dieťaťa v Rakúsku (nehradila to poisťovňa) - súd to schválil, peniaze som nevidela, poslali to priamo na účet nemocnice. .

luciaaaaa
24. mar 2023

Ak otec zaraba nadstandardne a budes mat dobreho pravnika, aj to vyzivne moze nadstandardne. Avsak nedostanes ho k rukam cele, ale len cast a zvysok bude posielat na ucet, ku ktoremu ty budes mat pristup len so suhlasom sudu. Ak je otec otvoreny aj na mimosudnu dohodu, nechapem, co riesis percenta. Zaraba kolko? 3000€? Tak pytaj 700€ na jedno dieta. Nebude suhlasit? Tak pytaj 600€. Tiez to bude privela prenho? Da ti 500€. Akoze nechapem, co riesis percenta z prijmu. Su zeny, co dostanu na dieta 80€.a su take, ktore dostavaju stovky.

mogaa
24. mar 2023

Žiadať môžeš koľko chceš a koľko uznáš za vhodné ty sama.....len ty vieš aký máte štandard a aké máte náklady....ak otec bude súhlasiť, nie je o čom, ak nebude - podáš návrh na súd a súd rozhodne.....zase treba myslieť aj na to, že ani pre partnera sa rozvodom život nekončí, predpokladám že deti si bude brávať a občas im niečo kúpi aj on mimo sumy čo sa dohodnete...ak by to išlo súdne, spíš si reálne náklady na deti a žiadaj 2/3 z tých nákladov + možno 100eur sporenie na každé dieťa do budúcnosti.....pochybujem že príčetný chlap bude súhlasiť aby na deti platil 20% z hrubého príjmu ak sú reálne náklady na 2deti možno 300-400....aj keď má vyšší príjem, vyživovaciu povinnosť majú obaja rodičia a najpodstatnejšie sú reálne náklady na dieťa....čo dá na sporenie je už jeho rozhodnutie alebo ak to pôjde cez súd - súd určí sumu.....ale prihliada sa rovnako na to , že aj on si môže založiť novú rodinu a mať aj daľšie deti.....ani pre neho sa život rozvodom nekončí....pre niekoho je výživné 300eur na dieťa veľa, iný by dal neviem čo za také výživné....a dohoda je predsa o tom , že sa dohodnete vy dvaja a nie ženy na MK ak nevedia ani príjem teba a tvojho manžela a ani vaše reálne náklady na život.....

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadis
24. mar 2023
martina8843
26. mar 2023

Toto je taka nevdacna tema, pretoze tu ludia zavidia este aj vyzivne na deti 🙂 Kazdopadne, treba si pozriet zakon o rodine, a oho sa pridrziavat, ak ma otec taky prijem, ze potreby deti su zabezpecene, ako pisu baby vyssie, sud moze urcit, ze im bude sporit. O tom potom, ze pri dnesnej inflacii tie peniaze budu mat ovela mensiu hodnotu, ale akakolvek suma sa im zide. Neda sa to urcit ako percento z prijmu.. Ak zarobi 500 Eur a bude platit 50 Eur na deti, je to dost, ale ak zarobi 5000 Eur, a mal by posielat 500 tak je to malo... Takisto do vydavkov otca sa zapocitavaju len nevyhnutne vydavky, nemoze si tam zdokladovat ze plati splatky auta 500 Eur mesacne, to nieje nevyhnutny vydavok. A ak zabezpecujete detom byvanie vy, tak treba mysliet aj na vydavky spojene s tymto (ci uz mesacne platby alebo rekonstrukcie, nabytok atd.)

mirica
28. mar 2023

Výživné sa nestanovuje len z oficiálneho prijmu, ale aj z možného príjmu, z toho čo vlastní , životnej úrovne a podobne. U môjho ex...vždy výživné presahovalo jeho oficiálny príjem. Ja som jeho príjmy dokazovala cez jeho vydavky... keďže on na súd zdokladovať príjem cca 100€