Nie je neskoro dať 7,5-ročného syna do prvej triedy?

123vera123
21. apr 2023

Dobry deň, hladám tu hlavne názor iných mamičiek, ktoré s tym mali možno skúsenoti, ze ako sa rozhodli… Ide o to, ze syn mal v marci 6 rokov vsetko slo v pohode, od septembra bol teda predskolak… videli sme na nom, ze uz ho ta skolka moc nebaví a ze sa uz zaujima skor o pisanie pismen, naucil sa podpisal, pozna celu abecedu, vie pisat vsetky tlacene pismena, pocitat priklady + - do 10 strasne ho bavi anglictina, co sme podporili aj v skolke a dali sme ho na kruzok,postupne vsak zacali s pani ucitelkami navtevovat ZŠ v okoli a jemu sa tam strasne zapacilo.. proste uz vie, ze par mesiac bude este v skole a potom pojde do skoly…. povedal mi, ze on uz chodi dlho do skolky a chce uz ist do skoly…momentalne sa blizi zapis do ZŠ so teraz sme boli v tom ze do prvej triedy pojde, lenze prisli testy skolskej zrelosti a tam odporucili odklad…dovody boli take ze s nimi nemal zaujem robit tie ulohy, co od neho chceli, ze je velmi hanblivy, bojazlivý a nesmelý… Ked som sa pytala na nazor ucitelky v MS povedala, ze on nieje hlupy, ze by 1 rocnik zvladol ale je nesmely ze ho treba stale akoby podstcit…Ja si syna poznam nastupil do skolky ako 2,5 rocny s tym nech sa trosku osmely, no vidim to tak ze ano pomohla mu ta skolka jasne ale stale je bojazlivy a tichsi, myslim je to skor introvert, chodi uz 4 rok do skolky a furt je bojazlivy a citlivy, popravde nemyslim si ze za ten jeden sa to zmeni, skor je o jeho povahe…boli sme na predskolkom vysetrení u nasej doktorky a ona ja vyjadrila, ze ma ist do prveho rocnika, ze ho pozna od malicka a ze proste taka citlivka a ze sa skor otuka v skole ako zase v skolke s mladsimi detmi…teraz mam vlsne dilemu ci ho dat do tej prvej triedy, alebo pockať este ten jeden rok, co je dost dlha doba na jeho vek ….bojim sa aby mu ten jeden rok v skolke viac neuskodil ako pomohol kedze on sa zaujima uz o skolu a nie skolku a taktiez neviem ako sa potom adaptuje ako 7,5 rocny v prvej triede so 6 rocnymi, kedze od sa zaujima o nove veci. myslim, ze za ten rok sa vela nauci, ci sa proste potom nebude nudit v skole a nebude ho to bavit lebo to bude uz ovladat a ostatne deti sa to mozno budu len ucit… proste nechcem mu ublizit a potrebujem pocut nazor aj inych ludi dakujem za kazdu odpoved

doriiis
21. apr 2023

Určite ho daj do školy.Pocuvaj svojho syna,čo chce.On chce ísť a teší sa.Nie je o čom.Nech ide do školy.Ta jeho utiahnutost nemá s tým,aký bude v škole nič spoločné.To je povaha ( alebo výchova?).V triede mojej dcéry sú tiež utiahnuté deti a v škole sa im darí dobre ak viem.V triede môjho syna boli tiež utiahnuté deti a dnes sú z nich takí istí pubertiaci,ako každi iní.

danulicek
21. apr 2023

Presne v takejto situacii sme boli so starším synom, akurát že on je májový. Na teste školskej zrelosti isiel posledný, nemali nanho toľko času, celé to bolo zrychlika. Keď nám prišiel posudok, skoro som odpadla - a nie preto, že by som syna videla ako poloboha, ale preto, že ho opísala psychologicka ako spomaleneho, nespolupracujuceho, dieťa nesamostatne a neschopné. Mala som pocit, že opisuje iné dieťa. Ja som sa radila s učiteľkami v škôlke, tiež boli z toho posudku rozčarovane a jednoznačne sa zhodli, že urcite by mu rok škôlky navyše úplne nepomohol. Jediná “chyba” bola, že bol taký viac nesmelý v cudzom prostredi a potom uz akčnejší, ale vždy v kolektíve spolupracoval, robil všetko - pričom s psychologickou vraj nerobil nic. Nemala nanho ani tu hodinu, lebo nestihali. Tak som po dlhom uvažovaní prisla k tomu, že dam na učiteľky, nie na psychologicku - ktorá, bez urážky, nebola podľa mna objektívna - aby zo 45 min zhodnotila, že dieťa je spomalene, mi príde trosku mimo. A to nie som uzkoprsa matka. Len mi to prislo ako akcia na bežiacom pase, kde 50 percent deti odporučili na odklad.

Syn nastúpil do školy teda normalne, spočiatku rano plakaval, ale správnym a trpezlivým prístupom to prešlo. V škole sa chytil hneď od začiatku, našli sme si systém. Teraz je uz štvrták, patrí medzi najlepšie deti v škole, je mimoriadne bystrý a nemá absolútne žiadny problém s učením, s kolektívom. Teraz je v škole v prírode, prvýkrát od nás a s mužom sme zhodnotili, že je krásne sledovat, ako sa mení z toho “placka-prvacika” na ostrieľaneho chlapca. Doteraz som presvedcena, že mu pomohlo to, že neostal najväčší medzi škôlkarmi ešte rok, ale isiel do školy. A za mna - veľa urobil môj prístup a prístup pani učiteľky, ktorá mu na totalku sadla, hoci je dosť prisna. Ale ludska a prvu triedu brala síce vážne, ale nie tak, že teraz to dieta musí byt ako stroj. Takze za mna - ak to tak citis a učiteľky v škôlke nie sú striktne proti, urcite ho daj do školy.

deti95060810
21. apr 2023

do školy... možno zo začiatku bude problém, ale po čase bude ok

mikella912
21. apr 2023

Máš syn mal odklad,ktorý mu pomohol dozrieť je májový čiže v septembri šiel tiež skoro ako 7,5 ročný.Ale pomohlo mu to a neľutujem.Mne vtedy odporučili odklad aj v škole aj špeciálna pedagogička čo robila školskú zrelosť.Teraz je už v 4 ročníku a je šikovný darí sa mu super.

anjelicek26
21. apr 2023

Syn mal odklad a v prvej triede 7 rokov 3 mesiace... ale on tam uplne zapadol... mal strasne zlu motoriku, neobsedel minutu na mieste, potreboval asistenta, ten predosly rok stravil v nultom rocniku... U neho nefungovala koncentracia a ani pamät absolutne... naopak dcera isla 6 rocna sotva a teraz ma 7,5 a je druhacka, osem bude mat az v auguste...kazde dieta je ine, treba sa tym riadit.

anickaaa6aaa
21. apr 2023

Určite do skoly. Ak je hamblivy je to povahou ktora sa mozno do budúcna mox nezmení. Budes cakat kym bude mat 10r? Moj išiel do skoly ked mal čerstvých 6r. 25.8. Narodky a od septembra skola. Ani som len nerozmýšľala nad odkladom. Co by robil v tej skolke? Prvy stupen zvládol. V prvom ročníku sa dlhšie otukaval... Hlavne co sa povinnosti tyka. Teraz je piatak a patrí medzi najlepších v triede.

mircalla
21. apr 2023

@anickaaa6aaa Tiez tak

mircalla
21. apr 2023

Odklad mu nik neodporuca, takze by som ho dala, jedine ak by mi ho odporucali nie

kaktusik007
21. apr 2023

@123vera123 a neboli tie veci, co od neho ucitelky chceli, moc jednoduche? S tymto som bojovala pri ulohach u mojich deti na prvom stupni.... Nechapali ze preco maju robit tak primitivne cvicenia.....

milanemila
21. apr 2023

@123vera123 ja by som sa riadila tym, co povedali ucitelky, kt. ho ucia. Predsalen su s nim cele dni a poznaju ho dobre. Jeho hanblivost je skor povahova crta a ta sa teda pobytom v skolke (ked jeho kamarati z triedy pojdu do skoly) nezmeni, skor ho moze este demotivovat, ze v tej skolke musi ostat a nie je podla dospelakov dost dobry na skolu 🤷🏼‍♀️. Urcite ho v beznom zivote posmeluj ako ti tu uz jedna mamicka napisala priklady na situacie, ale do skoly by som ho dala, hlavne ak rozumuvo a disciplinou splna co ma a jedina vec je ta hanblivost.

vladi4444
21. apr 2023

Pri testoch školskej zrelosti používame také metódy, ktoré mapujú prekurzory funkcií potrebných k osvojeniu čítania, písania, tiež sluchovej, zrakovej pozornosti. Pri testoch nám prejde naozaj Veľa detí, takže ono už zvyčajne na prvý pohľad vidíme, či má ísť dieťa do skoly alebo nie (vidim, ze veľa mamičiek sa vyjadruje k "nezmyselným" odkladom, verte mi, majú zmysel, nakoľko dieťa ktoré do skoly ešte nie je pripravené často konci u nás v poradni) . Vždy sa pri vyvodzovani neistých záverov pýtame učiteľky. Dieťa môže mať tiež zlý deň, dobrý diagnostik vždy zoberie tieto faktory do úvahy. Pre osvojovanie písania, čítania je tiež podstatná správna reč. Pokiaľ Vaše dieťa tieto úlohy zvláda v poriadku, len je skratka hanblivá povaha, reč (okrem nejakého rotacizmu) je v poriadku, porozumie, dokáže formulovať myšlienky, je snazivy a nemá vyslovene úzkostne stavy z kolektívu, nevidím dôvod nedať ho do školy. Samozrejme, keďže nie je narodený po auguste je rozhodnutie len na tebe, nepotrebuješ vyjadrenie psychológa 🙂

chichua
21. apr 2023

@123vera123 ahoj, môj syn išiel do školy ako 7,5 r. A netrpí žiadnou ujmou. Jeden z dôvodov prečo mal odklad bolo, že bol strašne pomalý a bol ešte emocionálne nezrelý plus nie dobrá reč. Po vedomostnej stránke bol určite pripravený na školu. Na jeho pomalosť sa učiteľky furt sťažovali. Teraz sa mu v škole veľmi darí a ale je rovnako pomalý ako bol v škôlke. Proste je to jeho povahová vlastnosť. Naštaštie ma super učiteľku a ani raz sa mi na jeho pomalosť nesťažovala. Inak nevidno, že je najstarší v triede, lebo je najmenší 😂. Výhoda u neho bola, že mu bolo jedno či pôjde do školy alebo bude ešte v škôlke. Ty si najlepšie poznáš dieťa, rozhodni sa ako to cítiš.

summer23456
21. apr 2023

Určite ho daj do školy, keby som ja mala čakať, kým nebude dcéra hanblivá, tak je ešte teraz v škôlke a to ma 11 rokov 🙈 to je proste povaha človeka a to sa nemusí zmeniť ani za celú zš. Naozaj keď si predstavím, ako sa zmenila za rok, bude to veľký rozdiel oproti iným ziakom

tatiana_84
21. apr 2023

@123vera123 tiez mam syna a vo february mal 6 rokov, tiez sa velmi zaujma o pismena, cisla, rad pocita, napise vymenuje celu abecedu-a to pred par mesiacmi ani kreslit nechcel, teraz kazdy den ked pride zo skolky este kresli a vyraba nieco.
Tiez bol na tych testoch-je zrely, no ze moze mat problemy, lebo je nepozorny, nesustredil sa na pracu-boli vo february a teraz uz zvlada vsetko co mu predtym neslo, aj ked stale je nepozorny. Uz pred tymi testmi som bola rozhodnuta ze pojde do skoly, videla som na nom, ze ma motivaciu precitat si nieco, pisat si slova bez pomoci. Nechcela som ho ucit dopredu veci ako citanie, nakolko z vlastnej skusenosti viem ze by sa v skole potom nudil a vymyslal by.
Chodte urcite na zapis-vsak musite a uvidite co povie p.ucitelka. oni im daju ulohy a zhodnotia. Ono je ine ked ma robit ulohy sam so psychologickou-mozno mu sympaticka nebola🙂 a ine ked ma pracovat v skupine spolu s ostatnymi spoluziakmi.

portret7
21. apr 2023

@123vera123 v tomto ťažko radiť, ja som mala odklad a vždy som cítila, že som mala byt o ročník vyššie. Syn išiel v 6tich, výborne sa učí, ale oproti spolužiakom je stale velmi detsky, ma 11. Dala by som protestovať inde. Kamoska mali rovnaký prípad, na druhom testovaní mal velmi pozitivny výsledok. Ak je introvert, nemusí chcieť hneď spolupracovať s pani, ktorú 1x vidí. Oni sa rozhodli následne podľa názoru učiteliek v škôlke, pretože oni ich dieťa lepsie poznajú ako pani, ktorá zhodnotí tvoje dieťa za 15 min. Ich syn je teraz 4tak a školu zvláda vyborne, troska menej mu idu diktataty.

oslo1
21. apr 2023

Moj syn je tiez podobne, hanblivy introvert.
Sme v UK, skola sa zacina v 4 rokoch. Syn je narodeny v juny a teda musim povedat, ze v tomato veku je mega rozdiel, ked je dieta narodene v September a tym padom je skoro o tom starsie od tych letnych.
Syn chodil do jasiel, tak bol na kolektiv, rezim zvyknuty.
Napriek tomu Mal problemy. V skole bol ako tak, ale v rannej a poobednej druzine to bolo utrpenie.
Musim povedat, ze trvalo ASI mesiac a zvykol si. A teda ten psychomotoricky vyvoj by v skolke nedosiahol.
U Nas ulohy nemaju, tak to mame o to lahsue.
Takze za mna, ja by som ho do skoly dala.

daniela2202
21. apr 2023

@123vera123 nikdy nie je neskoro 😊

evka64
21. apr 2023

@123vera123 moja dcera je povahovo ako tvoj chlapec.. len je oktobrova. Bali sme sa, co bude v skole a si predstav uplne tam ozila, z bojazliveho introverta je extrovert. Do skoly sa velmi tesila. Rok navyse v skolke bol pre nu peklo. Tak za mna ho daj...je sikovny, isto vsetko zvladne a v novom kolektive sa hadam trochu okresa

123vera123
autor
21. apr 2023

ano viem, ze mu bude treba na skolu adaptaciu , ale myslim si ze by sme ten prvy mesiac zvladli s nasou a pani ucitelkynou podporou…. kazde dieta si zvyka inak na nove prostredie … on sa tesi a chce sa ucit pride zo skolky ma troska oddych a uz pride mami ideme si robit ulohy zo zosita alebo ideme si pisat pismenka … keby som videla, ze nema zaujem o skolu tak rovno navrhnem odklad

123vera123
autor
21. apr 2023

@evka64 áno, to nam povedala aj pani doktorka, ze skor sa posmelí v škole ako v skolke a poradila ho dat aj do druziny aspon na par hodin, aby bol v kontakte aj zo starsimi detmi

h2
21. apr 2023

Celkom určite ho daj do školy, nad odkladom ani nerozmýšľaj. 7 a pol je veľmi veľa na prváka. Keď je raz taká povaha, že je nesmelý, bude taký aj o rok, aj o dva, aj o päť.

slavomira236
21. apr 2023

@123vera123 ak si niesi isya daj ho este raz pretesti at do cccp je to zadarmo tam sa dietatu povenuju dlhsie...moj syn ked bol predskolak prisla korona tak boli 3 mesiace doma ani zapisy neboli s detmi isiel do skoly hoci bl zivy nepozorny spimaleny a v triede patri k najlepsim...pocas prvej vlny korony ked bola skolka zavrets sa naucil sam pisat citat robil kopu pracovnych zositov ked sa jral rozpraval sa po anglicky sam zo sebou nikto ho to neucil...po nastupe do skoly si rano poplakal boli aj par staznosti E beha po triede alebo ze sa zapozera ma syenu a je skoby vo svojom svete a nevnima no takt je stale sj teraz ako 3 tiak...vraj sa nesustredi bolo par staznosti ale asi to tak nebolo kedze z pisomiek a diktatov jednotky nesustredene dieta by tak nepisalo pisomky vzdy napisal prvy...teraz ide do skoly dcera psychlogicka bola tento tyzden cakame za papierom inak ucitelka ich pripravovala nato ze pride psychologicka niektore deti ran pred skolkou plakali moja sa v noci budila zo sna vykrikovala ucitelka vraj tiez nemohla spat zbytocny stres..zapis do skoly uz bol neviem ako to dcera dala lebo boli vo vedlajsej triede ako my rodicia a vypisovali sme prihlasky na pc...aj keby bolo na posudku ze nieje zrela do skoly ju dam vie pocitat..scitavat odcitavat do 10 vie citat sama cita knihy lodpisuje sa pisanym aj sliva nejake si uz pise pisanym . Co by robila v skolke? B triede je 23 deti 21ide do skoly 1 augustovej davaju odklad a este jednemu romovi ktory je na urovni 3 rocneho dietata

mooonika1975
21. apr 2023

môžem sa opýtať, prečo ste si dali robiť testy školskej zrelosti ? Tie sa normálne nerobia, iba ak dieťa do školy nejde, alebo ak máme nejaké pochybnosti .

asocial
21. apr 2023

@123vera123 tie testy, co robia v skolke, su na hovno, a za 10 -15 minut ti urcite neurcia objektivne zrelost dietata. Aj zapis do skoly nie je objektivny. Poviem ti nasu situaciu spred par rokov. Mame dieta, ktore fakt vycnievalo nad ostatnymi Citalo plynule od 3 rokov, vedel veci, ktore sa ucia na druhom stupni atd. Lekarka si vsimla, poslala nas na diagnostiku, odporucali predcasne zaskolenie (syn je oktobrovy). My sme nesuhlasili, lebo sme videli medzery inde. V skolke mali straaasny problem, ze ho nebavia kreslit postavy. Na zapise (ja truba, nepripravila som ho) nakreslil postavu ako palicniaka. Bol to strasnyyy problem! Do skoly samozrejme isiel, je stvrtak, najlepsi z triedy, aj ked uz tak nevycnieva. Mimochodom, teraz kresli vsetko 3D, auta, domy, stromy, vsetko. Okrem postav. Tie su stale palicniakove. Takze moj nazor: ano, ist do skoly.

husky25
21. apr 2023

@123vera123 moja skúsenosť je taká , že testy školskej zrelosti urobil nadpriemerne , vraj vedel ondost viac ako rovesníci ale odporučili nám odklad kvôli tomu že je veľmi maličký a nevedel písmenka , s čím súhlasím to som ho odmietala učiť lebo som vedela že v prvej triede bude vyrušovať , takže verdikt odklad , odmietla som že do školy pôjde , cez letné prázdniny sa naučil všetky písmenka aj citat a počítal neskutočne vysoké čísla s prechodom a do toho ho zaujala násobilka takže počítal cele prázdniny , teraz je prváčik a nemá žiadny problém , vôbec sa s ním nemusíme učiť je úplne samostatný , takže naša skúsenosť je taká že odporúčaný odklad sme zavrhli ihneď a mame šikovného prvaka

123vera123
autor
21. apr 2023

@mooonika1975 testy sme si dali spravit len tak zo zvedavosti… v skolke nam na stretnuti povedali, ze je taka moznosť a je to dobrovolne… tak sme to skusili… nic ine za tym nebolo…

mooonika1975
21. apr 2023

@123vera123 aha, už vidim, teda to robili s nimi v škôlke, 15 minut .... wau. Na základe tohto " testu školskej zrelosti" nemôžeš robiť žiadne závery. Ja ako učiteľ MŠ ti odporúčam, pre tvoju istotu a synove dobro, navštíviť Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a tam spraviť testy školskej zrelosti, ktoré sa robia hodinu, aj viac.
Samozrejme aj citova nevyzretosť je dôvod na odklad. Ale to posúdia oni tam, sú tam odborníci. Držm palce. Treba zavolať a objednať sa. Sú aj súkromné, ktoré sa platia , ale je to len cca 20€ , a možno Vás vezmú rýchlejšie.

123vera123
autor
21. apr 2023

@husky25 ano aj my sa mu stale venujeme,.. to povedala ucitelka, ze do septembra je este par mesiacov a za ten cas sa moze tak posunut, ze sami budeme prekvapeny… povedala ze je sikovny, a od septempta sa velmi vela polepsil a posunul dopredu

feba8284
21. apr 2023

@123vera123 ahoj, podľa môjho názoru, by odklad spôsobil viac negatívneho ako pozitívneho. Ja by som ho dala do školy, povahu introverta nezmeníš, ani keď bude mat 15. Mam tiež introvertné dieťa, od dva a pol roka v škôlke, tiež ide od septembra do prvého ročníka. Musia sa tie naše deturence na začiatku trosku otukat a bude dobre. Neznamená, že keď su introverti, že nie su šikovní a inteligentní. Ver svojmu dieťaťu, ty ho poznáš najlepšie. 😊

majka1921
21. apr 2023

@123vera123 daj do skoly. Mam dceru presne s takou istou povahou - velmi sikovna, rozumna, ale extremne citliva a skor introvert. Aj moje okolie ma obavy ako zvladne skolu, ale moj nazor je taky, ze dalsi rok v skolke by ju len zdeptal. A nic by jej to nepomohlo.