Problém prváčika s učiteľkou

jakubik
4. mar 2016

Baby potrebujem poradiť a možno získať taký nadhľad. Mám prváka, je to živý chlapec, od začiatku si nesadli s učiteľkou. Má 50rokov a 25 ročnú prax ako učiteľka. Po mesiaci chodenia do školy (malého nosím každý deň do školy ja) ho bola odviezť babka, učiteľka ju stretla a sťažovala sa na syna, že vyrušuje, kričí cez prestávky a píše horšie ako cigánka, hlavne, že za písmo nosil každý deň slniečko niekedy aj s hviezdičkou. Tak som za nou zašla, samozrejme syn nesmie vyrušovať ani kričať ani behať cez prestávky, dohodli sme sa, že mu s manželom dohovoríme a uvidíme ako sa situácia vyvinie. Ale zároveň som ju poprosila aby ho aj ona usmernila a keďže si poznám syna, potrebuje na seba upútať tak vystrája a ešte som ju poprosila, aby ak urobí niečo fajn aby ho pochválila lebo to naňho viac funguje ako krik, ale jasne, že som jej dala za pravdu, že nesmie vystrájať. Vyjadrila sa citujem, že ma dokonalú triedu (23detí) len náš syn jej vystrája. O mesiac sme sa kontaktovali telefonicky, že ako a ona sa vyjadrila, že náš syn je zlý a vychcaný, presne takto mi to povedala do telefónu. Skoro ma vystrelo, poznám si dieťa, viem aký vie byť živý aj v škôlke bol, stačilo ho upozorniť, dať mu úlohu a usmesniť, ale aby bol zlý? a vychcaný? tak to ma dostalo. On by aj posledne dal a keď vidí, že sa niekomu z detí krivdí letí na pomoc aj keď hrozí jemu jedna po papuli. No riešila som to psychologičkou, dala posudok, že je ok len potrebuje čas. Volala som pani učiteľke aby sme sa stretli, lebo ma sama žiadala aby sme sa kontaktovali a jej telefonát znel v zmysle, že čo chceme veď vidíme známky (má samé jednotky, písmo už ukážkové to sme docvičili) a že nemá na nás čas, stretli sme sa vraj je správanie v norme a tým to haslo. Syn mi začal doma vymýšľať, že ho bolí bruško, potom lakeť potom už neviem čo. Vyšlo z neho, že mu pani učiteľka pred deťmi nadáva do klamárov a deti naňho chodia žalovať. Viem, že není svätý a vie aj podpichnúť, ale aby bol vinný za všetko čo sa tam deje? Učiteľka vravela, že ak jej 3 deti povedia, že niečo urobil, povedal, tak im verí, lebo má dokonalú triedu a určite by neklamali. Chcem ho preložiť, nechce ani počuť, určite sa bojí, neviem čo robiť, učiteľku bude mať až do druhého stupňa. Čo sa týka učenia je jeden z najlepších v triede.

jakubik
autor
4. mar 2016

Ešte aby som nezabudla, chodí aj do školského klubu, tam je to ok, rozprávala som sa s vychovávateľkou a vraj v pohode, jasné, že sa aj poštrajtajú chalani, ale vraví, že úplne v normále tak ako chlapci

figurantka
4. mar 2016

... ja byť na Vašom mieste buď by som to riešila s riaditeľkou školy, učiteľku by som obišla a dala by som preveriť učiteľku a trvať si na svojom. Neznamená, že keď má 25-ročnú prax, tak je 100% pedagóg. Padagóg by mal byť aj psychológ a to ona ani zďaleka nie je, lebo si nemôže dovoliť aby Vaše dieťa nazývala vychcaným a pod. nezmysly. To by urazilo aj mňa a myslím, že aj každá normálna matka by sa postavila za Teba. A pokiaľ dieťa odmieta chodievať do školy, tak nie je problém v ňom, ale v nej - v žiadnom prípade nesmie vytvoriť dieťatu prostredie, v ktorom a nebude cítiť dobre a tobôž nie u prváčika.

nyusika
4. mar 2016

naco to riesite na konovi ?
podla vasho opisu na nom fakt sedi, ale napisat sa da vselico.

urcite by som to riesila s riadite;kou. a pekne oficialne.

yukki
4. mar 2016

@jakubik over si iné učiteľky, ak tam je aj chápavejšia, prelož ho. Neexistuje, aby prváča dokázalo učiteľke...dospelej osobe...že na ňom sedí, a ak sa k nemu správa už teraz takto, to lepšie nebude. Ešte mu môžeš uškodiť pohovormi s riaditeľom....lebo učiteľka je isteže zručnejšia v psych.nátlaku, než to dieťa vie vôbec opísať.....už teraz mu vytvára takú pozíciu v kolektíve, akú ste asi nechceli......

jakubik
autor
4. mar 2016

Boli sme u riaditeľa, riešili sme to, vravel, že už to nie je tá pani učiteľka čo bola, zhodnotil, že by bol najlepší prestup na inú školu,lebo ak by to aj riešil prestupom do inej triedy tak by ju stále stretával na chodbách

yukki
4. mar 2016

@jakubik no tak...alebo.

jakubik
autor
4. mar 2016

@nyusika viem, prečo to riešim na koňovi, lebo už neviem, či ja som vadná, či syn či učiteľka, jasné, že napísať sa dá všeličo, ale načo by som si to vymýšľala? rozprával s ňou aj manžel a vravel, že sa mu nožík otváral vo vrecku a pritom je neskutočný kľuďas a aj veľmi veľmi rozumný a srdečný človek.

jakubik
autor
4. mar 2016

ešte maličkosť, stretli sme p. učiteľku v obchode, syn sa jej prihováral otočila v opačnú stranu hlavu a ani nanho nepozrela

jakubik
autor
4. mar 2016

@yukki nedalo sa obísť riaditeľa

yukki
4. mar 2016

@jakubik ....... ak máš kam, dobre pozisťuj kde je aký pedagóg a...prelož ho.

pribinak
4. mar 2016

Netrápila by som ho, prelož ho a basta.

Ucitelka ho očividne nema za dobre dieta a uz si ho zaškatuľkovala a aj keby sa chlapec na hlavu postavil uz to nezmení
A ked Hucka proti nemu aj k d deti....znechutí mu uplne skolu a to uz je pozom tažko motivovať take dieta

whitecat666
4. mar 2016

@jakubik to co ma riaditel za pristup, ze uz to nie je ta pani ucitelka co bola. To z toho nevyvodil ziadne dosledky pre nu?
Dala by som ho na inu skolu, kym este nema v skole kamaratov, od ktorych nechce odist.

jakubik
autor
4. mar 2016

@yukki mám ho kde preložiť, bola som sa informovať, zoberú ho, len nepoznám pedagógov a to ma velmi znepokojuje

bosoriak
4. mar 2016

@jakubik Urcite by som to riesila pohovorom s riaditelom a ziadny prestup na inu skolu, to len v krajnom pripade. Pred problemom sa neuteka, ale sa ho riesi. Ak sa da, tak by som ho prelozila do inej triedy. S tym, ze na ucitelku by isla pekna staznost. Lebo takto sa to nerobi, vylucit ziaka z kolektivu je prvy krok k sikane. A je uplne jedno, ako sa dany ziak sprava. Ulohou ucitela je kolektiv spajat, nie vylucovat z neho clenov, ktori sa nespravaju podla jej predstav.

Ak je u inych uciteliek v poriadku, tak je jasne, ze problem je v ucitelke a nie v tvojom dietati. A ze ju bude po prelozeni stretavat na chodbe? No ak mu bude robit problemy aj na chodbe, isla by som sa stazovat znovu. Kym ju to neprestane bavit.

Ja sa za svoje deti staviam vzdy, ked si vypocujem obe strany a zo svojho pohladu (lebo iny nemam 😀 ) je to opravnene.
Drzim palce.

pribinak
4. mar 2016

@jakubik ak ho mas kde preložiť, tak to je super. Urcite to bude lepsie
Boli ste sj u psychologicky, spolupracujete s učiteľkou, co viac
Este jedna vec: chodi na nejaky kruzok, kde by sa fyzicky unavil ?

jakubik
autor
4. mar 2016

@whitecat666 kamarátov už má, nechce odísť, bojí sa, ani sa mu nečudujem, aj dospelí sa bojí, keď ide do novej práce. Ono je to tak, že jeden týždeň, bolí ho hocičo, najhoršia pani učiteľka lebo mu nič neverí, dokonca sedí už od októbra sám a nechce ísť za ňou aby niekoho k nemu presadila, lebo sa bojí, nechcel aby som išla ani ja. Potom má zas dva, tri dni také, že super škola, fantastická, tak ja už som mimo

jakubik
autor
4. mar 2016

@pribinak ano chodí aj som ho kvôli tomu dala. Ono už teraz nie je problém so správaním, len čo sa mihne v triede tak to sa žaluje naňho.

jakubik
autor
4. mar 2016

@bosoriak ja za ním stojím, ale nemôžem takto ďalej už ani nespávam, neviem si predstaviť s ňou bojovať, hlavne, keď tam cez deň nie som a neviem čo sa tam deje, najhoršie by bolo, keby si zafixoval, že je zlý a tým by to s ním išlo celý život, tak čo už som zlý, tak zlá partia atď.

pribinak
4. mar 2016

@jakubik to je na hovno!!!! ak sa prvák boji svojej ucitelky
Mam neterku prvacku, ta lubi svoju pani učiteľku a teda tiez je to pekne kviiitko, rozhodne ziadna princezná co tichučko sedí cele vyučovanie
Neter jej kreslí obrázky, pise listy so srdiečkami, ...
Nikdy nedoniesla poznámku a teda ina keca v jednom kuse, aj cez hodinu, ale pani uvitelka to komentuje tak, ze to du prváci a este su velmi hravi a tažko im je byt ticho

jakubik
autor
4. mar 2016

@pribinak mať vašu učiteľku

horana
4. mar 2016

@jakubik Nechala by som ho prelozit - ale len do inej triedy. Ze bude byvalu ucitelku stretavat na chodbach je jedno, to sa nic nedeje. Kolko ju uz len stretne, raz dva za den okolo seba prejdu, ona odvrati zraku a bude 😠 , mozno ani to nie ked su triedy nie pri sebe...ona na nom sedi, ina nebude. Ale ucit ho uz nebude, takzepokoj svaty.
Pytajte sa priamo na riaditela ktora ina (ak mate viac ako 2 prve triedy) je vhodnejsia, tolerantnejsia a urobte to. Este si rychlo zvykne, necakala by som ani do konca roka. Toto sa obcas stane, prelozenie pomoze, nezazili sme osobne ale nasa suseda a este jedna kamoska, vzdy sa slo do inej triedy a funguje to ako hodinky. Nebojte sa, vela zdaru zelam!
Drzi palce.

jakubik
autor
4. mar 2016

@horana triedy majú pri sebe lebo je to pavilón pre prvákov. V jednej triede majú ADHD chlapca tam ho riaditeľ nechce dať a v druhej no, že nevie. Mne sa zdá, že by bol najradšej aby prešiel na inú školu.

marcojakub
4. mar 2016

My sme si prešli týmto istým,mohol sa správať akokoľvek stále bol zlý......sedával sám a strašne tým trpel.Nechcel ísť na inú školu kvôli kamarátom ale v druhom ročníku,keď som sa ja už z toho zrútila som ho prehodila.Ešte aj psychologička ma odhovárala,že aby to nebolo ešte horšie.....po pol roku mi povedala,že vymeniť školu bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote.Teraz som veľmi spokojná,našli sme chápavú pani učiteľku .A pritom sme stále živý,ale pani učiteľka vie ako na neho a nevidí len to,že niekedy vyrušuje ale vidí aj jeho dobrú stránku.

jakubik
autor
4. mar 2016

psychologička mi radila preložiť na inú školu, na chodbe by sa stretávali dosť keďže majú služby a všetci vieme ako to funguje, učitelia držia spolu, ak to meno už zlé má tak ho učiteľka prenesie aj na kolegiňu

marcojakub
4. mar 2016

@jakubik presne tak to bolo aj u nás

jakubik
autor
4. mar 2016

@marcojakub bojím sa, že trafíme na podobnú pani učiteľku. Áno on môže už byť ako med, ale ona si ho zafixovala ako zlého. Rozprávala som sa so známou a tá ju pozná, obe su pedagogičky, vravela, že je to arogantná žena a aký obraz si urobí na začiatku tak to je a to dieťa má po chlebe

marcojakub
4. mar 2016

@jakubik aj ja som sa bála ale skôr ako som ho prehodila som navštívila školu,pani učiteľku .Osobne som sa s ňou rozprávala,presne opísala našu situáciu,nič som neskrývala a na rovinu povedala,že nemám problém navštevovať psychologičku aj naďalej.Môj prvý dojem z nej ma nesklamal.Dlho mi trvalo kým som sa dala psychicky z toho dokopy a ona ešte sama ma ukľudňovala aby som sa už upokojila,že ona je tam na to aby to zvládla.

pribinak
4. mar 2016

@jakubik ak ti psychologicka odporučila preložiť chlapca prec, tak co este riesit?
Navyse ak ti známa tiez pedagogička povedala, ze to nie je dobra ucitelka, tak naco este cakat?

marmaris
4. mar 2016

Čítala som úvodný príspevok a z toho čo opisuješ ma ako učiteľku pvákov bolí srdce. Aj keď každá minca má dve strany a nemôžem súdiť správanie konkrétnej p. učiteľky, keď nepoznám aký má názor na danú situáciu ona. Mám prváčikov prvý rok po veľa rokoch materskej, takže v podstate ako keby som učila prvý rok v školstve. Mám v triede tiež dosť chlapcov - výmyselníkov, no presne ako Ty opisuješ cez prestávky - naťahovanie, váľanie sa po sebe na koberci, behačky po triede, skúšajú na sebe rôzne "ťahy" z počítačových hier, no proste majú veľmi veľa energie ... Bola som z toho na začiatku školského roka hotová, lebo nepoznám správanie sa chlapcov a aj v rodine máme samé dievčatá. Rozoberala som to s MM a ten mi hneď povedal, že bol v škole s chalanmi taký istý ako mu ich opisujem ja. 🙂 🙂 🙂 Chalani v triede sú úplný opak dievčat, ktoré cez prestávku sedia v lavici, kľudne sa prechádzajú po triede, menia si nálepky, chcú mi so všetkým pomáhať. Ono aj tie chalanské vystrájanie má svoje hranice a ja nemôžem od detí predsa chcieť, aby mi v triede sedeli od 7.30 do 12.10 hod. Skôr toto by som ja vnímala ako problém, že s tým dieťaťom nie je niečo v poriadku. 🙂 Ako mama dvoch malých detí viem, že KRIK NIČ NERIEŠI a omnoho lepšia motivácia je POCHVALA aj za úplné maličkosti - správnu odpoveď, pekne napísané písmenko, domácu úlohu, zaspievanú pesničku a pod.

Súčasťou každej vyučovacej hodiny by malo byť SEBAHODNOTENIE žiakov, kedy si deti posadím do kruhu a rozprávame sa, kto sa nám páčil na hodine ako pracoval, kto nepracoval a pod. Len dôležité je povedať si aj PREČO sa nám niekto páčil, prečo nepáčil. A dať priestor aj samotnému žiakovi, aby odpovedal, prečo sa mi dnes nedarilo. Tak sa napr. dozviem, že dieťa včera bolelo bruško, alebo v noci zle spalo. A už viem, prečo malo 5 chýb v diktáte... Ono pri týchto malých deťoch nie sú dôležité až tak vedomosti, ale hlavne PRÍSTUP. Minule som počula v rádiu diskusiu a úplne som sa stotožnila s myšlienkou ... Doba sa zmenila, deti sú iné ako za čias kedy sme boli my deti a nie deti sa neprispôsobili dobe ALE my učitelia sme sa neprispôsobili deťom. 🙂

jahodka11
4. mar 2016

@jakubik urpimne, toto by som riesila s riaditelkou, nech je chlapcek aky je, ucitela by mala mat rada vsetky deti rovnako!!! kazdy sme iny! nepaci sa mi jej spravanie a evidentne tvoj syn to uz zle znasa,kedze tam nechce chodit, urcite ist za riaditelkou a maleho prelozit, takato ucitelka by nemala ucit!!! trapit male deticky? boze? ved sa este len vsetko nauci, pomalicky, maju mat aj zabavu a nie ho pred vsetkymi takto...ja neviem, mne to pride ako sikanovanie trochu....drzim palce!