Prvák má problémy

lucindao
16. sep 2014

Syn nastupil do prveho rocnika.vzdy bol taky zivy a nesustredeny ale adhd mu zistene nebolo.chodila som s nim ku psychologicke ale ona iba na to ze ma taku povahu a treba to vydrzat.v skolke s nim problemy neboli iba obcas ale nebolo to take vazne.teraz nastupil do prveho rocnika a uz ma poznamku ze zbil spoluziaka.vychovavatelka s druziny nam povedala ze musi ho stale napominat a ze zlomil spoluziakovi ceruzky.a ze bude ho sledovat a ze taketo deti byvali predtym v pomocnej skole.ale on ma rozum a ucit sa chce a ide mu to.a vie aj ratat spocitavat.praveze si myslim ze rozumovo mu to pali.len asi nevie vychadzat s detmi v jeho veku.vecsinou sa na hrisku hrava so starsimy detmi.neviem ako to mam vyriesit.mozu ho vylucit zo skoly?

canama
16. sep 2014

@azbestica velmi sa mylite! to co sa deje na skolach sa odborne nazyva vychovno-vzdelavaci proces. a poradie tych slov nie je nahodne, ale ucelne. kazdy vystudovany pedagog musi vediet ze vychovny ciel je nadradeny vzdelavaciemu!! ale len minimum s nich tak aj jedna....preco? lebo je lahke zvalit vychovu len na rodica, lebo vychova ziada, aby sa clovek zamyslel, kdezto monotonne chrlenie informacii nie. a kedze dnes je doba ze aj prvacik dokaze kvalitne "googlovat", nikto uz pedagoga nepotrebuje ako zdroj informacii....preto si dnes ucitelia nedokazu u ziakov vybudovat autoritu (btw, to je nieco co ma zvladnut pedagog, a nie dieta), preto sa dnes deti v skolach tak nudia, su neposedni a ucitelia kazde druhe dieta nazyvaju hyperaktivne.

svano
16. sep 2014

@stanislavao to je hádam trocha predčasné. Veď ešte len nastúpil do školy,tak mu dajte šancu. Je to dieťa,nie terorista.

canama
16. sep 2014

@lucindao jasne, ten postup ucitelky je uplne neprofesionalny....a poskodzujuci dieta. v triede by sa nikdy nemali vyzdvihovat ti "lepsi" a zhadzovat ti "horsi". kazde dieta je dobre, len kazde je dobre v niecom inom. a clovek, ktory ma o deti uprimny zaujem sa bude snazit to dobre v nich objavit a pestovat. a neda sa to ospravedlnit poctom deti v triede, okolo 20 deti byva bezne aj v alternativnych alebo sukromnych skolach....a nikto tam po nich nekrici, nikto ich netresta, a je tam cas na individualny pristup. cim nechcem hovorit, ze v statnej skole sa nenajde kvalitny pedagog, urcite ano, len je makacka ho najst. 🙂

zuanach
16. sep 2014

@canama no musím trošku nesúhlasiť....výchovno-vzdelávací proces neznámená nadradenie výchovy. Rýchlo všetko zhodiť na učiteľov, a kto dieťa vychovával dovtedy? Nikto? Potom to môže dopadnúť všelijako....chlapec môže byť inteligentný, ale ak nedôjde k naprave, môžu ho preložiť, poznám jednu pani, ktorá 3x preložila syna, lebo on bol svätý a na vine jeho zlého správania boli učitelia.....čo treba chlapcovi ukázať, je že musí za činy niesť zodpovednosť a možno mu neprospieva kamarátstvo so staršími chalanmi, ktorí mu dávajú 'rozumy'

canama
16. sep 2014

@zuanach som vystudovany pedagog a jednoznacne vychova je nadradena. kto nieco hadze na ucitelov?? jedine co som vytkla je neprofesionalita ucitela v trestani a vychovavatela v diagnostikovani niecoho na co nema kvalifikaciu. a to vsetko za cca 9 dni od zaciatku skolskej dochadzky?! @lucindao pisala ze jej syn bol zivy aj predtym, ale pokial som vyrozumela spravne, problemy s agresivitou nastali az v skolke, nie doma a boli mierne, coz je uplne normalne.

zuanach
16. sep 2014

@canama neviem si predstaviť, že mám väčšiu časť hodiny riešiť správanie jedného žiaka, jasné, že odpísať žiaka po 2 týždňoch si nedovolí len tak hocikto....to by som si ja nikdy nedovolila....tiež som pedagóg a určite by som pátrala po príčine, ale bezhlavo hádzať vinu na všetkých okolo, to ma vie pekne vytočiť

azbestica
16. sep 2014

@canama "je lahke vinu zvalit len na rodica" ????? :O tak v provom rade rodic je zodpovedny za dieta. vy ked vydete nevychovane dieta tak si poviete....co ma to dieta za ucitela, ze si s nim nevie dat rady?? to snad nie. urcite skola do istej miery vychovava, ale to nie je jej primarny ciel. dieta by uz do skoly malo prist vychovane.
a co sa tyka toho googlovania ano je to pravda, ze v dnesnej dobe si dieta vie samo vyhladat informacie, ale ucitel by mal dieta usmernit ake informacie su potrebne, ktore si nepotrebene. ake informacne zdroje su doveryhodne. alebo ak v to co pisete verite tak svoje dieta ani nedavate do skoly??
viete preco si ucitel nevie vybudovat autoritu, lebo ked rodicia kydaju na ucitelov pred detmi a hovoria o ucitelke ako o sprostej krave len velmi tazko ju bude dieta vidiet inymi ocami. pripadne ked o nej budu hovorit ako neschopnom pedagogovi, ktory len monotonne chrli informacie u ziaka tiez ucitel na respekte neziska. 😉

canama
16. sep 2014

@azbestica vy vidite dieta ako neschopnu bytost, ktoru je potrebne "vychovat" a hovorit jej co je potrebne a co nepotrebne a co je dobre a co zle a kto je hodny a kto nie je hodny uznania a autority. vy teda vidite dieta ako niekoho kto by vlastne nemal rozvyjat schopnost mysliet a moc nad sebou samym by mal odovzdat "vyssej instancii". ja vnimam dieta ako bytost, ktora je inteligentna a dokaze sama objavovat svet, sama dokaze casom rozoznat, co je pre nu dolezite a co nie, co je dobre a co nie. moja uloha ako rodica, alebo aj pedagoga je dietatu takyto rozvoj umoznit. a ano, moje dieta do "klasickej" statnej skoly urcite nepojde.

a kedze dieta v skole stravi skoro 8 hodin (vyucba + druzina) denne, myslim ze pedagog ma naozaj velky vplyv na to, co z cloveka vyrastie....ano, co sa tyka osobnosti a charakteru tam rozhodujuci vplyv nema, to uz je viac menej nastavene pred zaciatkom skolskej dochadzky, ale co sa tyka motivacie, schopnosti pracovat, komunikovat a riesit problemy v kolektive, tam pedagog zmoze vela.

canama
16. sep 2014

@zuanach no to urcite nie je mozne, ked mas v triede takeho ziaka musis ho riesit, ale tak, aby sa zistilo kde je problem a ten problem potom odstranit a to bez toho aby si toho ziaka traumatizovala. za jednu bitku a pastelky poslat dieta do pomocnej skoly....?! 😒

azbestica
16. sep 2014

@canama je velmi malo deti vo veku 13 rokov, ktore si budu googlit geografiu alebo fyziku, ale skor budu riesit bulvar a banalnosti...cest vynimkam. nehovorim, ze dieta ma byt ako ovca v stade, ale ak nebude mat ziadne pravidla tak sa to ci uz rodicom (vo vasom pripade ucitelom) moze velmi lahko vymknut z ruk. vy si myslite ze v statnych skolach su iba neschopni pedagovia ale alternativna skola je zarukou zivotneho uspechu dieta.
presne tak ucitel zmoze vela ale je to dost problematicke motivovat 24 deti a viest putavo hodinu ked je tam jedno dieta, ktore vistraja a odputava pozornost ostatnych deti (nech uz vivadza z akychkovlek dovodov). Ano, moze mu venovat osobitnu pozornost...ale trpi tym zvysok triedy pretoze tato pozornost mohla byt venovana im.

azbestica
16. sep 2014

pardon, mala som na mysli, ze alternativna skola NIE je zarukou ziv. uspechu

lili_mia
16. sep 2014

@lucindao Z jej pohľadu, má triedu tichých, hravých detí (nemyslím takých, čo vreštia ako paviáni, ale sa bežne bavia) a je tam jedno, ktoré z nejakého dôvodu niekomu láme farbičky. A nebaví ju dookola opakovať, aby prestal.
Správanie Tvojho syna je na Tebe a mužovi. Dieťa sa inak chová doma, vonku s kamarátmi a inak v škole. Každý takýto čin s nim prebrať a udeliť adekvátny trest. Zlomil si mu farbičky? Dobre, dostane Tvoje, hádam sa poučíš, že nemáš ničiť cudzie veci.
Ja by som to riešila takto, v rámci možnosti oko za oko. Ak mu napr. zakážete telku alebo pc, nájde si inú zábavku, no ked príde o farbičky, začne si uvedomovať činy a dôsledky.
Ohľadom toho napomínania, možno je to len nezvyk niekoho počúvať, to mu treba dookola vysvetľovať, že v škole má počúvať, už to nie je škôlka.

zuanach
16. sep 2014

@canama ja netvrdím, že má niekto posielať dieťa do osobitnej školy, ja by som tie polámané pastelky už dávno mala vyriešené, už by bol spoločný pohovor v prítomnosti rodičov a žiaka, to je vždy veľmi zaujímavé, ako učiteľ zistí, že dieťa v prvom rade nerešpektuje rodičov...

canama
16. sep 2014

@azbestica ano, deti ktore si budu googlovat geografiu alebo fyziku vo volnom case je malo, tymito temami sa totiz uz zaoberali v skole a ucitelia povacsinou od ziakov vyzaduju len to a presne to, co sami na hodine povedali....na splnenie skolskych povinnosti teda vacsinou nie je potrebne googlovat. a kedze v skole (ale nie len skole, zrejme aj vo vacsine rodin) sa v drvivej vacsine rozvija len externa motivacia, nie vnutorna, tak deti vacsinou ani netusia, co ich bavi, na co maju talent, v com by sa chceli rozvijat. skola im vacsinou pride nudna a jediny sposob ako sa "zabavit" su pre nich hry, bulvar, facebook, schadzanie s rovesnikmi, alkohol, cigarety, atd. dalsia vec, tym ze su deti hodnotene v skole jednym metrom, ucia sa aj deti hodnotit jednym metrom sami seba.....tam vznika vysmech, sikana, alebo len obycajny strach dietata prejavit iny nazor ako ma vacsina. preto je dolezite aby malo dieta moznost "robit co chce", lebo dieta chce spoznat svet (vratane geografie a fyzikalnych zakonitosti....to mozte vidiet uz na 9 mesacnom dietati) a ked je tento zaujem systematicky potlacany potrebou skolskeho systemu dieta vopchat do skatulky, pripadne rodicom nerozpoznany, dieta o svoju motivaciu pride, "odovzda sa" a prestava byt urcovatelom svojho bytia. to ze 14-15 rocne deti nevedia na aku strednu skolu chcu ist je naozaj povazlive. ano, alternativna skola nie je zarukou uspechu, a nikde som nepisala ze v statnom skolstve nie su dobri pedagogovia, su len je ich malo...resp. skolsky system tak ako momentalne funguje neposkytuje ucitelovi ani priestor s dietatom pracovat tak slobodne, ako by si zasluzilo...na druhej strane aj na Slovensku su velmi uspesne projekty napriklad ITV vyucovania, ktore aspon trochu davaju "sense" (ako sa hovori, sice neprsi, ale aspon kvapka)...len skoda ze tak malo riaditelov ma zaujem sa inspirovat. ono ked sa pozriete do zahranicia, tak my sme co sa vzdelavacieho systemu naozaj velmi pozadu krajina....aj v takej Indii, Nepale alebo Peru je flexibilnejsia legislativa.

canama
16. sep 2014

@lili_mia nuz neviem, ok, svoje farbicky da spoluziakovi. potom pride hodina prvouky, bude ich potrebovat a nebude ich mat. co bude nasledovat? poznamka ze dieta na vyucovani nemalo potrebne skolske potreby. 🙂

katka1981
16. sep 2014

@erickaa, moja osobna skusenost: v skolke som kazdeho bila, nicoho som sa nebala, stale ma chceli vyhodit zo skolky, vraj take decko riaditelka za 40 rokov nezazila. V skole som sa nebila, v puberte som bola drza a papulnata doma, ale nepila som, nefajcila a bola a myslim, ze aj som slusacka. Takze ak sa dieta v skole mlati, neznamena, ze take ostane, alebo bude dokonca este horsie.

erickaa
16. sep 2014

@katka1981 Tiež ďakujem za povzbudivé slová 🙂 Ako hovorím, sú dni, keď by som sa zakopala pod čiernu zem (z bezmocnosti) a potom príde deň ako dnes, že ju v škôlke vychválili do nebies a celkovo aj po škôlke bola na ihrisku super, doma detto. Tak si v takéto dni poviem, že snáááď to s nami nebude až také zlé, aj keď zajtra to môže byť úplne inak 😀

A stále prízvukujem..že kto takéto dieťa nezažil, tak to nikdy nepochopí. Ak mám doma dobré dieťa, ľahko sa mi mudruje, že to je "dobrou výchovou". My tiež, matky takýchto detí robíme to najlepšie a snažíme sa vychovávať tak ako sa má...len u nás to moc nepadá na úrodnú pôdu, lebo máme deti trošku "tvrdohlavejšie". Samozrejme sú aj rodičia, ktorí výchovu zanedbajú a sú deti, ktoré pomocnú školu potrebujú. Ale tí rodičia sem isto nepíšu...mám problém, pomôžte mi....

katka1981
16. sep 2014

@erickaa, moja mama chodila po kanaloch, len aby nestretla susedu, lebo len pocuvala ako som jej Palka zbila a potom zrazu nastal cas, kedy jedno leto bol do mna on, potom zas ja do neho, bol to moj najlepsi kamarat z detstva. A vychovu som mala ozaj prisnu a ja som na dcerku tiez prisna. Prave pracujem na tom, aby som ju nonstop nekomandovala co ma a nema robit, lebo prave preto je doma cirkus stale. V skolke je super. Kto nezazije, nepochopi. Len mu dohovaraj. Neviem nakolko sa da motivovat.... preco toho chlapca zbil? Povedal mu nieco? Spravil? A zo zlomenej ceruzky by som ozaj tragediu nerobila, to sa napravit da. Mne kamoska rozbila hlavu, ked som mala 8 rokov a dodnes sa mame rady.

lucindao
autor
16. sep 2014

Tak manzel bol na rodicku a ucitelka povedala ze skola mu ide ze cez hodinu super dava pozor spolupracuje aleako pride prestavka je ako neriadena strela.strci toho potom toho.robi zle.v skolskom klube tak isto.nechapem.poradila nam aby sme dali ziadost o individualny pristup k ziakovy s poruchou hdad.a ze bude odporuceny k neurologovy a k psychologovy.inak ak nie tak po 6 poznamkach bude musiet kontaktovat socialku

ukulela
16. sep 2014

@stanislavao do pomocnej skoly chodievali za mojich cias mentalne retardovane deti ... tak dieta nepreradia len tak.

azbestica
16. sep 2014

@canama googlovanie geografie a fyziky spominam zamerne, kedze vy niekolko prispevkov vyssie spominate, ze " a kedze dnes je doba ze aj prvacik dokaze kvalitne "googlovat", nikto uz pedagoga nepotrebuje ako zdroj informacii.." a z toho mi vychadza, ze skola ani pedagogovia nie su potrebny, lebo dieta si vie tieto info najst samo. kedze podla vasich slov je dieta inteligentne a prirodzene samo vie co je pre neho potrebne alebo nepotrebne tak by malo samo od seba tieto info vyhladavat (alebo rozne ine, ktore su pre jeho individualny rozvoj potrebne)
ok, ale podme k tomu ci deti budu doma googlovat pre potreby plnenia sk. povinnosti. to zalezi tiez na ucitelovi a je to presne o tom co ste kritizovali (ucitel=nepotrebny zdroj info), a teda ci ucitel detom informacie predlozi na tanieri, alebo ich motivuje aby info sami hladali a ukaze im cestu ako hladat.
" deti vacsinou ani netusia, co ich bavi, na co maju talent, v com by sa chceli rozvijat."a pokracujem "jediny sposob ako sa "zabavit" su pre nich hry, bulvar, facebook, schadzanie s rovesnikmi, alkohol, cigarety, atd" trosku si protirecite lebo ste vraveli ze deti vedia co je pre nich potrebne a dobre.
neodpustila som si este tuto reakciu.
ale tato diskusia sa uz trosku odklonila od tej povodnej, a to od toho, ze bez ohladu co si rodiacia o ucitelovi myslia musia ho akceptovat ako autoritu pre svoje dieta a nedavat najavo nejake vyhrady na neho pred dietatom! a ze za vychovu dietata su zodpovedni rodicia a za tym si stale stojim!

slniecko2
16. sep 2014

@lucindao čože? sociálku? ja byť vami, tak si to niekde preverím, či je naozaj taký postup! To sa mi nechce veriť, aby hneď posielali na šikovného prváčika sociálku 😠 To akože prečo neriešia školskou psychologičkou??? Inak ja tiež idem takto syna riešiť-už je predškolák ale doma sa správa ako štvorročný-vôbec neberie autority a jednoducho si neuvedomuje, že sú určité povinnosti. Samozrejme, že nie je dobré, ak dieťa ubližuje druhým,ale nechce sa mi veriť, že dieťa má ísť do špeciálnej školy.

erickaa
16. sep 2014

@katka1981 ja mám dcérku, problém s chlapcom má @lucindao . Si dala dvoch "čertov" dokopy. 🙂

@lucindao Ach bože, tak toto na nálade určite nepridá... 😒 Ale sa mi to zdá voľajaké prehnané zo strany školy. Išla by som na pokec s riaditeľom školy a snažila sa nájsť normálne riešenie. Však toto čo povedali mužovi na rodičku je len vyhrážanie sa a takzvané "ruky preč od toho". Však to kde sme? To už sa učitelia nijako nesnažia sami pomôcť adaptovať sa novému žiakovi? Dneska už všetci serú na všetko. Už aj ten učiteľ, chce mať len svätý pokoj a padla... Nech sa trápia doktori, prípadne, nech dieťa nadopujú utlmovákmi a vec vybavená...do puče by som ich poslala 😝 😝 😝

lucindao
autor
16. sep 2014

Jaj som na nervy.ze vraj za 6 poznamok predvolaju do riaditelne a za 12 socialka.

canama
17. sep 2014

@lucindao 6, resp. 12 poznamok za ake casove obdobie?? Ved 6 poznamok sa da za polroka v pohode nachytat na blbostiach. Tiez mi to pride prehnane, a ze problem nema ucitelka zaujem riesit, ale sa snazi Vasho syna "zbavit" a Vas zastrasit. U riaditelky ste uz s tym bola? Nechajte si skolou napisat tie odporucania, nech su v nich jasne stanovene dovody pre ktore odporucaju (nech to mate vsetko pekne pisomne) a preverte si spravnost ich postupu na inspekcii.

Mimochodom, stale mi nie je jasne...strka do deti zamerne, tie farbicky boli tez zamerne a ta bitka? Takych deti co sa cez prestavku nevedia "vpratat" do koze je ako maku...ved si len predstavte, ze doteraz mali doma ci skolke moznost pohybu kedzykolvek a teraz z nicoho nic musia sediet ticho v lavici cely den. Jediny cas kedy sa da byt fyzicky aktivny je kratucka prestavka, triedy su male, je normalne ze vkuse niekto do niecoho alebo niekoho strka (nechtiac). Ked si predstavim co sa dialo u nas cez prestavky na zakladke... 🙂 tak asi by sme skoncili vsetci v pomocnej skole podla tejto ucitelky.

canama
17. sep 2014

@azbestica ano, uz sme davno mimo temu. 🙂 k tej motivacii, neprotirecim si, lebo ja hovorim o prirodzenej vnutornej motivacii v predskolskom veku...v standardnej skole dieta o nu viac alebo menej casom pride, navyse dieta v pubertalnom veku, vzhladom na zmeny ktorymi prebieha ma este znasobenu potrebu niekam patrit a nevymykat sa priemeru. spomente si sama na seba a svoje casy v skole....kolko precent ziakov do skoly chcelo chodit, bavilo ich to, aktivne sa zapajali do vyucby, diskutovali s vyucujucim alebo sa ucili latku nad ramec osnov?? a ani s tou autoritou nesuhlasim, autoritou je pre mna len clovek, ktory je jej hoden...nezavisle od toho ci ma dana osoba na do mnou nejaku formalnu moc.

jamnicka
17. sep 2014
Používateľ jamnicka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od jamnicka.

@canama nad ramec osnov? to myslis teraz ako??

lucindao
autor
17. sep 2014

Uz sa aj stazovali rodicia.pretoze syn do jedneho chlapca strcil.nic mu vazne neurobil.viem ze to nema robit ale ja ako mala sme sa tiez hocikedy v skole pobili a robili somariny a nikto to nikdy neriesil.teraz po 2 tyzdnoch kym dieta este neni adaptovane nas uz budu posielat po vysetreniach.citim sa ako zla matka ktora zlyhala.ale 7 rokov som robila co som mohla.mal vsetko co chcel mat ale som bola aj prisna.neviem kde som urobila chybu.a neviem ako mam postupovat dalej.ako sa mam k nemu spravat.stale mu dohovaram.slubila som mu basketbalovu loptu ze ak bude dobry v skole slubil ze bude a hned v ten den urobil pruser.teraz som ho prihlasila na sportove kruzky v ramci skolskeho klubu aby si tam vybil energiu

canama
17. sep 2014

@jamnicka napriklad tak, ze na dejepise ziaci preberaju trojsku vojnu. ziaka to zaujima a chce sa o tom dozvediet viac, ako je naprisane v skolskej ucebnici. po skole ide do kniznice a pozicia si Illiadu, zaujima sa celkovo o zivot v antickom Grecku, studuje na mape miesta, kde sa to odohralo....vo finale sa ten ziak dozvie kopec novych informacii a to nielen z dejepisu, ale trbars aj z geografie, filozofie, literatury, archeologie a pod.

lila77
17. sep 2014

ahoj nic si z toho nerob ak to bude pretrvavat budes ho musiet dat inde proste si mozno nesadol s triedou a ucitelkou to sa stava aj dospelym proste sa ti v nejakej praci nedari a nepaci to je normalne