Syn si nezapisuje úlohy

sade88
22. dec 2023

Ahojte,
Mame taky problem doma so synom (9 rokov).Zacalo to cca pred dvoma mesiacmi kedy im ucitelka prestala pisat co maju na domace ulohy.
Ked zacali chodit poznamky a patky za to ze si neplni ulohy sa to zacalo.
Nezapisoval si ulohy do slovnicka, nam tvrdil ze nemaju ziadne. Ked sa ho opytame, povie ze sa mu nechce. Ale este predtym ked im tie ulohy pisala ucitelka, urobil si ich bez problemov.
Teraz si aj zapise, ale nie vsetko.
Chodi aj do cppap - tam ze ma problem so sustredenim a pozornostou, este cakame na jedno vysetrenie z logopedie a potom by mali dat pisomne vyjadrenie.
Kazdy den trpnem ci zas nedostane banu alebo poznamku.
Zakaz na pc a mobil nepomaha.
Dohovaranie, chvalenie tiez nie.
Triedna mu dala december na napravu a vcera zas poznamka. Takze ja ani neviem co nas caka.
Ci ma nejaku diagnozu, ucitelka velmi dobre vie ze ma nejaky problem no napriek tomu chrli poznamky asi aby mala dokazy. Skola vlastne dala podnet na to vysetrenie v cppap.

Mate niekto podobne skusenosti si svojimi detmi s takym problemom. Na co sa pripravit? Ako sa to bude riesit?
Som z toho zufala

anjelicek26
22. dec 2023

Ja mam mamicku, co mi kazdy den odfoti a napise,co maju deti za ulohu.. bez toho by sme nefungovali a robi to uz stvrty rok uplne automaticky... Syn diagnozy ma, asistentku ale uz druhy rok nepotrebuje.. postupne to ide k lepsiemu...

januska12323
22. dec 2023

A je nejaký problém poprosiť o úlohy spolužiakov?

sade88
autor
22. dec 2023

@anjelicek26 a fungoval s asistentom na normalnej skole, nechodil na ziadnu specialnu?

anjelicek26
22. dec 2023

@sade88 ano samozrejme na normalne skole.. on je inteligentne kommunikativne prakticky bezproblemove dieta.. Len jeho pozornost je na urovni hyperaktivnej veverice🫣 Hlavne co sa tyka povinnosti... Ale tak zvladame a znamky su fajn, ucitelka ho zboznuje...v matike predbieha o dva rocniky, v prvouke vie asi aj viac ako ucitelka🤣🤣Pravopis katastrofa,pre neho nezaujimave🫣 Proste kazde dieta v niecom lepsie a v inom potrebuje pomoc rodica....

kacena4
22. dec 2023

to ze vie ze ma ulohy a nezapise si je jeho lenivost, treba ho naucit zodpovednosti a aj niest nasledky za to. ty ako rodic si mozes overovat ulohy cez ineho rodica ci spoluziaka
ak aj bude mat poruchu pozornosti nic to neznamena (neospravedlnuje ho to v nerobeni si uloh), treba naucit dieta zodpovednosti a pracovitosti
drzim palceky

strelicia
22. máj 2024

@sade88 sice o pol roka neskor, ale teraz to citam. Mame to iste, syn ma 11 rokov. Nie len ze si nezapise domace ulohy, ale ani nepostrehne ci a kedy bude nejaka pisomka a z coho. Poznamky v zosite ma napisane ako - kedy. Obcas neuplne, obcas ziadne, on ani nevie ze sa diktuje. Ma diagnostikovane ADD a NKS - tu je kamen urazu. Je integrovany. Ten NKS mu nasli az nedavno na logopedii a znamena to, ze ma problem s recou, nevie si v hlave vybavit slovo a k nemu aky ma vyznam, to iste v expresivnej zlozke reci - rozumie latke ale nevie ju prerozpravat, on si nespomenie na tie slova. Problem su hlavne abstraktne slova. Dalej je problem to ADD - porucha pozornosti a sustredenia, v CPP mi povedali ze jeho vyrusia aj pachy z jedalne, alebo ked niekto zavrzga stolickou ci zakasle. Potom sa uz absolutne nevie vratit spat a sustredit. Je toho vela. V skole na to prihliada ako kto. Na slovencine velmi nie, nosi vkuse poznamky typu: Nepracoval na hodine, vyrusoval, hojdal sa na stolicke, carbal si do zosita, nedaval pozor. Napriek tomu tu slovinu ho tak drvim, ze ju teraz vytiahol na 2, rovnako matiku. Problem je s AJ, kde odmieta p. uc. integraciu, takze tam bojujeme so slovnou zasobou. On sa nauci dnes latku, a zajtra nic - tma....ako keby o tom v zivote ani nepocul. Je piatak. Uz teraz mam zimnicu ked si predstavim kam ho upracem po ZS, ci sa vobec dostane niekam na strednu s maturitou.

strelicia
22. máj 2024

@kacena4 ked prides aj s konkretnym navodom ako naucit taketo dieta zodpovednosti za skolske povinnosti, prosim daj mi vediet. Kto to nema doma, neuveri. U nas nepomahaju absolutne ziadne tresty. Mobil ma len v skole, doma odovzdava. Aj to ked mal pruser, tak som mu ho ani do skoly nedala (a trpla ci dojde zo skoly domov OK). Playstation ani nic podobne doma nemame, PC ma zakazany uplne. U neho neplati absolutne nic uz odjakziva. Ked bol skolkar, chcel ist do skolky rano v kratasoch aj ked bolo chladno. Tak som skusila vychovny trik ze chod a znasaj dosledky ze ti je zima. Vonku ludia v bundach, a pytam sa ho: Tak co, neni ti zima? A on: Teploo, este aj mikinu by som si vyzliekol. To iste s hrackami. Ked som mu ich zacala balit do krabice ze si ich nezasluzi a dame ich inym detom....tak mi este nosil dalsie nech aj tieto zbalim. A ked som ho poslala do izby aby rozmyslal nad sebou ked neposlucha a som myslela ze si potrucuje, tak otvorim dvere a on tam skace na posteli usmev od ucha k uchu ze to je zabava, diky ze si ma sem zavrela. Tak mi teda porad, co este na svete mam vymyslet, aby zacal robit to co od neho vyzadujem. Co sa tyka komunikacie so spoluziakmi, je na skole novy a spoluziaci mu nechcu davat ulohy, iba sa mu vysmievaju ze mal si davat pozor tvoj problem. To iste rodicia - so ziadnymi sa nepoznam, i ked som na rodicku jednej mamicke davala mobil so ziadostou aby ma prihodili do ich rodicovskej whatsapp skupiny, nestalo sa tak ani po x prosbach.