Uvoľnenie syna na rok zo školy

wilagrande
25. júl 2015

Vie mi niekto poradit?? Chcem sa len opytat ideme na rok do zahranicia za manzelom a chcem sa opytat ci je nutnte nahlasit syna na zs v zahranici ked tu na sk budeme mat od riaditela uvolnenie a prideme na skusky ja tam budem doma cize synovi by som sa venovala a ucila ho slovenske predmety len neviem ci je zo zakona ta povinnost aby chodilo ten rok dieta na zs aj tam.dakujem za odpovede

janickacrazy
25. júl 2015

@wilagrande Neviem, či je to povinné, ale ja by som ho tam prihlásila na ZŠ, aspon sa naučí nový jazyk a nájde si kamarátov, inak budete furt sedieť doma sami dvaja, o ničom. Ja som tak učila syna len 3 týždne, ked sme boli v zahraničí na liečebnom pobyte a úplne mi to stačilo, stále sme boli spolu a už sme si pomaly začali liezť na nervy. Neviem si to predstaviť takto celý rok.

charlie1980
25. júl 2015

Ak budes mat dieta nahlasene na pobyt v zahranici, riadite sa zakonmi danej krajiny, preto by si si to mala zistit tam. Ak aj nie, urcite by som si toto uvolnenie dala prelozit do potrebneho jazyka, aby sa nad tym niekto v zahranici nepozastavoval.

zuzka38
25. júl 2015

@wilagrande informovala by som sa na ministerstve skolstva..

denisa_fabian
25. júl 2015

Mne sa zda ze dieta musi chodit do skoly a je jedno v akej krajine budete. Ste obcanmi SR a tu je povinna skolska dochadzka. Doma by si ho mohla ucit len ak by si to mala schvalene. Neviem ci na to nie je potrebne pedagogicke vzdelanie. Tu su nejake info: http://www.domacaskola.sk/ziadost-o-individualn... V kazdom pripade prajem vela stastia. 😉

hameeda
25. júl 2015

@wilagrande : nie je nutné ho prihlásiť, aspoň pred dvomi rokmi nebolo, teraz neviem, ale nemyslím že sa to menilo, len príde na skúšky ak spraví postupuje do ďalšieho ročníka ak nespraví musí opakovať ročník

zita19
25. júl 2015

Aj keby to nebolo povinne, rozhodne by som ho do skoly prihlasila. Bude mat prilezitost naucit sa jazyk, spozna iny skolsky system, bude v kolektive, nepride o "pracovne navyky"... Rozhodne mu chodenie do skoly v inej krajine neuskodi. Doucat sa slovensku latku mozte aj po skole.

wilagrande
autor
25. júl 2015

@zuzka38
@denisa_fabian
@hameeda
@zita19 do skoly by som ho aj prihlasila ale mozno az po nejakom mesiaci aby si zvykol aj na zmenu prostredia a dakujem za nazory ;) ved uvidime co vybavime

zita19
25. júl 2015

@wilagrande zavisi naozaj od krajiny kde idete. Aby ste sa nedostali do problemov. Niekde je povinna skolska dochadka povinna, a je jedno ci dieta v skole rozumie a ci je adaptovane na prostredie. Ak nebude do skoly chodit, moze to byt posudzovane podla ich zakonov a aj tak riesene. Naozaj si to dopredu zistite. Moj kolega bol pracovne v USA a mali 48 hodin po prichode na to aby deti zapisali do miestne prislusnej skoly. Dievcata nastupili hned prvy pondelok po prichode. Zamestnavatel im velmi zdoraznoval tieto terminy, aby sa nedostali do problemov s uradmi.

ivuska6
25. júl 2015

tu u nas tiez romska rodina chodi von a zase nacas sem a vzdy su tie deti v skole nahlasene aj tam aj tu

katarinamarkova
25. júl 2015

@wilagrande povinnu skolsku dochadzku - ak je obcanom sr, musi riesit na SK, ci uz osobne kazdy den v skole, alebo tak ako ste to vyriesili vy, len skuskami.....
plus si naozaj zisti ako to je v danej krajine. je to casto tak, ze dieta, ak ma pobyt tam....aj ked nie je napr. obcanom danej krajiny....musi povinne studovat tam.....
takze je dost pravdepodobne, ze na sk budete chodit na skusky a studovat bude musiet aj tam. treba skutocne zistit v danej krajine.

anik56
26. júl 2015

Určite musí byť kmeňová škola tu na Slovensku, kde bude vedený ako externý žiak. Riaditeľ tejto školy dá povolenie študovať na škole v zahraničí. Tu potom aj vykoná komisionálne skúšky, o ktorých rozhodne riaditeľ, väčšinou sú to skúšky z predmetov, ktoré v tej inej škole nemal plus slovenčina. To podľa klasifikácie (vysvedčenie) z tej školy, ktorú navštevoval v zahraničí. A @denisa_fabian má pravdu, môžeš ho učiť ak máš vzdelanie, aj to myslím len prvý stupeň. Tak to beží u nás na škole.

rutie
14. aug 2015

Podla mna zavisi od krajiny. Za sociku tu boli tvrdsie predpisy a nasu znamu ucila niekolko rokov mama a na SK chodila na skusky lebo boi tie roky spolu s otcom v Tunise, ci nejakej inej menej rozvinutej krajine, uz si nepamatam akej. Z vlastnej skusenosti, kedze dcera bola velmi dlho doma kvoli chorobe viem, ze na rozdiel od ucenia velkej triedy, nepotrebuje s na ucenie jedneho bezneho diatata ziadne pedagigicke vzdelanie - staci ti zdravy rozum a trpezlivost. Dokoca to trva ovela menej casu ako v skole a dieta napreduje rychlejsie. Nechcem zaznavat skolu, tam sa uci dieta uplne ine veci, uci sa vychadzat s rovesnikmi, prichadza do konatktu s inym sposobom myslenia, riesenia uloh. To je tazsie zabezpecit doma.