Bryndza v tehotenstve

28. dec 2023

Ahojte, teraz si tu čitam diskusie o bryndzy v tehotenstve a zistujem, ze sa to nema 😁 To fakt vsetky tehotne zeny dodrziavate a kontrolujete bryndzu? Ze aka je ci je pasterizovana ci aka? 🙈
Som v 6. mesiaci a veru doteraz som o tom ani nepocula ani nevedela, lekar mi opakuje nech jem na co mam chut okrem suroveho masa, sushi a hub. Nikdy by mi nenapadlo riesit kazdu potravinu v obchode 😁 jedla som uz aj bryndzu na salasi a z obchodu jem asi tak raz do tyzdna 🤷🏽‍♀️

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadka1997
28. dec 2023

Som v 9tt a dnes som zjedla bryndzové halušky, ešte som "hrniec vylízala 😅😊

autor
28. dec 2023

@monsterablue sak ja jem co chcem ale pytam sa ako to maju ostatne tehotne zeny😁 ci to naozaj vzdy tak kontroluju

autor
28. dec 2023

@dadka1997 🤣 mnam 🤤 milujem to

kittykat22
28. dec 2023

ano, dodrziavala som vsetko podla doporuceni. Pocas tehotenstva som jedla zelenu cibulku - kupila som ju v jednom supermarkete. A o par dni vysla sprava, ze vsetky stahuju pretoze su plne pesticidov ktore su skodlive pre ludske zdravie. By si mala vidiet moj vyraz.
Mam okolo seba pomerne vela kamratok s postihnutymi detmi alebo roznymi ADHD, autizmus a tak.
Podla mna, ked sa fakt nieco stane, tak potom si matky vycitaju aj to, co nemusia. Obvinuju sa a trapia, ci to a ano nemohlo sposobit problem. Ja som vsetko vysadila a drzala doporucenia a keby sa nieco stalo tak aspon by ma nemuseli zozierat vycitky - ktore by mohli byt uplne neopravnene.
Je to len par mesiacov. Nebola som tehotna 5 rokov. Takze mi vydrzat nejaky cas nerobilo problem.

autor
28. dec 2023

@kittykat22 ja viem, to je jasne. Ale ked chces fakt drzat vsetky odporucania tak nemozes asi 70% potravin, pretoze kazda ma nejake riziko niecoho. Ked som videla tabulky co koluju po nete, ze co vsetko ta moze ohrozit, tak to aby si pila len vodu a jedla suchy rozok (ale aj ten by mozno nieco mal).Ja mam zasa v okoli zeny ktore nedodrziavaju nic 😁 ja sa citim pri nich este celkom poctivka ked si nedam sushi ako jedina tehotna pri stole🤷🏽‍♀️
Inak mne fakt gynekolog hovori stale, ze nech jem rad radom okrem suroveho masa a sushi.

kittykat22
28. dec 2023

prehanas. Nemas jest vyrobky z nepasterizovaneho mlieka, surove maso, ryby (zralok, kralovska markela, tuniak a mecoun) a surove vajicka. Tym sa zoznam konci. Neviem kde si prisla na 70% potravin. Blbe je, ze pises hluposti, siris hluposti a iba si skodis. Bryndza je prave jedna z mala veci ktore nemas jest. Ak to mas niekde z obchodu a nie zo salasa, tak by to malo byt v pohode. Ale robis blbosti. Keby tam bola listerioza tak mas fakt po srande ako ty tak pravdepodobne aj dieta

diewcatqoo
28. dec 2023

Ja dodrziavam to, ze bryndzu nejem. Ale nejem ju nikdy, ani ako netehotna, lebo mi nechuti. Tak aspon nieco "dodrziavam" 🙂

autor
28. dec 2023

@kittykat22 prosim ta🤣 a teraz- grep, kiwi, bazovy sirup, tonic, koriander, skorica, zeler, tuniak, a milion dalsieho?🤷🏽‍♀️😁 ved ked som videla tie oficialne zoznamy, tak mi skoro dekel odstrelilo

autor
28. dec 2023

@diewcatqoo noo to je iný prípad, to mam ja s tatarkom🤮😬

kittykat22
28. dec 2023

prosim ta, to si kde citala ze nemas jest grep, kiwi, bazoviy sirup, koriader a skoricu a zeler? Meles hluposti https://www.pilulka.cz/co-a-jist-a-co-nejist-v-... Si precitaj normalny zdroj - napriklad obycajnu lekaren a nepis blbosti.
Prepac ale ty si moc rozumu nepobrala. Citas niekde blbosti a potom pises ako si sa najedla bryndze 🤦🏻‍♀️ Listeria je velmi vzacna a potraviny su nastastie kontrolovane, tak sanca nakazy je minimalna. Bud rada ze nie je rok 2019.
https://www.aktuality.sk/clanok/688279/z-trhu-s...

maryetta
28. dec 2023

Tak jedla som bryndzu minimalne raz za mesiac. Aj castejsie.
Aj huby. Ktore muz zbieral. Ale povacsine sampiony.
Ako mne bolo v tehotenstve tak zle ze keby mi chuti aspon ta bryndza tak ju jem 🙂
Lekar mi vzdy hovoril ze ked konzumujes vsetko s mierou tak…. Aj napr tonic. To by som musela denne 2-3litre vypit. Ja ked si dam 1-2deci raz za mesiac….

autor
28. dec 2023

@kittykat22 no pozri si aj ostatne diskusie 🤣 kde vsade ostatne pricetne zeny s rozumom uvadzaju ze keby sa mali riadit odporucaniami tak su 9 mesiacov na vode
Hen zdroj, aj mnoho dalsich staci pogooglit🙂
https://www.medikament.sk/mediblog/75_co-jest-v...
Teraz nehovorime o listerii ale o tom co sa celkovo moze a co nie 🙂

autor
28. dec 2023

@maryetta dakujeem za koment 👏🏻 tiez to takto mam, huby ja sice nemusim ale bryndzu teda mavam pravidelne😁 a teda neskumam velmi aky druh bryndze to je

nairia
28. dec 2023

ano, davam si pozor na to, co jem a nepokusam zbytocne stastie. tych par mesiacov sa vzdat surovych ryb v sushi/suroveho masa, polosurovych vajek, plesnovch syrov nie je problem. alkohol to iste. bryndzu jem v pohode, ale samozrejme checknem, ci je pasterizovana. nepotrebujem si zarabat na problemy a ohrozovat dieta. kazda z nas je svojpravna a rozhodnutie je na nej.
o ostatnych som nepocula 😱

anavixy
28. dec 2023

Kazdu potravinu v obchode jest mozes, kedze tam je vsetko pasterizovane. Ale zrovna na bryndzu by som si teda nasla tych par sekund a skontrolovala to, kedze tam hrozia nepekne veci pri nepasterizovanej, tam to naozaj nie je o tom ze je niekto prilis bojazlivy. Mozes zjest aj kilo bryndze, ale pasterizovanej. Ked nakupujes len v obchodnych retazcoch, jedz co ti hrdlo raci. Treba si vyberat zdroje informacii, na vyber je ich tolko, ze si staci len overit kto ich podava a nemusis riesit hluposti. 🍀

diewcatqoo
28. dec 2023

Jem normalne aj kiwi, pijem bazovy sirup, vcera som zjedla skoricovniky, davam si vietnamske jedlo aj s koriandrom, zeler do polievky normalne - aj duzinu, aj vnat, tuniaka tiez jem. Pokial sa tym nenapchavas od rana do vecera, tak by to nemalo ako uskodit.
Vyhybam sa surovemu masu, surovym vajickam, nepasterizovanemu mlieku, alkoholu, cigaretam, nepijem tonic (ten mi nechuti), energeticke napoje a salviovy caj. Inak si dam vsetko, na co mam chut. Aj colu, aj kavu, aj hriby.. bryndzu nie, ta mi nechuti.

lucia13022023
28. dec 2023

Ja veľa veci nejem v "bežnom stave🤣" takže som nemala nejaký problém v tehotenstve. Ale bryndzu som tuším jedla, nevedela som, že sa to nemá, bola som asi v 6tt. Potom som si ju nedala, ale nie kvôli tomu, že by som nemohla ale stačia mi bryndzové halušky raz za rok🤣
Ale úprimne som si veľmi nezistovala co môžem a co nie, vedela som ze surové mäso, vajíčka, ryby sa nesmú, ale to ja nejem ani teraz.

malicka_mysicka
28. dec 2023

Tak v roku 2023 ked na strednom slovensku kliestova encefalitida ide bomby by som bryndzu zo salasa nejedla ani keby nie som tehotna 😉 a bryndzu z obchodu normalne mozes.

marianarem
28. dec 2023

Ano, ja som si vzdy overila, ci je bryndza pasterizovana. Inak je pravda, ze na nete sa docitas, ze skodi skoro vsetko. V prvom tehotenstve som bola vyklepana a dodrziavala som to. Ale nedopadlo nakoniec aj tak dobre. V druhom som uz vyklepana nebola a jedla som vsetko okrem suroveho masa, surovych vajec a nepasterizovanych mliecnych vyrobkov.

majlo1234
29. dec 2023

Nie, nedavam si pozor, okrem alkoholu a cigariet si dam vswtko, na co mam chut. Aj sushi. Aj bryndzu. Aj tatarak.

mima1608
29. dec 2023

Jedla som bryndzu normálne, pasterizovanú. Bryndza od Liptov má vyslovene napísané, že je pasterizovaná a vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.

beata_k
29. dec 2023

Ja ked som bola tehotna tak tuto bryndzu stahovali z predaja lebo listeria. Keby som bola taka otvorene to poviem hlupa, tak dnes mam tazko postihnute dieta alebo mu chodim palit sviecku na hrob.
Nesir bludy. Vyslovene sa nema jest zopar veci, inak mozes vsetko. A aj keby. Zivot s zdravie mojho dietata mi za poondene halusky nestoja. Az porodis a budes ho drzat v naruci, tak ta ovladne strach o dieta a nikdy neskonci. Potom pochopis aka "hrdinka" si s tou bryndzou bola.
https://www.svps.sk/potraviny/info_10_1_2019.asp

majlo1234
29. dec 2023

@beata_k ja som napriklad naopak pochopila, ze akekolvek moje snahy udrzat dieta fit/zive moze zmarit hocaky vonkajsi faktor. Takze som uplne upustila od stresovania, nijak to nepomaha

beata_k
29. dec 2023

@majlo1234 To moze, aj ta auto zrazit. Ale jest bryndzu je vyslovene ruska ruleta, ktora by nemusela byt.
Zeny, 9 mesiacov bez bryndze vs. mrtve dieta. To vazne vam tie halusky za to stoja? 😔

lenka2710
29. dec 2023

Moje druhé tehu bolo o bryndzi a o treske, som sa nemohla dojest 😅