Ideálny vekový rozdiel medzi detmi

6. aug 2022

ahojte, aky mate vekovy rozdiel medzi detmi? vacsi/mensi? keby sa dalo, urobili by ste medzi detmi vacsi/mensi vekovy rozdiel? ako ste fungovali s dvomi detmi - vekovy rozdiel cca 2 roky? Mame 9 mesacnu dceru a zvazujeme pre nu surodenca😁 dakujem

lulu0123
7. aug 2022

Za mna je ideal 2,5 - 3 roky, kedy sa to starsie dieta uz vie same obliect, najest, nema plienky. Rok,dva so neviem predstavit.To je ako mat 2 babatka.

chichinka
7. aug 2022

Idealny vekovy rozdiel neexistuje. Kazdy ma svoje vyhody i nevyhody. Tiez zalezi od povahy deti. My mame vekove rozdiely 3 roky, 4 a tristvrte a 22 mesiacov. Z hladiska komfortu rodica je vacsi vekovy rozdiel lepsi, z hladiska deti je lepsi mensi. Ak by som vsak este mala mat piate dieta 😂😂😂, tak urcite s mensim vekovym rozdielom.

sashenka222
7. aug 2022

@chichinka Mne z hladiska komfortu vyhovuje mensi vekovy rozdiel. Ked si potrebujem nieco porobit (navarit, upratat) deti sa spolu zahraju. Ale moje deti maju spolu velmi dobry vztah a pekne sa hraju 🙏Ked ideme na vylet, na dovolenku, na ihrisko....vsetci sa zabavia. Kamaratka ma deti 3r. a 9r. tu starsiu to uz na ihrisku s mamou nebavi. Ta mladsia zase nezvladne turistiku, byciklovanie, spolocenske hry...Potom sa rodicom tazsie vymysla program, aby sa obe zabavili. Takze naozaj je to individualne 🤔

ursulienka1
7. aug 2022

My máme 3 dcéry s väčším vekovým rozdielom. Ester má 2, 5 sofinka 9 a Sarah 20 rokov ♥️
Nemohla som si to lepšie naplánovať, každu jednu som si užila a užívam naplno, neviem si predstaviť malý vekový rozdiel.je pravda že naše súkromie ide úplne bokom a keď ťa najmenšia odrastie tak pridu vnúčatá, no nemenila by som.
Majú prekrásny vzťah

peterfeher1975
7. aug 2022

Medzi deťmi mam rozdiel 9rokov a 9mesiacov

veronikakos
7. aug 2022

@mikadooo potešila si ma. Ja mám tiež tri a čakáme kedy podrastú......je to o držku
Najstarší má 9, mladší o pár mesiacov 7 a najmladší 3. Všetko chalani, najmladší má obdobie vzdoru, ktoré už do tretice akosi nedávam, plus tie ich súrodenecké večné bitky, hádky......ak chceme niekam ako rodina ísť, tak veľmi dobre uvažujeme či nám to stojí za tie nervy. Chodíme ako cirkus. A to najmä kvôli najmladšiemu. Ten je aj za dvoch starších....
Niekedy sa cítim ako non stop rozhodca. Sú to veľmi energické deti, ticho závidím mamkám, ktoré majú kľudné deti.

danulicek
7. aug 2022

Mne každý vravel, že idealny rozdiel je 2,5 roka. No popravde, úplne si to už nemyslím 😁 je to super, ale ma to vyhody aj nevýhody. Asi ako každý rozdiel. Teraz su velki partaci, ale aj vkuse v sebe. Nebijú sa, len do seba rýpu a ja som toto nepoznala s mojim bratom, tak som jemne na prášky z nich niekedy 😂😂 Ja mam s bratom 9, už sa mi to zda veľa. Cize tak optimálne vidím rozdiel 6 rokov, ale to si tiež možno len idealizujem 😁

mikadooo
7. aug 2022

@veronikakos bude dobre, neboj ❤️. Áno, aj u nás cirkus ten najmladší 😄. Našťastie vždy jeden z nás je "v pohode" keď ten druhý je z neho na nervy, tak celkom to zvládame nejak uhrať 😄. Ale on má 4,5 a (dúfam, že nezakríknem teraz) teraz asi 2 týždne sa nám zdá, že už niektoré veci si nechá vysvetliť, čo predtým bol hysák automaticky.

ajko2011
7. aug 2022

Mám syna, ktorý bude mať v novembri 11 rokov a v marci/apríli pribudne súrodenec. ❤️

jana_eyre_2
7. aug 2022

Keby som si mohla vybrať ešte raz, vyberiem si tak ako to mám.. medzi prvým a druhou mám 1,5r rozdiel a keď sa narodil najmladší, tak ostatné deti mali 4,5r a takmer 3r.. nemenila by som nič, vzťah majú pekný a aj sa síce hádajú, ale ja si myslím že aj to je prospešné vo vzťahoch.. tak či tak si myslím že každý to má inak a tak to má byť..

zuzanockamt
7. aug 2022

Rozdiel 9,5 roka. Spokojnosť. Malý vekový rozdiel som nikdy nechcela.

ikantorikova
7. aug 2022

Mame necelé 2 roky rozdiel, prvý rok masaker ale potom je to už lepšie. Si v nejakom kolobehu a zvládneš. Po viacerých rokoch keď už máš svoju pohodu by sa mi nechcelo znova do toho. A deti sa spolu lepšie vyhrajú, keď sú bližšie vekovo vieš lepšie plánovať aktivity ako s veľkým vekovým rozdielom.

dkethe
7. aug 2022

Mam deti vo veku 5.5 a 3.5 a je to katastrofaaa 🤣
Prvorodeny sa stal bratom vo chvili ked nanho doslo obdobie vzdoru. Velka zmena povahy nastala.
Laska sa medzi deti nedeli, ale pozornost ano. Starsi sa dodnes nevie vyrovnat ze nie je jedinacik, mladsia je oproti nemu zanedbavana.
A ja som na prasky.
Verim ze v buducnosti budu pozitiva prevazovat. Teraz je to vsak sialenstvo uz druhym rokom.

fliacik
7. aug 2022

Medzi 1. a 2. mám dva roky, tretie je 6,5 roka po mladšom. Všetko má pre aj proti. Po druhom pôrode som mala hrozné výčitky, lebo prvé dieťa sa mi zdalo ešte malinké, veľmi ma potrebovalo aj žiarlilo, stále som mala pocit, že niekoho zanedbávam. Trvalo mi pár mesiacov, kým som si našla vo všetkom systém a naučila som sa obe deti zladiť aj s ich odlišnými biorytmami a potrebami. Po roku to však bola paráda, akí boli parťáci a vyhrali sa spolu. Toto tretie sa narodilo k dvom samostatným súrodencom, čo bolo skvelé. Doniesli, odniesli, podali, sami si pripravili jesť, ak som nestíhala... Sú zlatí, malého majú veľmi radi...ale zároveň cítiť, že sú už vekovo inde. Občas sa mi ťažko vysvetľuje, že nemôžeme to alebo ono, lebo drobček ide spať, že nemôžeme večer na nejaké podujatie, lebo malého treba kúpať a uložiť, všetky aktivity sa plánujú v súlade s jeho denným režimom. Tam, kde sú starší dvaja spokojní, je obvykle veľa nebezpečných prvkov pre drobca a naopak, kde je ono spokojné, sa starší nudia. Ale tak, je to o kompromisoch a vzájomnej tolerancii a empatii. Čím je drobček starší, tým ľahšie sa rodinný život koordinuje. Ale odpovedať na otázku, aký vekový rozdiel je ideálny, teda neviem, zažila som menší aj väčší a vždy je to výzva - sčasti závisí od samotných detí, ich zdravotného stavu a "náročnosti", sčasti aj od mamičky a jej odolnosti a time manažmente. Ja som spokojná tak, ako to mám, pri starších deťoch mi vyhovovalo, že sú tesne po sebe a vypiplala som ich v rámci jednej materskej a rodičovskej, s väčším odstupom si zase teraz vychutnávam drobátko 🙂

lenkadenisa
7. aug 2022

Ja mám prvú dcéru 7 ročnú, druhá mala teraz rok. Čakáme tretie. Je mi ľúto najstaršej, že nemá doma takého parťáka, ako bude mať tá menšia. Ale tak, keď nebolo s kým 🤷🏼‍♀️

merlinmurovic
7. aug 2022

@smiling89 v pohode medzi chlapcami mam rozdiel 15 mesiacov, stale ziju, jeden bude druhak a druhy prvak a k tomu ako bonus batola co v novembri ma dva roky. Sedinky pribudaju, ale to dam!

mlynka
7. aug 2022

Ja by som zhrnula takto... menší vekový rozdiel je dobrý pre deti, môžu sa spolu zahrať, alebo sa aj biť. Ako ste napísali viaceré, pre mamu je to veľakrát na prášky. Veľký vekový rozdiel je na figu pre vzťah detí, je už taký rodičovský skôr. Za mňa teda 4 roky ideál.

silvike
7. aug 2022

Za mna ideal je menej ako 2 roky, najlepsie 1,5r.

stanislavicenka
7. aug 2022

@luccija mne to nepride, ze dve male deti su stale v sebe. Ja mam 2 deti, rozdiel medzi nimi je 2,5 roka,starsie dievca, ma 6 rokov. A su skveli, tolko sa spolu hraju, staraju sa jeden o druheho. Samozrejme, ze sa aj povadia, aj pobiju, ale tych chvil, kolko sa hraju,tulia,stiskaju, bozkavaju, staraju o seba je nepomerne viac. Hocikam idem s nimi rada. Chodia dokonca so mnou aj cvicit. Ale uznavam, ze zalezi od povahy. Dcera je citliva, no miestami protivna. Syn je za odmenu, pre sestru spravi vsetko, a vsade ju ochranuje. Ja by som nemenila. Najhorsie bol prvy rok s obomi, pretoze syn bol velmi zly spac. Bol to moj najtazsi, a zaroven najkrajsi rok, byt s nimi obomi spolu doma

lenuska852
7. aug 2022

@veronikakos ja mam síce len jedno 3r,ale ta je ako čert.a keď si písala ze keď niekde chcete ísť tak veľmi rozmýšľaš ci to stojí za tie nervy,tiež som na tom podobne,tiež už to niekedy nedávam,lebo vstale robí zle a neposlucha.a keď niekde ideme tak niekedy je dobra ale niekedy hrúza,kričí keď jej niečo nedovolime.uz čakám kedy pôjde od septembra do škôlky a ja si trocha cez deň oddýchnem psychicky,posledný týždeň nechce cez deň spat a potom robí strašne zle,je unavená ale nezaspi,až okolo 20tej a to stáva o 7.30 .3 hodky ju uspavam a stoho som viac unavená,ako keď celý deň niečo doma robím. A podla mňa 3r,lebo dieťa ide do škôlky a je čas sa venovať druhému

janickacrazy
7. aug 2022

@stanislavicenka keby si mala dvoch chlapcov, tak by si videla 😂

stanislavicenka
7. aug 2022

@janickacrazy mozno. Sestra ma dvoch chlapcov,rozdiel 3 roky, a rovnako nevidim,zeby do seba stale skakali.
Ja mam narocnejsiu dceru, je vnimava, citliva, ale aj rychlo vznetliva, pisti pre vsetko. Zalezi od mojhonastavenia, ake to bude,ci trpezlivost mam, alebo nie. Syn, ten je za odmenu. No rovnako ma svoje chvile. Zahraju sa spolu s hocicim. S dinosaurami, s autickami,s babikami

janickacrazy
7. aug 2022

@stanislavicenka tak samozrejme aj na povahach záleží, ja mám 3 synov, 2 z toho sú kľudné povahy, prostredný je za troch nezbednikov, takže keď nie je doma, tak je u nás absolútne ticho a kľud, inak nie 😂

wayway
7. aug 2022

medzi detmi mam rozdiel necele 2 a 3 roky. nikdy v zivote by som si uz nechcela zopakovat ten dvojrocny rozdiel. je to zle pre dieta i matku, pozorujem to aj v okoli, najma ked je najstarsie dieta chlapec. moj najstarsi mal a ma problemy doteraz. pre mna to bolo velmi tazke obdobie a zbytocne to najstarsiemu pritazilo, mladsiemu som sa zas nestihala venovat. 3 roky su super, to uz je uplne o inom pre vsetkych zucastnenych. viac casu, kludu, pozornosti.

dominikamacakova
7. aug 2022

Ja mám rozdiel 1r a 4m a je to síce masaker, ale čím ďalej, tým som viac spokojná, že sú tak po sebe 🙂 Už len vydržať aspoň rok a paráda. Oni čím sú staršie, tým sú náročnejšie a "vychcanejšie", takže si neviem predstaviť ako by sme fungovali 3-4 ročné dieťa a bábo 🤔 Staršia si už ani nepamätá, že bola niekedy jedináčik. Oni sú ako dvojičky. Takže... Ako som si trieskala hlavu o stenu a utápala som s v depresiách keď som otehotnela, tak som teraz úplne spokojná. Akurát, že som si neužila tú kľudnú materskú s jedným dieťaťom...

dominikamacakova
7. aug 2022

A ešte dodám, že 6 rokov na materskej si neviem predstaviť... Stále sa spoliehať na chlapove peniaze, byť zavretá doma s deťmi... Už teraz po 2,5 roku mám dosť 😳

veronikakos
8. aug 2022

@lenuska852 asi máš pravdu. Náš prvý syn mal 2 roky a 4 mesiace, keď sa nám narodil druhý, ktorý ako naschvál bol bábätko strašne nespokojné 24/7plakal. Priznám sa, vtedy som už od únavy kolabovala. Navyše straší mal svoje obdobie vzdoru, plus bábo=psychiatria. Ako mladší podrástol tak to začalo zasa uneho. Všetko som mala u tých dvoch ako keby naraz. Mladší mal a aj má rád výšky. Ako jeden a pol ročný dokázal zoskočiť z hornej časti poschodovej postele, chodiť po kuchynskej linke, pchať všade hlavu, neustále mi utekal. Keď si nato spomeniem, uf. Pri treťom som tajne dúfala, že bude dievča, že to snáď bude lepšie. Žiaľ ako som písala, ten je ako za dvoch starších. Už ma naozaj uspokojuje jedine myšlienka, že vyrastú a ja to snáď dožijem ešte v zdravý. 😉

lenuska852
8. aug 2022

@veronikakos úplne ako keby si čítala moje myšlienky 😃tiež sa upokojujem stým ze vyrastie a vstale bude lepšie.aj ona vstale uteká,proste ju volám a nepočúva.niekedy na 5x pocuvne keď ju zavolám,som stoho už na nervy.a si neviem predstaviť co si zažívala pri 2 deťoch keď druhe nespalo dobre.

menet
8. aug 2022

Ahoj. Ja mám rozdiel medzi deťmi 1 rok a 9 mesiacov. Som rada, že medzi nimi nie je veľký vekový rozdiel, majú podobné záujmy, radosti aj starosti.

natalipor
9. aug 2022

Ahoj, ako vsetky sa zhodneme, idealny vekovy rozdiel neexistuje :D my sme vedeli, ze chceme dve deti, nechcela som sa vracat do prace a znova vypadnut z pracovneho tempa a teda mame teraz dve deti a rozdiel 2 roky a prvy rok a stale je to zahul riadny. Moja mama nas mala s rozdielom 3 roky a tvrdila mi, ze to je najhorsi mozny rozdiel, ze preto tak sestra na mna ziarlila a velmi nas to poznacilo na cely zivot... preto som nechcela mat 3 roky rozdiel... ale 2 roky je este horsi asi :D A mozno sance na lepsi priebeh su lepsie, ked starsi surodenec je dievca... ako nemusi to platit, ale dievcatka predsa su menej agresivne a maju vrodene taku prirodzenu starostlivost o babatko (neplati na 100 %)

- 2 roky - velmi maly rozdiel, starsi este si nenecha vela veci vysvetlit, ked mal 2 roky a novorodenec bolo to peklo, moj syncek velmi ziarlil, chcel ma mat pre seba... takemu malemu dietatu este nevysvetlis, nechape a berie babatko ako votrelca - aspon u nas to tak bolo, velke sceny, utoky na malu, zle chovanie - a to som precitala knihy o surodencoch, spravame sa k nemu maximalne respektujuco, robim vsetko co mozem, aby sa necitil odstrcenY... dokonca prvy polrok bol aj manzel doma (mali sme aj vela casu len ja a starsi syn spolu), cize velka pomoc, sama by som sa fakt zblaznila... to by boli non-stop revy a hysaky kvoli malej....
- zalezi VELMI od povahy dietata, ten nas starsi bol od narodenia menej "splavny" ako je taky vhodny cesky vyraz :D
- teraz po roku sa to zlepsuje, ale stale mladsiu bije, nic jej nedovoli, treba byt non-stop v strehu, aby jej neublizil.... ale uz su aj svetlejsie momenty, teraz ma 3 roky a mala ma 1 rok a zda sa mi, ze uz viac rozumie, preto mozno 3 roky by bol aj lepsi rozdiel... bohvie...
- my sme radi, ze ich mame aj s takymto rozdielom, bude to neustala praca riesit ich spory, to uz teraz vidime, ale je to fajn, ze si budu tak blizko....

Som rada, ze sa nam podarilo, lebo planovat mozes, ale niekedy sa to druhe dieta ani nepodari hned... My sme mali stastie.... Ako poznam rodiny, kde je rozdiel 5+ a maju uplnu pohodu, starsi sa stara, uz nepotrebuje tak mamu... ale u nas to uz neslo aj kvoli veku a chceli sme aby boli viac pri sebe a mali dobry vztah, co dufam niekedy mat budu... ale mozno aj nie....

Ja by som to zhrnula, mensi vekovy rozdiel brutal zahul v prvom roku (spanok minimalne, obaja ta potrebuju velmi, nie su samoobsluzny, koordinacia spanku a rezimu 😵...), ale snad potom sa to preklopi a budu sa vediet pekne spolu hrat a budu si blizky... aj ked podla povahy deti co nikdy nevies...