Súrodenec pre prvé dieťa - áno či nie

elizabethgrace
14. apr 2018

Ahojte mamičky 😊 Možno si pomyslite, že to čo je za otázku... no s manželom sa rozhodujeme či mat druhé alebo nie. Ja chcem hlavne kvôli tomu aby naša teraz 10 mesačná mala súrodenca, mala sa s kým hrať a zabávať a samozrejme zažiť ešte raz celé tehotenstvo a ten neopísateľný pocit 💖
Manžel on je jedináčik tak on to tak nevie pochopiť prečo silou mocou chcem ešte jedno, keďže nám je takto v trojici fajn a že malej môžme tympadom ponúknuť viac. A ešte že to budem mat potom aj ja ťažšie s dvomi doma sama.
Ja to len nechcem neskôr oľutovať, že sa s tým zmierim, že nebude a neskôr už nechcem dieťa.

petrofka
14. apr 2018

Nechaj si cas na premyslanie, ved mozu mat aj vavsi rozdiel medzi sebou ;)

bolavyzub
14. apr 2018

Čo dať dieťaťu najviac.. z krátkodobého hľadiska určute aj nejaké materiálne veci - iste pri jednom dieťati je viac možností, ako mu dopriať, než pri viacerých deťoch (aj keď je to niekedy skôr na škodu veci, resp. na škodu samotnému dieťaťu. Ale to je individuálne).
Lenže z dlhodobého hľadiska čo mu dať najviac - z môjho pohľadu ďalšieho človeka, na ktorého sa bude môcť s vysokou pravdepodobnosťou v živote spoľahnúť - aj v čase, keď vy ako rodičia už budete starí. Keď bude treba s vami chodiť po lekároch, príp. keď tu už nebudete vôbec.
Ďalšia vec - väčšinou sa spoliehame, že v dospelosti si deti založia svoje vlastné rodiny. Ale nemusí sa tak stať, v dnešnej dobe je veľa "singlov" (veľký rozdiel oproti dobe našich rodičov, ktovie, ako to bude o ďalších 20 rokov). A singl človek bez súrodencov by mohol ľahko skončiť ako osamelý človek (hlavne vo vyššom veku, keď už majú kamaráti svoje rodiny, povinnosti a z toho plynúce priority).
Ale chápem, že ak je trauma z pôrodu, zdravotné, rodinné problémy a pod., tak sa ostane pri jednom dieťatku.
Ale ten argument - lebo mu chcem dať možné nemožné.. Či to bude aj ono raz tak brať, keď si už na nejaký krúžok/výlet/hračku ani nespomenie.

borka33
14. apr 2018

Pripájam sa k názoru, že pre ďalšie dieťa by ste mali byť rozhodnutí sami, kvôli tomu že chcete, nie aby sa to prvé malo s kým hrať. Určite by som to kvôli tomu nesilila a rozhodla sa preň až keď to tak budete cítiť obaja. Ja som toho názoru, že rodičia by mali chcieť dieťa kvôli nemu samému a nie len kvôli tomu predchádzajúcemu....veď to nebude pre neho "hračka"

vroni
14. apr 2018

Ja mam dve sestry a ani neviem, ze ich mam. Nie sme pohadane, len kazda uplne ina a stycne body takmer ziadne. Takze mi vobec nevadilo mat jedinacika. Lenze matka priroda nam ukazala prostrednik a tak mame deti dve. Jasne, ze som rada, ze ich mam a nedala by som ani jedno. Ale vedome by som sa znovu rozhodla zase pre jedno (matka priroda, necitaj!!! Nie, tretie nebude ani za dva prostredniky!)

jany149
14. apr 2018

@elizabethgrace necitam ostatné komenty, len napíšem svoju skúsenosť....sme v podobnej situácii, ja mám tiež manžela jedináčika...preberali sme viackrát, či druhé alebo nie, on aj poznamenal, že nebolo mu zle samému, že to má výhody, (ja som v tom mala jasno, ja som vždy chcela 2 deti ak to bude možné).alekoniec prevážilo "za" -súrodenec a teraz máme tak že máme 2,5r. rozdiel...a áno je to niekedy o "drzku"a mám pocit, že som "zrelá na psychiatriu, ale nemenila by som za nič, som rada, že ich mám a to sme na nich my dvaja s muzom ,ja už rodičov žiaľ nemám a svokrovci sú zle zdravotne tak nevedia moc pomôcť, len v malej miere...takže za mňa áno....ale samozrejme rozhodnutie je na vás a musíte to chcieť obaja.....mám aj kamošku dobrú čo má 3po sebe s rozdielom medzi každým 2 roky a áno tie prvé roky boli ťažké ,ale teraz vraví, ze keď sa na nich pozerá ako sa pekne zahrajú, "že sú ako jedno" a nedala by za nič
A je aj také príslovie, neviem či to dobre poviem,- že ak chces dopriať dieťaťu najväčší luxus, daj mu súrodenca....

eliska13
14. apr 2018

@elizabethgrace nebrala by som to tak, aby sa mala dcéra s kým hrat, lebo možno budú stále bojovat, neskôr sa porovnavat....koľko máš rokov, že potom už nechceš druhé?ja som za to vypiplat jedno dať mu pozornosť podporovať ho a potom po 5 r a viac si vychutnať ešte jedno🙂ty musíš vedieť po com túžiš čo zvládneš...
Veľa jedináčikom nikdy súrodenec nechýbal

sense
14. apr 2018

@asia83 ja mam dvoch bratov a chcela som byt jedinacikom, aby mali pre mba rodicia viac casu a nemusela cakat kym sa doucia s bratoma neskor aby som nemusela strazit mladsieho.brata (vacsi vekovy rozdiel)....a aby ma starsi brat stale neotlkal....nie vzdy su surodenci vyhra,,zvlast ak jefno dieta viac uprefnostnovane

veronicka88
14. apr 2018

U nás je to opačne...ja mám zdravotný problém(menu chlopňu dvakrát,beriem warfarin)a máme možnosť skúsiť ísť do druhého dieťatka...keby to bolo IBA na mne už by som do toho nešla...a áno sebecky-kvoli sebe...ale sme rodina...malý má 5 rokov,túži po surdencovi,ja mám za chvíľu 30 a manžel túži veľmi po druhom...tak ak tak teraz...síce s rizikom ale teraz...netlačí má však...len keď vidím tú veľkú túžbu tak som už podľahla aj ja

jajka257
14. apr 2018

@asia83 tak sa s hrdostou hlasim. Som jedinacik a vzdy som bola stastna, ze som jedinacik. A pridam ti aj dalsich dvoch, moj muz je jedinacik a nikdy mu nechybal surodenec a nasa dcera je jedinacik a pri predstave surodenca priam zurila, pretoze do nej vela ludi rypalo, ze nech si pyta surodenca. Nechce o tom ani pocut. 😁

karpinska2018
14. apr 2018

@elizabethgrace u nás je opačná situácia. Mame dcéru, manžel chce strašne ďalšie dieťa a ja strašne nechcem. A viem aké je to nepríjemné sa o tom baviť. Čiže hlavne sa musíte dohodnúť vy dvaja. Lebo ci jedno či dve deti, tie vás jedného dňa opustia ale vy dvaja musíte spolu vychádzať dobre už navždy.

veronika0122
14. apr 2018

Potom je na svete tolko mudrych ludi, lebo mali a dostavali od malicka vsetko a chyba im to zakladne.. myslim si ze nieje dobre ak maju deti vsetko.. po materialnej stranke.

jajka257
14. apr 2018

@veronika0122 myslis jedinacikov? Sebecki su aj ludia, co maju surodencov a poznam mhohych, co su horsi ako ti jedinacikovia. Zavisi od vychovy, nie od poctu deti.....

sense
14. apr 2018

@veronika0122 jefinacik nemusi byt hned rozmaznani a mat vsetko materialne a byt sebeckym....je to hlavne.o vychove.... poznam x ludi kt nie su jefinacikovia a.spravaju sa ako.by im patril svet a poznam.jesinacikov kt by pre ineho urobili aj nemozne....a.nezistne

hettinka
14. apr 2018

@elizabethgrace som jedináčik a súrodenca jednoznačne anoooo

fialkadanka
14. apr 2018

@borka33 krásne ste to napísali 🙂

lavender273
14. apr 2018

@asia83

Veri ci never mne surodenec nechybal. Vyrastala som v dobe kedy deti v susedstve sa spolu hravali. A ked nebola spolocnost musela som pouzivat fantaziu pri hrach. Nehovorim z hrdosti ze mi bolo dobre, mne bolo naozaj dobre takto.
Deti treba plodit lebo chceme, nie preto aby prve malo spolocnot. Tot moj nazor.

jankalukasova
14. apr 2018

Nenarazam priamo na autorku, ale mat druhe dieta preto aby sa prve malo s kym hrat je pre mna absurdne, druhe dieta mam lebo chcem mat druhe dieta, chcem byt druhy krat mama, chcem sa on starat, lubit ho a pri tom vsetkom je benefitom, ze sa spolu mozu hrat... viem, ze vacsina to tak nemysli ale casto to vyznieva tak, ze druhe dieta je hrackou pre to prve...

ammellia
14. apr 2018

Najväčší dar do života pre dieťa je súrodenec

m.i.r.i
14. apr 2018

Aj môj muž je jedinacik a vždy si to chválil.. Tiež nechce druhé a ja áno.. On ale tiež hovorí, že bol spokojný a nikdy nikomu súrodencov nezávidel..mal kopec kamarátov a ze kým on si šiel von sám, mnohí kamoši museli so sebou vláčit mladšieho brata ci sestru, čo im zavadzali, stále sa bili, on si šiel domov do svojej izby, kde mal kľud a svoj chaos a nik mu nebral hračky, nenicil nič a do ničoho nekecal, že si maximálne vychutnával to, že ma svoj kľud.. Keď chcel byť sám tak bol, keď chcel byť s deťmi, šiel za kamošmi. Tiež hovori o tom, že súrodenca si nevyberies, musíš ho akceptovať, lebo ste jedna krv, ale keby si takého človeka s takou povahou možno stretol inde, nikdy spolu neprehovorite.. Pričom kamarátov si vyberie sám a trávi čas s tými s ktorými si rozumie.. Veľa jeho kamarátov sa v dospelosti so súrodencami nebavia, hádajú sa o majetky, nehovoriac o tom ako vedia aj tie najlepšie vzťahy zničia manželky ci manželia súrodencov.. Podľa mňa je to aj o povahe.. Môj muž je rád sám, aj teraz vyhľadáva samotu, byt sam vo svojom kľude a tak, nepotreboval nikdy niekoho iného vyslovene na zo aby sa nenudil a tak. Ja zas som už od detstva milovala spoločnosť, musela som s niekym byť, bola som vďačná za sestru. Mala som sa s kým hrať.. Ja vy som určite nebola spokojný jedinacik.. So sestrou sme rozdielne a náš vzťah je v pohode, občas aj horšie bolo, kvôli odlišným názorom na celkový život.. Ale snažíme sa obe si udržiavať vzťah, ale vidím na nej že skôr to proste robí preto, že každý do nej hučí, vrátane mamy, že ma len jednu sestru a má so mnou byť za dobré.. Ale ona sama ma tie isté názory ako môj muž, že načo súrodenec, má len jednu dcéru a ta o súrodencov i ani počuť.. Môj syn má takto len jednu jedinú sesternicu, keďže muž je jedinacik.. Mne je z toho do plaču, že syn bude mať takú malú rodinu najbližšiu, ale manžel to absolútne nerieši.. Syn pritom súrodenca pýtal už niekoľko rokov, on je typ ako ja, nevie byť sám, ale muž to nechápe, lebo on to tak necítil a v súrodencovi žiadnu výhodu nevidí.. Ono na nič nie je univerzálny recept, dôležité je len aby sa partneri zhodli, každé dieťa dokáže byť šťastné, aj to bez súrodenca, dôležité je aby doma bol kľud a dobra atmosféra...

jankalukasova
15. apr 2018

@m.i.r.i v podstate aj suhlasim... ale povazujem za chybu rodicov, ze zavesia mladsie dieta starsiemu na krk (ved mali sme vas dvoch aby ste sa hrali, tak sa hrajte a dajte pokoj). Ja som brata vodila len zo skoly a bol to horor.. hoci to este neznamena, ze by som ho nemala rada. To delenie sa o hracky je fajn "skola". No a co sa tyka rozhadania sa v dospelosti, tak to je ich problem a blbost, ja ako rodic som sa postarala aby mali jeden druheho..
Ale hlavne tak ako pisem, kazde dieta mam lebo chcem a nie ako hracku pre starsieho.

lypka
15. apr 2018

Ja mám súrodencov 5 z toho so traja sme v kontakte denno denne, jedna sestra býva kus ďalej tak tá príde aspoň raz do týždňa a ďalšia je od nás cca 50 km, tak s tou sme zriedkavejšie. Vďaka mame, ktorá nás k tomu viedla máme medzi sebou veľmi silné puto vždy sa môžeme jeden na druhého spoľahnúť.
Keď sme mali prvú, tak ja som po roku zatúžila po druhom, manžel ešte o tom nebol presvedčený, ale súhlasil, majú medzi sebou dobrý vzťah aj, keď sa občas poškriepia aj to musí byť 🙂 Potom som chcela ešte benjamínka okolo 35 a buuum mám 30 a náš benjamínek už bude mať máji rok, ale sme šťastní, že ho máme a ak bude všetko v poriadku tak myslím, že okolo tej 35 sa dáme aj na štvrté 😀

rakahaka
15. apr 2018

Mame 10mesacne dieta, manzel jedinacik, ja som z vela deti. A je to prave on co stale otravuje s druhym, jemu ta samota neprospela. Nechce aby mala tak vyrastala. Predsa ta len ti surodenci nejak potiahnu :D ale mne sa do druheho nechce.

lubi40
15. apr 2018

@elizabethgraja som za dve alebo tri deti. ja mam dvoch chalanov a aj ked je ten mensi este len malinke babatko, uz teraz vidim vyhody. Starsi ma "novu hracku" a co sa mladsieho tyka, tak je to ovela lahsie ako to bolo s prvym. Ja som mala hrozne druhe tehu a este som aj mala mimomaternicove, takze do 3 tehu uz nepojdem, ale som velmi rada, ze mam tieto dve