Kedy začať učiť dieťa abecedu?

elieandkate
20. aug 2013

Ahojte maminy, chcela by som vediet vase nazory/skusenosti/postrehy na temu kedy je vhodne zacat ucit dieta abecedu. Viem, ze nie je potrebne na nastup do prvej triedy, aby dieta vedelo abecedu. Avsak mam dojem, ze rastie tlak okolo (vidim to aj v zahranici), aby sa dieta naucilo abecedu, co najskor. A tak 3-4 rocne dieta uz pozna pismenka a zacina citat v 5-6 rokoch. Kedy je dieta rozumovo na to zdatne? Neriskuje sa, ze neskor v skole moze spomalit a moze sa zacat nudit. Rada by som pocula skusenosti aj od pani uciteliek z MS alebo 1-2 rocnika. Dakujem.

evelynm
20. aug 2013

odbornici neodporucaju ucit dieta dopredu citat. Ak sa samo od seba, nenasilnou formou, popri hre nieco nauci, brzdit ho netreba. Ale na to chodi do 1. triedy, aby sa naucilo citat. Ano, moze sa stat, ze mu to bude v skole skor na skodu ako na osoh. Ja nevidim nikde, ze by to bolo potrebne. Akurat rodicia si radi porovnavaju svoje deti a predbiehaju sa, ktore uz co vie.

dejka77
20. aug 2013

Nauci sa v skole, naco je dobre ucit ho doma? Ak ho to zaujima a chce ok, ale ak chce mama aby to vedelo tak to ok nie je. Vsetci sa stale len niekde ponahlaju, ujde mu to snad?
Takze moj nazor je, ze sa nauci v skole, netreba ho doma ucit. Ucit len ak samo chce.

kamilka1986
20. aug 2013

moja dcerka sa sama naucila v 2rokoch..ako 2,5rocna uz vedela niektore aj napisat,podla mna to sice tiez bude viac na skodu ako na osoh ale co uz,ked jej to ide same

anjelicek26
20. aug 2013

@elieandkate podla mna je strasne vela veci, ktore sa da dieta doma ucit... od geografie, cez biologiu, chemiu... hravou formou, skvele priklady zo zivota, robit pokusy sa da uz z najmensimi... ale abecedu? To je take rapotanie bez uzitku, aspon moj nazor, rovnako ako trojrocne dieta, co pocita do dvadsat a precita kazdu poznavaciu znacku, na co mu to je? Ja som radsej, ze nas syncek vie vysvetlit, ze medvecice spia v zime v jaskyniach, maju 1-2 medviedatka, v lete lovia ryby a zivia sa bobulami a ukladaju si na zimny spanok podkozny tuk... omnoho zaujimavejsie pre dieta....

A odkedy to vedia? V anglicku sla nasa dcerka v 4 rokoch do skoly a ku koncu roku vedela co-to obstojne precitat...

dari226
20. aug 2013

moja uz 3 rocna poznala vsetky pismenka,ale nie na nse naliehanie,ale stale sa pytala a stale sa pyta co je tam pisane co je to za pismeno alebo cislo,teraz uz vie pismena a cisla perfektne.neviem ci je to na osoh alebo je to priliz skoro ,ale ked deti chcu tak preco im v tom branit.v skolke uz automaticky vsetky deti u nas vedia napisat svoje meno ked kreslia.
a dcera okolo 3 rokou najradsej pisala Mama na kazdom papieri bolo mama

kacena4
20. aug 2013

no myslim, ze je zbytocne dieta znasilnovat ucenim niecoho naco su vyskolene ucitelky v skole popr. v pripravnom rocniku ucitelky MS 😀 😀 😀 kup jej penove pouzze s abecedou pexeso alebo nieco take a hravou formou sa mozete ucit ale nic viac aj to staci v 4-5 rokoch nadane deti to zvladnu skor, ale co bude potom robit v skole??? vyrusovat??? najma v nasom skolskom systeme, kde to vycnievajuce deti maju tazke kedze sa im neprisposobuju.
mozes zacat aj s matematikou alebo ako pise @anjelicek26 prirodovedu, vlastivedu... proste vselico sa doma da s dietatom robit tak preco zrovna nezazivna abecena ☹ ☹ pozri si montesori skupinu tam je vela podnetov co a ako robit s detmi

siska53
20. aug 2013

Podla mna je priskoro ucit abcedu v 3-4 rokoch, ak je to nasilu. Nas maly ovladal pismenka takmer vsetky vdaka Malovanej abecede, ktoru rad cital a tak sa ich naucil, teraz ho este obcas "preskusam" v ramci hry, ale mam pocit, ze mnohe uz zabudol. Nesilim, nenutim. Z knizky je uz bohuzial salatove vydanie, mnohe strany potrhane..:((bola to este povodne moja knizka :(( , takze ti teraz necitame, co sa dalo, som zachranila..

babulina
20. aug 2013

Nasu naucili celu abecedu v skolke, neviem na co to bolo dobre ale tvaria sa ze je to sucast predskolskej vychovy, moderna doba, co bude robit v skole to este uvidime najma este rok pobudne v skolke snad ju dovtedy nenaucia citat 😅

lauricka
20. aug 2013

kedy? zacat ucit? v skole, nie? ty len doma dohliadnes na ulohy....

maznacik007
20. aug 2013

treba zacat cim skor ... tak 3 ci 4 mesiace.... aby v 5 mohlo uz citat Einsteinovu teoriu relativity.... 😉 😉 😀 to budu ostatne mamicky vyvalovat oci 😀 😀 😀

ale vazne nerozumiem tomu spojeniu ze kedy je rozumovo vyspele... na toto predsa neexistuju tabulky ... a kazde dieta je ine ... ja mam videjko kde ma moje starsie dieta 18 mesiacov a spravne pomenuje vsetky pismena abecedy aj na preskacku a vie povedat aj r uplne cisto co ja neviem dodnes... 😀 v piatich si citala harryho pottera... 😀 😀 😀 syn ma uz cez pat a jedine pismeno co pozna je D lebo tak sa zacina jeho meno a ma ho na skrinke v skolke ... neporovnavaj nestresuj sa dieta sa tu abecedu nauci velmi rychlo v skolke ci v skole ak ho to dovtedy nebude zaujimat...

zuzanockamt
20. aug 2013

neucit 🙂 ... nauci sa v prvej triede, ved kvoli tomu tam ide ... ak ma zaujem o pismena, tak podporovat ... syn prejavuje o pismena zaujem uz dost dlho, zhruba od dvoch rokov alebo tak nejako ... pozna ich uz dost vela,a le neriesim to, ked chce, tak si "citame" - cize on mi ukazuje pismena a ja vravim ake to je, alebo ukazujem ja a on si hovori, co to je za pismeno alebo si hlaskuje slova na notebooku ... teraz ho bavi skladat pismena z paliciek ... to iste s cislicami
@elieandkate

lienockaa
20. aug 2013

ja mam presne tu istu skusenost, co @maznacik007 a preto odporucam dieta do nicoho netlacit, ak sa samo na pismena nepyta..mam dve deti, starsi sa pytal sam, aj ked nemal ani jednu hracku na nenapadne ucenie abecedy, nasiel si letaky, obaly z potravin, staru klavesnicu z pocitaca a pytal sa sam, abecedu vedel v 2 rokoch, velku aj malu, v 3 zacal citat slova sam, naucil sa hlaskovanim a v 5 si cita cestny zakon..inak je to s nim narocne, nie je nam co zavidiet..dcera ma 3 a v zivote sa ma este na pismena nepytala, radsej beha, skace, tancuje, spieva, hra sa, ma rada deti, je detska a ani mi nenapadne jej to detstvo rusit..ak sa zacne pytat, odpoviem, ale ucit?..to nie..

kacena4
20. aug 2013

@lienockaa ja mam rovnake deti 😀 😀 😀 syn filozof a dcera z divych vajec 😀 😀 😀 😀 ale aspon je o zabavu postarane nie??

tova
21. aug 2013

syn sa sam naucil z hraciek, dvd, v 3r, v 4r. vie aj velke, aj male, par vie napisat a zacina citat 3-4 pisenove slova. Nenutim ho, ale z hraciek, puzzle, a dvd by sa to vtlklo do hlavy asi kazdemu. Dcera v 3r. poznala asi polovicu abecedy, v 4r 3/4 . V skolke obtahuju predkreslene cislice, slova, pismena, ucia sa kazdy den cislo a pismeno, podla toho robia aj prace. V dnesnej dobe by 5r. dieta malo uz poznat abecedu, cisla, napisat svoje meno a precitat par kratkych slov. aspon u nas to tak je nepoznam deti ktore by pri nastupe do 1triedy nevedeli abecedu cisla, farby. teraz som kupila puzzle kde sa skladaju protikladne obrazky a ze to je pre 3r., slnko-mesiac, pod-nad, hore-dole, tahat-tlacit, kratky-dlhy, a este jednu kde sa obrazky rymuju.

mirage
21. aug 2013

@tova Preco by v dnesnej dobe malo 5 rocne dieta poznat abecedu, ked sa ju nauci v prvom rocniku? A precitat par prvych slov? Urcite nie, pokial sa same nepyta..Vedomosti maju moje deti na jednu encyklopediu, co sa tyka ludskeho tela, dinosaurov, cestovania, prirody, praveku atd... Ale starsi bude teraz prvak, vie par pismen, cislic, podpisat sa, a tym to zhaslo. Nech sa paci, ide do skoly, tesim sa na to, ako sa to nauci TAM.

k_a_j_k_a
21. aug 2013

Ja som si vzdy myslela, ze na naucenie cisiel a pismen je skola. Ale v poslednej dobe zistujem, ze deti pri nastupe do prvej triedy by mali vediet citat velke tlacene pisnema. Dostala som zo skolky fotky a dali mi omylom aj predskolakov a normalne ich ucili citat. Mali karticky so slovami a pospajane slabiky takymi tymi oblucikmi (snad ste pochopili) No kukala som ako puk. Pretoze podla mna na to prvy rocnik je - naucit deti citat, pisat a pocitat. Nase su zatial este male a obcas maju obdobie, kedysa o pismenka zaujimaju, ale nesilim. Starsia sa zo skolky naucila akurat A a T a mladsia vie rozpoznat (nie napisat) N, lebo im skolke oznacuju vykresy. Viem, ze kamoska ucila svoju takmer 4rocnu dcerku pismenka a cisla. Mne to pride trochu chore.

ellahop
21. aug 2013

Matematicka, jazykova, prirodovedna gramotnost. Sa u deti rozvija od najutlejsieho veku postupne. A materska skola ich v tom na vyucovani podporuje. Malo by sa ist nenasilnou formou, hravou. Jazykova g. Teda pisanie a citanie sa tiez ma formovat. Vnimanie hlasok, zaciatocne a koncove pismeno, knihy a orientacia v nich, napisy. Deti maju byt obklopene pisanou a aj tou citanou formoy jazyka. Citat s detmi knihy, ukazovat na pismena, a predskolaci si napriklad podpisuju vykresy. Tiez gtrenuju grafomotoriku. Teda obluciky, lastovicky, rovne a sikme ciary. Maju na to pracovne listy. Nemozu prist do skoly uplne negramotne. To by sa s nimi pani ucitelka teda namakala. 🙂 keby nevedeli ani ceruzku drzat. No a abeceda, podla zaujmu. Ale urcite predskolak pismenka pozna. Ak nie vsetky, ale urcite nejake ano. 🙂

alena16
21. aug 2013

Keby som bola matka s predškolákom, tak by som po prečítaní tejto diskusie mala pocit, že mám zaostalé dieťa lebo každá, čo sem prispeje napíše, že jej dieťa ovláda abecedu od 2-3 rokov a ešte k tomu sa to naučilo úplne samo. 😕

horana
21. aug 2013

Neucit!
Ked sa nauci samo fajn, inak v 1. roc. ZS. Ja som mala jedno z deti ktore ani naznakom neprejavovalo zaujem predtym nevdelo prepytujem z tejto oblasti iduc do skoly zhola NIC, a potom v prvej triede - lavou zadnou, dokonca rychlejsie nez jeho kamos ktory uz vedel "snad od plienok".
Toto nie je sutaz so susedami ci kamoskami, ani "dotahovanie" sa na "zahranicice" kde maju celkovo od zakladu uplne inu koncepciu skol a vzdelania ako takeho.
Nechajte detom normalne ich tempo a detstvo. O nic ich neochudobnite. Sa vam zda ze "obycajne" hranie nic nezozvija? Velky omyl, je to nieco ako "ucit" dieta chodit, ci umelo ho posadzovat. Ked to zvladne samo, vtedy je to to to prave. Motivacia ide od neho sameho. A analogicky ani tu, v sedeni, lozeni a chodeni, je skor na spozornenie ked sa to deje prilis skoro a rychlo. Niet nad pevne zaklady. Vo vsetkom.

stanislavao
21. aug 2013

@elieandkate ja sice nie som ucitelka, ale moj nazor je taky, ze dieta ked ide do prvej triedy, nemusi vediet abecedu. lebo aj ked sa ju naoci, tak len velke tlacene pismenka a male tlacene a pisane aj tak dieta nepozna. v predskolskej skolke myslim, ze sa uz abecede ucitelky venuju, cize dietatu to nieje uplne nezname. nas mladsi syn, ked mal 2 roky, vedel celu abededu. naucil sa ju skutocne sam len tym, ze sa hral s detskym notebookom za 10e z tesca, ktory mu stale povie, co stlaci. a tak vie vsetky pismenka. ale slova citat nevie. a urcite to nieje nieco nadprirodzene. dieta je zvedavy tvor a uci sa velmi lahko. dietatu sa treba aj venovat, ucit ho basnicky, pesnicky a potom aj pismenka si nejake osvoji a cislice tiez. poznam deti, ktore nastupuju do prvej triedy s vyspelostou 3 rocnych deti, nevedia ceruzku v ruke drzat. potom ma s nimi ucitelka velmi vela prace navyse.

miku1
21. aug 2013

@elieandkate Neuč ju. Naučí sa v škole. Ak prejaví záujem sama, tak OK, ale dopredu ju učiť nejak nasilu je podľa mňa zbytočné. Ja viem, že je určite super, keď sa mamička môže pochváliť, čo jej dieťa už všetko vie, ale....myslím, že nič netreba preháňať a hlavne, tie deti sa budú ešte dosť veľa rokov drviť v škole, tak im neuberajme z detských hracích čias a nechajme ich nech idú tempom pre nich dobrým a vhodným 🙂

gretka2
21. aug 2013

To, ze sa dieta v utlom veku nauci rozoznavat cislice, nie je zazrak. Dieta rozozna tvar pismenka, rovnako ako tvar domceka, ci slniecka. Ono to berie ako tvar. Moj syn je tiez hyperlektik, cita plynule od 4r, ale naucil sa to sam, v 2,5 roku rozoznaval pismenka, lebo sa na to pytal, a my sme mu odpovedali. Az o 1,5 roka zacal tie pismenka spajat do slov, a docvaklo mu samemu, ako citat 😵 . Prisliel na to sam, nikto ho to neucil. Tak isto aj dcerku (4r.) to nikto neuci, a ani ju to nezaujima. Je na ine veci. Je pohybovo zdatna, blazniva 🙂. Vizualnu pamat ma dobru, ked hravame pexeso, je lepsia ako ja :D. Neplanujem ju "ucit" pismenka. Nauci sa v skole. Naco to uponahlat. Ked o to nejavi zaujem, radsej ju budem podporovat v tom, o co zaujem ma. Deti aj tak najviac bavi to, v com sa im dari. A ak to pismenka nie su, tak moze k tomu mozno ziskat aj odpor.

ichbinich
21. aug 2013

Moj syn tiez pozna skoro vsetky pismena a cisla, ma 3,5 roka. Ale my sme ho to nikdy neucili, len sme mu odpovedali na otazky, ake je to pismeno/cislo.
Ze ale pismena musia byt napisane spravnou stranou a v spravnom poradi, to este nechape. Pyta sa ma, ake pismena su napr. v jeho mene, tak mu ich sice v spravnom poradi vyhlaskujem, ale on si ich popise po celom papieri kde ho napadne 😉
Dalej "ucit" ho neplanujem, ale budem odpovedat na jeho otazky ako doteraz. Neviem ako to robia tu v skolke, uvidim od septembra 😉

ja_nka
21. aug 2013

@elieandkate som ucitelka v MS a moja rada je - urcite ho neucit ak sa o to dieta nezaujima...samozrejme, ak sa vas pyta na pismena (a toto je ake? a toto?), tak mu odpovedzte. Deti sa to vacsinou naucia same, takoutu cestou...Ale ak o pismena neprejavuje zaujem, urcite ho to neucte 🙂 Vsetko ma svoj cas

cinkatko
21. aug 2013

@elieandkate Ahoj, tak mne babicka ucila cist, psat a pocitat jeste pred tim, nez jsem nastoupila do skoly - takze zhruba od 4-5 let. A ma to opravdu vyhodu. 😉 Byla jsem jednickarka a napred pred ostatnimi. Vzdyt se pamatuji, jak to nekterym spoluzakum delalo problem a nejeden i propadal. 😒 A tak jsem se ve skole ucila hodne krat i latku dopredu. Je dobre vest deti k uceni jeste prednastupem do skoly. Navic jeste v teto dobe - kdy uz ani neuci to, co jsme se ucivali my. Deti maji v hodne pripadech polovicni znalosti, jako jsme mivali my v jejich veku. ☹

abbie
21. aug 2013

tak pismenka sa naucia uz aj 2,5 rocne deti, moj proste videl hocikde pismenka a pytal sa na ne, polovicu abc uz pozna a ani som ho k tomu nenutila ... aj cisla do 10 uz vie

dana_l
21. aug 2013

nase starsie sa naucili abecedu v skole - ked isli do strednej striedy - teda ako 4rocne. najstarsia uz vie aj citat - a to bude len teraz od septembra prvacka. ucitelky uz pripravuju deti tak ze v prvej triede su schopne pisat aj citat.
vsetko sa deti naucili v skole, doma som s nimi nic nerobila. aj ako citat (tuna sa vyucuje v anglictine) ma zo skoly a vie rozdiely kedy ako povedat ktore pismenko, samohlasku. (no a my ako velke deti mame s tym take problemy ze ako co vyslovit 😀 ).
samozrejme ak cisla a pocitat sa ucia a najstarsia uz vie spocitavat aj spamati.
podla mna 4-5 rocne deti uz maju same zaujem o abecedu a urcite nie je na skodu ak sa mu vysvetlia pismena a cislice. takze je uz vela deti ktore nastupuju do prvej triedy a uz maju nejake zaklady.
ale urcite naucit nie nasilu ze sadni si a pozeraj a pis.

adkala
21. aug 2013

Tiež som si myslela, že v škole naučia. Lenže ten môj sa od 4 rokov vypytoval. Otca mal ďaleko, chcel mu písať na Skype. Najprv posielal len smajlikov, potom chcel písať vety do ktorých vkladal smajlikov a obrázky. Tak som to brala ako hru, on chcel postupne viac. Ja som diktovala písmenká a on ich hladal a ťukal na klávesnici, až sa ich všetky naučil. Takže písmená pozná, ale nevie tvoriť slová sám od seba. A už vôbec nevie po sebe prečítať. A zasa, netlačím ho, načo? Je normálne poskytnúť dieťaťu to, o čo sa zaujíma a myslím, že učiteľkám v MŠ ide skôr o to. Niekto sa zaujíma o kamene, o značky áut, niekto o písmenká.

tova
21. aug 2013

@mirage u nas je zriedkave ze do 0 rocnika dieta nevie abecedu, cisla, farby a musi sa to naucit pred nastupom do 1 triedy. Deti ktore idu do 1 triedy vedia precitat jednoduchu knihu a povedat obsah. Neviem ake hracky im kupujes ale ja pre 2+ rocnych vidim vsetko na temu pismena, a cisla, citanie, hlaskovanie atd. takze ked sa hraju s hrackami a pozeraju naucne dvd ( nie spievankovo, bambulky) vojdne im to do hlavy behom par mesiacov hravou formou bez toho aby boli nuteny sa ucit. Netreba pozerat co deti vedeli pred 20r vtedy elektronicke hracky, knihy, dvd, I-pady neexistovali, dnes sa s tym deti hraju na dennom poriadku a samozrajme sa z toho ucia. Rodicia musia len vyberat vhodne hracky veku.

evii
21. aug 2013

Moj vie abecedu uz od 1,5 roka...mali sme take tie penove puzzle s abecedou a cislami...on ukazoval,my sme mu hovorili ake pismenko/cislo to je.Este nevedel rozpravat,ale ked som sa ho opytala,kde je A,tak mi ho nasiel.Vedel sa s tym zabavit veeelmi dlho.Teraz ma 4,5 roka a na abecedu nezanevrel,uz ju vie aj po anglicky a dokonca aj napisat pismeka vie...Proste ho to bavi a rad sa hra s pismenkami,s cislami...vie po anglicky vela slovicok,napr. zvieratka,ovocie,farby atd...Kazde dieta bavi nieco ine,niektore deti sa radi hrabu v piesku,nas sa rad uci nove veci...A je rad,ked ho niekto pochvali a to ho mozno aj motivuje...