Môžem študovať ošetrovateľstvo na VŠ aj externe?

lienkashcj
23. júl 2020

Ahojte chcela by som sa vás opýtať či môžem študovať VŠ ošetrovateľstvo?(aj keď som SŠ nemala zdravotnú). Chcela by som to študovať aby som mohla byť zdravotnou sestrou(klasickou robiť v nemocnici na oddelení). Na to by mi mal stačiť iba titul Bc.(myslím)
Ale(už som to niekde inde na stránke písala) mám zdravotné problémy Skleróza multiplex a epilepsia. A no neviem v poslednej dobe 1-2 roky sa mi nejako zhoršila epilepsia(tie 1-2 roky viac premýšľam o všetkom...možno aj to v tom zohralo rolu) Mám iba SOŠ s maturitou odbor podobný s časti ako OA. Po skončení som išla na informatiku(VŠ) vydržala som tam jeden semester a potom odišla, išla som na invalidný dôchodok kvôli tomu čo mám a odvtedy som doma. Snažím sa nájsť prácu ale nedarí sa tam odkiaľ som je to s časti hladová dolina(aj keď uznávam že sú na tom aj horšie niektoré oblasti) ale mňa iba so strednou nik nezamestná, okrem roboty ako sú obchodný reprezentanti alebo tomu podobné a na to ja fakt nemám niekoho otravovať a núkať mu buď nejaký produkt(ktorý aj tak je o ničom) alebo v horšom prípade poistenie to naozaj nie je pre mňa.
No mamina je zdravotná sestra a pýtala som sa jej(okrem toho že mi povedala že vymýšľam) tak tiež dodala že mňa nikto nezamestná. Že ja som chorá a na prácu v zdravotníctve mám zabudnúť a už vôbec nemám šancu v nemocnici. Tam potrebujú ľudí na smeny a nie niekoho kto môže len na ranné robiť a ja by som najradšej robila v nemocnici a nie niekde na ambulancií.
Neviem čo mám robiť ja jediné čo robím je že sa uzatváram do seba, pretože doma mi už začína hrabať úplne. Takmer deň čo deň som tu doma zavretá už 4 roky(mamina pracuje a ocino je tiež na invalidnom dôchodku a je že nemôžem byť sama). Na SŠ som nemala kamarátov teraz sa už na mňa aj tí zo ZŠ vykašľali všetci už majú svoj život frajerov, prácu alebo niektorí už aj rodinu. Ja nepijem(kvôli tomu čo mám) a diskotéky(kde sa ľudia ožierajú na to nie som) už mi šibe samej.
A keď som tak rozmýšľala čo by som v živote chcela robiť tak nech sa na to dívam ako chcem tak sa aj tak v poslednej dobe vraciam k zdravotníctvu(byť zdravotná sestra), len škoda že som to ja trúba nezistila skôr. Keď som tie nemocnice mala svojím spôsobom vždy rada.
Chcem vedieť je možné ošetrovateľstvo študovať aj externe(lebo rodičia sú pri tomto rázni a v žiadnom prípade by ma na dennú formu nepustili a je jedno že som dospelá a svojprávna, lebo sa mi niečo stane(a mám 23 rokov ísť na dennú formu štúdia sa mi moc ani nechce preto by som radšej externe to študovala).
A chcem sa vás opýtať je to možné? Študovať ošetrovateľstvo externe? Alebo aj tento plán mi stroskotá či už kvôli tomu čo vymýšľajú rodičia alebo kvôli tomu že nemám prax...alebo kvôli niečomu inému...(napr. to že by ma neprijali na školu kvôli zdravotnému stavu)
Čítala som že VŠ neponúkajú štúdium ošetrovateľstva externe kvôli tej praxi ale keby som robila napr. sanitárku v nemocnici išlo by to...
Viete niekto ako to funguje?

A ospravedlňujem sa za to že je to tak dlhé.

vilma7
23. júl 2020

@lienkashcj zas to že máš epilepsiu neznamená, že musíš ostať celý život sama.
A vaši ťa teda podporujú úžasne, že umrieš keď pôjdeš sama po dedine... umrieť môžeš predsa všade, aj doma v posteli, alebo spíš medzi vašimi? Samozrejme to nemyslím v zlom, ale nikto z nás predsa nevie, kedy, kde a ako to bude. Mnoho epileptikov žije bežný život ako každý iný človek.
A mnoho nemá záchvat roky rokúce. Môj otec tiež dostal epilepsiu keď mal úraz v práci, takže ja som videla a ratovala epileptika už ako dieťa. A
Hlavné je, že nemáš záchvaty denne respektivne často.
Ale ako sama vidíš, asi u teba stres, smútok atď podporuje záchvat, tak v tomto prípade je práca sestry ozaj este pridruzená zbytočná záťaž.
Ak ťa bavi práca s ľuďmi, skús niekde inde. Akú máš strednú?

lienkashcj
autor
23. júl 2020

@hermanoval práve tohoto sa obávam a ked by mi aj prešlo to na prihlášku(kvôli tomu že mamina sa s mojimi doktormi pozná aj keď to nie je záruka samozrejme) obávam sa že by mi nik nedal povolenie na robotu hlavne kvôli tej epilepsii. A od tej mrchy(epilepsia) mam niekedy dlho pokoj(Ale len 1 max 2 záchvaty za rok alebo anito nie) a inokedy je to horšie(po posledných radoch mi to príde že možno to dokážem aspoň trocha ovládať(ale neviem či to tak je alebo sa mi to len zda)

sisa_s
23. júl 2020

Skus si pozriet stranku istp.sk, zadaj svoje mesto a casto hladaju ludi so ZTP preukazom/na invalidnom na nejake administrativne prace a pod 🙂 potrebujes sa dostat niekde do kolektivu, lebo doma ta rodicia len deptaju

lienkashcj
autor
23. júl 2020

@vilma7 to hovoria aj oni ale neviem kde niekoho stretnúť(keďže moje sebavedomie je na bode mrazu) nespím medzi nimi 😀 moja neurologicka povedala mamine že to už preháňajú(aj ak ide o epi aj o SM) mne povedala ze zatiaľ mám len 23 tak sa to ešte dá ale že sa nenazdam a budem mať 40 a to už bude neskoro(aj keď mamina u nej prikývne jej ale keď odídeme tak už povie že nech ona do toho nič nehovorí lebo nemá deti a ocino to ani nehovorim ten vzdy povie ze sa tak nemaju pravo vyjadrovat)...

@sisa_s áno tu stranku pozeram a aj ine pracovne portály ale to čo nájdem že ztp(alebo absolvent) sú práce ako obchodný zástupcovia(čo by som musela volať a otravovať ľudí atď) alebo predavači(aj tam niekedy chcú aspoň rok, dva prax)

evulienkaeko
23. júl 2020

@lienkashcj no normalne tam mas prax v nemocnici, prvy rocnik tusim nie ale potom normalne mas dane kolko hodin odpraxujes v nemocnici, tato trnavska univerzita ma prax v nemocnici v trnave

lienkashcj
autor
23. júl 2020

@evulienkaeko aha som myslela či by to nešlo nejako vybaviť že by som praxovala v inej nemocnici niečo čo mi je bližšie....

vilma7
23. júl 2020

@lienkashcj dnes sa bežne ľudia spoznávajú cez internet, či mladší alebo starší...ja som tam tiež spoznala manžela, takže aj to je jedna z možností, keďže do spoločnosti sa asi bez sprievodu rodičov nedostaneš 😆

lienkashcj
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienkashcj
autor
24. júl 2020

@vilma7 to áno ale ako sa s niekým takým stretnúť keďže by som musela povedať kam idem s kým idem(viem som dospela ale to pre našich nehrá žiadnu úlohu keďže som chorá) čo som pár chalanov stretla keď som začala chodiť na VS(predtým) tak tým keď som neskôr povedala o svojich chorobách tak hneď stratili záujem. (Toto takto asi existuje iba vo filme....)

sisa_s
24. júl 2020

@lienkashcj a na nejake "pacientske skupiny" nechodis? 🙂 viem, ze existuju rozne kluby pacientov so SM, s epilepsiou, kde ti ludia navzajom sa chapu, tak mozno tam by si nasla spriaznenu dusu 🙂

mata1988
24. júl 2020

Tak pises, ze si bola na VS- informatika a po 1.semestri si odisla a isla na invalidny a teraz straasne chces robit nieco, co je ovela viac fyzicky aj psychicky narocnejsie ako IT a sama dobre vies, ze vdaka tvojmu zdrav.stavu aj nerealne ? Neviem nakolko je tvoj zdravotny stav zavazny, ale tiez mam kamaratku s epilepsiou - ma ju od detstva, no po strednej isla studovat VS ekonomicku na intrak, potom aj priatelia si nasla, aktualne aj svoju rodinu uz ma a ty 23rocna pises ze s tebou chodia rodicia k doktorom ? Ak je tvoj zdrav.stav tak zly, ze si vyzaduje asistenciu rodicov tak prepac. Ale kedze sa citis na studium a pracu v zdravotnictve asi to tak zle nebude.. tym chcem povedat, ze ked chces zmenu a zacat konecne zivot aj zit nie len ho prezivat oslobod sa (vnutorne) od rodicov...

tslobik
24. júl 2020

@mata1988 Iba mimochodom....študium informatiky je pre niekoho oveľa viac psych. náročnejšie ako zdravot. Pre mńa určite by bolo. Podľa toho načo má človek vlohy a záujem.

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@sisa_s nie nechodím (v minulosti som o tom nechcela ani počuť bolo to pre mňa niečo čo by mi pripomínalo že som chorá a to som nechcela) ale teraz keď už nemám takmer žiadnych kamarátov a viem že to je jediné miesto kde ma naši pustia samú(asi,asi) lebo tam bude niekto možno zo zdravotníctva...tak o tom začínam uvažovať...

@mata1988 aj keď je zdravotníctvo fyzicky náročnejšie(možno aj psychicky) tak pre mňa nie. Pre mňa bola tak vyčerpávajúca informatika a doteraz si búcham hlavu o stôl(obrazne) že som tam nešla ale že som mala ísť rovno na zdravotnú. Všetci sa čudovali prečo informatika a keď sa na to spätne dívam teraz tak sama neviem...bola som blbá...vtedy by mi doktori dali potvrdenie na tú školu(ale obávam sa že teraz už nie) až v 23och rokoch som si uvedomila čo chcem a to robiť nemôžem. Jediné čo môžem je sedieť teraz na zadku a podľa rodičov oddychovať a nad ničím takým nepremýšľať....mne už hrabe z toho.

@tslobik súhlasím

mata1988
24. júl 2020

@tslobik ano, jasne, ze moze byt, netvrdim, ze nie ..
@lienkashcj a nehnevaj sa, ale tiez nemozes vediet , ze by pre teba bolo menej narocne a lahsie vs zdravotnicka a praca v zdravotnictve ..to si len myslis, lebo mas tu viziu..vsetko je o tom neskusis nevies.. ale kedze tebe to zdravotny stav zjavne neumozni skus sa zamerat na nieco ine, lebo presediet doma cely zivot len preto ze ty chces nieco co nemozes ... pracovala si predtym niekde prip brigada nejaka ?

tslobik
24. júl 2020

@lienkashcj No, každopádne ti prajem aby si mala silu bojovať za svoju spokojnosť. Mne často chýbala a nie je to dobre.

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@mata1988 asi si o mne pomyslíš teraz že som lenivá alebo čo ale nie nepracovala počas školy som na to nikdy nebola odkázaná ani som nerozhadzovala zbytočne peniaze, nechodila s kamarátmi po zábavách tak, som si proste vedela ušetriť(nepotrebovala som mať stály príjem) keď som odišla z VŠ išla som hneď na PNku aby som si mohla potom vybaviť ten invalidný dôchodok(lebo tak sa to malo) a aj keď sa snažím nájsť si prácu tak v mojom okolí nie je. A keď je tak práca typu obchodný manager/zástupca/predavač v obchode a tomu podobné a ja nie som ten typ ktorý bude odžubávať ľudí a núkať im blbosti atď(nie každý je na to) a nie ani neočakávam že budem zarábať hneď 1000eur v čistom

@tslobik mne tiež chýba (a veľakrát aj odvaha) a k tomu som introvert takže...(v dnešnom svete kde je dôležité byť extrovert to máme my introverti ťažké) :D

kvetinka75
24. júl 2020

V Nr sa studuje externe osetrovatelstvo. Prvy stupen. Strednu mozes mat hocijaku. Studuje sa v blokoch. Cca 2 tyzdne september, december a v januari. Cele.dni. Aak pracujes potrebujes dovolenku cca 6 tyzdnov za semester. Druha vec. Praca sestry jenarocna, psychicky aj fyzicky. Bolo by mi to luto ale ja ako obvodacka by som si nezobrala na triko a nedala ti to potvrdenie. Aj na stranke skoly je uvedene ze uchadzat musi mat dobry zdravotny stav. Myslim ze ak obvodna uvedie diagnozy tak asi tvoju ziadost aj zamietnu. Mam dceru s SM takze viem ake to je . A co tak psychologia?

kvetinka75
24. júl 2020

@renatka1985 nepotrebuje vobec zdravotnu. Moze ist rovnona vysku na osetrovatelstvo

kvetinka75
24. júl 2020

@lienkashcj mamina ma pravdu, funguje to tak

tslobik
24. júl 2020

@lienkashcj Ty si ešte mladučká, tak to môžeš zmeniť🙂, aby si potom neľutovala ako ja.

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@kvetinka75 ☹ ono aj keby sa mi podarilo na tú školu dostať tak s prácou(napr. v nemocnici by to bol väčší problém že?) Síce nepracujem nikde teraz(aj keď by som rada) možno by som mala šťastie a doktor by mi vypísal PNku aby som mohla sa učiť na skúšky aj na ne ísť(tak to bolo pri sesternici) 😀 (síce máme rozdielných doktorov obvodných. Nad psychológiou som nerozmýšľala. Keď som chodila na SŠ vtedy mi všetci povedali že s tým nemám šancu sa uplatniť lebo že tých je veľa... možno som to mohla skúsiť vždy lepšie než informatika...

@tslobik len keby som chcela študovať niečo externe tak to bude trvať 7 rokov (a to skončím ako 31 ročná) to už taká mladá nebudem 😀 😀 😀

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@kvetinka75 https://www.modrykonik.sk/forum/uz-je-dospely/studovali-ste-niekto-externe-psychologiu-v-ba/?scrollto=first potom čo som našla toto kde spomínajú aké je to s tým keď vyštuduješ psychológiu tak to neznie tak lákavo :D :( (a pochybujem že sa niečo za ten rok zmenilo)

luccija
24. júl 2020

@lienkashcj pýtala si sa rodičov aká je ich predstava?niekde sa zaradiť pre svoje psychické zdravie musíš.Co Ti radia oni?spraviť si kurz pedikúry či inej služby?

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@luccija podobné kurzy ako si napísala mi už ľudia navrhli ale ja proste nie som na hentaké veci ako je kurz pedikúry, kaderníctvo alebo niečo také. Mňa to nikdy ani trocha nelákalo a lákať ani nebude to viem istotne. A ak by som to robila z nechuťou a odporom tak aj výsledok bude taký... predstava mojích rodičov je taká aby som si s ničím nelámala hlavu a nerobila si starosti aby som nedostala záchvat. Boli by najradšej keby mám prácu ale kde? Akú? Keďže ani v rodine nemáme nikoho kto by mi robotu vybavil... :(

kvetinka75
24. júl 2020

A co tak jazyky? Uctovnictvo? Je to sice tiez tres ale aspon nie fyzickynamahave. Okrem toho ja koncim prakticku sestru ako 47 rocna. Okrem toho by sa mali tvoji rodicia zamysliet aj nad tym ze kto ta bude zivit ak tu oni nebudu. Tiez hovorim dcere zw musi byt samostatna lebo stat sa moze vselico. Byt bez stresu je fajn ale cloveknpotrebuje na prezitie prijem

kvetinka75
24. júl 2020

A co tak pedagogika? Vystudovat aspon Bc. Nejaku dvojkombinaciu , spravit si minimum a ist ucit? Mas aj kopu volna. Hlavne v lete ked su horucavy

kvetinka75
24. júl 2020

Myslim ze moznosti je vela len sa treba rozhodnut.

lienkashcj
autor
24. júl 2020

@kvetinka75 no na jazyky som nikdy nebola talent a robiť učiteľku (by ma pri tých deckách dnešných) vyviezli von v putách... a účtovníctvo som mala na SŠ a po maturite som sa zaprisahala že to už nechcem nikdy vidieť (nenávidela som ten predmet a ani som v ňom nevynikala)

diusqa761
24. júl 2020

Ahoj ja som VŠ študovala na Alžbete externe. Tam to ide od začiatku ale musíš mať papier že pracuješ v zdravotníctve. To neviem či by ťa nechali niekde bez aspoň ošetrovateľskeho kurzu pracovať. U nás aj Sanitár (najnižšie postavený na oddelení) potreboval aspoň kurz a to len postele prevliekali , dezinfikovali a prebaľovali 🤷 ale samozrejme za pokus nič nedáš. Držím ti palce 🥰