Mám 16 rokov a som tehotná. Zvládnem to?

invisible
26. jan 2014

Zdravím.S priateľom sme spolu 2 roky.Pred pár dňami som zistila,že som otehotnela. Tehotenský test dva krát pozitívny,vždy sme si dávali pozor.S priateľom sme sa rozhodli že si dieťa necháme,avšak mám iba 16 a on 19.Obaja sme ešte študenti. Dá sa to zvládnuť?(potrat obaja odmietame), máte niekto skúsenosti s tehotenstvom v mladšom veku? Ďakujem za všetky rady,skúsenosti.. 😒

luba28
27. jan 2014

@invisible ak Vam pomozu rodicia tak sa to da,inak neviem,....caka Vas riadna zmena v zivote,....

bungo
27. jan 2014

Pozri mne sa to stalo ties ale ti mas vihoduv tom ze partner ti je oporov.ak si sa uz otom z rodicmi porozpravala a suhlasia tak neni co riesit vies oni su za teba zodpovedni do25 r.ale bude to zlozite to si uvedom bo uz nebudes moct ist hoc kde sa ti zachce flami skoncili to prv si musis uvedomit

sissy27
27. jan 2014

@bungo rodičia sú za svoje deti zodpovední do 18.rokov, neviem kde si zobrala, že do 25... 25ročný človek pokiaľ nie je zbavený spôsobilosti, tak je zodpovedný sám za seba...
@invisible no poponáhľali ste sa... čo už... každopádne chce to debatu s rodičmi, tvojimi aj jeho, bez ich pomoci by ste to mali sakra ťažké, ale zvládnuť sa dá všetko...

henikav
27. jan 2014

@bungo iba mala oprava, rodicia nie su zodpovedni do 25 iba do 18, ale maju vyzivovaciu povinnost do 25, pokial sa deti dovtedy nevedia uzivit same.

@invisible pokial pri tebe stoji otec babatka a rodicia, zvladnete vsetko jednoducho, ak by si v tom zostala sama, tiez to zvladnes, lebo budes musiet ked si sa uz rozhodla ze si ho nechas a neboj sa aj zabavat sa este budete moct, staci ak vam babo niekto postrazi

alexandra1104
27. jan 2014

@sissy27 rodicia su poviny sa starat o dieta do 25 rokov ak sa nezamestna skvor

sissy27
27. jan 2014

@alexandra1104 prosím ťa nájdi mi ten zákon, kde sa o tomto píše 😉 lebo ten, ktorý mám naštudovaný ja, hovorí o tom, že vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá do doby, kým nie je dieťa z objektívnych príčin schopné sa samostatne živiť... nie je to limitované vekom, ale schopnosťami a napr. aj zdravotným stavom... ak je dieťa postihnuté (downov syndróm, autizmus, a pod.) tak ich vyživovacia povinnosť trvá počas celého života dieťaťa, lebo nikdy nebude schopné samostatne fungovať a zamestnať sa... a naopak, pokiaľ si 22ročný mladík nie je schopný nájsť prácu, ale má ukončené vzdelanie ako prípravu na zamestnanie (t.j. má riadne skončenú povinnú školskú dochádzku) tak žiadnu vyživovaciu povinnosť už voči nemu nemajú, je to len a len jeho problém, že sa nezamestnal... v prípade, že sa pripravuje na zamestnanie riadnou formou denného štúdia (stredná škola, vysoká škola), tak tá vyživovacia povinnosť tam je, ale o výživné si žiada plnoleté dieťa a súd posudzuje každú žiadosť individuálne... v praxi sa to nerobí často, lebo ak napr. 22ročný študent VŠ býva u rodičov a neprispieva im na nájomné ani na stravu, tak sa to berie tak, že ho živia rodičia... ak by si požiadal ešte o výživné ako také, tak by si rodičia zas mohli nárokovať na to, aby im uhrádzal časť nákladov spojených s bývaním a stravou... takže takto to je s tou povinnosťou starať sa o dospelé deti 😉

luba28
27. jan 2014

@sissy27 ale pridavky ked studuje beru do 25 rokov,ci???7

kamajka
27. jan 2014

@invisible zvládnuť sa to dá, záleží len od Teba, aká si silná.... držím palce

matozazzo
27. jan 2014

Upresnim, ano, povinnost starat sa o dieta je do 25 rokov, ale... ak dovrsi dieta 18 rokov a uz nestuduje, ma sa zamestnat. Ak sa nezamestna, je len na rodicovi, ci ho bude dalej podporovat. Su tam podmienky, napr. ze byvaju spolu v domacnosti, pomaha v domacnosti, neodmietol pracu, chce pracovat... takze na to by som sa nespoliehala.
A ano, da sa to zvladnut, ale pokial nie ste zosobaseni, vzdy budete posudzovani spolu s rodicmi, kym studujete. Ak by ste sa vzali - neviem, ci by to bolo vyhodnejsie, tam by ste okrem rodicovskeho mozno mali narok na nejake davky, ale to sa kazdu chvilu meni, najlepsie je zistit si to osobne na UPSVaR. Studovat mozes individualne, aby si dokoncila a s priatelovou pomocou, ked sa budete starat obaja, to zvladnete 🙂

sissy27
27. jan 2014

@luba28 najdlhšie do 25rokov, pokiaľ študuje dennou formou štúdia

janka369
27. jan 2014

@invisible zvládneš, vlastná skúsenosť 🙂 teraz má dcéra 10 rokov a ja neľutujem ani sekundu, že som ju mala tak skoro.Teraz s mm bábo už mať nemôžeme a sme radi, že máme aspon ju. Je už veľká a my ešte mladí,takže si život ideme užívať teraz 🙂

materina_duska
27. jan 2014

Ja si myslím, že keď už si dokázala založiť diskusiu na Modrom Koníkovi, si pripravená 😀

eliska31
27. jan 2014

Zeny nechcem vas urazit...ale riesite tu blbost ci 18/25 rokov....a to vam unika ze mlada caka dieta, ma 16, tehotna...2 roky ma priatela cize zacala v 14...mna by skor zaujimalo kedy zacali sexualne zit??? No moja, nebudem ti robit prednasky o mravnosti a take bla-bla..to uz mas za sebou 🙄 Co ta caka? Ked si dieta nechate, tak tehotenstvo, ak chcete svadba, potom dieta...narodenie...a potom realny zivot...flamy na nejaky cas pojdu bokom...skolu ktovie ako dokoncis...pocas tehotenstva urcite prerusenie skoly a ci ju dokoncis to je vo hviezdach 🙄
Len jedno ti poviem..drz sa a dufam, ze mas velmi dobrych rodicov co ta podporia po kazdej stranke

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zoe19
27. jan 2014

Ahoj,neviem či ja môžem nejak extra poradiť,ale z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať.Mám 19, momentálne som vo 8 tt. viem to približne 3-4 týždne.Rozdiel medzi nami je ten že ja mám isté zdravotné problémy a preto som musela otehotnieť čo najskôr.Takže po dohode s partnerom sme sa rozhodli že to skkúsime. Prvá moja reakcia bola plač a tiež či to zvládnem a mám málo rokov a pod.Tiež moje kroky išli sem opýtať sa úplne cudzích ľudí či je to správne. Kašli na všetkých čo ti kto hovorí.Sama sa presvedč o tom že to tak malo byť. AK obaja s partnerom to bábo chcete zvládnete to. či máte 16 alebo 25.A nevýhodou tehotenstva v takom mladom veku nieje že nesmieš na diskotéky,nesmieš sa túlať kade ti príde ale to že nemáte prácu,nemáte ako zohnať peniažky na malinké,tu nastupujú rodičia a ver že ak aj prvotná reakcia bude hnev a pod ( zober si akoby si sa ty cítila keby ti prišla povedať 16 ročná dcéra že je tehotná ) nakoniec aj tak budú pomáhať ako len budú vedieť .Niesom natom tak ako ty,ja síce mám aj prácu aj peniažky a aj omnoho viac faktorou prečo to nezvládnuť.Ale keď sa potom zahladíš a uvidíš prvý krát ultrazvuk a svoju malinkú fazulku presvedčíš sa o tom že to zvládneš.!!! neviem či som ťa nejako podporila alebo nie no v každom prípade ti gratulujem a držte sa !! ak by si chcela napíš mi správu,rada ti budem oporou 🙂

jajus28
27. jan 2014

@invisible ahoj prvom rade gratulujem, a samozrejme ak ste sa rozhodli stat sa rodicmi zvladnes, z vlastnej skusenosti ti poviem, ze tazke to je aj ked mam 24, prebdene noci, strach pri kazdej horucke, zodpovednost a zmena zivotneho stylu, ale to je nic, oproti tej najcistejsiej laske aku mi vie dat len moje dieta, pri kazdom jeho usmeve viem, ze to vsetko zato stoji. Neboj teraz mozno aj rodicia budu nadavat ale vsetko sa utrasie a budu sa tesit, hlavne ze ty s priatelom ste rozhodnutyn prajem vam vela lasky, porozumenia a tolerancie nech ste si navzajom oporou a neboj vsetko dobre dopadne a ty budes pre svoje dieta tou najlepsiou maminkou na svete.

nasta55
27. jan 2014

@invisible ahoj ja som mala taku istu situaciu a krpec uz bude mat 8 rokov, som rada ze konecne normalny pristup a nie hned na potrat 🙂 v skole budes mat asi individualne studium, ze? Da sa vsetko zvladnut len clovek musi chciet. Hlavne aby si mala oporu a mal ti aj kto pomoct. 🙂

sissy27
27. jan 2014

@fidka79 tak 16 ročná tehotná a zrelé myslenie, neviem ako sa toto dá použiť v jednom kontexte, no ale budiž... podľa mňa keby mali obaja také zrelé myslenie, ku ktorému tu vyslovuješ rešpekt, tak nie je tehotná 😅 16ročná je zrejme študentkou strednej školy, do maturity má dobré dva alebo tri roky, takže už len toto bude pekný záhul - vybaviť individuálny učebný plán, pripravovať sa na skúšky, medzitým riešiť koliky a mlieko a pozerať z okna na kamošky, ktoré idú do kina, na diskotéku, na krúžky, len tak von... dieťa bude mať dieťa... a ešte ďalšia vec, môže si dupkať nôžkou, že si bábo chcú nechať, ale ktovie, aký bude postoj rodičov, či nádejných svokrovcov... teraz aj partner hovorí, že si dieťa chcú nechať, ale to ešte sám netuší, ako sa mu zmení život a či to zvládne... ja im strašne prajem, aby to spolu zvládli, ale všetci vieme, aká je dnešná realita 🙄

nasta55
27. jan 2014

@eliska31 boze preco by nemala dokoncit skolu ked ju bude mat kto podporit, ja som zazila tu skodoradost ludi ze nedokoncim skolu a teraz tento rok koncim ing a mam uz 2 deticky. 🙂 🙂

eliska31
27. jan 2014

@nasta55 ked ju ma kto podporit!! Ja len naozaj dufam, ze ju podporia rodicia a aj priatel...nechela som aby to vyznelo tak hnusne, ale dievcina ma naozaj len 16..aspon nech dokonci strednu lebo potom najst si zamestnanie so zakladnym vzdelanim sa rovna nulovej sanci...a uz MUSI pozerat aj na male...aku buducnost tomu malemu clovieciku chce zabezpecit...

maribell
27. jan 2014

@invisible pokial vam pomozu rodicia tak to zvladnete ... poznam jeden pripad ked tiez baba otehotnela v 16tich .. s priatelom ostali ..ona porodila ..dokoncila si skolu, maturitu a teraz si robi vysoku 🙂 ...s priatelom uz sa sice rozisli tusim po 7mich rokoch ..ale to uz bolo na nich 🙂 ..v prvom rade je uzastne ze priatel stoji pri tebe ..nije kazdy chlap by to urobil (poznam osobne takych 🙄 ) ... takze teraz ti zostava jedine uprimne sa porozpravat s rodicmi .. to bude prva z najtazsich veci ktore musis urobit 🙂

michaelka5
27. jan 2014

gratulujem. hlavu hore a nepocuvat cudzie "reci" kedysi bolo uplne normalne ked 16rocna mala dieta...niekedy bolo cudne ked v 16tich este nic🙂))...jasne ze pokrok vedy a techniky od vtedy pokrocil ale mam pocit ze myslenie ludí ani nie...ak si budes pevne stat za svojim a nenechas sa rozkyvat recami tak to tehotenstvo a aj potom vychovu zvladnes, pretoze si este mlada a mas vela energie...ja ako 32rocna matka niekedy tie nervy stracam a ludujem ze som nemala deti skor..ale nebolo s kým🙂)) ... ak ti patrner pomoze, hravo zvladnete aj skolu. babo do 6 mesiacov nezabera vela casu, popri kocikovani sa mozes ucit...ja som sa ucila na maturitu tak ze som strazievala kamoske dieta a maturu mam na 1🙂 drzim palce a daj obcas vediet ako sa mate.

nasta55
27. jan 2014

@eliska31 ono to je o tom ze musi chciet, poznam tie pocity zufalosti ze uz nevladzem v noci som stavala k malemu a rano do skoly na skusku, uz by som to nechcela zazit. Ziadne diskoteky, flamy nic. Je to fakt v takom veku zahul a bez skoly sa zamestnat velmi velmi tazke.

alexandra1104
27. jan 2014

@invisible ahoj no podla mna je to dost skoro ja som tiez proti potratom ale ja si osobne neviem predstavit mat dieta v 16 tich ja som mala 22 a to sa mi ete zdalo skoro

comika
27. jan 2014

byt pripraveny na rodicovstvo nezalezi na veku. niekto nie je "vyzrety" na to ani ked ma 40. treba si len uvedomit ze je to obrovska zodpovednost , obrovska obetavost ale aj obrovska radost. budes sa musiet vzdat niektorych veci ale zas dostanes ine v zivote. drzim palce

eliska31
27. jan 2014

@nasta55 vsak to...sice podla prispevku oni sa uz rozhodli...tak drzme palce...a tak zase tie diskoteky a flamy si este moze uzit neskor v inom "prevedeni" 😎 Zase ja napriklad mam susedu nad nami a ta chodila jedna radost na zurky a to brusko uz bolo riadne velke a to ze na balkone fajcila jak duha jednu za druhou...no to je No comment radsej...a videla som lebo okno mam hned oproti balkonu 😖
Dievcnika alebo uz lepsie povedane zienka...drz sa! (prispievatelka)

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
salamistka
27. jan 2014

každá ti tu asi napíše, že si to dieťa nechaj, že je to najkrajší dar v živote ženy, s čím súhlasím...ale prosím uvedom si, že to dieťa potrebuje rodičov, ktorí sa budú vedieť starať, obracať v živote a uvedom si, že by si mala byť v budúcnosti zodpovednejšia, čo sa týka sexovania, pretože priviesť na svet dieťa v 16-tich je síce krásne, ale aj ťažké a ešte ťažšie je mu zabezpečiť kvalitnú starostlivosť a dobrý štart do života, plus je to už vaša úloha do konca života...

stanulienkat
27. jan 2014

@michaelka5 preboha,kedy bolo normalne mat dieta v 16? Hadam iba v Letanovciach. Mne zostava rozum stat,ako jej vsetky gratulujete a utesujete. Nebolo by od veci jej trochu popisat realitu a financnu zataz s malym dietatom. A niektora ste pisali,ze iiiha,aka je zrela. Pocuvate sa vobec baby? 16 rocna pubertacka a od14 rokov susta. To je ine kafe,ale ak sa vam to zda uplne normalne a prirodzene,tak ok. Inak holke drzim palce,bude to mat set sakra tazke. Ziadna romantika. Toto obdobie si mala vychutnavat ako zrela a zabezpecena osobnost. Ale stava sa aj v lepsich rodinach. Drz sa!

88summer88
27. jan 2014

@invisible ahoj, urcite si rozumna o com svedci uz len to, ze nechces ist na potrat a ze to beries zodpovedne. neboj, vsetko zvladnes, a nemysli na to, ze sa nebudes moct zabavat alebo chodit von.. to nie je pravda, o nejake dva roky budes uz malicke moct nechat napr s vasimi a Ty sa mozes ist vyblaznit, to budes mat 18. a ked zacne drobec chodit do skoly, Ty budes mat 24 rokov a budes stastna ze uz mas take velke dieta a ked Ti bude chybat zabava, dozenies to v tomto veku 😉 teraz si rozmysli ako to chces zvladnut, predebatuj to s rodicmi a priatelom. vybav si individualny studijny plan ak je to potrebne a zacni sa tesit 😉 dietatko je ten najvacsi dar a uvidis ze ked budes mat 30 a obzries sa do minulosti budes stastna ako si to zvladla a budes na seba hrda. 🙂
inak v kolkom tt asi si? kedy sa chystas k lekarovi?
drzim Ti silno palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre