A čo mikuláš? Ako ho oslavujete a vítate?

stanca22
5. nov 2010

Stačí šupnúť do čižmičky dačo alebo zacengáte a už prišiel a idete s deťmi kuk do čižmičky, čo tam bude? Či každý rok chodí k Vám s čertom a nastupujú básničky? Prispejte s Vašimi radami, nápadmi a svojimi zážitkami 😵

kathynka
5. nov 2010

u nas to bolo s mikulasom vzdy tak, ze vecer 5.12. som musela dat cizmicky do okna, zaspievat pesnicku "mikulasku, dobry strycku" a potom som si nasla az rano...on proste chodil v noci a roznasal 🙂

stanca22
autor
8. nov 2010

@kathynka A s malým to ako plánuješ robkať, tak isto?

bets
8. nov 2010

u nas sa stalo tradiciou, ze rodicia urobime Mikulasa pre nase deti, zacina byt z toho uz hromadna akcia, nazbiera sa aj 50 deti, pre ktore treba pripravit maly balicek...
zozenie sa Mikulaske oblecenie - oblecenie, aby pripominalo biskupsky odev a detom sa vysvetli, kto bol Mikulas a co robil... deti mozu nieco zaspievat, zarecitovat.

kathynka
8. nov 2010

@stanca22 tak po prve je maly este moc maly na to, aby zaspieval pesnicku alebo si dokonca uvedomil, ze mu mikulas doniesol nieco do cizmicky...a po druhe ja som jeho opatrovatelka, takze to necham na jeho rodicoch...to som ti len napisala ako to bolo u nas, ked ja som bola mala...

stanca22
autor
9. nov 2010

@kathynka Aha, milé, aspoň dobre platia?

kathynka
9. nov 2010

@stanca22 to uz zrejme nepatri do tejto temy, ale ja som spokojna...

maggie2
3. dec 2010

chcem sa spýtať na názor členiek, či si myslia či je výchovné pre 5 ročné dievča, keď si nájde namiesto sladkého balíčka od Mikuláša v čižmičke vrecko od Krampusa (Čerta) s cibuľou a uhlím. Samozrejme, že potom by sa povedalo, no choď sa ešte pozrieť do druhého okna, či Ti predsa len Mikuláš niečo nenechal, a tam by už bolo vrecúško so sladkosťami.

Ide o to, že dcéra v tomto veku naozaj "vystrkuje rožky" a toho čerta by si zaslúžila, aj decká v školke podľa toho čo vraví, sa bavia o Mikulášovi a boja sa či náhodou nedôjde aj Krampus (čert) . Len ja nechcem urobiť niečo, čo by bolo príliš prehnané. Čo si o tom myslíte? Bude to neškodné na psychiku a bude to mať aspoň nejaký efekt, že sa dieťa posnaží viac poslúchať (mimo toho samozrejme, že výchovné prostriedky sú samozrejme v bežnom živote iné, než strašenie, ale zase na druhej strane prečo nevyužiť túto tradíciu?)

sirinka
3. dec 2010

@maggie2 my to robime tak, ze do jednej cizmicky strcime sladkosti s ovocim a do druhej zemiakove supky a drevenu palicu...ze akoze aj posluchala aj trosku hnevala a ma sa polepsit... 😉

maggie2
3. dec 2010

@sirinka jéje ahoj, som rada, že si tu. Ozaj a ako reaguje na tie šupky a palicu?

sirinka
3. dec 2010

@maggie2 tak ona je este mala, ale hovori, ze vie, ze trosku neposlucha a ze uz bude... 🙂
ale aj nam to tak mama robila a myslim, ze sme v pohode...

maggie2
3. dec 2010

@sirinka tak fajn, díky moc. No nám sa už zastrája dcéra, že keď príde Krampus ona ho utopí, rozmliaždi, vyženie... Ale predchvíľou videla v telke ako taký Krampus vyzerá a to už pregĺgala 😀

sirinka
3. dec 2010

@maggie2 joooj, tak u nas chodi tak, ze ho nevidi...naozajstneho (prezleceneho) sa boji riadne...tomu sa radsej vyhybame...

maggie2
3. dec 2010

@sirinka no veď ani ona ho neuvidí 🙂 len teda získala predstavu v telke ako asi tak vyzerá 🙂 , povieme že v noci bol a ten škaredý balíček len zanechal

trixi
4. dec 2010

Ahojte, my robime tento rok prvy krat Mikulasa pre deti. Pozicala som v pozicovni kostymov nadherny kostym sv. Mikulasa (ziadny Santa Claus), kostym certa. Moj otec sa prezlecie za Mikulasa a moj drahy za certa (velmi sa ani prezliekat nemusi). Som zvedava ako budu reagovat deti. Nas Matej je najstarsi, ostatne su mensie. Vsetci sa zideme zajtra podvecer u nas doma, deti budu musiet nieco zaspievat, zarecitovat. Najprv dostanu nieco od certa a ked slubia, ze budu dobre, tak bude rozdavat Mikulas.

maggie2
5. dec 2010

@trixi len nezabudnite si zamaskovať TOPÁNKY !!!!! 😀 😀 😀 Všetky decká spoznajú blízke osoby podľa topánok, potom je celá maškaráda v keli 😀 😀 😀 Prajem pekného Mikuláša a autentické zážitky 🙂

adulik23
5. dec 2010

@trixi - pripajam sa. pozor na topanky! ja som raz tak pokazila firemneho mikulasa, co robili v ocinovej robote. cca 100 deti sa tesilo na mikulasa a ja som sa rozbehla priamo k nemu a vykrikla, ze to nie je mikulas, ale moj ocko. 😕 a komukolvek poviem tuto prihodu, tak ma tiez vo svojom okoli velmi podobnu, pripadne rovnaku skusenost. 🙂

a co sa tyka otazky - ked sme boli so sestrou male, tak sme si vecer 5-teho vycistili cizmicky a dali ich do okna a rano v nich uz boli balicky. niekedy aj zemiak, cibula, varecha... ale vzdy bolo ovela viac masktr. no a ked sme boli starsie a vstali skor ako rodicia, tak sme tie "zle" darceky rychlo prehadzali do ich topanok a tvarili sa ako najvacsie neviniatka 🙂

nadhera
5. dec 2010

Teraz sa drahy so Simkom vratili z Kauflandu a tam rozdaval Mikulas darceky. Sebe darcek nezobral, ale zobral pre brasku. 😀 Asi si uvedomil, ze je zbojnik a nic si nezasluzi. Vlastne oni su obaja zbojnici, ale vedia byt aj zlati....

trixi
6. dec 2010

ahojte, Mikulassky vecierok dopadol super, dve deti dostali sok, tak sa ukryli aj s mamou v izbe, nas Matej a suseda Miska to zvladli hrdinsky. Cert bol bosi a Mikulas mal topanky co nas Matej dobre nepozna, lebo su otcovi tesne a tak ich nenosi. 🙂

maggie2
6. dec 2010

@trixi paráda!!! Super. Naozajstný Mikuláš 🙂 Váš čert nebol až taký strašidelný ako bývajú naši Krampusovia, ale i tak výborne sa zamaskoval 🙂 U nás to dopadlo tiež dobre 🙂

trixi
6. dec 2010

@maggie2 nechceli sme velmi strasit deti, preto sme nerobili velmi strasidelneho certa. Aj tak bol cert smutny, ze nemohol byt zly a strasny cert. Ale uz sa tesi, ked budu deti vacsie, tak ze si to vynahradi 😉

maggie2
6. dec 2010

@trixi jasné, pochopila som. Aj chápem čerta, že bol smutný z toho že sa nemohol plne prejaviť 🙂

ekka
5. nov 2011

ahojte, nevie mi niekto poradit dajaku kratku a lahku basnicku na Mikulasa pre 2,5 r. dieta, ja som ich uz vsetky zabudla a nieco by sme sa uz mohli naucit 😒 😒 😉

chutnekytice
20. nov 2012

Sama som mama a každý rok hľadám na Mikuláša nejaký kompromis medzi prekvapením, ktoré bude aj chutné aj zdravé. Odporúčam preto všetkým maminkám v Bratislave a okolí naše Chutné kytice. Kytica pre najmenších je veľmi podarená a robíme ju často počas celého roka, hit bude určite aj na Mikuláša. Detičky dostanú ovocie v atraktívnej podobe, akej neodolajú, a ešte im zostane veselá miska. Podľa referencií zákazníkov je nadšenie zaručené (reakcie ako "najlepší darček zo všetkých" hovoria za všetko). Objednať u nás môžete rovno aj prekvapenie pre svojho partnera - napríklad originálnu bonboniéru, ktorá fantasticky vyzerá aj chutí.

evinami
1. dec 2014

tu je tiež nejaký Mikuláš, v Bratislave - oslava pre tých čo chcú pre dieťa špeci Mikuláša ale zdá sa im zbytočne drahé volať si Mikuláša priamo domov http://www.dcihrisko.sk/ ... v piatok 5.12. o 17:30 hod za 7 eur - majú tam v cene priestory, mikuláša, animátorov, balíček, program 😀

tarra6
1. dec 2014

@maggie2 ja keď som bola malá, dostávali sme do čižiem sladkosti a také somariny do školy (pero, zápisník ...) a vždy tiež prút, to ako že sme zlí. No a vtedy nikomu okrem detí nevadilo pár výchovných, tak s tým prútom sme vše dostali po zadku. Každý svojím 😀