Bezdetné manželstvo

cervena_ciapocka
5. apr 2010

Ahojte 🙂 chcela by som aby do tejto temy prispeli hlavne taky co nemaju vlastne ani adoptovane deti, proste ziju zivot bez deti. Zaujima ma ako ste sa vyrovnali s touto situaciou, cim naplnate vase dni a zivoty.
Prosim nepiste, ze "kazdy sa urcite docka miminka" , ze "treba len verit" . Nechcem pocuvat stale nejake povzbudenia, proste ma len zaujima ako vizera zivot ludi-manzelstiev bez deti, ak tu teda take su.

bambusko
7. apr 2010

maca, to je presne to, co robi situaciu len horsou. rozhodnutie mat ci nemat deti je kazdeho osobna vec. lutovat niekoho alebo donho hucat, ze kedy uz konecne... 😖 ak pre niekoho nie su zmyslom zivota deti a nechce ich mat, je to jeho volba. nekeca predsa inym rodicom do toho, ze boooooooze, naco vam su, len vam komplikuju zivot ap.

maca793
7. apr 2010

bambusko
pri sestre ide aj o to, že jej prvoradou prijoritou je práca, zábava, voľnosť. ☹ ☹

my do nej nehučíme, len jej vravíme ako to je. napokon nech si pravý po svojom, potom bude možno ľutovať. neviem ☹ ☹

je to dosť osobná téma, nechcem sa nikoho dotknúť, ja sama neviem ako by som reagovala a ako by sa mi žilo bez detí.

cervena_ciapocka
autor
7. apr 2010

maca - ale ked dojde na vase slova hlavne jej potom nehovorte, ze "ved sme ti to hovorili" 🤐 mozno teraz vo svojom veku este poriadne nevie ze caka od zivota a nepotrebuje riesit otazku deti.
Ja som uz asi od 18 tich vedela ze deti chcem, ze chcem rodinu, ale zas som sa do toho bezhlavo nehrnula. V 24 rokoch som sa vydala ale tiez sme deti neriesili, nechavali sme to na nahodu. Lenze ked teraz vidim ze to nie je vobec jednoduche dopracovat sa k dietatu tak to uz vobec neriesime, lebo by sme sa asi zblaznili a proste zijeme zo dna na den a riesime len to co sa prave aktualne v nasich zivotoch deje.

bellada
7. apr 2010

maca - zij a nechaj zit a to ako sa komu paci😉 je to jej rozhodnutie, je dospela a ma dost svojho rozumu, to ze si ty zivot bez deti nevies predsatvit neznamena, ze si to nevie aj ona, kazdy ma ine predstavy o zivote....a lutost zo strany uz mamiciek nam veru nepomoze, parave naopak, len nas to viac zranuje...ja osobne nemam pocit ze ma treba lutovat a ani to od nikoho nechcem 🙂

erikasadek
7. apr 2010

cervena ciapocka prepac ze Ti odpisem, mam deti, ale poznam niekoho kto ma bezdetne manzelstvo.. a ziju si super.; zaklad je ze maju spolocne zaujmy. u nich je to motorkazrstvo , a ich vlastna restauracia, su spolu uz 25 rokov, a su super par.... 😉
deti nechce ani jeden ani druhy proste nie, a svoje konanie niako nelutuju doteraz..
proste treba to brat asi takto s mojho pohladu nie keazdy je stovreny mat deti a nie kazdeho , dokazu obohatit , ik ked nam co mame deti je to nepoichopitelne;. 😉
podla mna je to len o volbe spravneho partnera a dovere. 😉 musi aobaj azdielat spolocny nazor inak to bdue tazke v buducnosti.. 😉
vsetkym bezdetnym zelam prekrasne chvile... 😉 aj ked bez deti.. 🙂
dufamz e mi odpustit moj vstup sem.. 🙂

cervena_ciapocka
autor
7. apr 2010

erika to je super ze sa takto nasli 😉
ja casto nerozumiem veciam co sa mi v zivote deju ale po case vidim ze to tak malo byt a inak ani nemohlo. Tak mozno aj to ze niektory maju deti neskor alebo vobec ma svoj vyznam a maju nejaku inu ulohu na tomto svete. Aj ked byt rodicom sa asi neda s nicim inym porovnat 🙂

erikasadek
7. apr 2010

j eto tak, ono ich je viac..
a podla mna, aj ked osm strasne za rodinu + deti
ale chapem ak niekto nechce mat deti lebo to tak neciti..
radsej nech nema, naco ak by ich nemal mat rad;a nestaral sa alebo nedaj boze tyral aine veci s tym spojene.;
tak je rozumny a inteligntny a svoj zivot si vie predstavit alebo inak vyuzit..
proste na svete nie sme vsetci rovanki, a nemozme robit to iste to by bol velmi fadny svet. a nudny.;
kazdy na tomto svete ma svoju ulohu svoju misiu a je na nom ako ju vyplni naplni. 🙂

dadis
7. apr 2010

my sme boli nejake 2 alebo 3 roky manzelia bez deti...bolo to super..teraz by som to niekedy na vikend vratila spat a riadne si to ticho, poriadok a klud uzila,aj ked vtedy sa mi to az take vynimocne nezdalo 😀 ...prve babo sme mali pomocou IUI a Saska k nam potom prisla zanedlho, ani nevieme ako, takze nasa bezdetnost bola viac-menej psychogenna..ale..mam svagrinu, ktora je 17rokov vo vztahu (z toho 5rokov v manzelskom) a nemaju deti, a ani tuto temu nerozoberame, pretoze som ako bezdetna tieto "vypytovacky" z duse nenavidela a myslim, ze to je vrcholne neslusne sa pytat na taketo intimne veci. Ziju si super zivot, vela cestuju (naozaj vela, aj 5mesiacov do roka v zahranici), tak mozno by tie deti nemali v ich zivote miesto, aj ked nase deti maju radi, najma svagrina, ja sa tomu samozrejme tesim, lebo citim, ze je to uprimne... nie len "tak" zo slusnosti...

srdcko81
7. apr 2010

No ja mam svagrinu ktorá má 33 a jej manzel 40-su tehotný- viac menej to hlavne svagrinná neberie ako nieco po com tuzi ale preto ze sa to patrí 😔 A najviac ma dojala ked sa ma opýtala ze kedy budem mat deti ja-ze som stará-no sorry ale prislo mi z nej az na vracanie-pretoze ja mám od nej o 5 rokov menej a moj muz od jej o 10.Su dlhsie zobratý ako mi a nikdy ma ani nenapadlo sa vypytovat na take veci a hlavne krava sorry za vyraz ked dobre vie ze mám zdravotne problémy-nie vsak co sa týka zernských vecí. 😝 😠 😔

marianca
7. apr 2010

My sme mali deti po štyroch rokoch manželstva. Tie roky sme si super užili, cestovali sme, venovali sa jeden druhému, koníčkom, chodili sme na plesy, žúry.... Ale dokázala som takto žiť len s tým vedomím, že jedného dňa budem mať deti....Proste mali sme a máme s mužom pekný vzťah, ale neviem si to predstaviť bez detí, môj život by asi nebol tak nejak naplnený, niečo by mi chýbalo...Aj keď sme boli bezdetní a počula som o niekom kto nemôže mať deti strašne ma to desilo, aby sa to nestalo nám...Zaplať pánboh otehotnela som v pohode a obidva razy na prvý pokus, za čo som strašne moc vďačná.
Ale týmto som chcela povedať že ono asi všetko záleží aj od povahy človeka čo očakáva od života....Niekto prežije pekný a naplnený život aj bez detí a niekto čo je aj môj prípad si to nevie predstaviť.
Ja napríklad odvtedy čo sa nám narodili deti ľúbim svojho muža ešte viac....Keď vidím ako sa s nimi hrá, mazná, aký je zodpovedný...
Takže je to určite individuálne a veľa párov prežije skutočne omnoho krajší a naplnenejší život ako tí čo deti majú...

bellada
7. apr 2010

srdcko - vzdy sa najdu exoti co musia do vsetkeho strkat nos, hlavne do toho, do coho ich vobec nic 😠 kaslat na nich!!! 😝 😀

srdcko81
7. apr 2010

bellada más pravdu ale horsie sa to realizuje. 😝 Este aj svokru mam taku primitivnu ze mi dava ultimáta ze mi da rok pokoj a potom bude do mna ryt-ved ona ryje odtvedy co sme spolu-ja uz som alergicka a hotová z toho. 😔 Vobec Ti to nikto nechce ulahcit ale este kazdý pritazuje-uz mám toho fakt plné zuby niekedy. 😠
A poznám manzelov tuná od nas-nemaju deti a maju uz obidvaja po 70siatke-keby ste ich videli-kazdý den na prechadzku a na male pivko a to celé držiac sa za ruky-normalne az taký pekný pohlad na nich 🙂

nguyen
7. apr 2010

ma celkom potesilo ze nie som sama, co si mysli, ze pytat sa "kedy budem mat dieta" je neslusne, vzdy som to tak citila a vzdy mi to dost vadilo. Kym som zila na Slovensku (a zakazdym ked sa tam vratim) sa musim podrobovat vysluchom na tuto temu, zozaciatku som si myslela, ze by som sa mala citit asi vinna, ci chora, kedze som sa nikdy naozaj nechcela vydavat, nikdy som netuzila mat "papierovu" rodinu s rovnakym menom a hned kopu deti. Netvrdim, ze ludia ktori tak ziju, alebo chcu tak zit sa mylia. Mne tieto veci vela nehovoria, mam pocit, ze moj zivot je preplneny na prasknutie. Mozno to znie ako klise, ale mam naozaj vsetko, co som vzdy chcela a ked tak citam niektore matky (ktore by teda podla tejto logiky mali byt na vrchole blaha) tak riesia iba to, ako im nevychadzaju financie, nemaju vlastne byvanie, pracu, neznasaju svokru, dookola chudnu a su frustrovane az to pleska dvermi. Osobne deti zatial neriesm, lebo v mojom zivote zatial miesto nemaju. To, ze ich chceme je iba nasa vec, presne tak ako aj to, kedy ich budeme mat a ze o tom nehovorim by mal byt asi jasny signal okoliu, ze tuto temu neriesim, je preto uplne zbytocne sa nas na cokolvek v tomto zmysle pytat. Ale ak si niekto dovoli ma lutovat pre fakt, ze nemam deti alebo ze ich zatial neplanujem (keby som som ich aj vobec neplanovala mat) tak to ma dost uraza, rovnako, ako povysenecky pristup matiek k nematkam a take to "pozeranie sa zvrchu" a rada by som pripomenula, ze prave vdaka bezdetnym rodinam a stale viac pracujucim zenam si este mozeme dovolit aky taky socialny system, pridavky a materske, pretoze matka na materskej a dieta do 18 rokov (niekedy aj viac) je znacnou socialnou pritazou, takze z globalneho hladiska, mile matky, vase deti vychovavaju z casti aj zeny, ktore sa dobrovolne rozhodli deti nemat. Cim samozrejme nechcem nikoho urazat, ani menit socialnu vzajomnost prerozdelovania penazi v state, chcem tym iba poukazat na paradox, na ktory mnoho matiek v euforii z toho ze su matkami casto zabuda. Takze namiesto lutovania, budte vdacne, ze su aj nematky😉

zajama
7. apr 2010

Nguyen - tlieskam... mala som kolegyňu, ktorá mi šplechla do očí - "vieš ja si s tebou nemám čo povedať, ty nemáš deti", pritom ona mala dieťa asi pol roka v pestúnskej starostlivosti, ale bola najmúdrejšia na svete. Aj mi sme uvažovali o pestúnskej, ale nejako ma prešla chuť, keď som videla ako ona malého absolutne nazvládla. Takže som sa upla na synovcov a im by som zniesla aj modré z neba.

erikasadek
7. apr 2010

ngyuen ahoj.. 🙂
asi aj tak by sa to dalo povedat, ale neboj neaka dobra dusa Ta zato urcite zozerie.. niekomu s aneda vysvetlit ze je aj iny pohlad na zivot a na vec..
drz sa a uzivaj si ako sa len da;. 🙂

bejby29
7. apr 2010

Baby, ja vam aj niekedy zavidim, ze ste bez deti.. 😉

cervena_ciapocka
autor
7. apr 2010

nguyen 😉 😉
nechcela som tu velmi riesit postoje "matiek k nam" ake neda mi. Jedna znama sa tiez dusosvala ze ona deti tak skoro neplanuje. A ani nevie ako hned ako sa vidala otehotnela. No a ked jej dieta nemalo ani len mesiac sa uz tvrila ako matka roka so vsetkymi skusenostami sveta. Dobre vedela co som zazila ja ale aj napriek tomu sa ma pri kazdej prilezitosti spytala ze kedy uz mi budeme mat dieta a vzdy to povedala stylom, ze mat dieta je ta najjednoduchsia a najprirodzenejsia vec na svete 😝
Najblizsia rodina nastastie nezapara a nepytaju sa, ale okolie co do toho nic nie to tiez samozrejme riesi.

cervena_ciapocka
autor
7. apr 2010

😅 jejda kolko chyb som narobila 😅 😅 😀

nguyen
7. apr 2010

ciapocka, je mi uplne jasne ze mna tiez toto moje "dusovanie sa" privedie do druheho stavu skor ako sa nazdam, v ramci hesla zariekaneho chleba najvacsi kus si asi ine ani nezsaluzim 😀 ale uz som upovedomila svoje blizke aj daleke okolie, ze v momente ked vyslovim daku tu velkodusne pateticku matersku poznamku na adresu nematiek alebo len tak do vetra, pripadne sklznem komunikacne na uroven 3 rocneho dietata alebo nedajboze pouzijem tzv matersky plural nech ma laskavo okamzite prefackaju 😀 😀 😀

cervena_ciapocka
autor
7. apr 2010

nguyen 😀 😀 😀 ktovie ako sa aj my dozijeme deti ze ako sa budeme spravat, ale hadam nam to len nezatemni zdravy rozum 😀

bellada
7. apr 2010

joooj baby dobre ste! 😀 😅
nguyen si mi to napisala zduse o tom socialnom systeme a povysenectve niektorych akoze uz rodicov, my predsa nie sme o nic horsi ludia! aj mna ta pateticka lutost uraza a dufam, ze nam veru nezmekne mozog nacisto az raz matkami budeme! 😀

vivien742
7. apr 2010

ahojte babenky, keď tu tak čítam, aké sú reakcie na to, že nie ste, prípadne nechcete byť matkami, tak sa len utvrdzujem v tom, že múdrych ľudí je na svete málo, ale somárov ako maku....priamo v mojej rodine sú tri bezdetné páry, jeden spolu žije 12 rokov, druhý 34 a posledný vyše štyridsať. Ak je partner kvalitný človek, na deťoch nezáleží. A nikto, opakujem NIKTO nemá právo vám do toho kecať!!!!! Želám vám, aby sa vaše životy uberali tým smerom, ktorý si želáte, či už s deťmi alebo bez nich.

pimpulka
7. apr 2010

...aj po mne moja mama uz velice chce aby som mala babo 🙂 ....no je v tom hacik, a to ten ze partnera este nemam 😀 ☹ ☹...tak neviem ako to cele ona mysli chichi...to len tak na odlahcenie temy pisem 😉 ...babo by som velmi chcela ale ne za kazdu cenu a som rada ze nejsom sama kto ma taketo zmyslanie ... naozaj pekna tema a prajem vam vsetko dobre , ci s babom ci bez 🙂

bambusko
7. apr 2010

nguyen, sympaticky postoj, az na tu cast o zatazovani socialneho systemu... lebo si to nedokoncila, kto bude za niekolko rokov robit na dochodky? ale mozno sa zabezpecis tak, ze to nebudes potrebovat, lenze ako nematky globalne vychovavaju cudzi edeti, tak tie deti neskor globalne prispievaju na ich dochodky ap. beriem to tak, ze nemas skusenost, ale vychovavame danovych poplatnikov a sme na smiech tym, co tento stat riadia 😒 a ani v inych krajinach to nie je vynosny biznis byt rodicom 😉

bellada
8. apr 2010

byt rodicom je skor stratovy biznis 🙂 z tohto pohladu by deti asi mal len malo kto a v dnesnej dome aj vdaka ekonomickej situacii a socialnemu systemu (ktory tak "uzasne" podporuje mlade rodiny a rodicovstvo) mnoho mladych ludi rodicovstvo odialuje a zial neskor to moze byt uz problem sa rodicom stat 😒 dnesne deti maju ovela starsich rodicov ako tomu bola za nasich detskych cias a to asi tiez nie je velmi dobre, ved nasledne ich deti - nase vnucata si uz starych rodicov velmi neuziju a podla mna im ta laska babky - dedka bude aj trosku chybat ☹ ja osobne mam uz starsich rodicov a aj kvôli nim ma mrzi, ze este nemame deti, velmi by som chcela, aby si ich moje deti este uzili a oni zase ich, nikdy nezabudnem na casy stravene u babky a dedka na prazdninach napr., bolo to uzastne...

nguyen
8. apr 2010

bambu, ja sa uz vazne nespolieham na to ze na moj dochodok niekto zarobi a vrelo odporucam kazdemu zabazpecit sa ako sa len da, aby sme sa vyhli dalsej reptajucej dochodkovej generacii😉 vies, story o troch grosoch je uz davno iba rozpravka 😖

bambusko
8. apr 2010

no to nie je, nejde len o dochodok, ale aj za niekolko rokov bude spolocnost potrebovat ludi v produktivnom veku, zivot nie je len o peniazoch. preto ma tato tvoja myslienka chytila. ci s detmi, ci bez, toto podla mna nie je dovod, co ovplyvnuje rozhodnutie byt alebo nebyt rodicom

bambusko
8. apr 2010

a odovzdavanie grosov v rozpravke je metafora 😉

cervena_ciapocka
autor
8. apr 2010

To je pravda, ze dnes sa posuva vek prvorodiciek, lenze maju inu moznost? Vecsina ide na vysku no a mat dieta a studovat zaroven si neviem predstavit ako to financne zvladnut. Po skole si kazdy hlada pracu aby mal aspon na vlastne byvanie a tak deti prchadzaju az potom, lenze to uz zena ma aspon 25-26 rokov. A ked vtedy este ani partnera vhodneho nemaju alebo sa k tomu prida nejaky problem hned je 30 na krku 😒 No proste zacarovany kruh. Ja som si to tak krasne predstavovala, ze do 30 stihnem 2 deti s nie malym vekovym rozdielom a napokon budem rada ak do 30 bude aspon jedno, ak vobec aj to. Stale sa snazim uvazovat v rovine ze budeme bez deti, je to pre mna lahsie.

nguyen
8. apr 2010

ale jasne bamusko, ako som aj podotkla aj ja chcem raz deti a dovod vychovy danoveho poplatnika ma ani nenapadol o tom potom 😀 takze uplne suhlasim s tym ze dovod mat deti je uplne niekde inde. Ja som len reagovala na fakt, ze nas "bezdetne" si dovoli niekto lutovat, alebo ako povedal jeden nemenovany spisovatel "este im ani stempel na tehotenskej knizke neuschol" uz sa tvaria ako spasitelky a od toho momentu nedokazu hovorit o inom a ak sa nevies zapojit do debaty na temu dieta a vsetko stym suvisiace si na polutovanie, tvoje hodnoty su zvratene, tvoj pristup povrchny a tvoj zivot prazdny. A aby sme sa vyhli dalsim nezhodam : nemyslim tym vsetky matky, to v ziadnom pripade, sama mam kopec kamosiek matiek, ktore su uplne v poho a dokazu konverzovat uplne normalne bez syndromu panny marie, zial casto som konforontovana viest dialog s matkou, ktora v zivote nepracovala, je uplne financne zavisla na inych, keby nebolo muza, rodicov a pod tak tie deti ani nevychova, nic poriadne nezazila, nikde nebola, ale z dovodu materstva mi bude rozpravat o zivote a jeho zmysle.