Internet mi číta myšlienky

15. sep 2023

Ja som sa tiež zasmiala keď som si prečítala ten svoj nadpis. Asi si pomyslíte, že som na hlavu, ale ja naozaj na čo pomyslím, to sa mi zobrazí na Facebooku, alebo na Instagrame. Nie cookies. Teraz nemyslím veci, ktoré napíšem cez mesenger, alebo poviem nahlas či do telefónu. (To je samozrejmosť). Čisto iba veci na ktoré si pomyslím. Napríklad, pozriem do zrkadla a zdá sa mi, že mám akési krátke vlasy. Rozmýšľam nad tým, že by som si kúpila klipy, príčesok a podobne. A zrazu na FB reklama na umelé vlasy?? Rozmýšľam nad tým, že som akosi zostarla a zrazu mejkap premeny starých žien?? Dnes uspávam deti a je mi akosi zle. Rozmýšľam nad tým či náhodou nie som tehotná. Idem na Facebook videá a zrazu videá o tehotenstve. Už som to povedala pár ľuďom a tí má vysmiali, že mi hrabe. Neviem či náhodou nie som vzorka na ktorej to testujú. Googlila som a našla som články o tom, že umelá inteligencia dokáže čítať myšlienky a Facebook do toho vráža nemalé peniaze. Som jediná s týmto "pocitom"? Alebo mi vážne šibe?

diaszoky
18. sep 2023

Mne raz ktosi vravel ze odpocuvaju telefony ale vraj iba iphony

bluka2
18. sep 2023

Mne sa stala zaujímavá vec, bola som na rande s Argentínčanom, bavili sme sa trochu po španielsky a teraz mi začali chodiť reklamy na YouTube po spanielsky. Ani som nic negooglila, len jediná vec na google mape pozerala jeho mesto. Ale tak bežne si pozerám mesta na celom svete a toto sa mi ešte nestalo

macatt
18. sep 2023

Nemám soc. siete a nedejú sa mi také veci, ale chcem sa pripnúť 📌 ďakujem🤓

elisebah91
18. sep 2023

Všimla som si už daaavno že mobil odpocuba...ale o čítaní myšlienok som ešte nerozmýšľala...ja sa snažím (aj keď je to ťažké pre mňa priznám) fakt vipnut wifi na mobile aj na pol dňa som na RD a toto by som bola aký borec 💪...snažím sa...

dadis
18. sep 2023

@hiro To bol len priklad, vnimas to podprahovo. A ano, deti su nachylnejsie podlahnut..napriklad nam sa TV reklama brutalne prejavi - pocas trvania tv kampane su vsetky ostatne kanale viac efektivne..pritom kazdy tvrdi, ze tv nepozera 😉

hiro
18. sep 2023

@dadis Podprahovo, ako? 🙂 V TV reklamu nepozeram - kedze normalnu TV pozeram tak mozno raz za tyzden na nieco co ma zaujme v EPG a ked si to pustim a tam sa ukaze reklama tak preskocim rovno 10-15 minut a je to, V PC ziadnu reklamu nemam, mam rozne blokatory ale aj ked niekde nejaku uvidim tak si definujem vlastne blokovacie pravidla takze jedine sa mi niekedy zobrazi na mobile ked pouzijem prehliadac co ju neblokuje.
Billboardy a ine plagatove reklamy co zahliadnem automaticky radim do zoznamu nekupovat. Nielen ze tovar co ma reklamu asi nebude dobry kedze ju potrebuje ale este aj drahsi o naklady na reklamu oproti tovarom ktore reklamu nemaju.

dadis
18. sep 2023

@hiro Su to kazdodenne rozhodnutia - ktory obchodny retazec, ktoru banku, ktory streaming, ktoreho hudobneho interpreta pocuvas, ktore online denniky citas, ju ktorej politickej strane inklinujes, aky mas mobil, pre akeho operatora sa rozhodnes, aky taxik si zavolas, kam sa pojdes naobedovat, kde si poisteny, kde natankujes a pod...kazdy den robis xy spotrebitelskych rozhodnuti na zaklade cohosi, co nie vzdy je racionalne vysvetlitelne..

hiro
18. sep 2023

@dadis "co nie vzdy je racionalne vysvetlitelne" - Hmm, obchodny retazec? Mam ich v okoli XY takze viem kde maju cerstvejsie maso v dobrej cene, viem kde nie alebo ho maju len balene, viem kde je viac zeleniny, kde viac ovocia. To a to kupim tam, malokedy kupim vacsinu v jednom, ci ma nejaky retazec farebnejsiu reklamu je jedno. Ktora hudba som uz pisal, okrem dychovky a harmonik co trosku neznasam je mi to ostatne vsetko jedno, no - jedine ak interpret nespieva tak ta hudba sa mi paci viac ako ina (takze si vypocujem aj beethovena namiesto pocitacovej) ktory dennik? V podstate kazdy, prehliadnem si ich vsetky, nemam nejaky jeden oblubeny - ci spravy, ci PC veci ci bulvar ci hobby je mi to jedno pokial nepisu uplne bludy. Mobil - ked som bol mladsi cele roky som bol fanusik Sony - ale nie pre znacku ale pre inovacie ktore nik iny nemal - koliesko na ovladanie menu - kde na inom ludia museli stlacat tlacitka do nemoty, viac odtienov sedej na displayi ked ostatni mali len ciernobiele, joystick na hranie hier, rychly procesor, velke rozlisenie, kvalitny fotoaparat atd len to casom padlo, dnes su vsetky jeden ako druhy a kedze dostavam firemny tak uz si len porovnam parametre a vyberiem aky je. Taxik je mi kompletne jedno, pozriem cenu Bolt, mam v tel. zozname zo 10 taxi, obvolam ich zo 6, ktory da lepsiu cenu toho beriem, je mi jedno aka firma, obedovat - to je na dlho kym som presiel rozne restauracie ale v podstate je hlavne kriterium aby bola azijska lebo milujem stiplave jedlo takze ked ho niekde nemaju v ponuke tak tam nejdem. Ja nejako nevidim nejake nie vzdy racionalne vysvetlenie, kazdy moj vyber je jasne rozhodnutie. Niekedy ked mam velmi dobru naladu tak niekedy pridem do neznamej restauracie/ baru - poviem si dobre, ma jednu sancu ale vacsinou tam uz nepridem, je tazke prekonat dlhodoby vyber, taky toaletny papier som jedneho casu vyberal tyzdne, skusal som roznych vyrobcov, rozne hrubky, velkost, kvalitu trhania - ci udrzi liniu perforacie... bolo mi jedno aka je kde reklama kto je vyrobca, musel dobre sadnut a vydrzat smrkanie s mojou alergiou. Ked som ho konecne nasiel tak uz nemam naladu hladat nejaky iny. Raz za dlhy cas sa u nas doma objavi nejaky iny a vzdy to je sklamanie z neho a potvrdenie ze to hladanie malo vyznam a lepsi neexistuje. Bud sa zle trha, alebo odmotava alebo vlhkostou sa lahko prederavi atd... Ako rozmyslam tak ja nikde nevidim ze by ma nejako ovplyvnila reklama...

hiro
18. sep 2023

(zabudol som banku - ano, mal som banku za detstva vybranu rodicmi ale moc som ju nepouzival. Sam som si vybral Eliota - prva internetova banka + zadarmo, jasna volba. Ziadna ina neexistovala takze aku inu? No a kedze plynulo presla do TB a ta tiez zdedila/vymakala internet banking na taku uroven ze sa ine banky nechytaju tak znovu nemam inu volbu a reklama v tom nema ziadnu moc)

diaszoky
18. sep 2023

@walentina7 a kto by co z toho mal
Ze nas sleduje

sasanka605
18. sep 2023

Aj ti hrabe, aj nie. Bola pekná relácia, myslim na Slovensku 1 ci ake to je rádio, ked inštalujeme aplikácie pyta sa to veeela veci. Medzi inými aj ci môže použiť kameru a mikrofón, aj tie app ktoré to nema co zaujímať. Nie je to odpočúvanie ako take ale stačí ze povieš svoju myšlienku nahlas v súkromí a stane sa to co popisuješ. Myšlienky ti to určite nečíta. A taku hovadinu ze odpočúvajú iba iPhony, Ok no.

dadis
19. sep 2023

@hiro Ako si sa o eliotovi dozvedel? Pravdepodobne cez PR clanok v Sme. Kazdy, kazdy je ovplyvnitelny reklamou, aj ked si to nepriznas. Ty mozno menej, mas trochu statecke moresy 🙃(nic v zlom), ale reklama umoznuje ludom robit skrstky pri nakupnych rozhodnutiach..ved by inak naklady na marketing a reklamu kazda firma zo svojich rozpoctov skrtala..

dadis
19. sep 2023

@sasanka605 Ved fb priznal, ze to pouziva, nie je to odpocuvanie v pravom mysle slova, ale metadat, pre lepsie cielenie reklamy. Staci si vypnut mikrofon v nastaveni aplikacie

sasanka605
19. sep 2023

@dadis Ano stačí ale, presne ako bolo povedané v relácii, ludia nepozerajú co odklikavaju a potom su prekvapení ze im niekto “číta myšlienky”.

hiro
19. sep 2023

@dadis O Eliotovi som sa asi skorej dozvedel z technologickych clankov ako z reklamy. Ale ci to bolo SME ci ine spravy neviem, bolo to fest davno 🙂
Ja chapem ze mnohi ludia na nu reaguju a kupia nieco co vobec nepotrebuju je to zle a predrazene len preto ze to bolo v reklame. Ale nechapem preco ak uz existuje personalizovana reklama a vidia ze ten clovek na ziadnu reklamu cele roky neklikol a klikol preskocit v prvej polsekunde co to bolo mozne tak preco mu ju stale ukazuju? Ved to je efektivita 0 bodov, len naklady. O to viac by mohli ukazovat reklamy ludom co po nich klikaju...

dadis
19. sep 2023

@hiro Aj tie clanky su reklama. Napriklad pri priamom matketingu sa ludom, co neptvaraju emaily, newslettre posielaju max 2-3x do roka inak 2x tyzdenne (ze ich uz casto otvaraju boty, je iny problem)..a je to biznis, oni ich zobrazuju najma v zadarmo sluzbach, z tej reklamy ziju ti, co ponukaju content..ze mas adblock, mozes si zaplatit sluzbu bez reklam..bez reklamy by si nemal minimalne 90% informacii, co denne prijmes (bud priamo, alebo nepriamo - ze ten content je plateny z reklamy)