Som tehotná. Máme kúpiť byt, v ktorom žila mačka?

klemente
17. máj 2012

Hľadáme si nové bývanie a dnes sme s mužom pozerali byt, ktorý sa nám celkom páčil, no mňa odrádzalo, že v ňom bývala mačka. Byt je v dobrom stave, takže nejaké veľké úpravy (ak vôbec nejaké) nepotrebuje.Teraz som síce tehotná, ale bývať by sme tam išli pravdepodobne až po mojom pôrode, no keď si predstavím kde všade tá mačka chodila, čo by tam mohla zanechať..Bojím sa toxoplazmózy, a vôbec vzbudzuje to vo mne nedôveru voči čistote a hygiene bytu kvôli tej mačke (neviem čo všetko okrem toxo by ešte mohla spôsobovať). No otázka znie: môže to mať vplyv aj na malé bábätko? Dá sa s tým vôbec niečo robiť? (nejaká tá deratizácia alebo svojpomocné čistenie a dezinfekcia?). A potom neskôr, keď budem plánovať ďalšie tehotenstvo, hoci tam tá mačka už dlhší čas nebude..Čo by ste robili?

katy1979
17. máj 2012

@klemente neprehanas to tak troska? po prve macka tak s vami byvat nebude. a macka bytova ktora nevystrci ani len nos z bytu nema ako prist k toxoplazmoze. keby tam niekto choval psa to by ti vadilo ci nie?
vydezinfikovat ten byt samozrejme mozes ked mas problem s tym kde vsade bola. ale predpokladam ze byt pred stahovanim bude prazdny takze poriadne poumyvat podlahy a kuchynsku linku asi problem nebude.

lili_mia
17. máj 2012

@klemente akmáš pochybnosti, tak si daj vydenzifikovať byt a navyše, toxoplazmózu chytíš aj z toho, ked počas prípravy ochutnávaš mäso, či je už akurát

traktor
17. máj 2012

..ak by si isla podla toho, kto v byte predtym byval, tak je velka pravdepodobnost, ze si nekupite ziadny..lebo kazdy byt ma daku minulost...neskumaj, co, kto tam predtym byval..paci sa vam ten byt?, ma v pohode susedov?..je to to co chcete?tak nevahajte a kupte-..vymalujete, vyuxujete a budete si uzivat byvanie..babu a ani tebe sa nic nestane 😉

anda1980
17. máj 2012

@klemente
my mame doma macku, je chovana len cisto v byte, ma vsetky ockovania, je pravidelne odcervena, mali sme ju uz pre otehotnenim, pocas tehotenstva, aj teraz prichadza do styku s malym, ked dodrziavas hygienu, tak ti nic nehrozi, ako pise @lili_mia, toxo chytis aj z nedostatocne uvareneho masa, alebo zle umytej zeleniny zo zahradky..., netreba vsetko hadzat na chrbat mačky 😉

wieruss
17. máj 2012

@klemente uz viackrat tu bolo spominane, ze na toxoplazmozu sa robia testy aj v tehotenstve a teda v knizke mas napisane ze si ju prekonala alebo nie 😉 ak ano (co je vysoka pravdepodobnost) kedze toxo ma priebeh ako bezna chripka a vecsina ludi ju prekona za zivot, tak uz sa bat nemusis, uz ju nechytis... a pokial nie, tak proste nechajte byt vydezinfikovat a je to 🙂

snehulienka
17. máj 2012

myslim ze je to individualne, poznam babu co vyrastala s viacerymi mackami od detstva...potom mala aj nejake zenske problemy..ale teraz ma 3 deti..

bambinkaa
17. máj 2012

@klemente ak mas takyto odpor k tomu, tak radsej si vyber iny byt ak by ste nasli nejaky zaujimavy, ktory by Vam vyhovoval. V mladosti som tiez mala macku a neskor este dost pred tehu som si dala zobrat krv, ci nahodov nemam toxoplazmozu. Ale tak da sa predpokladat, ze ked mali macku, mala macaci zachod, urcite tam chodila. Na tom mieste by som isto dobre vydezinfikovala pre istotu koli babatku. Deratizovat cely byt...to je asi az moc 🙂 ale tak domestosom umyt, to sa da. Asi to bude skor o Tvojom pocite, ci by si sa tam vedela citit dobre v buducnosti, ked to vycistis a umyjes.

zuzanocka
17. máj 2012

ja by som sa asi teda prestahovala na inu planetu, kde neziju macky..
😅 😀
prepac, ale toto sa mi uz zda ozaj prehnane..
je predsa samozrejme pred nastahovanim sa byt vymalovat a vyumyvat kupelnu, wc, kuchynu.. nie je co riesit...

adriana7
17. máj 2012

@katren , ty tuším nechceš kupovať tie vajcia na leasing, čo? 😀
@klemente , my máme novofunlanďáka, chlpy sú ešte aj na kríkoch, takú nosí huňu 🙂 , kocúra, ktorému neujde žiadna miestna mačka, 2 zajace, 2 kačky (bežce, tie žerú tie fujné slizáky 😖 ), korytnačku...nikdy ma ako tehotnú nenapadlo, že by mi tieto naše zlatúchy chtiac alebo nechtiac ublížili...sú isté mechanizmy, ako sa choroba rozširuje, prejavuje, nie všetky zvery sú naši potencionálni nepriatelia 😉 ...veď si napísala, že na byte netreba skoro nič prerobiť, tak asi dajaký hygienický štandard dodržiavali...ak nebol byt zatuchnutý, necítila si pach mačacieho moču a podobné fajnoviny, iba si dostala informáciu, že majú mačku, tak to je úplne v poho 😉

katren
17. máj 2012

@adriana7 co??? 😕

cyklohracky_puky
17. máj 2012

My sme doma vždy mali zvieratá aj mame .Nikdy som nerozmýšľala nad takými vecami.

sampo
17. máj 2012

🙂
prosim ta.. co sa zamyslas nad takymi vecami, ovela horsie veci mozes chytit na ulici, v obchode, autobuse.. toho sa nebojis? ak macka zila v byte a ty nemas alergiu, nemas sa coho bat. Ja napr. alergiu na macky mam, takze pre mna by to dilema bola 😀 btw. moja mama mala toxoplazmozu, sice 2 potraty, ale ma 4 zdrave deti 🙂

alenka600
17. máj 2012

@klemente 23 rokov som zila v byte s mackami, ked som pred rokom otehotnela, zistili mi, ze toxoplazmozu nemam, ani som ju do konca tehotenstva nedostala hoci nam cudzie macky behaju po zahrade. Toxo mozes dostat iks inymi sposobmi - aj zo zeleniny co sa dotyka zeme ako napr. salat.Teraz si neutahujem, myslim to vazne, ak si tak uzkostliva, tak by som si n aTvojom mieste uz salat v restauracii nedavala, verim, ze doma mas hygienicke standardy ovela vyssie ako v restike....A ze v tom byte zila macka? Predpokldam, ze tak ci tak ten byt dokladne vycistite.....A aj tak nemozes vediet co sa dialo v jednotlivych bytoch - ci tam nechovali pred tym mysi, skreckov, hady, alebo akymi chorobami trpeli ti ludia.....Takze klud, dodrziavaj beznu hygienu a nezi ako v sklenniku a vsetko bude OK

alla24
17. máj 2012

@klemente mne napriklad zistili v tele protilatky na toxoplazmu co znamena ze som s nou do kontaktu prisla a pozri tu. Dnes mame krasnu slecnu 😉

adriana7
17. máj 2012

@katren , nedávno mi tu od jednej maminy prišiel vtip, keď zdraželi vajcia, že rozhovor v obchode: "prosím si 20 vajec" hovorí zákazníčka.."a budete ich brať na úver alebo na leasing" pýta sa predavačka 😀

chelonka
17. máj 2012

@klemente tak deratizácia určite pomože 😀 😀 😀

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciauk
17. máj 2012

toxoplazmóza je úplne všade. raz som čítala článok, kde nejaký lekár povedal, že toxoplazmózu môžeme dostať, ked sa dotkneme zeme, kde sa za posledných 60r vykadil kôň.... ťažko nájsť také miesto, kde sa to nestalo ... treba dodržiavať základnú hygienu, ale nákazám a vírusom sa nevyhneš tak či tak. uvolni sa 🙂

miminkacik
17. máj 2012

@chelonka podla mňa by to trebalo podpáliť 😀 to určite zabije všetky mačkobaktérie 😉

kocurko1
17. máj 2012

Sesternica chova vo velkom byte macku. Je to take inteligentne zvieratko, ze sa 2x nepojde vycurat do svojho zachodika, kym jej tam nevymenia piesok. Radsej bude driapat panicku, kym to nespravi a po potrebe mnauka, aby ihned upratali.
Malovat budete aj tak, nie?
A ked sa bojis toxoplazmy, skus si dat najprv spravit rozbor krvi. Mozno si ju uz prekonala ako dieta na pieskovisku, ani o tom nevies a mas dozivotne na nu protilatky 😉 - Tak ako ja a tiez som to zistila, az ked som bola tehotna z prvych testov.
Ja sama sa presviedcam, ze dieta na 100% neuchranis, akonahle sa hra s inymi detmi. Mne bezi doma mycka na 70%, zehlime aj spodne pradlo detom, vyzmyvane mam savom a aj tak, nechala som dcerku 15minut susedke s jej detmi, lebo nechcela so mnou do obchodu a chytila mi salmonelu, lebo som ich nasla nedaleko kontajnera a cmulala palcek. Do skolky este len nastupi na jesen. Sama som velmi opatrna a teraz sa presviedcam, ze spartanske matky bud maju odolnejsie deti, alebo nevedia co vsetko preskakali.
Nerob si hlavu kvoli tomu bytu 🙂

chelonka
17. máj 2012

@klemente naozaj takto nemožeš rozmýšlať, možno najdete iný byt ked pred tým mačka nezila, ale majitel ešte pred mačku mohol mať a to sa veru nedozvieš!!!!

chelonka
17. máj 2012

@miminkacik nie nie neberme to na ľahkú váhu, zatial vzdy kontakt človeka s mačkou znamenal nesmiernu katastrofu pre ľudstvo

gangulienka
17. máj 2012

Som to tu uz niekde pisala ale neda mi to...som veterinarka a
pocas oboch tehu som pracovala uz do 8 mesiaca rukami mo preslo xy maciek a toxoplmozu som nikdy neprekonala :

stardust
17. máj 2012

postavte si vlastny dom a budete mat istotu, ze v nom nebyvala ziadna macka. A na strazenie pocas vystavby si zavolajte Alfa z Melmacu.

abbey1
17. máj 2012

Chvíľku som uvažovala, či je otázka postavená vážne. Potom som sa z chuti pobavila. Takéto veci naozaj trápia ľudí? 😉

chelonka
17. máj 2012

@klemente a už máš vytypované trasy mačiek kade chodia po vonku????

lauritka
17. máj 2012

odporucam precitat zopar clankov o mytuse zvanom : "macky a toxoplazmoza ". 😉

zaroven pozdravujem vsetky milovnicky maciek. 😵 ♥ I LOVE CATS.♥

maca_p
17. máj 2012

@klemente docela ma tesi, ze je niekto este viac uleteny na kocky ako ja 😀 😀

adriana7
17. máj 2012

@stardust , to si zabila 😀 😀 😀